Radio Białystok | Reportaż | "Historia niejednej drukarni" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Lecha Pilarskiego

"Historia niejednej drukarni" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Lecha Pilarskiego

autor: Agnieszka Czarkowska, Lech Pilarski

14 grudnia 2017, godz. 17:15 i 22:15

Białostockie konspiracyjne drukarnie i kolportaż w stanie wojennym. Dziś trudno ustalić w ilu domach działały powielacze, ile osób było zaangażowanych w rozprowadzanie nielegalnych wydawnictw.

Fot. Agnieszka Czarkowska
Fot. Agnieszka Czarkowska

"Historia niejednej drukarni" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Lecha Pilarskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pierwszy podziemny numer "Biuletynu Informacyjnego NSZZ Solidarność Region Białystok" ukazał się już 1 stycznia 1982 roku, jako jedno z pierwszych w stanie wojennym nielegalnych pism w Polsce. Numer zredagowali Krzysztof Burek i Dariusz Boguski.


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość

"Normalna sprawa" - reportaż Jana Smyka

Łomża pożegnała swojego Honorowego Obywatela - Mieczysława Bruszewskiego – uczestnika powstania warszawskiego. W wieku głęboko emerytalnym, codziennie rano zmierzał do swojej pracowni introligatorskiej w Łomży. Najpiękniejsze lata młodości poświecił sprawom Ojczyzny. Walczył w Powstaniu Warszawskim w batalionie NOW-AK "Gustaw" w Oddziale Specjalnym "Juliusz" na Starym Mieście (tzw. "Tygrysy Woli”). Zmarł w wieku 97 lat.

12 kwietnia 2021, godz.17:15 i 22:15


"Apetyt na życie" - rozmowa z Krzysztofem Krawczykiem

Ten wywiad Magdalena Pietruczak przeprowadziła z Krzysztofem Krawczykiem 22 września 2017 roku. Niecałe dwa lata później Artysta zagrał jeszcze na białostockich Juwenaliach. Był to jeden z ostatnich Jego występów przed dużą publicznością. Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021.

11 kwietnia 2021, godz. 18:05 i 23:05


"Dyrygent z Bojar" - reportaż Andrzeja Danilczuka

Białostockie ślady Jerzego Maksymiuka - opowiada o nich sam Mistrz, który dziś kończy 85 lat. Jerzy Maksymiuk to wybitny dyrygent, kompozytor, pianista - urodzony w 1936 roku w Grodnie, wychowany w Białymstoku. Audycja archiwalna z 1985 roku.

9 kwietnia 2021, godz.17:15 i 22:15


"Zachęta" - reportaż Alicji Pietruczuk

Czy półtora tysiąca złotych od gminy zachęci mieszkańców Michałowa do adopcji bezdomnych psów? To lepsze i tańsze rozwiązanie, niż utrzymywanie psa w schronisku - twierdzą władze Michałowa. Pieniądze nowi właściciele powinni przeznaczyć głównie na opiekę weterynaryjną. Wielu mieszkańców uważa jednak, że miłości do zwierząt nie da się kupić...

8 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Miasto w kadrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Pierwsze zdjęcie Białegostoku - z fotografii z 1861 roku patrzą na nas uczniowie klasy VI gimnazjum przy Warszawskiej. Fotografia, kupiona przez pracowników Muzeum Historycznego na jednym z portali, jest podpisana, są na niej też nazwiska uczniów i nauczycieli. Czy takich zdjęć jest więcej? Jaki obraz zachował miasta zachował się na fotografiach sprzed lat? Które z ulic - Sienkiewicza, obecny Rynek Kościuszki czy Warszawska fotografowane było najczęściej?

7 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Śmietnik mojego życia" - reportaż Marcina Mazewskiego

W niewielkiej wsi Słochy Annopolskie w pobliżu Siemiatycz mieści się prywatna galeria sztuki. Znajdują się w niej prace Romana Ogrodnika. Obrazy z różnych okresów twórczości i w najrozmaitszych stylach zdobią także wszystkie ściany domu artysty. Wiele z nich ukrywa fragmenty wspomnień, historii, czasem są odzwierciedleniem fantazji - wyrażanej również w rzeźbach.

6 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Sztuka życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Mówi o sobie, że ma duszę pionierki. To ona pierwsza zajęła się ikonami, organizując słynną wystawę w 1985 roku i wzbudzając niegasnące zainteresowanie nimi do dziś. To Joanna Tomalska -Więcek odkrywała artystów żydowskich i przywracała o nich pamięć, szukając ich prac i umawiając się z ostatnimi żyjącymi twórcami. Wreszcie - to ona - opracowała wizerunki słynących cudami obrazów z regionu województwa podlaskiego.

4 kwietnia 2021, godz. 18:05


"Pod dobrą opieką"- reportaż Joanny Sikory

Sztuka zdobienia pisanek, hafty, wycinanki, kwiaty z bibuły czy pająki, jak sama mówi, to dla niej pestka. Krystyna Cieśluk od lat swoim talentem sławi Lipsk nad Biebrzą. Plastyka obrzędowa to nie jedyna jej specjalność. Od lat 70. dokumentuje regionalny śpiew i taniec, a domowe półki uginają się od archiwalnych fotografii i dokumentów.

2 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"On na nas czeka" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Czym dla wierzących jest adoracja Najświętszego Sakramentu? Często mówi się o niej - modlitwa obecności. Czy adoracja to nuda, czy pełne ekspresji spotkanie z kimś najbliższym? Czy białostoczanie chętnie przychodzą? Na te pytania autorka szukała odpowiedzi w wybranych białostockich kaplicach.

1 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Tutaj z wyboru" - reportaż Anny Bogdanowicz

Ana Apel jest Brazylijką chociaż ma korzenie portugalskie i niemieckie. Wyszła za Polaka, a ślub był w Londynie. Od wielu lat wraz z mężem i dziećmi mieszka w Pilikach koło Bielska Podlaskiego i nie zamierza wracać do ojczyzny. Owszem tęskni bardzo za liczną rodziną, za rozmowami, tamtejszymi zwyczajami, przysmakami i wspólnym biesiadowaniem.

31 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Pisankarka" - reportaż Alicji Pietruczuk

Jest mistrzynią Polski w zdobieniu wielkanocnych pisanek. Te małe dzieła sztuki zachwycają kolorowymi wzorami i precyzją wykonania.

30 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Za pozwoleniem" - reportaż Katarzyny Kozłowskiej

Jedni nazywają to strajkiem włoskim, inni ścieżką zdrowia. Tak rozpatrywanie wniosków o pozwolenie na budowę w Białymstoku oceniają architekci i inwestorzy.

29 marca 2021, godz.17:15 i 22:15


"Próba" - reportaż Joanny Sikory

Są zamknięci w swoich pokojach, odcięci od normalnych kontaktów z rówieśnikami. Rzeczywistość nastolatków od roku jest wywrócona do góry nogami. Jak znoszą tę izolację? Jakie uczucia nimi targają? Czy radzą sobie z samotnością?

26 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Nowy zapach Czeremchy" - reportaż Michała Buraczewskiego

Czy wyludniające się przygraniczne miejscowości to dobre miejsca na duże inwestycje rolnicze? Czy jednak powinny zachować charakter spokojnych wsi, których mieszkańcy mogą zarabiać na turystyce? Wokół tych pytań toczy się konflikt na południowo-wschodnich krańcach województwa podlaskiego. Rolnicy chcą tam budować przemysłowe fermy drobiu, przeciwko czemu protestuje wielu mieszkańców.

25 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Wykluczeni"– reportaż Anny Petrovskiej

Nie ma apteki, dojazdu do najbliższego miasta, a w planach likwidacja szkoły podstawowej. Gmina Dubicze Cerkiewne to jedna z najmniej zaludnionych gmin w kraju. Gmina malowniczo położona na skraju Puszczy Białowieskiej, boryka się z problemami ekonomicznymi i demograficznymi. Mieszka tu tylko półtora tysiąca osób, większość mieszkańców jest w wieku emerytalnym.

24 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Lubosza" - reportaż Joanny Sikory

By być bliżej natury, porzuciła Kraków. Lubosza Wesołowska od lat mieszka w małej, podlaskiej wsi, niedaleko Lipska. Przed emeryturą pracowała jako hydrobiolog, teraz hoduje kozy i cieszy się codziennością. Jednak nie daje jej spokoju to, jak bardzo człowiek niszczy przyrodę.

23 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Szeryf i inni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Każde miasto ma swoje osobliwe, niezwykłe postaci. Tak też było w Łomży, gdzie rządzili Szeryf, Hitler czy Babciapomóż. Pozacierały się ślady miejsc i innych ludzi, ale oni pozostali barwni, jak ślad na płótnie wspomnień.

22 marca 2021, godz.17:15 i 22:15


"Mira i ja" - reportaż Katarzyny Michalak

Mira Zimińska – Sygietyńska – wielka dama polskiej kultury, aktorka teatralna, filmowa, kabaretowa, współzałożycielka “Mazowsza”. Postać ta od lat fascynuje warszawską dziennikarkę i pisarkę Agnieszkę L. Janas – autorkę kilku książek o modzie i stylu. Okazuje się, że ta bardzo związana ze swoją epoką artystka, może stać się inspiracją dla kobiet żyjących tu i teraz.

21 marca 2021, godz. 18:05


"Na skrzydłach bociana" - reportaż Czesławy Borowik

Pasją Kamila Piwowarczyka od dziecka było niesienie pomocy bocianom. Kamil z podlubelskiej Kozubszczyzny dziecięce zainteresowania przekuł w profesjonalną opiekę ukochanym ptakom. Od kilu lat oficjalnie prowadzi własny Ośrodek Rehabilitacji Bocianów. Autorka reportażu wraca do swojego bohatera po 9 latach.

19 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Poza sceną" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Fani muzyki disco polo znają Mirosława Trzcińskiego jako wokalistę zespołu Milano. I choć jego hity mają miliony odsłon w internecie, to on sam pozostał skromnym człowiekiem. W czasie pandemii, gdy nie mógł koncertować, zgłosił się do pracy w Środowiskowym Domu Samopomocy "Pogodni" w Białymstoku. Od trzech miesięcy prowadzi zajęcia wokalne i teatralne dla dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Dlaczego zdecydował się na tę pracę? Czego nauczył się od swoich podopiecznych?

18 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Na wezwanie" - reportaż Anny Bogdanowicz

Ratownicy medyczni - od początku pandemii na pierwszej linii frontu. Młoda białostoczanka, Marzena Moniuszko codziennie spotyka się z ludźmi zagrożonymi, ale też sama jest narażona na zakażenie koronawirusem. Co decyduje o tym, że każdego dnia siada za kierownicą dużej, żółtej karetki i jeździ pobierać wymazy? Co pozwala jej odetchnąć, gdy wraca do domu?

17 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Zapach ognia, smak metalu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Kuźnia talentów, kuźnia smaków - z tym najczęściej teraz kojarzy nam się to słowo. Prawdziwe kuźnie znikają z naszego otoczenia i języka. A tymczasem w Augustowie mieszka artysta kowal, który zafascynował się pracą w ramach tej dziedziny sztuki. To Paweł Mikucki, który w swojej kuźni kuje metal na gorąco, gnie i zaciąga, nituje i zgrzewa. Tworząc piękne rzeczy pokazuje, że kowalstwo to prawdziwe rzemiosło.

16 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Towarzysz śmierci" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej - Jacquemet

„Dzień dobry, wszyscy umrzemy” – powiedział Towarzysz Śmierci otwierając drzwi na długi korytarz. A potem odezwała się altówka. Śmierć ma swoje pieśni i melodie, jest wrażliwa na muzykę, dzięki niej staje się częścią życia. Banał, choć nie tak oczywisty jak byśmy chcieli. Najczęściej jak dzieci zakrywamy twarz dłońmi i krzyczymy „nie znajdziesz mnie”, a potem jesteśmy zaskoczeni, że przyszła. Ona jest nawet w naszym beztroskim kolorowym cywilizowanym świecie.

15 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Smugi światła" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Świat sześcioletniej Ireny legł w gruzach wraz z tragiczną śmiercią matki i ojca. Kobieta wspomina swoje dzieciństwo w Białowieży i młodość w Hajnówce po kilkudziesięciu latach od zdarzenia. Ożywają obrazy z przeszłości zarówno te mroczne, jak i pełne światła. To opowieść o niezwykłych spotkaniach Ireny z mierzącymi się ze swoim losem ludźmi oraz o miłości, która wiedzie ku przebaczeniu.

12 marca 2021, godz.17:15 i 22:30


"Tropy" - reportaż Alicji Kulik

Można zaryzykować i powiedzieć, że wilk jest obecny w wierzeniach i kulturze - od zawsze. Bo skoro wilk został udomowiony, czyli stał się psem około 30 tysięcy lat temu, to może "od zawsze" jest niewielką przesadą. Zapraszamy na wyprawę do lasów Puszczy Piskiej wraz z Adamem Gełdonem, który wilki zna jak mało kto.

11 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Było sobie miasto" - reportaż Marcina Glińskiego

Niegdyś Nowy Dwór był miastem, w którym współżyli ludzie różnych wyznań i narodowości. Przez wieki rozkwitał jako ośrodek królewski, jednak z czasem utracił prawa miejskie.

10 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Waśko i jego żubryki" - reportaż Eugeniusza Ryżyka

W Gregorowcach w gminie Orla zamiera hodowla krów. We wsi najwięcej jest emerytów, którzy tylko wspominają to trudne zajęcie. Ale jest jeden wyjątek. Bazyl Siemieniuk, popularnie nazywany "Waśko", hoduje 40 sztuk bydła mięsnego. Mimo podeszłego wieku - niedawno skończył 80 lat - nadal pracuje na 20 hektarach ziemi.

9 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Historia w torebkach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Torebka to nieodzowny atrybut kobiecości od przeszło 200 lat. Odzwierciedla indywidualny gust i jest częścią kobiecej stylizacji. Jest oczywiście praktyczna, bo można tam schować wszystkie niezbędne przedmioty. Ich imponującą kolekcję posiada Elżbieta Smoleńska. Wszystko zaczęło się od próby rekonstrukcji pewnej starej fotografii – poszukiwania kopertówki w stylu art deco przypominającej torebkę noszoną przez babcię pani Elżbiety.

8 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Towarzysz Stalin" - reportaż Andrzeja Guzowskiego

5 marca 1953 roku zmarł Józef Stalin, sowiecki dyktator, odpowiedzialny za śmierć 30 milionów ludzi. Nawet listy, które w tamtym okresie przechwyciło UB, pokazują autentyczną radość Polaków z faktu śmierci Stalina, ale oficjalnie płakała cała Polska Ludowa. Z inicjatywy władzy komunistycznej rozpoczął się wielki spektakl propagandowy na cześć "wodza ludzkości".

5 marca 2021, godz.17:15 i 22:15


"Więcej niż rok" - reportaż Joanny Sikory

Pierwsza fala pandemii była szokiem, kiedy udało nam się już oswoić z drugą z impetem, wkroczyła trzecia. Mija rok, odkąd Polska zmaga się z koronawirusem.

4 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Złota rączka" - reportaż Alicji Pietruczuk

Skrzypiące drzwi, nieszczelne okna, zatkany zlew czy zepsuty prodiż - drobne usterki, które irytują, a starsze osoby nie radzą sobie z ich naprawieniem. Dla nich działa w Białymstoku „Złota rączka” - miejski program pomocy prowadzony przez fundację Spe Salvi.

3 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"(W)skazany" - reportaż Krzysztofa Zimocha

Pracownik Politechniki Łódzkiej, ojciec rodziny posądzony o przemyt narkotyków twierdzi, że jest niewinny. Mieszkaniec Ksawerowa pod Łodzią, Piotr Chałupka, został skazany przez Sąd Okręgowy za przemyt narkotyków w znacznych ilościach. Spośród wszystkich oskarżonych otrzymał najsurowszy wyrok. Mężczyzna jednak przekonuje, że jest niewinny i nie ma nic wspólnego ze sprawą, a śledczy mieli pomylić go z osobą o tym samym imieniu i nazwisku.

2 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Zosieńka z Netty" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Zofia Wysocka, pseudonim "Zosieńka", podczas II wojny światowej była sanitariuszką i łączniczką Armii Krajowej. Siedziała w więzieniu sowieckim, później również aresztowana przez gestapo.

1 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Chłopak z tego osiedla" - reportaż Dominiki Dębskiej

Miejsce, z którego pochodzimy ma ogromny wpływ na to, jak później wygląda nasze życie. Sebastian Stański jako dziecko zamieszkał w bloku przy ulicy Barszczańskiej w Białymstoku. To osiedle mieszkań socjalnych, cieszące się złą sławą w całym mieście. Mimo przeciwności przez cały czas rozwijał pasje, a w młodym wieku osiągnął sukces. Sebastian dzieciństwo spędzone przy Barszczańskiej nazywa szczęśliwym - a lata "w białostockim getcie" - szkołą życia.

26 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Takie zasady" - reportaż Alicji Pietruczuk

Życzliwość, las i jezioro. Czy autystyczne dzieci w naszym regionie będą miały miejsce, gdzie teoria i wypoczynek uzupełniają się, a rodzice mają chwilę wytchnienia w godnych warunkach? Ośrodek "Knieja" w Rajgrodzie przygotował projekt takiego miejsca i zdobył pieniądze z Unii Europejskiej. Nie może jednak zacząć budowy, bo brakuje tak zwanego "wkładu własnego".

25 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Otyła przeszłość" - reportaż Anny Bogdanowicz

Dziś nazywa siebie „kobietą z otyłą przeszłością”. Duża nadwaga była zmorą jej życia mimo, że wielokrotnie próbowała pozbyć się nadmiaru kilogramów. Namawia innych na jedzenie... zup.

24 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok