Radio Białystok | Reportaż | "Już nic nie będzie takie samo" - reportaż Barbary Grębeckiej

"Już nic nie będzie takie samo" - reportaż Barbary Grębeckiej

4 czerwca 2014; godz.11:15 i 22:30

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

"Już nic nie będzie takie samo" - reportaż Barbary Grębeckiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


XXV lat temu odbyła się pierwsza tura wyborów kontraktowych do polskiego parlamentu. W wyborach zdecydowane zwycięstwo odnieśli kandydaci opozycji solidarnościowej zorganizowani wokół Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Od tej daty – 4 czerwca 1989 r. – w historii Polski rozpoczyna się okres III Rzeczypospolitej.

Audycje wyprodukowano w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Kamień dla Polaka" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Pradziadek pochował w polu powstańca z 1863 r. Dziadek postawił tam dębowy krzyż. Pan Antoni razem ze stryjami wybudował kamienny obelisk. 156 lat temu w Białosukniach powstańca - zwiadowcę zasiekli szablami Kozacy. Od tamtej pory mogiła nie była zapomniana przez mieszkańców wsi. Kolejne pokolenia dzieci nosiły kwiaty i świeczki na "grób Polaka", jak go powszechnie we wsi nazywano.

22 stycznia 2019, 17:15 i 22:15


"Matka swoich wnuków" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pani Teresa ze Starowlan jest nie tylko babcią dla swoich wnucząt. Dla dwójki z nich stała się również mamą. Jej dom, radosny i pełen ciepła, odwiedzimy w niedzielny wieczór. Jak wygląda jej życie? Posłuchamy opowieści pani Teresy o tym, co znaczy być mamą i babcią dla swoich wnuków.

21 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Jak ta rzeka" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

Dziś mija 15. rocznica śmierci Czesława Niemena. Reportaż ukazuje źródła talentu artysty - najwybitniejszego twórcy muzyki rozrywkowej XX stulecia w Polsce. Autorki odwiedziły rodzinną wieś artysty Wasiliszki na Białorusi w 2004 roku, kilka dni po jego śmierci.

17 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Konflikt" - reportaż Antoniego Rokickiego

Bohaterką reportażu jest Polka zamieszkała w Szwecji. Od 17 lat pracuje jako wychowawczyni w przedszkolu. Kilka lat temu wysłano ją na szkolenia związane z tematyką gender, czyli płcią kulturową. W przedszkolu, w którym pracuje, zaczęto wprowadzać nowe zasady wychowania dzieci - bez podziału na płeć. Jak pogodzić własne przekonania z obowiązującymi w pracy zasadami?

18 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Karty życia" - reportaż Joanny Sikory

Karciarz, kawalarz, gawędziarz i kobieciarz. Bohater reportażu Andrzej Bohdanowicz to wyjątkowo barwna postać PRL-owskiej Warszawy. Urodził się na Wileńszczyźnie, w bogatej rodzinie ziemiańskiej. Najbardziej na świecie ceni wolność i niezależność.

16 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Zima to zima" - reportaż Anny Bogdanowicz

Ostatnie śnieżyce dają się we znaki i kierowcom, i pieszym. Jednak więcej powodów do niezadowolenia powinni mieć ludzie mieszkający na wsiach i koloniach, a zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne. Jak radzili sobie kilka lat temu, czy potrafią sobie pomagać? Anna Bogdanowicz sprawdzała to na podlaskich wsiach.

15 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Człowiek sukcesu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

„W tym momencie jestem człowiekiem szczęśliwym” - mówi Ewa, bohaterka reportażu. Swoją historią nadaje nowy wymiar utartemu pojęciu „człowiek sukcesu”. Nie zarabia milionów, nie ma u stóp całego świata. W swoim życiu pokonała strach przed śmiercią.

14 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Belcanto z Pasiek" - reportaż Jana Smyka

Michał Skiepko - światowej sławy tenor, artysta operowy. Urodził się w Pasiece niedaleko Siemianówki. Mieszka w hotelach całego świata, ale często pomieszkuje „w swoim gniazdku” - w Białowieży.

11 stycznia 2019, godz.17:15 i 22:15


"Śmieciogrzebki" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Około 300 kilogramów - tyle śmieci rocznie produkuje przeciętny Polak. Jak dużo z tych odpadów to zmarnowane produkty żywnościowe? - tego statystyki nie podają. Wystarczy jednak przejść się do kilku śmietników, by zobaczyć, że cywilizacja nadmiaru na dobre zagościła wśród nas. Co to są śmieciogrzebki? Kim są ratownicy żywności i dlaczego - zamiast spać - chodzą nocami po śmietnikach?

10 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Biały pociąg" - reportaż Ewy Szkurłat

Słysząc o lawinach, najczęściej wyobrażamy sobie ogromne masy śniegu i wysokie góry, takie jak Alpy czy przynajmniej Tatry. Jednak ostatnie obfite opady śniegu na południu Polski przypominają, że również w Bieszczadach czy na Babiej Górze to zagrożenie jest równie realne. Najwięcej ofiar w historii polskich gór zabrała lawina, która spadła w Karkonoszach. Pod zwałami śniegu w 1968 roku zginęło 19 osób.

9 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Huzar" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Lecha Pilarskiego

Kapitan Kazimierz Kamieński ps.Huzar to jeden z najdłużej walczących żołnierzy podziemia niepodległościowego. Kamieński urodził się dokładnie 100 lat temu - 8 stycznia 1919 roku - wMarkowej Wólce, niedaleko Wysokiego Mazowieckiego, na tamtym terenie walczył do 1953 roku. Za swą walkę z komunistami został skazany na śmierć i stracony w białostockim więzieniu. Wcześniej władze zorganizowały w Łapach pokazowy proces Huzara.
Jak wspominają legendarnego dowódcę ostatni żyjący świadkowie, jego żołnierze, łącznicy, mieszkańcy, którzy przed laty poznali Huzara i pamiętają do dzisiaj?

8 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Czas słomianych pająków" – reportaż Anny Petrovskiej

Przed laty słomiane pająki najczęściej zdobiły domy podczas świąt Bożego Narodzenia. Były wykonywane z pociętych słomek, a dodatkowo ozdabiano je kwiatami z kolorowej bibułki. Tradycje plecionkarstwa ze słomy kontynuuje Zoja Majstrowicz z Redut.

7 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Na dwa świerszcze" - reportaż Anety Gałaburdy

Lech Wilczek - autor książek i albumów fotograficznych o tematyce przyrodniczej i wielki orędownik ochrony środowiska - zmarł 28 grudnia w wieku 88 lat. W sobotę (05.01) odbędzie się jego pogrzeb.

4 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Zagubieni" - reportaż Hanny Bogoryja - Zakrzewskiej

Kiedyś myśleli, że gdyby mogli grać na komputerze 24 godziny na dobę byliby najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. "Odejdź już od komputera", " Idź na podwórko, zamiast grać"- to typowe napominania rodziców. Młodzież ogląda też godzinami filmiki w telefonach, surfuje po internecie. Czy moje dziecko jest uzależnione? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie...

3 stycznia 2018, godz.17:15 i 22:15


"Między okiem a historią" - reportaż Joanny Sikory

Zarówno on, jak i miejsce które stworzył – to legendy. Przy grodzieńskiej ulicy Lermontowa mieści się Muzeum historii miasta Grodna. Tysiące zbiorów – to prywatna kolekcja Janusza Parulisa. Na podwórku, w murowanym domu i jego zakamarkach skrywa się cała historia miasta nad Niemnem.

2 stycznia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Jasne z pianką. Historia białostockiego browaru" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

Kiedy uwarzono pierwsze piwo w Białymstoku? Czy Browar Dojlidy naprawdę działał od 1768 roku, kiedy to został wybudowany przez Jana Klemensa Branickiego? Kiedy uwarzono pierwsze piwo w Białymstoku? Czy Browar Dojlidy naprawdę działał od 1768 roku, kiedy to został wybudowany przez Jana Klemensa Branickiego? Dlaczego majątek dojlidzki znalazł się w rękach hrabiowskiego rodu Rüdigerów? I co jest takiego w piwie, że od 250 lat niezmiennie piją je obywatele? 

30 grudnia 2018, godz. 18:05


"A to historia. Knyszyn" - reportaż Lecha Pilarskiego

Knyszyn - niewielkie miasteczko na Podlasiu ma bardzo bogatą historię. Swój rozkwit przeżył w XVI wieku, kiedy w mieście swój dwór miał król Zygmunt August. Odwiedzał Knyszyn bardzo często i tutaj też zmarł w lipcu 1572 roku. Miejscowość ta była także stolicą najbogatszego starostwa w ówczesnej Rzeczpospolitej. Potem nastały trudne czasy i do dzisiaj w Knyszynie pozostały tylko wspomnienia po latach świetności. Nie ocalał bowiem żaden budynek, a jedyne ślady po królu to tutejsze stawy rybne. Turyści odwiedzający miasteczko ze zdziwieniem oglądają pomnik króla Zygmunta Augusta nie wiedząc, że Knyszyn to królewskie miasto.

28 grudnia 2018, godz.17:15 i 22:15


"A to historia. Siemiatycze" - reportaż Alicji Pietruczuk

Siedem dróg prowadzi z Siemiatycz, pięknie położonych w ramionach trzech rzek. Historia nie oszczędzała miasta. Niszczyły je pożary, epidemie, bankructwa, powstania i wojny. Ludzie z uporem je odbudowywali wierząc, że to dobre miejsce by szczęśliwie żyć.

27 grudnia 2018, godz.17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok