Radio Białystok | Reportaż | "To nie jest takie proste - czyli świat oczami Ryszarda Kapuścińskiego" - audycja Agnieszki Kamińskiej

"To nie jest takie proste - czyli świat oczami Ryszarda Kapuścińskiego" - audycja Agnieszki Kamińskiej

29 stycznia 2017 18:05

Refleksje nad współczesnym światem jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i pisarza – Ryszarda Kapuścińskiego.

Okładka książki Ryszarda Kapuścińskiego
Okładka książki Ryszarda Kapuścińskiego

"To nie jest takie proste - czyli świat oczami Ryszarda Kapuścińskiego" - audycja Agnieszki Kamińskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Refleksje nad współczesnym światem jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i pisarza – Ryszarda Kapuścińskiego.
W 10. rocznicę śmierci autora m.in. „Wojny futbolowej”, „Cesarza”, „imperium” czy „Podróży z Herodotem” przypominamy archiwalną audycję Agnieszki Kamińskiej. Ryszard Kapuściński mówi w niej o różnicach cywilizacyjnych, przyczynach wielkich i małych konfliktów, terroryzmie czy biedzie w historii ludzkości i współcześnie. Rozważania - podobnie jak dzieła mistrza polskiego reportażu – nie tylko nie straciły na aktualności, lecz zyskały nowy wymiar.

| red: ary
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Sługa Boży - ks. Antoni Beszta - Borowski" - audycja dokumentalna Teresy Kudelskiej

Życie i męczeńska śmierć Sługi Bożego Antoniego Beszty - Borowskiego - kapłana i społecznika z Bielska Podlaskiego, zamordowanego 15 lipca 1943 roku w lesie pilickim wraz z 49 innymi mieszkańcami Bielska. W czerwcu 1999 roku papież Jan Paweł II wyniósł go na ołtarze kościoła.

26 maja 2019, godz. 18:05


"Gdyby nie poszedł..." - reportaż Marleny Płaskiej

Dzieci oficerów Wojska Polskiego i przedwojennych policjantów, zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
Jak żyli i dorastali w PRL synowie i córki Polaków zamordowanych przez NKWD?

24 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Paragraf 51" - reportaż Agnieszki Szwajgier

Pianista został skazany za "wybryk" i zakłócanie spokoju z art. 51 kodeksu wykroczeń. Powodem było ćwiczenie w bloku w godzinach południowych na fortepianie. Codzienne wizyty policji i spięcia z sąsiadką spowodowały, że musiał się wyprowadzić. Został uznany winnym z kodeksu wykroczeń i to jest pierwsza taka sprawa w Polsce - zazwyczaj sprawy takie odbywały się z kodeksu cywilnego.

23 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Z okruchów pamięci" - reportaż Małgorzaty Furgi

Egzekucje, deportacje, wysiedlenia - to doświadczenie rodzin ziemiańskich żyjących na Kresach w czasie drugiej wojny światowej i po niej. Ziemiaństwo w polskim, patriotycznym wydaniu nie pasowało do sowieckich planów, a więc należało je jako klasę społeczną zlikwidować. Pani Danuta Danieyko-Osman była dzieckiem, kiedy niszczono jej rodzinę i rodziny sąsiadów, palono dwory i rozkradano majątki.

22 maja 2019, godz.17:15 i 22:15


"Ryzykowna ozdoba" - reportaż Anny Bogdanowicz

Co piąty mieszkaniec Europy ma tatuaż - tak mówią statystyki. W Polsce studia tatuażu wyrastają jak grzyby po deszczu.

21 maja 2019; godz.17:15 i 22:15


"Chcę się sprawdzić" - reportaż Joanny Sikory

Alkoholizm zwykle zaczyna się niewinnie, od picia towarzyskiego. Bohater reportażu po alkohol sięgnął bardzo wcześnie - już w wieku 10 lat.

20 maja 2019, godz, 17:15 i 22:15


"To też moja rocznica" - reportaż Lecha Pilarskiego

Janusz Nitkiewicz z Białegostoku dziesięć lat temu postanowił wziąć udział w uroczystościach rocznicy bitwy pod Monte Cassino w pełnym umundurowaniu żołnierza jednego z oddziałów uczestniczących w tych walkach w 1944 roku. Znalazł odpowiednie materiały, a nawet oryginalne battle dresy, odpowiednią broń, buty i wyposażenie żołnierskie.

17 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Ketchup wolno" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Hubert ma 14 lat i uwielbia jeść ketchup. Jest nieodłącznym elementem większości jego posiłków. To jedyny produkt, z którego chłopiec nie chciał zrezygnować w czasie swojej diety. Pod jej wpływem życie Huberta uległo diametralnej zmianie. Zaczął akceptować siebie.

16 maja 2019, godz.17:15 i 22:15


"Na antypodach" - reportaż Marcina Glińskiego

Bohaterami reportażu są Weronika i Michał, którzy wyjechali do Australii z nadzieją, że uda im się spełnić marzenia o dobrze płatnej pracy, własnym mieszkaniu i przebywaniu w miejscu, gdzie zawsze jest słoneczna pogoda.

15 maja 2019, godz. 17:15 i 22:30


"Długa droga do domu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Trudno znaleźć teraz na mapie miejscowość, z której po zakończeniu wojny wracał do Polski Władysław Gałecki. Minęły 74 lata, czas i zmiany ustrojowe zatarły już ślady, ale w pamięci pozostały wspomnienia tamtego czasu. To była długa i trudna droga do domu, powrót z pracy przymusowej, do której został wywieziony jako szesnastolatek.

14 maja 2019. godz. 17:15 i 22:15


"Droga do siebie" - reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej

Magdalena Adamowska bez pomocy terapeutów wyszła z trwających łącznie ponad osiemnaście lat uzależnień - anoreksji, bulimii czy seksoholizmu. Sama potrafiła odnaleźć zachowania i relacje, które wpłynęły na to, że w przeszłości popadła w nałogi.Jej dzieciństwo to pasmo niepewności i nieudanych prób zaspokojenia oczekiwań ciągle niezadowolonej matki...

13 maja 2019. godz. 17:15 i 22:15


"Smak zwycięstwa" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Natalia Maliszewska swoimi osiągnięciami pisze historię polskiego sportu. Jest łyżwiarką szybką, pierwszą polską zdobywczynią Pucharu Świata i złotego medalu mistrzostw Europy w short-tracku. Jak wygląda codzienność zawodniczki short-tracku? Na czym polega piękno tej dyscypliny?

10 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Migrujące ptaki" - reportaż Renaty Redy

Nawet co piąty mieszkaniec Siemiatycz mieszka w Brukseli. Siemiatycka migracja do stolicy Belgii rozpoczęła się jeszcze w latach osiemdziesiątych. Wtedy była powodem rozłąki i cierpień wielu rodzin. Dzisiejsza emigracja jest zupełnie inna.

9 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Kawaler Orderu Virtuti Militari" - reportaż Jana Smyka

Koniec wojny pana Tadeusza zastał w białostockim więzieniu. W majowym dniu 1945 roku, razem z kolegami zza krat, osobliwie wyszli na wolność. Poczuli się wolni, choć czy o taką Polskę walczyli przez sześć lat długich i znojnych wojennych dni i nocy?

Ppłk rezerwy Tadeusz Gołaszewski ps. „Lis” (1921 – 2013) - żołnierz ZWZ, AK, AKO, WiN. Odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Walecznych, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami

8 maja 2019. godz. 17:15 i 22:15


"Przyjaciele od serc" - reportaż Anny Bogdanowicz

Jarek i Zbyszek z Białegostoku uważają się za wyjątkowych szczęściarzy. Obaj dostali nowe serce i nowe życie. Różnią się wiekiem, charakterami i przejściami rodzinnymi. Spotkali się trochę przypadkiem, a teraz są nie tylko przyjaciółmi „od serc” ale również sąsiadami. Starają się żyć normalnie i cieszyć się każdym dniem, ale nie zapominają, że muszą dbać o ten szczególny dar od innego człowieka – o swoje serce.

7 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Ciebie na wieki wychwalać będziemy" - reportaż Doroty Sokołowskiej i Wiesława Szymańskiego

Przydrożne krzyże. Na początku i na końcu wsi. Na skraju lasu i na rozstajach dróg. Od stuleci dźwigające na swoich ramionach nasze prośby i modlitwy. Autorzy wybrali się na ich poszukiwanie wzdłuż najbardziej ruchliwej na Podlasiu drogi łączącej Białystok z Augustowem. Miejsca, jakie odkryli; ludzie, których spotkali i historie, jakie usłyszeli układają się w opowieść o ludzkim uporze, wierze i pamięci...

6 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Majówka na Bojarach" - audycja Jana Smyka

Nieprawdą jest, że białostockich Bojar już nie ma - powiada Zbigniew Klimaszewski, prezes Stowarzyszenia Nasze Bojary. - Bojary są mocno okrojone, ale są. Od ponad roku działa tu zespół Bojarskie Dinozaury, który koncertuje też na bojarskich majówkach.

5 maja 2019, godz.18:05


"Najważniejsza nasza miłość" - reportaż Hanny Wilczyńskiej - Toczko

Magda i Grzegorz spotkali się po 48 latach od chwili młodzieńczego rozstania. Oboje są po siedemdziesiątce. Oboje rozwiedzeni. Mają dorosłe dzieci i wnuki. Przez prawie pół wieku nie zapomnieli o sobie. Reportaż to opowieść o tym, że miłość nie ma metryki i, że może nam się przydarzyć w każdym wieku.

30 kwietnia 2019, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok