Inwazja obcych gatunków

18 stycznia 2019

prof. Emilia Brzosko i prof. Marcin Sielezniew, fot. Joanna Szubzda
prof. Emilia Brzosko i prof. Marcin Sielezniew, fot. Joanna Szubzda

Inwazja obcych gatunków

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W programie o inwazji obcych. To nie będzie science fiction, ale opis naszej rzeczywistości, zjawisk dziejących się tu i teraz. Mówić będziemy o gatunkach inwazyjnych.

Nowe możliwości komunikacyjne i gospodarcze powodują, że do naszego kraju trafia coraz więcej różnorodnych roślin i zwierząt z innych stref klimatycznych. Niektóre z nich znajdują w Polsce dobre warunki i rozwijają się, nie znajdując naturalnych wrogów. Wtedy musimy rozpocząć z nimi walkę, aby nie opanowały naszego środowiska.

Przykładem tego jest np. nawłoć albo kolczurka klapowana, a nawet dzika róża pomarszczona, raki amerykańskie, jenoty, wiewiórki czarne. Gatunki inwazyjne rozprzestrzeniają się także dlatego, że np. wiele roślin sprowadzamy do naszych domów czy ogródków. Sadzimy je, aby pięknie wyglądały. Niestety przyczyniając się do ich rozprzestrzeniania.

Czy jest sposób, aby uchronić nasze rodzime gatunki przed inwazją obcych? Czy przyczynić się do tego może upowszechnianie rzetelnej wiedzy?Goście Lecha Pilarskiego:

- prof. Emilia Brzosko - z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku

- prof. Marcin Sielezniew - z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku

Prowadzący:

Wojciech Kujałowicz
Lech Pilarski


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

O chmurze w biznesie i roli laboratoriów przy produkcji różnych towarów

Firmy przenoszą się do chmur - cyfrowych. W chmurach lokować się też będzie administracja państwowa. W programie też o wsparciu laboratoriów, które pomagają m.in. przy poszukiwaniach żywności dostosowanej do potrzeb konsumentów.Zapis 3D

Fizycy z Uniwersytetu w Białymstoku mają na koncie kolejny naukowy sukces - odkryli nowe możliwości fotomagnetycznego zapisu 3D.Jak wprowadzać na rynek innowacje naukowe?

W Białymstoku realizowany jest program Inkubator Innowacyjności +. Unikalny dlatego, że łączy trzy uczelnie: Politechnikę, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet w Białymstoku.Czy Białystok jest dobrym miejscem do rozwoju talentów?

W audycji o ciekawych projektach nagrodzonych w konkursie Technotalenty. Naszymi gośćmi są młodzi naukowcy z Politechniki Białostockiej. Zastanawiamy się nad tym, czy Białystok jest dobrym miejscem dla talentów.Aplikacja do wykrywania chorób przez analizę głosu

W programie o głosie. Jak się okazuje, jego analiza pozwala na diagnostykę stanu naszego organizmu. Białostoccy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego otrzymali grant na stworzenie aparatury, która umożliwi taką diagnostykę.Nowoczesna i przyjazna komunikacja w firmie

Intranet dostarczany przez białostocki startup Elastic Cloud Solutions jest określany mianem jednego z najlepszych na świecie. Korzysta z niego już 200 tysięcy użytkowników.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok