Radio Białystok | Reportaż | "Jako pomnik rzetelnego żalu... Cmentarz Bernardyński w Wilnie" - audycja Agnieszki Czarkowskiej

"Jako pomnik rzetelnego żalu... Cmentarz Bernardyński w Wilnie" - audycja Agnieszki Czarkowskiej

autor: Agnieszka Czarkowska

1 listopada 2020, godz. 18:05

Nieco na uboczu, trochę zapomniany, w cieniu starszej o kilka lat i słynnej wileńskiej Rossy.

Cmentarz Bernardyński w Wilnie, foto: Agnieszka Czarkowska
Cmentarz Bernardyński w Wilnie, foto: Agnieszka Czarkowska

"Jako pomnik rzetelnego żalu... Cmentarz Bernardyński w Wilnie" - audycja Agnieszki Czarkowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jest miejscem pochówku elity XIX-wiecznego Wilna - profesorów uniwersytetu, artystów, możnych, a także... matki Feliksa Dzierżyńskiego. Ten grób w latach Litwy sowieckiej miał duże znaczenie dla losów cmentarza. Przez wiele lat opiekunką polskiej nekropolii na Zarzeczu była Jadwiga Pietkiewicz, która o ludziach tu pochowanych i dramatycznych dziejach cmentarza może opowiadać bez końca.

| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z książką 2020

Karolina Cicha & Spółka w Polskim Radiu Białystok

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Przebudzenie" - reportaż Moniki Kalickiej

Kobiety piją wstydliwie, w koszmarnym poczuciu winy, zupełnie inaczej niż mężczyźni – twierdzą specjaliści od leczenia uzależnień. Alkoholiczki piją więc w samotności, najczęściej w tajemnicy przed znajomymi i rodziną. Niekiedy picie udaje im się ukrywać latami, nie tylko przed światem, ale i najbliższymi osobami mieszkającymi pod jednym dachem. Jednak do czasu...

1 grudnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Kołduny z ząbkami" - reportaż Anny Łoś

Jak się żyje na pograniczu kultur i religii? Nie chodzi tu o hasło z folderów turystycznych Podlasia, ale o codzienność w życiu rodzinnym.vMałżeństwo Katarzyny i Dżemila Gembickich mieszka w Kruszynianach - centrum polskich Tatarów. On - muzułmanin, ona - katoliczka. W ich życiu - jak w soczewce - widać współczesny eksperyment wielokulturowości. Czy udany?

30 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Robert Panek - twórca białostockiego hejnału" - reportaż Andrzeja Danilczuka

Hejnał jego autorstwa słychać codziennie w południe z wieży białostockiego ratusza. Odszedł Robert Panek - muzyk i kompozytor, związany ze stolicą Podlasia od 1960 roku. Przez wiele lat pracował w szkołach muzycznych, orkiestrze symfonicznej oraz jako kapelmistrz orkiestr dętych. Komponował utwory na orkiestrę dętą, symfoniczną, a najbardziej znany był z tworzenia utworów okolicznościowych z okazji ważnych wydarzeń w Polsce i na świecie.

27 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Moje ptaki" - reportaż Anny Bogdanowicz

Gołąb towarzyszy człowiekowi od zawsze - był w arce Noego i w pracowni Pablo Picasso. Pasja i miłość Janusza Marchelskiego to jego piękne gołębie. Pierwsze ptaki dostał jako czteroletni chłopiec od starszego kolegi. Po latach dochował się własnych gołębi bardzo unikalnych ras. Jego ptaki są championami w swojej klasie co napawa go dumą i daje ogromną radość i siłę.

26 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Prawie bajka" - reportaż Moniki Kalickiej

Kiedy Joanna i Marek Jacelowie, jeszcze jako narzeczeństwo przyjechali z Łodzi na Podlasie, zakochali się w nim od pierwszej wizyty. Szybko zdecydowali, że to tu będzie stał dom, w którym wychowają dzieci.

25 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Archiwista z Raczek" - reportaż Izy Kosakowskiej

Od lat pasjonuje go historia dawnych Raczek i okolic, zaklęta w czarno białych fotografiach. Tych fotografii ma już ponad 20 tysięcy. Mieszkańcy Raczek, zwłaszcza ci najstarsi opowiadają mu rodzinne historie, często przekazują też w jego ręce dokumenty, stare świadectwa czy często wyblakłe już fotografie. Marcin Halicki z Raczek to prawdziwy archiwista z pasją.

24 listopada 20120, godz.17:15 i 22:15


"Iskry na wietrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To już dziewiąty miesiąc zmagania się z koronawirusem, nasz świat wywrócił się do góry nogami, zmienił życie i plany wielu ludzi. Musimy na nowo układać naszą codzienność, a jaka ona jest zwłaszcza po zderzeniu z chorobą?

23 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:30


"Więzi" - reportaż Joanny Sikory

Kątem oka widzimy ich zagubiony wzrok i słyszymy ciężki oddech. Obok nas, zdrowych i zabieganych, powolutku żyją seniorzy. Nikt nie chce zauważać ich problemów, również dzieci czy wnuki. Tak też może wyglądać starość...

20 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


„Tajemnica lasu Pietrasze” - reportaż Marcina Tomkiela

Białostoczanie, którzy spacerują po lesie Pietrasze, rzadko wiedzą zachwycają się piękną zielenią blisko miasta. Blisko stuletnie sosny skrywają fascynującą tajemnicę. Podczas I Wojny Światowej, na przełomie 1914/15 roku mieściła się tam baza carskich sterowców.

19 listopada 2020, godz.17:15 i 22:15


"Blizny" - reportaż Joanny Sikory

Głód, strach, śmierć - to doświadczenia, których nie da się wymazać z pamięci. Towarzyszyły na co dzień Panu Tadeuszowi Chwiedziowi na syberyjskiej zsyłce. W Pawłodarze, jako mały chłopiec, spędził ponad sześć lat.

18 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Wędrujący za wilkami" - reportaż Renaty Siepki

Wilk to najbardziej tajemnicze i inteligentne zwierzę zamieszkujące Wigierski Park Narodowy. Podkreśla to Maciej Romański, który od lat podąża tropem tego drapieżnika. Jego zdaniem zadomowił się on w tutejszych lasach i chce tu pozostać, o ile nie wypędzą go ludzie, w których wciąż zakorzeniony jest strach przed "strasznym i złym" wilkiem.

17 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Motocykle pana Bazylego" - reportaż Marka Zabrockiego

Motocykle to jego pasja. Ma ich ponad pięćdziesiąt. Od wielu lat każdą wolną chwilę spędza w garażu. Dzięki jego pasji stare, zniszczone maszyny odzyskują dawną urodę. Najstarsze z nich są starsze niż bohater reportażu - Bazyli Kiryluk z Hajnówki.

16 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Szkutnicy znad Netty" - audycja dokumentalna Marka Gąsiorowskiego

Augustowskie stocznie eksportują na cały świat. Dzięki między innymi szkutnikom znad Netty Polska jest pierwszym w Europie i drugim na świecie producentem łodzi do 9 metrów długości.

15 listopada 2020, godz. 18:05


"Obszar zapowietrzony" - reportaż Moniki Malec

Na terenie całej Polski można zobaczyć pojawiające się w jednym miejscu, a znikające w innym żółte tablice z napisem “Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”.

13 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Dwuosnowa eksportowa"- reportaż Joanny Sikory

Renesans podlaskiej tkaniny dwuosnowowej

12 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Trojanowscy. Historia rodzinna" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, także scala, wyraża miłość i patriotyzm. Doskonale widać to na przykładzie rodziny Trojanowskich - białostockiego rodu, który w Białymstoku znaczy wiele. Tadeusz Trojanowski - kompozytor, pianista i pedagog oraz jego żona - Lidia, dyrygentka i animatorka kultury - od lat przygotowują nie tylko dzieła, ale także festiwale i inicjatywy muzyczne. Mają pięcioro dzieci, także muzykujących. Jak żyje się w rodzinie, gdzie kompozycje są na porządku dziennym? Co jest najważniejsze w przekazywaniu nie tylko genów, ale także wartości, które pozwalają żyć?

11 listopada 2020, godz. 17:15 i 23:15


"Chory na Polskę" - reportaż Jana Smyka

Takiej kariery można tylko pozazdrościć - od wiejskiego chłopca do stopnia generała. Nie przyszło to jednak lekko. Poczynając od wyjazdu z rodzinnych Harasimowicz po nauki do St.Petersburga, generał Edward Józef Godlewski związał się całym życiem z wojskiem i polską armią. Szablą na koniu „wyrąbywał” niepodległość Polski w 1918 roku i zaciekle bronił Warszawy w kampanii wrześniowej 1939. Kawaler Orderów Virtuti Militari, niezwyciężony kawalerzysta 10 Pułku Ułanów Jazłowieckich i jego dowódca.

10 listopada 2020, godz.17:15 i 22:15


"Kolejarze" - reportaż Marcina Glińskiego i Adama Janczewskiego

Koszykówka na wózkach, choć bardzo emocjonująca, w Polsce nie jest popularną dyscypliną sportu. Potrafi być jednak efektowna i dawać dużo satysfakcji - o czym dobrze wiedzą zawodnicy drużyny Start Białystok.

9 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Polska jest tutaj, gdzie się urodziła" - reportaż Agaty Rokickiej

Każdy ma swoją Arkadię - miejsce, które przywodzi na myśl dobre czasy. Pani Janina nazywa je "doliną marzeń". Dla niej tą doliną jest Zamarstynów, zatopiona w zieleni malownicza dzielnica Lwowa.

6 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


Cisówka 3 - reportaż Doroty Sokołowskiej

Drewniany dom przy białoruskiej granicy, z szeroką kwietną łąką, szumiącymi drzewami i towarzystwem zwierząt, ptaków i owadów.

5 listopada 2020, godz. 17:15 i22:15


"Dobro wraca do Przystani" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Choć uważali się za amatorów, podeszli do sprawy profesjonalnie. Dwóch kajakarzy z Suwałk postanowiło przepłynąć trasę z Wigier na Suwalszczyźnie do Morza Bałtyckiego. Nie miała to być jednak tylko i wyłącznie nietypowa wyprawa dwóch znajomych - przyświecał im szczytny cel.

4 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Zabił mnie covid" - reportaż Alicji Pietruczuk

Lęk, izolacja i codzienne statystyki zakażeń prezentowane przez jedyny w domu głos z telewizora - to covidowa codzienność wielu samotnych ludzi. Teleporady lekarskie bardziej przerażają niż pomagają, bo jak przez telefon opowiedzieć, że boli dusza. Jak rodzinie i znajomym wytłumaczyć co się dzieje, jeśli słowo depresja niewiele mówi i niczego nie tłumaczy...

3 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Misja pana Tadeusza" - reportaż Haliny Londowskiej

Jedno z pierwszych w Polsce hospicjów stacjonarnych, przy ul. Świętojańskiej, a potem obecna placówka, przy ul. Sobieskiego, licząca niemal 70 łóżek, powstała dzięki determinacji dr. Tadeusza Beszty - Borowskiego.

2 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Jako pomnik rzetelnego żalu... Cmentarz Bernardyński w Wilnie" - audycja Agnieszki Czarkowskiej

Nieco na uboczu, nieco zapomniany, w cieniu starszej o kilka lat i słynnej wileńskiej Rossy. Jest miejscem pochówku elity XIX-wiecznego Wilna - profesorów uniwersytetu, artystów, możnych, a także... matki Feliksa Dzierżyńskiego. Ten grób w latach Litwy sowieckiej miał duże znaczenie dla losów cmentarza.

1 listopada 2020, godz. 18:05


"Czas próby" - reportaż Joanny Sikory

Jego codzienna posługa zbiegła się z wybuchem pandemii we Włoszech. Pochodzący z Białegostoku ksiądz Sebastian Kondzior od kilku lat pracował jako kapelan w jednej z największych rzymskich klinik "Tor Vergata". W marcu szpital został przemianowany na koronawirusowy.

30 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Radio bez skali" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Słowo „toczka” jest regionalizmem białostockim. "Kołchoźniki" czyli głośniki radiowęzłowe to pierwowzór dzisiejszej kablówki.

29 października 2020; godz. 17:15 i 22:15


"Rude wnuczki" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Białostockie wiewiórki - możemy je kochać lub za nimi nie przepadać - trudno jednak ich nie zauważać. Nie brakuje tych rudych mieszkańców w najpiękniejszych parkach miasta. Spośród sympatyków wiewiórek wyróżnia się grupa osób, która regularnie dokarmia zwierzęta w różnych częściach parku.

28 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Na pół oddechu" - reportaż Marcina Glińskiego i Adama Janczewskiego

Koronawirus dotyka osoby w różnym wieku i wywołuje różnego rodzaju dolegliwości. Nawet po wyleczeniu, ci którzy zachorowali na COVID-19 mogą borykać się z powikłaniami. Jak wygląda przebieg choroby? Jak można zarazić się wirusem? Czym charakteryzują się dolegliwości?

27 października 2020, godz.17:15 i 22:15


"Majka" - reportaż Joanny Sikory

Reportaż opowiada o kobiecie, która zdecydowała się urodzić nieuleczalnie chore dziecko. Takie matki otacza opieką hospicjum perinatalne w Białymstoku prowadzone przez Fundację "Pomóż Im". Lekarze, pielęgniarki, psychologowie i duchowni pomagają zarówno w ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. W trudnych chwilach wspierają całe rodziny, służą pomocą kobietom, które nie decydują się na aborcję.

26 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Niedziela z Tobą" - reportaż Dominiki Dębskiej

Ile można poświęcić, by w ostatnich latach życia towarzyszyć najbliższym? Dorota Bagiński po 23 latach wróciła z kanadyjskiej emigracji, by zaopiekować się swoją mamą. To czas pełen bliskości, ale także napięcia i lęku - tak swoją codzienność opisuje bohaterka audycji.

23 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Kiedy patrzę w twoje oczy" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Każda matka najbardziej na świecie pragnie, by jej dziecko przyszło na świat zdrowe i by rozwijało się prawidłowo. Tak też było w przypadku Moniki. Ale pierwsze lata wczesnego dzieciństwa jej syna, a potem córki, upływały bardzo boleśnie. Ciągły krzyk, płacz, autoagresja, bezsilność i brak odpowiedzi na pytanie - dlaczego moje dziecko tak się zachowuje? W końcu diagnoza, która nie pozostawia złudzeń - autyzm.

22 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Ostatni felczer" - reportaż Anny Bogdanowicz

Stefan Torczyński Państwowe Liceum Felczerskie w Łodzi ukończył 62 lata temu. Holonki w gminie Brańsk – jak sam mówi - stały się jego miejscem na ziemi. Dziś już 80-letni doktor Stefan nadal pracuje i nie zamierza przestać. Najpewniej jest już ostatnim żyjącym i czynnym zawodowo felczerem w Polsce.

21 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Aleja odlatujących ptaków" - reportaż Joanny Sikory

To powód do dumy i historia, którą będą wspominać. Mieszkańcy Siemieniakowszczyzny posadzili wzdłuż drogi biegnącej przez wieś 60 drzew. W upalne dni cień będą im dawać lipy, jarzębiny i klony.

20 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Liberté znaczy wolność" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak wygląda wolność? Ma zapach starego drewnianego domu, stodoły, w której jest pracownia, kobiet rzeźbionych tak, jak życzy sobie tego wyobraźnia. Patricia Meunier wybrała wolność w środku podlaskiego lasu, do którego zjechała wprost z Paryża.

19 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Kiedyś ci o tym opowiem" - reportaż Magdaleny Świerczyńskiej - Dolot

Kiedy rodzi się dziecko, chcemy, aby było zdrowe i idealne. Wyobrażamy sobie siebie w roli rodziców, marzymy, oczekujemy. A co, jeśli te marzenia nagle przyćmi szara, okrutna rzeczywistość? Jeśli zaczyna dziać się coś, co powoduje, że z wielkim hukiem spadamy na ziemię?

18 października 2020, godz. 18:05


"Zakwas w spadku" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Chleb jest życiem - mówili mieszkańcy Ciechanowca, których autorka reportażu spotkała pod piekarnią Mirosława i Krystyny Kobusów. Jak co dzień przyszli po pieczywo do miejsca, gdzie od ponad pół wieku przedłuża się ten sam zakwas.

16 października 2020, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok