Radio Białystok | Reportaż | "Flaczki i ziemniaczki" - audycja Doroty Sokołowskiej

"Flaczki i ziemniaczki" - audycja Doroty Sokołowskiej

12 lutego 2015; godz. 11:15 i 22:30

Pierwsza "dama" Uroczyska - kiszka ziemniaczana, palce lizać..., fot. Gabriela Walczak
Pierwsza "dama" Uroczyska - kiszka ziemniaczana, palce lizać..., fot. Gabriela Walczak

"Flaczki i ziemniaczki" - audycja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Flaczki i ziemniaczki - to skład najpopularniejszej potrawy na Podlasiu. Wiele osób rusza kulinarnym śladem i szuka miejsc, w których jest serwowana ta potrawa. Supraśl, gdzie odbywają się mistrzostwa w pieczeniu kiszki ziemniaczanej, stał się najsłynniejszym kulinarnym miasteczkiem naszego regionu. Grzegorz Horoszko od lat wygrywa w konkursie na najlepszą kiszkę. Nie produkuje jej na sprzedaż, nie czerpie z niej żadnych korzyści. Bohater jest pozytywnie zakręconym smakoszem, który –dla udoskonalenia jakości- zbudował w domu wędzarnię, sam sadzi ziemniaki, a po flaki jeździ do specjalnego zaufanego masarza. Jak nasze życie zniewala pasja.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Los jak kromka chleba" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak smakuje prawdziwy chleb? Zapamiętał to Andrzej Modzelewski z Woli Zambrowskiej i przez lata wypiekał go zgodnie z dawnymi rodzinnymi recepturami. Splot nieszczęśliwych wydarzeń sprawił, że dom i gospodarstwo pana Andrzeja zostało zlicytowane, a on wraz z rodziną już niebawem będzie musiał opuścić ojcowiznę. Na razie chleba nie wypieka, ale ciągle liczy na cud w swoim życiu.

18 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"W oswobodzonym Drohiczynie" - reportaż Stanisława Poznańskiego

Los Drohiczyna pod okupacja sowiecką był szczególnie tragiczny. Po wkroczeniu Armii Czerwonej nastąpiły aresztowania i wywózki na Sybir, ale represje dotknęły nie tylko samej ludności. Wyrok został wydany także na miasto i jego zabytki. Edward Bujno pamiętał, jak wiosną 1940 roku komendant straży granicznej w Drohiczynie - kapitan Szostakow, wydał decyzję, iż ze względu na bezpieczeństwo granicy, wszystkie domy znajdujące się w odległości 800 metrów od rzeki muszą w trzy dni zostać rozebrane i przeniesione w inne miejsce. W praktyce oznaczało to śmierć dla miasteczka...

17 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Dwór" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Dwór w Jamiołkach-Godziebach, choć tknięty zębem czasu, zachował swoją świetność sprzed stuleci. Obok dworu mieszka jego właścicielka i dziedziczka, pani Alina Dąbrowska z domu Jamiołkowska, która ma sporo pamiątek z dawnych czasów. Czy znajdzie się sposób na uratowanie tego dworu?

16 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Sześć lat z życia Cecylii" - audycja Teresy Kudelskiej

Bohaterką audycji jest Cecylia Jakubowska z Białegostoku, która w czasie II wojny światowej przeszła sowieckie więzienia. Wstąpiła do konspiracyjnej organizacji "Służba zwycięstwu Polski" już w 1939 roku. Aresztowana przez sowietów w maju 1940 roku, przeszła ciężkie więzienia w Białymstoku, Mińsku, Witebsku.

15 września 2019, godz.18:05


"Cygańska wieś" - reportaż Joanny Sikory

To o czym wielu wolałoby pewnie zapomnieć, mieszkańcy tej wsi potraktowali jako swój atut - cygańska wieś Igryły. We wsi Igryły, w powiecie sokólskim, założyli Stowarzyszenie "Dziedzictwo Kulturowe Igrył". Ta pojemna nazwa skrywa ich wielopokoleniową romską historię i tradycję.

13 września 2019, godz. 17:15 i 22:30


"Zlotowisko" - reportaż Moniki Malec

Klangor żurawi, który już można usłyszeć, to wyraźny sygnał nadchodzącej jesieni. Tak dzieje się już od połowy sierpnia, gdy żurawie zbierają się do odlotu do ciepłych krajów. Pracownicy Poleskiego Parku Anna i Waldemar Radujowie obserwują te ptaki od lat.

12 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Strażnicy Boga" - reportaż Antoniego Rokickiego

Jest ich ponad 160. Mieszkają w różnych częściach kraju. Dzięki swojej pasji, jaką jest jazda na motorze, poznają osoby, których nie mieliby szansy spotkać na swojej drodze. Kapłański Klub Motocyklowy "God's Guards" został założony w 2013 roku. To sposób na ewangelizację innych motocyklistów, pielgrzymowanie na motorach czy udział w akcji MOTOSERCE – ogólnopolskiej zbiórce krwi.

11 września 2019, godz.17:15 i 22:15


"To ja, Kosma" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Żyją wśród nas, choć często ich nie dostrzegamy. Ich ból jest niewidoczny dla oczu, a sprawia, że wstanie z łóżka codziennie rano jest nie lada wyczynem. Około 1,5 miliona osób w Polsce choruje na depresję. Kosma ma 19 lat i swoje marzenia. Niedawno zdał maturę i podjął pracę. Gdy śpiewa i gra swoje piosenki na gitarze czuje się wolny od bólu, poczucia pustki i bezsensu.

10 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Piękno jest w środku kamienia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Łączy ze sobą najszlachetniejsze z kamieni i zatapia je w złocie. Lubi opowiadać o turmalinach, które docenia za wspaniałą kolorystykę. Uszczęśliwia kobiety prawdziwymi arcydziełami, które noszą na sobie: pierścionkami czy kolczykami. Jakub Śliwowski – to rzeczoznawca diamentów jubilerskich oraz znawca kamieni szlachetnych.

9 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Danzigerstrasse 13" - słuchowisko Rafała Zięby i Marii Oberman

Wstrząsająca opowieść o ludzkim cierpieniu, strachu i poszukiwaniu człowieczeństwa. Scenariusz słuchowiska powstał na podstawie wspomnień Barbary Cygańskiej osadzonej w początkach okupacji w łódzkim więzieniu dla kobiet, przy ulicy Gdańskiej. Jej relacja pokazuje trudne położenie ludności polskiej w czasie okupacji niemieckiej.

8 września 2019, godz. 18:05


"Tam byłem pastuchem" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Marian Jonkajtys ze Szczuczyna musiał szybko dorosnąć i wziąć odpowiedzialność za los swój i swojej rodziny. W kwietniu 1940 roku zostali wywiezieni przez Sowietów do Kazachstanu. Ile musiało być w ludziach determinacji, zaradności i siły, aby odnaleźć się w absurdach sowieckiej rzeczywistości? Jakimi sposobami ratowali się Polacy, aby przeżyć czas zesłania?

6 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Babcia Gienia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Malarsko oddane zdjęcie babci Gieni - mural pojawił się na ścianie wieżowca przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, a film, w którym wnuczka Elżbieta - dziś również babcia - wspomina swoją „ukochaną babcię Stasię” krąży po Internecie. Zarówno film, jak i mural promują akcję „Wyślij pocztówkę do Babci” wymyśloną przez twórców Up To Date Festival w Białymstoku. Jaki sens niesie słanie pocztówek do babć w XXI wieku? Jakie historie życia kobiet kryją się za muralem i filmem? Jaki oddźwięk w rzeczywistości mają te dzieła?

5 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Walka o Białystok" - reportaż Dominiki Dębskiej

Marsz równości organizowany przez środowiska LGBT wzbudził w Białymstoku skrajne emocje. Były wyzwiska petardy, poleciały nawet kostki brukowe. W tym samym czasie tysiące ludzi modliły się pod katedrą i bawiły na pikniku rodzinnym. Jak zakończy się ta symboliczna walka o Białystok?

4 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Ta sama ławka" - reportaż Anny Bogdanowicz

W małej przedwojennej szkole w Studziankach, jak i w całej Polsce, we wrześniu 1939 roku dzwonek nie zadzwonił. Wybuch II wojny światowej sparaliżował życie i wzbudził strach. Najpierw wkroczyli Niemcy i zamknęli szkołę, ale wkrótce pojawili się Sowieci i szybko ją uruchomili - już na własnych zasadach. Dzieci pod koniec września zasiadły w ławkach, ale o polskości musiały zapomnieć...

3 września 2019, godz.17:15 i 22:15


"Nasza Pani" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Dawna szkoła z czasów carskich, dziś wiejska kaplica i świetlica w Starowlanach, pęka w szwach. Mieszkańcy, a wśród nich dawni uczniowie i ich rodzice, zbierają się na mszy w pierwszą rocznicę śmierci miejscowej nauczycielki. Co wniosła w wiejską społeczność, wśród której żyła i pracowała od lat 60-tych? Co znaczy być nauczycielem z powołania?

2 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Pamiętne dni" - audycja dokumentalna Agnieszki Czarkowskiej

Wrzesień 1939 roku we wspomnieniach. Wybuch II wojny światowej wspominają świadkowie tamtych lat: Alicja Rudniewska, Danuta Roszkowska, państwo Dolistowscy, Mieczysław Wroczyński oraz Henryk Smaczny. Nagrania pochodzą z reportaży archiwalnych Polskiego Radia Białystok.

1 września 2019, godz.18:05


"Odnaleziony po latach"- reportaż Doroty Sokołowskiej i Adama Dąbrowskiego

Przypadek sprawił, że odkryto prawdziwy grób zasłużonego kapitana Władysława Dąbrowskiego. Synowie obrońcy Zambrowa z czasów II wojny światowej mieli dokumenty świadczące o tym, że ich ojciec jest pochowany w zbiorowej mogile, tymczasem okazało się, że prawdziwy grób jest w miejscowości Dmochy-Wochy. Odnaleziony po latach bohater to ważna postać w historii Zambrowa.

30 sierpnia 2019, godz. 22:30


"Jezusa ziomek" - reportaż Dominiki Dębskiej

Kapelan białostockiego poprawczaka, egzorcysta, nauczyciel i duszpasterz. Kilka miesięcy temu usłyszała o nim cała Polska, bo nagrał przeróbkę hip-hopowego utworu grupy Hemp Gru.

29 sierpnia 2019, godz. 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok