Inwazja obcych gatunków

18 stycznia 2019

prof. Emilia Brzosko i prof. Marcin Sielezniew, fot. Joanna Szubzda
prof. Emilia Brzosko i prof. Marcin Sielezniew, fot. Joanna Szubzda

Inwazja obcych gatunków

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W programie o inwazji obcych. To nie będzie science fiction, ale opis naszej rzeczywistości, zjawisk dziejących się tu i teraz. Mówić będziemy o gatunkach inwazyjnych.

Nowe możliwości komunikacyjne i gospodarcze powodują, że do naszego kraju trafia coraz więcej różnorodnych roślin i zwierząt z innych stref klimatycznych. Niektóre z nich znajdują w Polsce dobre warunki i rozwijają się, nie znajdując naturalnych wrogów. Wtedy musimy rozpocząć z nimi walkę, aby nie opanowały naszego środowiska.

Przykładem tego jest np. nawłoć albo kolczurka klapowana, a nawet dzika róża pomarszczona, raki amerykańskie, jenoty, wiewiórki czarne. Gatunki inwazyjne rozprzestrzeniają się także dlatego, że np. wiele roślin sprowadzamy do naszych domów czy ogródków. Sadzimy je, aby pięknie wyglądały. Niestety przyczyniając się do ich rozprzestrzeniania.

Czy jest sposób, aby uchronić nasze rodzime gatunki przed inwazją obcych? Czy przyczynić się do tego może upowszechnianie rzetelnej wiedzy?Goście Lecha Pilarskiego:

- prof. Emilia Brzosko - z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku

- prof. Marcin Sielezniew - z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku

Prowadzący:

Wojciech Kujałowicz
Lech Pilarski


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Tajemnice czarnych dziur

Dlaczego fotografia czarnej dziury to sensacyjne wydarzenie?Robot da Vinci

Rozmawiamy o robocie medycznym, który wreszcie zaczął działać w Białymstoku.Program Hub of Talents dla start-upów

W audycji o ciekawym programie uruchomionym przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który wspiera start-upy. Są w nim konkretne pieniądze oraz opieka merytoryczna dla firm startujących w biznesie technologicznym.Sztuczna inteligencja i język maszynowy

Sztuczną inteligencję zamierza zaprząc do służby doktorant wydziału prawa białostockiego uniwersytetu. Do czego i w jakim celu? W programie też o języku maszynowym. Do czego służy?Jak możemy chronić przyrodę

W programie o przyrodzie i ekologii. Jak się zmienia Ziemia, na co musimy się przygotować, jeśli chodzi o nasze otoczenie? Zmiany mają związek z ekspansją człowieka, nowymi technologiami oraz wzrostem liczby mieszkańców naszej planety.Olbrzymi awans podlaskiej firmy w rankingu Financial Times - jak to się robi?

Jedna z podlaskich firm bardzo wysoko została odnotowana w rankingu Financial Times. Zanotowała skok w porównaniu z poprzednim rokiem aż o 224 pozycje.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok