Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Radioskopie ponownie zajmiemy się noblowskimi nagrodami. Tym razem z dziedziny chemii, choć w gruncie rzeczy sprawa jest biologiczna. Dotyczy możliwości edycji i modyfikacji genomu, czyli DNA. Nagrodzone badaczki to francuzki - Emmanuelle Charpentier oraz Jennifer A. Doudna.
Na czym polega ta metoda i jakie daje możliwości - o tym Lech Pilarski rozmawiał z dr Magdaleną Niemirą z Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Białostoccy naukowcy opatentowali preparat do skuteczniejszego i bezpieczniejszego leczenia grzybic.
Zajmiemy się szlachtą – rodziną, dochodami, podziałami ekonomicznymi i społecznymi.
Gdzie jest granica w medycynie i nauce?
Sięgamy w głąb historii, ale jednocześnie do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zajmujemy się bowiem Jaćwingami oraz badaniami archeologicznymi i historycznymi tego ludu.
Czy wirus mutuje? W jakim kierunku? Czy szczepionki będą dostosowane do tych zmian? Jaką będą dawały odporność? Czy tak jak w przypadku grypy trzeba się będzie szczepić co roku?
Oprócz szczepionki, personelu i leków najbardziej poszukiwanym artykułem jest teraz tlen medyczny. Potrzeba go bardzo dużo przy leczeniu pacjentów z COVID-19.
Czym oddychamy jesienią i zimą?
Czy zieleń w miastach to tylko rekreacja, czy może ma też wpływ na mikroklimat? Czym wyróżnia się Białystok na tle innych miast i czy nadal jest miastem zielonym?
Na czym polega wyjątkowość Puszczy Białowieskiej? Między innymi to opisali pracownicy Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.
Prowadzący:
Lech Pilarski