Radio Białystok | Reportaż | "Nieco starsza nastolatka" - reportaż Anny Bogdanowicz

"Nieco starsza nastolatka" - reportaż Anny Bogdanowicz

3 stycznia 2018, godz.17:15 i 22:15


Nieco starsza nastolatka, reportaż Anny Bogdanowicz

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pani Jadwiga uprawia taneczny aerobik, udziela się towarzysko, dba o swoje psy, koty i... młodszego męża. Nie przeszkadza jej w tym ani ukończone 70 lat, ani przebyte operacje. Czy starszy człowiek może czuć się dobrze w świecie ogarniętym kultem młodości? Zdaniem pani Jadwigi - tak. Wystarczy pogodny stosunek do ludzi - również młodych, uśmiech i akceptacja własnego wieku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Szczęście ty moje" - reportaż Joanny Sikory

Macierzyństwo to piękny czas - i tak jest pewnie dla większości świeżo upieczonych mam. Jednak część z nich zmaga się z depresją poporodową. Dla niektórych to wstydliwy temat, są też takie, które nie potrafią o tym mówić. Jeszcze inne nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Dlatego najczęściej w samotności zmagają się z depresją poporodową.

14 grudnia 2018, godz. 17:15 i 22:30


"Trzynastego po północy" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Przyszli w nocy 13 grudnia 1981 roku. Wywabili z domu podstępem. Nie informowali o internowaniu i stanie wojennym. Broniących się ludzi ciężko pobili. Kazimierz Chodzicki z Wiśniówka pod Zambrowem i Jerzy Zacharczuk z Białegostoku opowiadają o dramatycznych wydarzeniach sprzed 37 lat, które zaważyły na ich losie i życiu ich rodzin.

13 grudnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"A to historia – Bielsk Podlaski" - reportaż Źmiciera Kościna

Bielsk Podlaski – to jedno z najstarszych miast naszego regionu. O burzliwych i sławnych kartach jego historii przypomina Góra Zamkowa, miejski Ratusz i wznoszące się ku niebu prawosławne i katolickie świątynie. Bielsk Podlaski od zarania dziejów był miastem wielu kultur, narodów i religii. To tu nadal można znaleźć ducha Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

12 grudnia 2018, godz.17:15 i 22:15


"Henryka ślady pamięci" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Co 92-letni pan Henryk - podopieczny białostockiego hospicjum - postanowił opowiedzieć o sobie rodzinie i światu u kresu swojego życia? To opowieść o pamięci, wokół której budujemy swoją tożsamość. O pragnieniu człowieka, aby nadać jej własny, osobisty kształt, pomimo okrutnego momentami koła historii, w jakie zostaje wprzęgnięty. Henryk Wróblewski walczy o tożsamość i pamięć o sobie na różne sposoby - teraz śle listy do Instytutu Pamięci Narodowej, wcześniej nagrywał swoje wspomnienia na dyktafon w zaciszu domowym...

11 grudnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Tendencja do zanikania" - reportaż Ryszarda Minko

Od lat z przestrzeni Białegostoku sukcesywnie znikają drewniane domy świadczące o przeszłości miasta. Może to ze wstydu związanego z pochodzeniem, może to zwykła niefrasobliwość czy chęć zysku...

10 grudnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Niepewność" - audycja dokumentalna Grażyny Bochenek

W czasie I wojny światowej wyjechali z Rzeszowa do Wiednia, ale w 1938 roku wrócili do Polski, szukając dla siebie bezpiecznego miejsca. Anna i Oskar Zinnemannowie próbowali uciec przed Hitlerem, ale - tak jak miliony innych - stali się ofiarami Holocaustu. Ich syn Fred - słynny reżyser do końca życia szukał informacji o losach swoich najbliższych.

9 grudnia 2018, godz.18:05


"Światełko pamięci"- reportaż Doroty Sokołowskiej

Życie Krystyny i Jerzego Nowakowskich połączył wspólny los - oboje stracili ojców w czasie II wojny światowej. Tato pani Krystyny był oficerem XIX Pułku Ułanów Wołyńskich, zaś Jerzego- przedwojennym prezydentem Białegostoku.

7 grudnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Duszpasterz zagubionych" - reportaż Izy Serafin

Niektórzy mówią o nim kapłan w sandałach, bo - ze względu na cukrzycę - chodzi w nich przez cały rok. Ojciec Edward Konkol - wychowany nad morzem i kochający je nad życie - został werbistą, by wyjechać na misję. Tak się jednak nie stało. Dwadzieścia kilka lat temu wylądował w Białymstoku i tu rozkręcił machinę pomocy, mądrej pomocy, w postaci Stowarzyszenia "Droga". Pomaga jak umie - wszystkim, którzy tego potrzebują. Nam opowiada o swojej drodze do Boga i do człowieka, ale też o swoich słabościach, tęsknotach i marzeniach...

6 grudnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Ostatni Cichociemny" - audycja dokumentalna Agnieszki Czarkowskiej

Nieznana historia Dionizego Sosnowskiego z Goniądza, który 60 lat temu został stracony w mokotowskim więzieniu w Warszawie. Skazany w 1953 roku na śmierć za szpiegostwo, był ofiarą operacji "Cezary" prowadzonej przez polską i radziecką bezpiekę przeciw zachodnim wywiadom.

5 grudnia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Jestem tu potrzebny" - reportaż Anny Bogdanowicz

Jest pełnym energii, radosnym młodym człowiekiem, który ma czas na studiowanie, wycieczki rowerowe i życie towarzyskie, ale przede wszystkim na spotkania z chorymi dziećmi w klinice onkologii. Sam był kiedyś po tamtej stronie i doskonale wie, czego mali pacjenci potrzebują, na co czekają i czego się boją.
Michał Wiśniewski jest wolontariuszem białostockiej fundacji „Pomóż Im”.

4 grudnia 2018, godz.17:15 i 22:10


"Trudno być sobą w japońskich ogrodach" - reportaż Anny Dudzińskiej

Według oficjalnych danych w Japonii mieszka 1500 Polaków. Kraj Kwitnących Wiśni od dawna fascynuje Europejczyków. Zachwyca japońskimi ogrodami, kwitnącymi wiśniami, superszybkimi pociągami i coraz bardziej popularnymi w Polsce daniami sushi. Przez stulecia wyspy były zupełnie niedostępne dla reszty świata. Pewnie dlatego powstała tam kultura tak fascynująca swoja odmiennością. Bohaterka reportażu mieszka na Dalekim Wschodzie już od 30 lat. Anna Hirano kocha swoją Japonię i cały czas tęskni do swojej Polski.

3 grudnia 2018, godz.17:15 i 22:15


"Serce dla Samiry" - reportaż Anny Bogdanowicz

Samira ma 4 latka i pół roku zmaga się ze straszną chorobą – nowotworem złośliwym - neuroblastomą. Dziewczynka przeszła już wiele etapów leczenia, jednak szansą na wyzdrowienie i życie jest immunoterapia – zabieg, który kosztuje w Polsce blisko 900 tysięcy złotych i nie jest refundowany przez NFZ. Samira urodziła się w Łomży, a jej rodzice wiele lat temu przyjechali z Czeczenii i nie są ludźmi zamożnymi. Kwota na leczenie córki przerasta ich możliwości.
Zbiórka pieniędzy szła bardzo opornie, a czas nagli. Dlatego z apelem o pomoc dla małej Samirki wystąpili białostoccy lekarze z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Mają nadzieję, że otworzą ludzkie serca i pieniądze potrzebne na leczenie dziewczynki zostaną szybko zebrane.

29 listopada 2018, godz.17:15 i 22:15


"Manga znaczy komiks" - reportaż Marcina Glińskiego

Exitus Letalis, Artifical People, Pentagram Alchemist to polskie komiksy które rozeszły się w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Tworząca je Katt Lett, czyli Michalina Daszuta, to artystka pochodząca z Sokółki. Zaczynała rysując na okładkach zeszytów, a z czasem jej pasja przerodziła się w pracę zawodową. Swój pierwszy komiks wzorowany na japońskich mangach wydała w wieku 21 lat.

30 listopada 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Nad Łoknicą" - reportaż Jana Smyka

Roman odziedziczył młyn po Tadeuszu. Tadeusz dziedziczył też po Romanie, który za kawałkiem chleba, w dwudziestych latach, zjechał tu z aż dalekiego Wyszkowa. Zatrudnienie, Piecuchna znalazł we młynie nad Łoknicą. Zrobił tu karierę. Zaczynał od parobka, został właścicielem. Wnuk Romana, też Roman, mąki nie miele. Pracuje u obcych. A Tadeusz… też nie miele – wtrąca się żonka Zina - ale bez młyna on żyć nie może. Zapach mąki go ciągnie. Chory, a co dzień musi tam zajść, choćby na minutkę.

28 listopada 2018, godz.17:15 i 22:15


"Nie wiem jak się nazywam" reportaż Alicji Pietruczuk

Pierwsza matka oddała go obcym ludziom, kiedy miał niespełna rok, by uratować mu życie. Wiele lat później druga matka, by go chronić, spaliła wszystkie dokumenty świadczące o jego pochodzeniu. Przez przypadek dowiedział się prawdy, ale zabrakło najważniejszej odpowiedzi. Pierwsze wspomnienie Pana Zbigniewa to trzymający go na rękach esesman. Jego dalsze losy to opowieść o poszukiwaniu tożsamości zgubionej w wirze tragicznych wydarzeń i okrutnych stereotypów.

27 listopada 2018, godz.17:15 i 22:15


"Nasz Archimandryta" - reportaż Anny Petrovskiej

Zawsze otwarty, o wielkim sercu, ale i mocnym charakterze. Duchowny kochający ludzi, nauczyciel, zielarz, dobry pasterz.
Archimandryta ojciec Gabriel, budowniczy pustelni w Odrynkach, odszedł w wieku 56 lat. Był zawsze otoczony ludźmi. Uwielbiali go, a on przyjmował ich z miłością, leczył i pocieszał. Jedyny w Polsce prawosławny pustelnik, archimandryta ojciec Gabriel został pochowany na terenie skitu świętych Antoniego i Teodozjusza w Odrynkach.

26 listopada 2018, godz.17:15 i 22:15


"Życie z charakterem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Spotkania z Charakterem to otwarte spotkania dam i gentlemanów XXI wieku. Służą zacieśnianiu przyjaźni, dzieleniu się pasjami i wiedzą, propagowaniu kultury osobistej, klasycznej elegancji oraz pracy nad własnym charakterem". Tak opisują ideę spotkań ich białostoccy organizatorzy na jednym z portali społecznościowych. W jednej z kawiarni Białegostoku od ponad dwóch lat spotyka się grupa kilkunastu młodych ludzi. W reportażu poznajemy historie Dawida i Mariusza, współtwórców białostockich Spotkań z Charakterem. Na czym według nich polega fenomen i wartość tych spotkań? Co czerpią z nich dla siebie?

23 listopada 2018, godz.17:15 I 22:15


"Do ostatnich chwil" - reportaż Marleny Płaskiej

Historia polskiej rodziny ratujacej Żydow podczas II wojny światowej

22 listopada 2018, godz.17:15 I 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok