Radio Białystok | Reportaż | "Teatr mój widzę razowy" - reportaż Anny Bogdanowicz

"Teatr mój widzę razowy" - reportaż Anny Bogdanowicz

24 października 2014; godz. 11:15 i 22:30

fot. Anna Bogdanowicz
fot. Anna Bogdanowicz

"Teatr mój widzę razowy" - reportaż Anny Bogdanowicz

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Czrewo" to pierwszy i jedyny w Polsce teatr gwarowy. Jego pomysłodawczynią jest Joanna Stelmaszuk-Troc, która do współpracy zaprosiła koleżankę Juliannę Dorosz. "Czrewo" to teatr nieinstytucjonalny ale już zdobył uznanie nie tylko na rodzimym Podlasiu. Jego przedstawienia oklaskiwała też międzynarodowa publiczność. Okazało się, że gwara podlaska to język nie tylko śpiewny ale też bardzo bogaty i pozwalający na tłumaczenia z hiszpańskiego. To język "razowy" tak jak teatr "Czrewo".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu

"Cud stulecia" - reportaż Lecha Pilarskiego

To opowieść o kaplicy zbudowanej w cudownym miejscu w okolicach Brzeźnicy koło Brańska. Brzeźnica to nie tylko "święte miejsce", również teren, gdzie toczyły się zmagania zbrojne przed stu laty, ale przede wszystkim bardzo ciekawa społeczność. Przed stu laty aż 26 mieszkańców tej wsi zaciągnęło się do wojska, aby bronić ojczyzny w 1919 i 1920 roku. Teraz zjednoczyli się, aby wybudować wotum wdzięczności...

14 sierpnia 2020 godz. 17:15 i 22:15


"Nasz tata ułan" - reportaż Jana Smyka

7 października 1939 roku rano, w dniu kapitulacji SGO Polesie, rozkazem dowódcy 10 Pułku Ułanów Litewskich ppłk. Kazimierza Buslera, dziewiętnastu ułanów zostało zawnioskowanych do nadania im odznaczenia Orderu Krzyża Wojennego Virtuti Militari. Jedenastu z nich order otrzymało, a ośmiu nie.

12 sierpnia 2020, godz. 22:15


"Starzy ludzie wyczekują" - reportaż Wiesława Janickiego

Historia dwojga starych ludzi, którzy całe życie już właściwie mają za sobą. Żyją w samotności w wyludnionej białostockiej wsi.

11 sierpnia 2020; godz. 22:15


"Serce i rozum" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Podejmowanie życiowych decyzji to nie lada wyzwanie dla młodych ludzi, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia ani wystarczającej samokontroli. Posłuchaj serca, zrób tak, jak czujesz - to bardzo popularna rada. Jaki sposób podejmowania decyzji jest lepszy? Serce czy rozum? Niby w jednej drużynie, ale ciągle są na wojennej ścieżce. Które z nich ma rację?

10 sierpnia 2020, godz. 22:15


"Koty i ludzie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Prezes leży wyciągnięty na trawie i wydaje się, że świat dla niego nie istnieje, natomiast Marcel chwiejnym krokiem patroluje teren. To stare koty i zostaną tu już na zawsze. Ponad dwudziestka pozostałych szuka swoich ludzi, bo - jak mówi pani Beata - to kot wybiera sobie opiekunów. Dwa lata temu założyła na Facebooku profil "Kocie ranczo" i wraz z mężem Radkiem, córka Wiktorią i przy pomocy wolontariuszy ze stowarzyszenia "As" oraz dzięki wsparciu gminy Czarna Białostocka, sąsiadów i miłośników zwierząt z całej Polski prowadzi azyl dla kotów.

7 sierpnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Metamorfozy" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Człowiek, który bezinteresownie pomaga drugiemu człowiekowi jest doceniany przez innych, ale też sam jest w stanie docenić każdego człowieka.Tę życiową prawdę stara się przekazać swoim uczniom białostocka nauczycielka – Anna Jurkowska. Po raz kolejny zorganizowała akcję „Metamorfozy”, w której wraz ze swoimi uczniami zmienia wygląd podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. Co wyniknie z tego spotkania dla uczennic i podopiecznych?

6 sierpnia 2020, godz. 22:15


"Morze mleka" - reportaż Anny Bogdanowicz

Wiejskie zlewnie mleka w Polsce to już relikt przeszłości. Na Podlasiu zostało ich też niewiele. W Morzu 200 czy nawet 300 litrów białego płynu dziennie to zbyt mało, żeby utrzymywać taki punkt odbioru. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce zamierzała go zlikwidować. Wystarczyła jednak rozmowa i dobra wola z obu stron, żeby zlewnia mleka w Morzu została. Pytanie tylko - na jak długo?

5 sierpnia, godz. 22:15


"Między słowem i gestem" - reportaż Alicji Pietruczuk

Kiedy był dzieckiem nie wzywał rodziców płaczem, nie reagował, kiedy ktoś do niego mówił. Pierwszym językiem, w którym porozumiewał się ze światem był język migowy. Krzysztof Cis jest CODA - słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Tłumaczenie słów na język gestów wyssał, jak mówi, z mlekiem matki, bo od dziecka tłumaczył rodzicom telewizyjne wiadomości.

4 sierpnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Człowiek do spraw trudnych" - reportaż Dominiki Dębskiej

Tomasz Piesiecki jeździ na wózku od czwartego roku życia. Jednak sprawności w działaniu pozazdrościć mu może niejedna zdrowa osoba. Jego największy sukces to zmiana przepisów, dzięki którym poszkodowani w wypadkach odzyskali utracone renty.

3 sierpnia 2020, godz. 22:15


"Nam się udało" - reportaż Joanny Sikory

Połączyło ich wspomnienie. Ona pielęgnowała je od lat, on długo go szukał. Wspomnienie o zaginionej, młodej dziewczynie - Wandeli. Tak się zaczęła historia znajomości pani Haliny Cieszkowskiej i Marcina Włodarczyka.

31 lipca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Desperatka czy wizjonerka" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Ta historia rozpoczyna się 93 lata temu. 31 lipca 1927 roku urodziła się w Wilnie Julitta Anna Sleńdzińska, przez jednych zapamiętana jako pianistka, klawesynistka przez innych jako bohaterka portretów. Była donatorką monograficznego muzeum rodu artystów z Wilna –  Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. 

30 sierpnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Co z tą Kasą" - audycja Izy Serafin i Marcina Kozłowskiego

Wszystko zaczęło się w 1975 roku, kiedy to dwójka "opętanych" bluesem muzyków z Białegostoku - Ryszard "Skiba" Skibiński i Jarosław Tioskow - postanowiła założyć zespół odpowiadający ich muzycznym fascynacjom. Po kilku tygodniach dołączył do nich perkusista Mirosław Kozioł. Zaprosili do współpracy kolegów i zaczęli grać jako Kasa Chorych.

29 lipca 2020, godz. 22:15


"Cud nad Narwią 1920" - reportaż Doroty Sokołowskiej

"Bez Cudu nad Narwią, nie byłoby Cudu nad Wisłą" - to słowa przypisywane marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Tak powiedział o bohaterskiej bitwie pod Łomżą, która na kilka dni powstrzymała atak bolszewików na Polskę. Dzięki temu obrona w Warszawie mogła przygotować się do skutecznego odparcia wroga pod miastem. Wiedza o tym, co zdarzyło się na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku pod Łomżą nie jest jednak nadal powszechna w Polsce, a przy okazji setnej rocznicy cudu warto o niej powiedzieć.

28 lipca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Wiedźma dla ludzi" - reportaż Anny Bogdanowicz

Biebrzańskie bagna, łąki i lasy, a wśród nich wieś Kulesze - to teraz jej miejsce na ziemi. Nietuzinkowa, kolorowa, zagadkowa, dużo wie i wiele potrafi – taka jest Agnieszka Zach. Często można ją spotkać, jak boso zbiera zioła, rozmawia z łosiami czy oprowadza turystów po bagnach.

27 lipca 2020, godz. 22:15


"Ostoja przed burzą" - reportaż Renaty Redy

Porzucili wygodne życie w mieście i wybrali las, ciszę i naturę.

24 lipca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Na ławeczce" - reportaż Agnieszki Trofimiuk

Dwie kobiety spotykają się codziennie na ławeczce przed blokiem, aby złagodzić dokuczającą im samotność. Ich życie kręci się wokół modlitwy, programów telewizyjnych, przygotowywania posiłków.

23 lipca 2020, godz.22:15


"Droga ku słońcu" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Wieś na końcu świata, do której prowadzi kręta, piaszczysta droga przez las. We wsi kilka domów, nieliczni mieszkańcy - głównie owdowiałe starsze kobiety. Z zadumą i pokorą wobec losu mówią o samotności i przemijaniu...
Reportaż powstał w 1998 roku. Nagradzany w Polsce, wyróżniony również na międzynarodowym festiwalu Prix Europa w Berlinie. Czy to magiczne miejsce, zawieszone w czasie i przestrzeni Puszczy Knyszyńskiej i rzeki Supraśl przetrwało?

22 lipca 2020, godz. 22:15


"Dzieciaki do domu, czyli wakacje na Wygodzie" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Na białostockiej Wygodzie wszyscy bawili się na podwórku. Osiedle, wielkością i liczbą mieszkańców dorównywało niektórym podlaskim miasteczkom. I miało swoje granice. Najważniejszą były tory kolejowe.

21 lipca 2020 17:15, 22:15


"Niedziela z Tobą" - reportaż Dominiki Dębskiej

Ile można poświęcić, by w ostatnich latach życia towarzyszyć najbliższym? Dorota Bagiński po 23 latach wróciła z kanadyjskiej emigracji, by zaopiekować się swoją mamą. To czas pełen bliskości, ale także napięcia i lęku - tak swoją codzienność opisuje bohaterka audycji.

20 lipca, godz. 22:15


"Ja wolę las" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

Seweryn Kubicki - 28-letni piechur spod Wrocławia - postanowił przejść wszystkie polskie puszcze. Z dwudziestu pięciu leśnych kompleksów odwiedził już ponad połowę. W tym roku Seweryn zawitał na Podlasie.

17 lipca 2020 17:15. 22.15


"Dwa w tył, trzy w przód" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Damian Kądzior do końca życia będzie pamiętał 84. minutę meczu z Izraelem w eliminacjach do Mistrzostw Europy w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas strzelił swojego pierwszego w karierze gola dla reprezentacji Polski. Damian wraz z ojcem Robertem opowiadają o swojej "pierwszej miłości" - piłce nożnej oraz o pełnej determinacji i pasji walce o największe piłkarskie marzenia, pomimo przeciwności losu czy własnych błędów.

15 lipca 2020, godz 22:15


"Emilka" - reportaż Anny Bogdanowicz

Kilkaset sztuk różnych zwierząt, blisko 40 hektarów ziemi, praca od świtu do nocy ale też ogromna radość i satysfakcja, która wzbudza ludzką zazdrość. Emilka Korolczuk jest młodą, wykształconą kobietą, rolniczką i sołtysem wsi Laszki koło Zabłudowa. Pochodzi spod Wysokiego Mazowieckiego, ale wieś swoich dziadków pokochała od dziecka i dziś jest tu szczęśliwa.

15 lipca 2020, godz. 22:15


"Kobieta z lasu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Potrzeba wyrwania się ze skostniałych instytucji kultury, w których Katarzyna pracowała, doprowadziła ją w niezwykłe miejsce. Bohaterka reportażu odnalazła swoje powołanie w przywróceniu do życia podupadłych chat w nadbużańskim lesie. Tam stworzyła swój dom. Życie w lesie staje się metaforą. Pokazuje m.in., jak natura daje siłę by nadawać rzeczywistości autorski kształt.

14 lipca 2020 17:15, 22.15


"Tropiciel znaczków" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Znaczki, kartki pocztowe i koperty ze specjalnymi stemplami nie maja przed nim tajemnic. Franciszek Skrypko zna najciekawsze i najdroższe egzemplarze, widział bogate kolekcje tematyczne, nagradzane na całym świecie, a jego kolekcja znaczków jest ciekawym spojrzeniem na historię filatelistyki – także białostockiej.

13 lipca 2020, godz. 22:30


"Moja ciotka Zyta" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

W lipcowy poranek 1945 roku Sowieci zabrali dwudziestoletnią Zytę z domu w Gibach. Nie prowadzili jej daleko... Tuż obok, w sąsiednim domu, był punkt filtracyjny. Przez dwa tygodnie rodzice i młodszy brat Zyty słuchali krzyków i jęków katowanych ludzi. Później wywieźli ich jedenastoma ciężarówkami i ślad po nich zaginął.

10 lipca 2020, godz. 22:15


"Rowerem i rotorem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pewnego razu spotyka się dwóch obcych sobie ludzi. Od tego momentu zaczyna się ich przyjaźń i wzajemne wsparcie. Każdy z nich stacza codzienną walkę z samym sobą, Karol jadąc rowerem dookoła Polski, zaś Jarek cierpliwie ćwicząc swoje sparaliżowane ciało. To opowieść o autorskiej akcji charytatywnej Karola Dziedziula z Sokółki "Pomoc kręcona kilometrami".

09 lipca 2020, godz. 22:15


"Trzymam się Biebrzy" - reportaż Lecha Pilarskiego

Mirosław Kobeszko z Uścianka ze wszystkich wód świata najbardziej ukochał Biebrzę. Przed laty członek kadry narodowej płetwonurków, wielokrotny mistrz Polski, trener kadry narodowej oraz szkoleniowiec płetwonurków dla policji i antyterrorystów. Na emeryturze zaszył się w domu pod lasem, za sąsiadów ma łosie, dudki czy

8 lipca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Małpi biznes" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

W ostatnich latach w Polsce wzrosła sprzedaż "małpek", czyli wódek o pojemności 100 lub 200 ml. Kto je pije i jak często? Kto na tym zyskuje, a kto traci? Czy spożywanie niewielkiej ilości alkoholu może być pierwszym krokiem w stronę uzależnienia?

7 lipca 2020, godz. 22:15


"Los jak kromka chleba" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak smakuje prawdziwy chleb? Zapamiętał to Andrzej Modzelewski z Woli Zambrowskiej i przez lata wypiekał go zgodnie z dawnymi rodzinnymi recepturami. Splot nieszczęśliwych wydarzeń sprawił, że dom i gospodarstwo pana Andrzeja zostało zlicytowane, a on wraz z rodziną już niebawem będzie musiał opuścić ojcowiznę. Na razie chleba nie wypieka, ale ciągle liczy na cud w swoim życiu.

6 lipca 2020, godz. 22:15


"Breloki życia" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Może zacząć się niewinnie: od weekendowych imprez, od szklaneczki na rozluźnienie. Z czasem jedno piwo może zamienić się w kilka czy kilkanaście. „Ludzie piją po coś, nie piją ot tak sobie, żeby pić, bo alkohol nie jest smaczny. Coś zapijają, coś chcą zapomnieć, z czymś sobie nie radzą, po to piją” – wspomina Karol, którego dzieciństwo naznaczone było chorobą alkoholową ojca.

3 lipca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Sztafeta pamięci" - reportaż Dominiki Dębskiej

Jaką tajemnicę mogą kryć rodzinne losy? Jak długo można czekać na ich odkrycie? Wojciech Przybysz historię swojego dziadka poznał dopiero pół wieku po jego śmierci, z chwilą śmierci własnego ojca. Poszukiwanie grobu Józefa Przybysza potraktował jako ojcowski testament.

2 lipca 2020, godz. 22:15


"To ja, Kosma" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Żyją wśród nas, choć często ich nie dostrzegamy. Ich ból jest niewidoczny dla oczu, a sprawia, że wstanie z łóżka codziennie rano jest nie lada wyczynem. Około 1,5 miliona osób w Polsce choruje na depresję. Kosma ma 19 lat i swoje marzenia. Niedawno zdał maturę i podjął pracę. Gdy śpiewa i gra swoje piosenki na gitarze czuje się wolny od bólu, poczucia pustki i bezsensu.

1 lipca 2020, godz. 22:15


"Mimo lęku" - reportaż Anny Bogdanowicz

Pandemia koronawirusa wpłynęła i nadal wpływa na nasze zachowania, przemyślenia i priorytety. Mamy prawo zwyczajnie po ludzku się bać, niezależnie od tego jaki zawód wykonujemy. Mimo zmęczenia, strachu, załamania i wielu wątpliwości co do słuszności wybranej drogi zawodowej, bohaterka reportażu - pielęgniarka z długoletnim stażem – nigdy nie zdezerterowała.

30 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Piękno jest w środku kamienia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Łączy ze sobą najszlachetniejsze z kamieni i zatapia je w złocie. Lubi opowiadać o turmalinach, które docenia za wspaniałą kolorystykę. Uszczęśliwia kobiety prawdziwymi arcydziełami, które noszą na sobie: pierścionkami czy kolczykami. Jakub Śliwowski – to rzeczoznawca diamentów jubilerskich oraz znawca kamieni szlachetnych.

29 czerwca 2020, godz. 22:15


"Blisko, coraz bliżej" - audycja dokumentalna Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

To, że klimat się zmienia, zgadzają się już chyba wszyscy, większość naukowców niepokoi jednak fakt że w ostatnim okresie procesy przebiegają dużo bardziej intensywnie. Widać to już wyraźnie w powietrzu, glebie, wodzie, częściej niż dotychczas pojawia się też ogień. Te cztery żywioły są nierozerwalnie związane ze sobą i z człowiekiem. Postępująca degradacja środowiska ma wpływ na nasze życie i zdrowie. Jest to już zauważalne w jednym z najbardziej czystych województw Polski - Podlaskiem.

28 czerwca 2020, godz. 18:05


"Blisko, coraz bliżej" - audycja Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

To, że klimat się zmienia, zgadzają się już chyba wszyscy, większość naukowców niepokoi jednak fakt że w ostatnim okresie procesy przebiegają dużo bardziej intensywnie. Widać to już wyraźnie w powietrzu, glebie, wodzie, częściej niż dotychczas pojawia się też ogień. Te cztery żywioły są nierozerwalnie związane ze sobą i z człowiekiem. Postępująca degradacja środowiska ma wpływ na nasze życie i zdrowie. Jest to już zauważalne w jednym z najbardziej czystych województw Polski - Podlaskiem.

26 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok