Radio Białystok | Relacja | Kryzys na granicy - 19.11

RELACJA NA ŻYWO

Kryzys na granicy - 19.11

20.11.2021, 07:31

Przedstawiamy aktualną sytuację na polsko-białoruskiej granicy.
Minionej doby doszło do dwóch większych prób siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - w pobliżu Dubicz Cerkiewnych i Mielnika. Osoby

Obozowisko utworzone na Białorusi w okolicach przejścia granicznego w Bruzgach pustoszeje. Służby odpowiedzialne za zabezpieczenie granicy monitorują sytuację na bieżąco.

Pierwsza grupa żołnierzy brytyjskich wojsk inżynieryjnych przybyła na polsko-białoruską granicę.

W rejon Kuźnicy przyjechali dziś żołnierze-sportowcy, aby wesprzeć swoich kolegów i koleżanki. Na granicy są mar. Patryk Dobek, szer. Alicja Tchórz i kpr. Paweł Wojciechowski.

W centrum logistycznym, gdzie przebywają teraz migranci, został zarejestrowany pierwszy przypadek COVID-19.


Źródło: Oficjalny profil Wojsk Obrony Terytorialnej na Twitterze



07:16

Wczoraj policjanci zatrzymali 3 osoby, w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to dwaj obywatele Niemiec i obywatel Ukrainy. Podczas kontroli volkswagena w Milejczycach, jedną z przewożonych osób znaleziono w schowku, druga leżała pod ubraniami - poinformowała podlaska policja. 



07:26

Spodziewamy się, że białoruskie władze nadal będą nasyłać grupy cudzoziemców na granicę z Polską – powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Za optymistyczny sygnał uznał specjalny lot, którym pierwsi migranci wrócili do Iraku.

Dodał, że działania białoruskich służb wskazują rotację osób skłanianych do prób forsowania polskiej granicy.

"Po niespokojnej nocy ze środy na czwartek, naznaczonej kilkoma dużymi próbami przedarcia się na naszą stronę, dzień był dosyć spokojny" - powiedział Żaryn, podsumowując poprzednią dobę.

Przypomniał, że największe obozowisko migrantów, w Bruzgach po stronie białoruskiej, zostało w czwartek ewakuowane, a cudzoziemcy zostali przeniesieni do pobliskiego magazynu białoruskiej firmy logistycznej Bremino. "Urządzono tam ośrodek, w którym migranci mogą się ogrzać i posilić, zregenerować po działaniach, do których są wykorzystywani przez stronę białoruską" – dodał. (PAP)



07:32

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nazwał "cynicznym i nieludzkim" postępowanie władz Białorusi, które – jak podkreślił w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" - posługują się migrantami jako "narzędziami do taktyk hybrydowych". Zapewnił o solidarności z Polską.

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla włoskiej gazety szef Sojuszu oświadczył: Jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją na granicy między Polską i Białorusią. Analogiczne zdarzenia miały miejsce wzdłuż linii granicznej między Litwą, Łotwą i Białorusią.

Stoltenberg zapewnił, że Pakt monitoruje z bliska to, co dzieje się na granicy polsko- białoruskiej. Wyrażamy solidarność z Polską i ze wszystkimi zaangażowanymi w to członkami NATO- dodał. (PAP)



07:36

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas dwóch rozmów telefonicznych w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim ponownie zapewnił o swojej "pełnej solidarności z Polską" w kryzysie migracyjnym z Białorusią - poinformował Pałac Elizejski.

Macron "potwierdził również konieczność utrzymania przez Europę presji na Alaksandra Łukaszenkę", aby "położyć kres tej instrumentalizacji (migrantów - PAP) narażającej wielu ludzi na niebezpieczeństwo".



07:53

Migranci stosują nieco inną metodę działań. (...) Chcę zapewnić, że granica jest szczelna i chroniona - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak na antenie Polsat News.




07:55

- Zajmujemy stanowisko jednoznaczne. Stawiamy na bezpieczeństwo naszego kraju. Nie pozwolimy na to, aby doszło do kryzysu migracyjnego, bo ten kryzys byłby niszczący dla Polski – kontynuował szef MON.



08:22

Jak przekazała na Twitterze Straż Graniczna, w czwartek odnotowano 255 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wobec 45 cudzoziemców funkcjonariusze SG wydali postanowienia o obowiązku opuszczenia terytorium RP.

"Dwie duże grupy próbowały siłowo przekroczyć granicę - jedna liczyła 500, a druga 50 cudzoziemców. Osoby były agresywne" – dodano.



08:59

Uzbekistan, jako kolejne państwo, ogranicza loty do Mińska dla obywateli państw, z których pochodzą nielegalni migranci - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

W zeszłym tygodniu Turcja wydała zakaz sprzedaży biletów dla obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, chcących udać się liniami Turkish Airlines na Białoruś. Także białoruskie linie lotnicze Belavia przekazały, że obywatele Iraku, Syrii i Jemenu, lecący z Turcji, nie będą przyjmowani na pokład jej samolotów. Również władze lotnicze w Libanie mają wprowadzić ograniczenia dla podróżnych na linii Bejrut-Mińsk. (PAP)



09:48

- To, co zwraca naszą uwagę to jest coraz większa agresja i brutalność cudzoziemców, którzy próbują się wdzierać na naszą stronę, ale też Białorusinów, którzy podejmują jawne akcje będące próbami przekroczenia granicy – mówił Stanisław Żaryn na antenie Polskiego Radia 24.



09:52

Minionej doby doszło do dwóch większych prób siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - w pobliżu Dubicz Cerkiewnych i Mielnika. Osoby rzucały w kierunku polskich służb kamieniami, gałęziami, użyto też lasera i gazu łzawiącego. Czterech żołnierzy uderzono kamieniami. Mundurowym udzielono pomocy medycznej – powiedziała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Więcej w artykule: Minionej doby doszło do dwóch większych prób forsowania granicy polsko-białoruskiej



09:54

"Obozowiska z ludźmi zepchniętymi na linię granicy przez służby białoruskie opustoszały. W tych miejscach jest spokojnie, ale służby polskie cały czas czuwają" – informuje Polska Policja na Twitterze.




10:02

Jak zaznaczył Komendant Policji w rozmowie w radiowej Jedynce, "na granicy polsko-białoruskiej współdziałają ze sobą różne służby". "Koordynacja tych działań jest kluczowa, żebyśmy się wzajemnie uzupełniali, aby w sposób skuteczny chronić Polskę, Polaków, granicę Polski i UE" - powiedział.

Zaznaczył też, że na granicy cały czas coś się dzieje. "Przypadki agresywne zdarzają się cały czas, każdego dnia, każdej nocy. To są sytuacje, gdy dochodzi do ataków na żołnierzy, na funkcjonariuszy i to nie tylko przez imigrantów, ale też przez funkcjonariuszy białoruskiego reżimu" - powiedział generał, dodając, że byli oni w tej grupie agresywnej na przejściu w Kuźnicy i też są niezwykle aktywni przy próbach nielegalnych przekroczeń naszej granicy w innych miejscach. (PAP)



10:53

Obozowisko utworzone na Białorusi w okolicach przejścia granicznego w Bruzgach pustoszeje. Służby odpowiedzialne za zabezpieczenie granicy monitorują sytuację na bieżąco - informuje rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn.



11:08

57% cudzoziemców z zamkniętych ośrodków SG złożyło wnioski o ochronę międzynarodową - poinformowała na konferencji rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.



11:36

W czwartek szef MON odwiedził żołnierzy pełniących służbę na granicy.



11:49

Dla żołnierzy służących na granicy są stawiane w obozowiskach kontenery mieszkalne - informuje na Twitterze 16 Dywizja Zmechanizowana.



12:00

Estońskie Siły Zbrojne chcą wysłać do Polski 100 żołnierzy w celu przeciwdziałania agresji hybrydowej. 



12:04

Pierwsza grupa żołnierzy brytyjskich wojsk inżynieryjnych przybyła na polsko-białoruską granicę. Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace ogłosił wczoraj, że wkrótce dołączy do nich 100 kolejnych brytyjskich żołnierzy - informuje na Twitterze niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan.



12:43

"Wyrażamy naszą pełną solidarność z Polską wobec sytuacji na granicy i udzielamy pełnego wsparcia" - powiedział komisarz UE Didier Reynders. Zaznaczył przy tym, że migrantów trzeba wspierać, bo to nie oni są odpowiedzialni za tę sytuację.



12:52

Jest faktem, że białoruski reżim podjął hybrydowy atak na granicę UE, na granicę NATO; to są trzy państwa: Polska, Litwa i Łotwa. Dzisiaj najmocniej atakowana jest polska granica, granica, za którą my jesteśmy odpowiedzialni. Bronimy z całych sił zarówno obszaru UE jak i NATO przed nielegalną migracją. Jest to sytuacja trudna, gdyż migranci pchani są na granicę przez siły reżimu białoruskiego. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu politycznemu społeczności UE i NATO ten atak zostanie zakończony - mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji w Skopje.



13:09

W rejon Kuźnicy przyjechali dziś żołnierze-sportowcy, aby wesprzeć swoich kolegów i koleżanki. Na granicy są mar. Patryk Dobek, szer. Alicja Tchórz i kpr. Paweł Wojciechowski. Pomagają m.in. w zabezpieczeniu logistycznym oraz regulacji ruchu - poinformował Mariusz Błaszczak.



13:20

W centrum logistycznym, gdzie przebywają teraz migranci, został zarejestrowany pierwszy przypadek COVID-19. Mężczyzna jest w szpitalu, jego stan jest poważny - informuje białoruski opozycyjny serwis informacyjny Nexta.



13:43

Wojska Obrony Terytorialnej publikują nagranie, na którym widać wczorajszą próbę nielegalnego przekroczenia granicy pod Dubiczami Cerkiewnymi. Migranci byli dowożeni i odwożeni ciężarówkami białoruskiej SG.





14:21

"Warunki życia migrantów w obozie znacznie się dziś poprawiły. Mają teraz ciężarówkę z kebabami, hot dogami, grzanym winem i piwem, a nawet kiosk z papierosami. Wszystko trzeba jednak opłacić, więc władze Białorusi otworzyły kantor wymiany walut" - pisze niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan publikując wideo z rosyjskiej rządowej agencji informacyjnej "Sputnik".





14:34

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży informuje ma Twitterze, że szef służb granicznych Białorusi w odpowiedzi na pismo Komendanta Głównego Straży Granicznej poinformował, że na obszarze przejścia w Kuźnicy nie ma już migrantów stanowiących zagrożenie. Potwierdzają to polskie służby.


Wczoraj komendant główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga wysłał pismo w tej sprawie do przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białorusi. W liście komendant pisze, że Polska oczekuje ustabilizowania sytuacji na granicy w okolicach Kuźnicy do niedzieli (21.11). Jeśli nic się nie zmieni - Polska wstrzyma ruch kolejowy w tym miejscu.


Przejście kolejowe w Kuźnicy może zostać zamknięte




15:07

"Teraz czas na pub i kino" - żartują migranci między sobą. Wokół centrum logistycznego, do którego Białorusini kierują migrantów przygotowywanych do ataków na granicę RP, powstaje prawdziwe miasteczko - pisze na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.





15:21

Służby białoruskie porządkują dziś miejsce po opuszczonym koczowisku w pobliżu przejścia granicznego w Bruzgach - informuje Straż Graniczna. 




15:30

"Dziękujemy żołnierzom i funkcjonariuszom stojącym na straży polskich granic i solidaryzujemy się z nimi" - polski pisarz fantasy Jacek Piekara publikuje List Otwarty Pisarzy"





15:58

Strona białoruska chciałaby wznowienia ruchu w przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi! Przewodniczący Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białorusi odpowiedział na pismo Komendanta Głównego SG gen. dyw. SG Tomasza Pragi. Gen. Anatolij Lappo zadeklarował, że funkcjonariusze Służby Granicznej Republiki Białorusi podejmują wszelkie niezbędne środki, aby uregulować sytuację z obcokrajowcami w rejonie drogowego przejścia granicznego Bruzgi-Kuźnica. Jednocześnie strona białoruska zaznaczyła, że jest gotowa do wznowienia ruchu w tym przejściu granicznym.



SG: strona białoruska chce wznowienia ruchu na przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi




16:05

Rozmowy z autorytarnym przywódcą Białorusi Alaksandrem Łukaszenką są nieuniknione w celu rozwiązania kryzysu humanitarnego, wywołanego przez nielegalną migrację – ocenił prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Podkreśla przy tym, że nie mowy o uznaniu Łukaszenki za prezydenta Białorusi. (PAP)



16:41

Z powodu zamknięcia przejścia w Kuźnicy kierowcy utknęli w ogromnej kolejce przed przejściem granicznym w Bobrownikach. Stowarzyszenie Przewoźników Podlasia zorganizowało już po raz drugi akcję dostarczenia żywności kolegom po fachu.



Kierowcy tirów czekający na odprawę w Bobrownikach dostali jedzenie od kolegów po fachu




16:47

"Myślę, że jest to absolutnie możliwe. Jesteśmy Słowianami. Mamy serca. Nasi żołnierze wiedzą, że migranci jadą do Niemiec. Może ktoś im pomagał. Nawet nie będę się temu przyglądał" - powiedział Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie na wyłączność udzielonym brytyjskiej stacji BBC w pałacu prezydenckim w Mińsku.

Zaprzeczył jednak, by zapraszał tysiące migrantów na Białoruś, by sprowokować kryzys graniczny. "Powiedziałem im, że nie zamierzam zatrzymywać migrantów na granicy, przetrzymywać ich na granicy, a jeśli od teraz nadal będą przyjeżdżać, to i tak ich nie zatrzymam, bo oni nie przyjeżdżają do mojego kraju, oni jadą do waszych. To właśnie miałem na myśli. Ale ja ich tu nie zapraszałem. I szczerze mówiąc, nie chcę, żeby jechali przez Białoruś" - przekonywał Łukaszenka. 

Przeprowadzenie przez BBC rozmowy z Łukaszenką skrytykowała Swiatłana Cichanouska, przywódczyni białoruskiej opozycji i jego kontrkandydatka w wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 r., które państwa zachodnie uznały za sfałszowane. W przekazanym przez jej biuro komunikacie napisano, iż ten wywiad jest "udzielaniem głosu dyktatorowi".

(PAP)



16:55

Wydaje się, że powoli wchodzimy w etap deeskalacji tego kryzysu. Silny polski opór na granicy spowodował, że prezydent Łukaszenka zrozumiał, że napór migracyjny na granicy został stępiony - powiedział w wywiadzie dla wPolityce.pl wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

"Silny polski opór na granicy spowodował, że prezydent Łukaszenka zrozumiał, że napór migracyjny na granicy został stępiony. Do tego dochodzi akcja dyplomatyczna na poziomie unijnym, która została uruchomiona na wniosek Polski. Groźba, że linie lotnicze, które obsługują migrantów, zostaną objęte sankcjami, była skuteczna. Oczywiście nadal trzymamy rękę na pulsie, gdyż dzisiejsza noc także była niespokojna. Pojawiły się grupy, które chciały forsować granicę. Jedna z nich liczyła kilkaset osób. Wspierały ją służby białoruskie" - zaznaczył Maciej Wąsik. (PAP)



17:30

Niezależny białoruski portal informacyjny Nexta TV publikuje nagranie z jednego z czatów migrantów. Twierdzi, że na nagraniu ludzie dowiadują się, jak mają się zachowywać podczas starcia ze strażnikami granicznymi. 

"Wszystkim, co macie rzucajcie w strażników, np. kamieniami, butelkami, kijami. Rzucajcie i uciekajcie. Nie bójcie się - oni nie będą do was strzelać, a jeśli będą - to w powietrze" - słychać na filmiku w językach rosyjskim i angielskim. Nie ma informacji, kiedy wideo zostało nagrane.





18:46

Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Tomasz Piotrowski powiedział, że wzmocnione zostanie wsparcie psychologiczne osób, które pilnują granicy z Białorusią. O tę kwestię pytali senatorowie podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych.

Generał Tomasz Piotrowski podkreślił, że opracowywany jest plan wsparcia psychologicznego, który wkrótce zostanie wdrożony. Dodał, że zostanie wzmocnione wsparcie psychologiczne nie tylko dla żołnierzy i funkcjonariuszy, lecz także dla ich rodzin. Stwierdził, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia można zastosować różnego rodzaju narzędzia znane z zaangażowania w misjach. Dodał, że pomogą one osobom pilnującym granicy z Białorusią oraz rodzinom, które oczekują na ich powrót. Obecnie granicę z Białorusią zabezpiecza około 15 tysięcy żołnierzy. 

Generał powiedział, że oficerowie w porozumieniu ze Strażą Graniczną i ośrodkami rządowymi opracowują również plan współpracy z mediami w pasie przygranicznym z Białorusią. (IAR)



19:01

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn stwierdził w rozmowie z włoską agencją La Presse, że strona białoruska od początku kryzysu przy granicy z Polską manipuluje obrazem wydarzeń przy wsparciu, jak dodał, rosyjskiej propagandy. Odnosząc się do wtorkowego ataku na polską granicę, podkreślił, że "Polska ma prawo się bronić".

W rozmowie z agencją Stanisław Żaryn oświadczył, że "Mińsk manipuluje obrazami migrantów, którzy znajdują się na Białorusi".

"Podczas gdy większość tych osób to młodzi mężczyźni z Iraku, służby i rosyjska propaganda pokazują dzieci i kobiety w nadziei, że obrazy te wywołają dalszą presję psychologiczną na rząd Rzeczpospolitej Polskiej"- oświadczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. (IAR)



19:28

Jednostki straży pożarnej na terenie województwa podlaskiego wspierają logistycznie działania służb na granicy - informuje Pańśtwowa Straż Pożarna na Twitterze.





19:32

Żołnierze 16. Dywizji Zmechanizowanej, pełniący służbę na granicy, wspólnie ze Strażą Pożarną gasili pożar w miejscowości Łosiniany w gminie Krynki.




19:50

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z dyrektor Wywiadu Narodowego Stanów Zjednoczonych Avril Haines. Uzgodnili, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.

Spotkanie odbyło się na prośbę strony amerykańskiej. Avril Haynes rozmawiała również z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Avril Haynes spotkała się również z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta pod przewodnictwem szefa gabinetu prezydenta, ministra Pawła Szrota. (IAR)







20:29

"Mamy do czynienia z pewnego rodzaju osłabieniem ataku na polską granicę, ale nie rezygnujemy z działań dyplomatycznych; premier Mateusz Morawiecki w nadchodzących dniach będzie miał szereg spotkań w stolicach europejskich dot. obszaru Europy Środkowo-Wschodniej" - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.



20:49

Prezydencka minister Bogna Janke odwiedziła dwie placówki Straży Granicznej - w Połowcach i Białowieży – gdzie przebywają osoby oczekujące na prawo pobytu w Polsce - przekazała dziś Kancelaria Prezydenta. Według Janke, w obu placówkach migranci mają zabezpieczone wszystkie potrzeby.

"Byłam na granicy, aby sprawdzić, jak wygląda opieka nad migrantami, którzy oczekują na prawo pobytu w Polsce, skierowanie do ośrodka zamkniętego lub na deportację do swojego kraju pochodzenia" - napisała w piątek Bogna Janke na Twitterze. 


Minister Bogna Janke odwiedziła placówki SG w Połowcach i Białowieży [zdjęcia]




20:55

Wydłuża się czas oczekiwania na wyjazd z Polski na przejściu drogowym w Bobrownikach. Kierowcy Tirów muszą czekać na odprawę około 34 godzin, podczas gdy rano było to 26 godzin. W ponad 20-kilometrowej kolejce czeka ponad 800 ciężarówek. Zwiększony ruch na przejściu w Bobrownikach związany jest z decyzją Straży Granicznej o zamknięciu przejścia w Kuźnicy.



21:13

Podlaska Policja publikuje nagranie ze śmigłowca nad polsko-białoruskim przejściem granicznym Kuźnica - Bruzgi. Na filmie widać pozostałości po obozowisku migrantów.




21:16

Dzięki służbom mundurowym działającym na granicy z Białorusią Polska ma silną pozycję w Europie – ocenił gen. dyw. rez. Roman Polko. Okazało się, że potrafimy skutecznie chronić własne granice, że Polska jest silna - dodał.

"Dzięki naszym służbom – wojskom, Policji, Straży Granicznej – możemy mówić, że mamy mocną pozycję. Europa wyczekiwała, co się będzie działo. Kiedy okazało się, że potrafimy skutecznie chronić własne granice, że Polska jest silna, przyszła pomoc" – powiedział gen. Polko wieczorem na antenie TVP Info.



PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem




ZNAJDŹ NAS





"ŚLADAMI PAMIĘCI — Spacer po Cmentarzu Farnym"


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok