Radio Białystok | Relacja | Kryzys na granicy - 12.11

RELACJA NA ŻYWO

Kryzys na granicy - 12.11

13.11.2021, 08:17

Kolejny dzień kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.



07:25

Białoruskie wojsko siłowo próbowało przepchnąć przez granicę grupę kilkudziesięciu imigrantów.

Jak informuje podlaska policja, do zdarzenia doszło wieczorem w rejonie Kuźnicy.

Białoruscy mundurowi pchnęli około 35 osób - głównie kobiety i dzieci - na ogrodzenie wykonane z drutu kolczastego. Polscy policjanci i żołnierze nie dopuścili do przekroczenia granicy.

Jak informują polskie służby, w pobliżu Kuźnicy jest teraz grupa około 200 osób, pilnowana przez białoruskich żołnierzy.

Imigranci zgromadzili się także wczoraj wieczorem po białoruskiej stronie w pobliżu miejscowości Połowce. Było tam około 100 osób. Interweniowało kilkudziesięciu polskich policjantów, strażników granicznych i żołnierzy, którzy nie dopuścili do nielegalnego przekroczenia granicy.




07:35

"Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego Turcji wydała zakaz sprzedaży biletów dla obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, udających się na Białoruś" - wskazał w czwartkowym wpisie na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Dodał, że zakaz dotyczy zarówno Turkish Airlines jak i Belavii oraz wszystkich lotnisk i "obowiązuje do odwołania".

Wcześniej Kumoch przekazał potwierdzoną przez Turkish Airlines informację, że przewoźnik ten nie będzie przyjmować na pokłady samolotów do Mińska obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, z wyjątkiem posiadaczy paszportów dyplomatycznych. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy Kumoch podziękował "wszystkim, którzy uczestniczą w rozmowach w tej sprawie".

W czwartek tureckie MSZ w komunikacie na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej przekazało, że odrzuca "próby przedstawiania Turcji, która nie jest stroną w tej sprawie, jako części problemu". Dodano, że Turcja w pełni wspiera swoich sojuszników - Polskę, Litwę i Łotwę. Zaznaczono jednak, że - według tureckiego MSZ - przy okazji kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Unii Europejskiej celowo atakuje się linie lotnicze Turkish Airlines.

Turcja była już wcześniej oskarżana o umożliwianie napływu migrantów na Białoruś. Wielu z nich miało dotrzeć do Mińska liniami Turkish Airlines.

Komisja Europejska podała w czwartek, że Unia Europejska będzie dążyć do umieszczenia na "czarnej liście" linii lotniczych, przewożących na Białoruś migrantów, którzy później próbują przekroczyć granicę UE.




07:45

Rządzący Białorusią Alaksandr Łukaszenka nie spełni swoich zapowiedzi o odcięciu tranzytu gazu do Europy w odpowiedzi na nowe unijne sankcje - powiedziała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Takie posunięcie zaszkodziłoby Łukaszence i Białorusi bardziej niż Unii Europejskiej, więc przypuszczam, że to blef; nie traktowałabym tych gróźb poważnie, ponieważ w tej sprawie istotne są również interesy Rosji - zaznaczyła Cichanouska.

"Jesteśmy wdzięczni państwom europejskim za niekomunikowanie się z osobą pozbawioną demokratycznego mandatu w swoim kraju, kryminalistą odpowiedzialnym za tak wiele tortur na Białorusi" - dodała liderka białoruskiej opozycji, odnosząc się do Łukaszenki. Migranci są zakładnikami tego reżimu, który używa ich jako "mięsa armatniego" - podkreśliła.

Cichanouska zaznaczyła, że "reżim rozumie tylko argument siły", dlatego "sankcje są przypuszczalnie jedynym narzędziem nacisku ze strony Unii Europejskiej, który może zmienić zachowanie Łukaszenki". (PAP)



08:34

Wczoraj wieczorem granicę polsko-białoruską odwiedził prezydent RP Andrzej Duda, który spotkał się z pełniącymi tam służbę żołnierzami i funkcjonariuszami Straży Granicznej.



08:45

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało na Twitterze nowe nagranie z granicy polsko-białoruskiej. Widać na nim, jak wojsko białoruskie zmusza migrantów do marszu wzdłuż granicy. 






08:52

Straż graniczna poinformowała, że minionej doby odnotowano 223 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku roku naliczono już ponad 33,2 tys. takich prób.

Ponadto minionej doby zatrzymano trzech cudzoziemców, a wobec 26 wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski. 





09:15

Nie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, ale z operacją polityczną przeciwko Polsce; osoby na polsko-białoruskiej granicy, nie są uchodźcami - to migranci, którzy dużo zapłacili za przemycenie ich do UE - stwierdził rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn w piątek zamieścił wpis na Twitterze w odpowiedzi na czwartkowy materiał telewizji CNN mówiący, że tysiące ludzi utknęło na granicy między Polską a Białorusią w strasznych warunkach, uwięzionych w centrum nasilającego się sporu geopolitycznego.



"Cały kryzys został celowo stworzony przez państwo białoruskie, nie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, ale z operacją polityczną przeciwko Polsce" - dodał.

W materiale CNN podano, że "migranci – w większości z Bliskiego Wschodu i Azji, którzy mają nadzieję na podróż z Polski w głąb Europy – gromadzą się po białoruskiej stronie przejścia granicznego w Kuźnicy; władze zamknęły przejście we wtorek, a zdjęcia lotnicze pokazują duże tłumy gromadzące się w okolicy".

Według telewizji, migranci znajdują się w tragicznych warunkach. "Organizacje charytatywne twierdzą, że ludzie, którzy utknęli w strefie przygranicznej, walczą z mroźną pogodą i brakiem żywności i opieki medycznej, a doniesienia o pobiciach i wyczerpujących warunkach wciąż się pojawiają" .

CNN podało, że "jeden z syryjskich azylantów, który niedawno przybył do Polski po trzeciej próbie przekroczenia granicy z Białorusi" powiedział telewizji, "że po przybyciu na granicę strażnicy złapali go i trzy inne osoby w jego grupie, został pobity i doznał obrażeń twarzy, złamanego nosa i posiniaczonych żeber". (PAP)



09:16

Sytuacja na granicy z Białorusią jest bardzo napięta; w najbliższych kilku lub kilkunastu dniach można spodziewać się tylko eskalacji - ocenił w piątek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Prezydent Duda odwiedził w czwartek wieczorem na Podlasiu granicę polsko-białoruską, gdzie spotkał się z żołnierzami i funkcjonariuszami SG pełniącymi tam służbę.

Soloch podkreślił, że prezydentowi zależało, żeby zobaczyć na miejscu zabezpieczenie granicy oraz porozmawiać z mieszkańcami przygranicznych terenów. "Sytuacja jest bardzo napięta i - wielokrotnie powtarzane słowo - bardzo dynamiczna, tzn. że bez przerwy możemy się spodziewać w zasadzie tylko eskalacji, a nie deeskalacji" - mówił.

Szef BBN ocenił, że deeskalacja konfliktu na granicy na pewno nie będzie miała miejsca w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu dni. Zaznaczył przy tym, że działania strony białoruskiej mają charakter hybrydowy, w tym psychologiczny. "Mamy do czynienia z wojną psychologiczną, hybrydową, prowadzoną świadomie przez ośrodki, które chcą osłabić i docelowo dążyć do zniszczenia naszego państwa i tych, którzy często są określani mianem +użytecznych idiotów+, często w swoim przekonaniu działających z dobrych pobudek - to stosunkowo nieliczne grupy, ale widoczne medialnie" - dodał Paweł Soloch.



09:38

Białoruskie linie lotnicze Belavia opublikowały komunikat, w którym informują, że obywatele Iraku, Syrii i Jemenu, lecący z Turcji, nie będą przyjmowani na pokład jej samolotów.

Z zamieszczonej na stronie białoruskiego przewoźnika informacji wynika, że decyzja ta motywowana jest prośbą Turcji, a wchodzi w życie od piątku 12 listopada.



9:41

"Wydaje mi się, że niestety, ale walka ekonomiczna z Białorusią będzie powodować nawet eskalację działań białoruskich na granicy. Jest to próba wywarcia wpływu na Unię Europejską, coś, co obserwowaliśmy kilka lat temu, co zrobiła Turcja. Czyli uszczelnimy swoje granice, będziemy robić obozy dla uchodźców, ale pod warunkiem, że UE zapłaci nam za to pieniądze. Myślę, że to jest taki nowy pomysł białoruskich władz na to, w jaki sposób można podreperować swój budżet" - mówił na naszej antenie ekspert od handlu ze Wschodem Sebastian Sadowski-Romanov.



Rozmowa z Sebastianem Sadowskim-Romanowem 






09:53

Komisja Europejska zaproponowała 25 milionów euro na ochronę granicy z Białorusią w unijnym budżecie na przyszły rok - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Dziś odbywają się negocjacje przedstawicieli Komisji, państw członkowskich i Europarlamentu dotyczące kształtu przyszłorocznego budżetu.

Pieniądze nie mają być przeznaczone na budowę muru, czy drutu kolczastego, bo na to nie ma zgody Komisji, ale na wzmocnienie infrastruktury, system nadzoru i sprzęt, na przykład system optoelektroniczny, kamery termowizyjne i drony oraz specjalistyczne wozy, aby efektywnie zabezpieczyć granicę.

Jeśli chodzi o unijne dofinansowanie budowy bariery na granicy zewnętrznej, to pojawiły się różnice zdań w tej sprawie. Komisja Europejska uważa temat za zamknięty i mówi, że jest to niemożliwe. Szef Rady Europejskiej z kolei mówi, że kwestia wciąż jest otwarta.

Za unijnym dofinansowaniem opowiedziało się niedawno 12 krajów, w tym Polska. Ta sprawa była jednym z tematów ostatniego szczytu w Brukseli.

Z relacji unijnych dyplomatów wynika, że kiedy szefowa Komisji odrzuciła możliwość unijnego dofinansowania, ostro zareagowali kanclerz Austrii i premier Danii. Mówili, że są to pieniądze europejskich podatników i Komisja ma obowiązek zabezpieczyć granicę. (IAR)




10:14

MON informuje na Twitterze, że migranci przekroczyli przejście graniczne w Kuźnicy. Grupa została zatrzymana przez polskie służby. 



10:25

Straż Graniczna informuje o nowej formie prowokacji, której dopuszczają się Białorusini wobec polskich funkcjonariuszy i żołnierzy.

"Służby białoruskie posługują się laserem, który kierują w stronę służb po naszej stronie. To ewidentnie prowokacja i próba zareagowania na funkcjonariuszy w sposób odmienny. Nie wiemy, jaka jest siła tego lasera, czy on wywołuje może uszkodzenie wzroku" – mówiła podczas piątkowego (12.11) briefingu rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, mjr Katarzyna Zdanowicz.




10:44

Do ponad tysiąca wzrosła już liczba migrantów, którzy koczują po białoruskiej stronie pod granicą Polski w pobliżu Kuźnicy - poinformowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz. Rano do koczujących dołączyło kolejnych kilkadziesiąt osób - dodała. 

Mjr Zdanowicz poinformowała, że w piątek rano grupa kilkudziesięciu osób próbowała przedostać się przez białoruskie przejście graniczne. "Te osoby chciały dołączyć do już teraz ponadtysięcznej grupy koczującej po stronie białoruskiej" - przekazała.

Jak zaznaczyła, ostatecznie to im się udało. Podkreślała przy tym, że działo się to po stronie Białorusi, a po polskiej wszystko jest zabezpieczone. (PAP)



11:04

Policja wyjaśnia okoliczności prawdopodobnego napadu na grupę migrantów, którzy nielegalnie przedostali się w okolice Hajnówki. Do zdarzenia miało dość w czwartek po południu. Trzy osoby - małżeństwo z Iraku oraz Syryjczyk mieli zostać pobici i okradzeni - poinformowała Grupa Granica, której wolontariusz natknął się na obcokrajowców.

Policja otrzymała zgłoszenie o zdarzeniu - potwierdza Tomasz Krupa z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Jak wynika z relacji aktywistów, obcokrajowcy mieli być pobici między innymi metalowym łomem i okradzeni przez osoby, które poprosili o wodę. Na razie nie wiadomo, kto mógł być sprawcą.



11:30

Migranci na bieżąco są zaopatrywani przez Białorusinów - napisał w piątek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Otrzymują nawet sprzęt do niszczenia zabezpieczeń i budowy obozowiska - dodał. 





12:07

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało dziś o prowadzeniu ćwiczeń wojsk powietrznodesantowych przy granicy z Polską - podała agencja Reutera.

Białoruscy i rosyjscy spadochroniarze zostali zrzuceni na poligon Gożski w obwodzie grodnieńskim - poinformował resort obrony Białorusi.

Fakt desantowania rosyjskich i białoruskich spadochroniarzy w pobliżu granicy z Polską potwierdziło Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Wyjaśniło ono, że był to niezapowiadany sprawdzian gotowości bojowej jednostek powietrznodesantowych.



12:35

Podlaska policja zamieściła na Twitterze nagranie z policyjnego śmigłowca, na którym widać linię granicy polsko-białoruskiej.



12:44

Postawa strażników granicznych i żołnierzy jest bardzo profesjonalna - wykonują swoje obowiązki bardzo dobrze, nie ulegają prowokacjom i dbają o bezpieczeństwo na granicy - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po odprawie z dowódcami Wojska Polskiego.

"Sytuacja na granicy utrzymuje się na bardzo porównywalnym poziomie. Jest wiele prowokacji, wiele prób przejścia przez barierę inżynieryjną postawioną przez Wojsko Polskie" - mówił Błaszczak, dodając, że Straż Graniczna i żołnierze Wojska Polskiego udaremniają te próby.

Jak relacjonował minister obrony narodowej, podczas odprawy poruszono także kwestię przygotowania warunków przebywania polskich żołnierzy na granicy. "Zbliża się zima, a więc musimy się przygotować. Z tego punktu widzenia ta operacja, ten atak hybrydowy, który jest przeprowadzany na nasz kraj, z całą pewnością nie zatrzyma się, musimy patrzeć w perspektywie dłuższej: tygodni albo miesięcy" - mówił szef MON.



12:56

Na granicy polsko-białoruskiej rozpoczął się rekonesans przed wsparciem wojsk inżynieryjnych Wielkiej Brytanii - poinformował na Twitterze szef MON, Mariusz Błaszczak.

Nasi żołnierze mają nawiązać z nimi współpracę przy umacnianiu ogrodzenia na granicy. Po zakończeniu rekonesansu - jak zapowiedział minister - MON ma poinformować o dalszych szczegółach wsparcia.





13:52

- Po stronie białoruskiej trwają przygotowania do stworzenia dużego obozu migrantów przy granicy z Polską. Służby białoruskie dowożą niezbędne materiały - podaje MSWiA na Twitterze.



Serwis Nexta publikuje film, na którym widać, jak migranci otrzymują pocięte drewniane bele.




14:23

Na granicę polsko-białoruską przybyli migranci z Mali (Afryka) - podaje opozycyjny białoruski serwis informacyjny Nexta. Do Białorusi przyjechali z Moskwy. Jeden z mężczyzn powiedział, że mieszkał już w Rosji dwa lata. Ich celem jest Francja. Nie mają białoruskiej wizy, a tę drogę wybrali, ponieważ jest tańsza niż dostanie się do Francji z ich rodzinnego kraju.



14:32

Łotewski parlament uchwalił ustawę o budowie infrastruktury zewnętrznej granicy lądowej niezbędnej do jej ochrony - podała oficjalna strona łotewskiego parlamentu saeima.lv.

- Biorąc pod uwagę zmiany w międzynarodowym środowisku w zakresie bezpieczeństwa oraz szybki wzrost liczby przypadków nielegalnego przekraczania granicy łotewsko-białoruskiej, nasiliły się zagrożenia związane z ochroną i bezpieczeństwem granic - czytamy na stronie.



14:40

Zdjęcia z ćwiczeń wojsk powietrznodesantowych Białorusi i Rosji 25 km od granicy z Polską publikuje niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan.

W piątek białoruskie i rosyjskie wojska powietrzno-desantowe uczestniczą w ćwiczeniach zorganizowanych w pobliżu granicy z Polską. Rosyjski resort obrony narodowej przekazał, że rosyjscy spadochroniarze zostaną zrzuceni z ciężkich samolotów transportowych Il-76 w Grodnie w ramach wspólnych manewrów wojskowych.

Tadeusz Giczan podał informację o rozmieszczeniu rosyjski sił powietrzno-desantowych w miejscowości Hoża w obwodzie grodzieńskim, znajdującym się 5 km od granicy z Litwą i 25 km od polskiej granicy.

Rosyjski MON zapewnił, że wojska powietrzno-desantowe powrócą do swoich baz wraz z końcem szkolenia - informuje rosyjska agencja RIA Nowosti. Dodano, że manewry mają za zadanie sprawdzić gotowość wojsk sojuszniczych w związku ze "wzrostem działań wojskowych w pobliżu białoruskiej granicy". Wojska ćwiczą m.in. namierzanie wrogich zwiadowców i nielegalnych formacji zbrojnych.



14:49

Do funkcjonariuszy i żołnierzy na polsko-białoruskiej granicy dołączy ok. 100 policyjnych kontrterrorystów, przygotowanych do działań w sytuacjach kryzysowych dołączy dziś - informuje Policja.



15:04

- Lądowanie rosyjskich spadochroniarzy w bazie treningowej koło Grodna to nie tylko kolejny krok ku eskalacji konfliktu na granicy z UE, ale też bezpośrednie zagrożenie dla suwerenności Białorusi - pisze na Twitterze Paweł Łatuszka, białoruski opozycjonista, były białoruski ambasador we Francji i w Polsce i były minister kultury.



15:10

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej przyjmą nowe kryteria dotyczące sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy - przekazał dziennikarzom w Brukseli wysoki rangą urzędnik unijny.

Lista osób i podmiotów objętych sankcjami ma zostać przyjęta później. (PAP)



15:13

Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina zapewnił, że Aleksander Łukaszenka nie omawiał z Kremlem swej wypowiedzi o przerwaniu tranzytu gazu do krajów europejskich. Rosja będzie wywiązywać się ze swoich zobowiązań - dodał Pieskow.

Rzecznik nazwał Białoruś sojuszniczką Rosji, ale i "suwerennym państwem". Zapewnił także, że Rosja będzie wywiązywać się ze swoich zobowiązań dotyczących dostaw gazu do krajów europejskich. - Niezawodność Rosji jako dostawcy i partnera w obowiązujących i przyszłych kontraktach jest niewątpliwa - oświadczył rzecznik Kremla. (PAP)



15:18

W Olsztynie rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z dowództwem i żołnierzami 16. Dywizji Zmechanizowanej oraz funkcjonariuszami innych służb pełniących służbę na polsko-białoruskiej granicy.




15:23

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński rozmawiał telefonicznie z szefem niemieckiego MSW Horstem Seehoferem o sytuacji na granicy z Białorusią. Seehofer podziękował za działania polskich służb i zaoferował wszelkie wsparcie polityczne - podało polskie MSWiA.

Minister Kamiński rozmawiał też z ministrem spraw wewnętrznych Słowenii Alešem Hojsem, który zapewnił o politycznym wsparciu Polski w działaniach na granicy polsko-białoruskiej ze strony Słowenii sprawującej prezydencję w Radzie Unii Europejskiej do 31 grudnia 2021.




15:53

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że dziś odbyło się specjalne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poświęcone w głównej mierze tej tematyce.

- Rozwiązanie trudnej sytuacji na granicy z Białorusią to nie tylko działania na miejscu, ale także operacja dyplomatyczna na całym świecie. Działamy z rozmachem i na wszystkich najważniejszych forach międzynarodowych - Unii Europejskiej, NATO i ONZ - podkreślił.

Zapewnił, że jest "w osobistym kontakcie z wszystkimi kluczowymi dla tej sprawy przywódcami". - Nasi dyplomaci pracują 24 godziny na dobę - stwierdził Morawiecki.


Zaznaczył, że wczoraj na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, mimo ostrego sprzeciwu przedstawiciela Rosji, została przyjęta rezolucja potępiającą działania Alaksandra Łukaszenki, wzywająca władze białoruskie do położenia kresu tej operacji politycznej oraz do tego, by nie narażać ludzi na niebezpieczeństwo.

Jednocześnie - wskazał - Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego Turcji wydała zakaz sprzedaży biletów, a linie lotnicze Turkish Airlines nie będą przyjmować na pokłady samolotów do Mińska obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, z wyjątkiem posiadaczy paszportów dyplomatycznych. Zakaz dotyczy wszystkich lotnisk w Turcji i obowiązuje do odwołania.




16:10

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stan jako "dość niepokojące" określił informacje o koncentracji rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą.

- Unia Europejska jest bezpośrednim sąsiadem Ukrainy. W związku z tym obserwuje sytuację wewnątrz i wokół tego kraju bardzo uważnie. (...) Informacje, które zebraliśmy do tej pory, są dość niepokojące. Jesteśmy w stałym kontakcie z partnerami (...) - USA, Zjednoczonym Królestwem - i śledzimy rozwój sytuacji - powiedział Stano.

- W przypadku standardowych ćwiczeń wojskowych obowiązują pewne zasady i procedury, takie jak chociażby informowanie partnerów z odpowiednim wyprzedzeniem. To nie miało miejsca - zaznaczył.




16:11

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński rozmawiał telefonicznie ze swoim odpowiednikiem na Ukrainie. Tematem rozmowy były działania władz Białorusi. Szefowie polskiego i ukraińskiego MSW wymienili się też informacjami nt. wzmocnienia ochrony granicy z Białorusią.



16:16

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją na granicy polsko-białoruskiej i blisko obserwujemy to, co się dzieje -  powiedziała wiceprezydent USA Kamala Harris po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu.

- Jeśli chodzi o sprawę Białorusi i tego, co się dzieje na granicy z Polską, jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni i poświęcamy temu bliską uwagę - powiedziała Harris. - Uważam, że reżim Łukaszenki jest zaangażowany w bardzo niepokojące działania. Dyskutowaliśmy o tym z prezydentem Macronem i uwaga świata i jego liderów są skierowane na to, co się tam dzieje - dodała.



16:19

- Okażcie cierpliwość, wytrzymajcie jeszcze tydzień - takie instrukcje, związane z długotrwałym oddziaływaniem na Polskę, mają otrzymywać migranci - informuje Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.

Jak podaje, wskazuje się jednocześnie, że "cała Europa" obserwuje, co dzieje się na granicy z Polską: "Cała Europa patrzy na was. Jeśli będziecie cierpliwi, to wszystkim się uda".

Stanisław Żaryn podaje, że migrantom przypominany jest kryzys z 2015 roku: "W 2015 roku migranci przebywali na granicy przez prawie miesiąc i się udało". - Kryzys polityczny wytworzony przez służby białoruskie obliczony jest na długotrwałą destabilizację Polski - podkreśla rzecznik.






16:31

- Pozostaniemy czujni wobec ryzyka dalszej eskalacji i prowokacji Białorusi na jej granicach z Polską, Litwą i Łotwą i będziemy nadal monitorować implikacje dla bezpieczeństwa Sojuszu. Sojusznicy NATO wzywają Białoruś do zaprzestania tych działań, do poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz do przestrzegania prawa międzynarodowego - podała Kwatera Główna NATO w komunikacie.

- Rada Północnoatlantycka zdecydowanie potępia dalszą instrumentalizację nielegalnej migracji, sztucznie stworzoną przez Białoruś w ramach działań hybrydowych wymierzonych w Polskę, Litwę i Łotwę w celach politycznych - informuje NATO.

- Te bezduszne działania zagrażają życiu osób bezbronnych. Sojusznicy NATO solidaryzują się z Polską, Litwą, Łotwą i innymi dotkniętymi nimi narodami sojuszniczymi oraz wspierają środki, kierując się podstawowymi wartościami i obowiązującym prawem międzynarodowym, podejmowane przez członków Sojuszu indywidualnie i zbiorowo, w odpowiedzi na sytuację, która wymaga ścisłej koordynacji z kluczowymi międzynarodowymi partnerami - podał Sojusz.

(PAP)



16:46

Turcja wprowadziła dziś do odwołania zakaz lotów z jej terytorium do stolicy Białorusi dla obywateli Syrii, Jemenu i Iraku - poinformowała dyrekcja generalna Lotnictwa Cywilnego Turcji.

- W związku z problemem nielegalnego przekraczania granicy między Unią Europejską a Białorusią zdecydowano, aby obywatelom Iraku, Syrii i Jemenu, którzy chcą podróżować na Białoruś z lotnisk naszego kraju, nie sprzedawano biletów, by nie mogli podróżować tam samolotami - oświadczyły władze lotnicze w Ankarze.

Jak pisze Agencja Reutera białoruskie państwowe linie lotnicze Belavia zapowiedziały, że zastosują się do tych wytycznych.

Głównymi hubami lotniczymi, poprzez które migranci dostają się na teren Białorusi, są Stambuł, Dubaj i Moskwa.

(PAP)



16:53

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest częścią polityki nacisku Rosji wobec Europy - komentuje "Wall Street Journal". Według dziennika Rosja kontroluje Aleksandra Łukaszenkę i czuje się bezkarna wobec uzależnienia Europy od rosyjskich surowców.

- To wygląda na zainspirowaną przez Putina polityczną kampanię hybrydową. Celem jest destabilizacja Polski i jej sąsiadów i jednocześnie kreowanie podziału wewnątrz UE - czytamy w komentarzu redakcyjnym, opisującym kryzys na granicy oraz rosyjski szantaż energetyczny wobec Europy.

Zdaniem dziennika, Rosja "kontroluje swoją marionetkę" - białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę - i wykorzystuje sytuację do swoich celów, czego dowodem było wysłanie bombowców nad białoruską granicę.

- Kreml wezwał Europę do zapłacenia Mińskowi za wstrzymanie migrantów, jednocześnie obwiniając za chaos zachodnią interwencję na Bliskim Wschodzie. Ten trolling to specjalność Putina: wywołać lub sprowokować kryzys, obwinić ofiarę i zażądać ustępstw, by rozwiązać problem - pisze dziennik.

(PAP)



17:06

Rząd Iraku proponuje dobrowolną repatriację Irakijczykom, którzy utknęli na granicy Polski z Białorusią - przekazał agencji AFP jeden z irackich dyplomatów.

- Jesteśmy gotowi zorganizować więcej niż jeden lot (...) dla wszystkich tych, którzy będą chcieli dobrowolnie powrócić do kraju - oświadczył rzecznik irackiego ministerstwa spraw zagranicznych Mohammed al-Sahaf.



17:18

- Jestem ogromnie wdzięczny żołnierzom, funkcjonariuszom Straży Granicznej i Policji za ich męstwo, za to, że opuszczają swoje domy na całe tygodnie, aby zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP i minister obrony Mariusz Błaszczak odwiedzili 16. Pomorską Dywizję Zmechanizowaną w Olsztynie, gdzie spotkali się z żołnierzami oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji.

- Żołnierze Wojska Polskiego odznaczają się wysokimi umiejętnościami, są świetnie wyszkoleni i są profesjonalistami. Staramy się o to, aby zapewnić im jak najlepsze warunki służby - zapewnił szef MON.



17:37

- Mińsk jest gotowy na bardzo ostrą reakcję, jeśli konsultacje w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zostaną wykorzystane przez Unię Europejską do wprowadzenia nowych sankcji wobec Białorusi - przekazało białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych.

- Kraje UE, potężnego bloku NATO, próbują odegrać tani spektakl, według którego stosunkowo niewielka i całkowicie tolerancyjna Białoruś stanowi zagrożenie dla pokoju - przekazał rzecznik białoruskiej dyplomacji Anatol Hłaz. Dodał, że UE i NATO chcą "przedstawić Białoruś jako agresora".

Odpowiedzialnością za kryzys migracyjny MSZ Białorusi obarcza Zachód, który "nielegalnie ingerował" w sprawy innych krajów, "organizował interwencje i niszczył państwa".

- Białoruś jest w tej sytuacji tylko krajem tranzytowym, który, swoją drogą, ponosi koszty. W 2020 r. UE przyjęła pół miliona uchodźców i nikt nie zauważył jakichś szczególnych konsekwencji politycznych. A dwa, trzy tysiące uchodźców, próbujących dostać się przez Białoruś do UE, która ich zaprosiła, to już, widzicie państwo, wojna "hybrydowa" - powiedział Hłaz.



17:58

Stany Zjednoczone rozważają użycie "różnych narzędzi" wobec Białorusi w odpowiedzi na użycie przez nią migrantów jako broni oraz antydemokratyczne represje - powiedział szef dyplomacji USA Antony Blinken. Ostrzegł też Rosję przed próbą powtórzenia inwazji na Ukrainę.

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni użyciem migrantów jako broni politycznej przez reżim. Nie będę zapowiadał z wyprzedzeniem żadnych możliwych sankcji, ale rozważamy użycie różnych narzędzi, które mamy - powiedział Blinken.

Blinken odniósł się też do ruchów wojsk rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą.

- Nie wiem, jakie stoją za tym intencje, nie wiem, co siedzi w umyśle prezydenta Putina (...) ale widzieliśmy w przeszłości, jak Rosja zmasowała wojska przy granicy, stwierdziła, że została sprowokowana przez Ukrainę i przeprowadziła inwazję, w gruncie rzeczy robiąc to, co sobie zaplanowała (...) więc to prowokuje obawy o powtórkę z 2014 r. -  powiedział sekretarz stanu USA.

Zaznaczył, że taki scenariusz byłby poważnym błędem Rosji, a Waszyngton blisko koordynuje swoje podejście z sojusznikami w Europie.

(PAP)



18:20

Strażacy z PSP pomagają służbom na polsko-białoruskiej granicy. Do tej  pory podjęli ponad 300 różnego rodzaju działań i interwencji w związku z  kryzysem migracyjnym - poinformowała KG PSP na swoim Twitterze.

We wpisie wyjaśniono, że działania to głównie: dostarczanie wody do celów sanitarnych, wsparcie w oznakowaniu terenu, zabezpieczenie lądowisk śmigłowców wojskowych oraz udostępnienie oświetlenia, usuwanie konarów, udostępnienie namiotów i umożliwienie wyjazdu z trudnego terenu.



19:04

Czasowy zakaz przebywania w strefie nadgranicznej, ale z możliwością pracy dziennikarzy, zniesiony limit wiekowy dla kandydatów do służby w Straży Granicznej, rozszerzony katalog środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze SG - to zakłada nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw.

Jak zaznaczono, regulacja ma przede wszystkim zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy państwowej w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego.

Więcej w artykule:


Projekt umożliwiający wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej trafił do wykazu prac legislacyjnych





19:43

- Przemieszczanie się migrantów wciąż odbywa się pod ścisłą kontrolą Białorusinów. Zwraca uwagę coraz większa liczba białoruskich służb w rejonie Kuźnicy - podaje MON na Twitterze.



PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem




ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok