Radio Białystok | Reportaż | "Takie życie" - reportaż Joanny Sikory

"Takie życie" - reportaż Joanny Sikory

125 kwietnia 2019 godz. 17:15 i 22:15

Ostatnio na parkiecie pani Marianna wirowała w dniu setnych urodzin. Do tańca porwała ją kuzynka. Teraz już nie ma odwagi na taniec, ale gestykulując, pokazuje, jakie ruchy należy wykonać.

Anna Leszczyńska, Marianna Jaromska, Wiktoria i Bartosz Wilczyńscy, fot. Joanna Sikora
Anna Leszczyńska, Marianna Jaromska, Wiktoria i Bartosz Wilczyńscy, fot. Joanna Sikora

"Takie życie" - reportaż Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Bohaterka reportażu skończyła 103 lata. Jest o sto lat starsza od swojej praprawnuczki. Różnica wieku w niczym im nie przeszkadza. Trzymając ją na kolanach, dzieli się swoimi opowieściami z młodości. Uważnie przysłuchuje się im też wnuczka Anna, pod której opieką jest pani Marianna. Dzielnie sekunduje im praprawnuk Bartek. Tak spędzają ze sobą każdy dzień.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

"Obywatel Podlasia" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Każdy z nas szuka swego miejsca na Ziemi, gdzie można odpocząć, czy zrobić coś dla siebie. Nieważne jaki jest nasz status: czy mamy łódkę, willę, małą chatkę, czy - tak jak Oleg Kobzar- 40 metrów kwadratowych. Artysta, malarz, urodził się w 1971 roku w Homlu na Białorusi. Mińsk, Bielsk Podlaski, Warszawa - te miasta zostawiły swój ślad w jego twórczości. Koleje losu sprawiły, że przybył do Białegostoku

5 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Plac Czarnieckiego 10" - reportaż Joanny Sikory

Każdy zakamarek tego domu skrywa historię. Pomiędzy nadszarpniętymi zębem czasu ścianami ukrywają się opowieści jego byłych mieszkańców i dzieje Tykocina. Pani Maria ma świadomość tego, że opowieści są częścią dziedzictwa Tykocina, dlatego chętnie się nimi dzieli.

4 czerwca 2020, godz.17:15 i 22:15


"Na pół oddechu" - reportaż Marcina Glińskiego i Adama Janczewskiego

Koronawirus dotyka osoby w różnym wieku i wywołuje różnego rodzaju dolegliwości. Nawet po wyleczeniu, ci którzy zachorowali na COVID-19 mogą borykać się z powikłaniami. Jak wygląda przebieg choroby? Jak można zarazić się wirusem? Czym charakteryzują się dolegliwości?

3 czerwca 2020, godz.17:15 i 22:15


"Rysiu rzucił szkołę" - reportaż Katarzyny Błaszczyk

Siedemnastoletni Ryszard Kurdej powiadomił swoich rodziców o tym, że rzuca szkołę, ponieważ dostał pracę. Początkowo jego rodzice byli przerażeni. W Polsce do 18. roku życia istnieje obowiązek szkolny. Rysiu dostał jednak pracę w szkole alternatywnej. Polega ona na pomocy młodszym dzieciom w nauce. Okazało się też, że Ryszard może przejść na system edukacji domowej. Rodzice cały czas mieli obiekcje, jednak zapał syna w końcu ich przekonał, by spróbować

2 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Anatomia życia" - reportaż Marcina Matysiuka

Są pytania zadawane wiecznie. I odpowiedzi utęsknione. Z jednej strony dziecięca nadzieja, z drugiej doświadczenie jesieni życia - tych, którzy dzieciństwo mają dawno za sobą. Pomiędzy nimi pytania o rzeczy najważniejsze - szczęście, cierpienie, sens istnienia.

1 czerwca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Żółto-czerwone stulecie" - audycja dokumentalna Marka Gąsiorowskiego

Dziś to sportowa wizytówka Białegostoku.Przed laty rozsławiali ją bokserzy, judocy, lekkoatleci szachiści i szermierze. Po nich dziś w Jagiellonii nie ma śladu. Jaga - dawniej była to skromna drużyna po cichutku pukająca bram piłkarskiej elity. I choć piłka przez lata nie stanowiła o sile klubu, to ona teraz daje klubowi sławę.

31 maja 2020, godz. 18:05


"Dziękuję, Fabienne" - reportaż Alicji Pietruczuk

Marcel Erve z Francji dzięki przyjaciołom odnajduje swoją polską rodzinę. Wraz z folklorystycznym zespołem z Bretanii przyjeżdża na festiwal do Czeremchy i wraz z całą grupą odwiedza mieszkającą na południu Polski swoją cioteczną siostrę.

28 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Planetka ziemia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To tylko trzysta metrów kwadratowych, ale dla użytkowników cała planeta szczęścia. Działkowcy od lat uprawiają swoje małe ogródki, ale dopiero pandemia pokazała, jak dużo wolności i radości daje dzierżawa małego kawałka ziemi. 

27 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Matka Nieznanych Żołnierzy" - reportaż Jana Smyka

Jadwiga Zarugiewiczowa osiwiała będąc jeszcze młodą kobietą na wieść o śmierci pierworodnego syna. Konstanty zginął w 1920 roku w bitwie pod Zadwórzem, która została nazwana Polskimi Termopilami. Pięć lat później matkę bohaterskiego obrońcy Lwowa poproszono o wskazanie trumny z bezimienną ofiarą walk na warszawski Grób Nieznanego Żołnierza.

26 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Przedsiębiorca też człowiek" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Pandemia koronawirusa zamroziła polską gospodarkę. Przestały funkcjonować między innymi bary, restauracje i kawiarnie, przez co wielu przedsiębiorców dotknął kryzys. To wymogło na nich korzystanie z pieniędzy z rządowej tarczy i zmiany planów biznesowych.

25 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"W leśnej harmonii" - reportaż Joanny Sikory

Tę więź ma w sobie każdy z nas. Intuicyjną więź z przyrodą. W zachwyt wprawia nas blask zachodzącego słońca czy rozkwitające wiosną kwiaty. Kontakt z naturą nas wycisza. Zwłaszcza wtedy, gdy chłoniemy ją wszystkimi zmysłami. Na tym opiera się japońska sztuka kąpieli leśnych. Od lat praktykuje ją dr Katarzyna Siemonienko.

22 maja 2020 godz. 17:15, 22:15


"Sekret" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Przed laty wszyscy znali ich jako chłopaków z przeszłością - Jacek w Sokółce, a Piotrek w Białymstoku poznali ciemne strony życia, ćpali, mieli problemy ze szkołą i prawem. Pewnego dnia w ich życiu wszystko się zmieniło. 

21 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Poruszające wibracje" - reportaż Anny Bogdanowicz

Nieznany Czesław Niemen - artysta współpracował z Olsztyńską Pantomimą, komponując utwory do spektakli, w których grali wyłącznie aktorzy głusi.

20 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Henryk Miodny" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Pszczoły to niezwykle pracowite owady, które dostarczają ludziom wiele cennych produktów. Równie pracowici są pszczelarze - szczególnie ci, którzy łączą inną pracę z pasją do pszczół.


"Tutaj wszystko się zaczęło" - reportaż Anny Łoś

Dziś mija 100. rocznica urodzin papieża Jan Pawła II. Rodzinne Wadowice Karol Wojtyła jako papież odwiedził dwukrotnie podczas swoich pielgrzymek do Polski. Świadków jego młodości pozostało już niewielu.

18 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Słonimska 8. Z Wilna do Białegostoku" - audycja dokumentalna Agnieszki Czarkowskiej

Mija 75. lat od przeniesienia Seminarium Wileńskiego do Białegostoku. Powojenne zmiany granic państwowych wymusiły zmiany w strukturach kościelnych. Jakie były początki pierwszej wyższej uczelni w zniszczonym mieście?

17 maja 2020, godz. 18:05


"Znowu mama" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pełna ciężkich doświadczeń historia pani Magdy mogłaby obdzielić kilka życiorysów. W pewnym momencie życia kobieta nie miała siły być mamą dla swoich trzech córek.

15 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Pani wachmistrz" - reportaż Jana Smyka

Portret Eugenii Kuli - przewodniczącej Koła Żołnierzy 10 Pułku Ułanów Litewskich i Ich Rodzin. Pułk ten stacjonował w przedwojennym Białymstoku.

14 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Technoszczepionka" - reportaż Anny Dudzińskiej

Jak zaawansowana technologia może pomóc w zwalczaniu koronawirusa? Korea Południowa jest uznawana za jeden z krajów, który najlepiej radzi sobie z pandemią. Mieszkańcy Korei zgadzają się na masową inwigilację w zamian za bezpieczeństwo. Czy w Europie taka aplikacja zyskałaby popularność? Ile swojej prywatności już dawno oddaliśmy?

13 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Zamaskowani" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Oddzielamy się od siebie maseczkami, unikamy kontaktów, trzymamy dystans. Maska stała się symbolem Covid -19, ale trzeba pamiętać, że była znana od początków ludzkości. Maska to nie tylko fizyczny przedmiot - to teatralny symbol z jej rytualnym, religijnym pochodzeniem. Umożliwia konfrontację człowieka z nieznanym, objawia sekret, składając jednocześnie obietnicę jego odkrycia.

12 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Przeszkadza mi cisza" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Pani Maryla ponad 40 lat była osobą głuchą. Kilka lat temu zdecydowała się na wszczepienie implantu, który teraz umożliwia jej słyszenie.

11 maja 2020, godz.17:15 i 22:15


"Zawsze w strachu" - reportaż pod redakcją Gabrieli Walczak przygotowany przez uczniów ze Studzianek

Ten reportaż wymyśliła młodzież ze Studzianek. Opowieść o dzieciństwie i wojnie.

8 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Gdzie strumyk płynie..." - reportaż Jana Smyka

Dawno, choć nie tak dawno temu, pod lasem żyło sobie małżeństwo...
Ta historia zaczyna się jak bajka. Ale bajką nie jest. To opowieść o ludziach, którym przeszkadzały żaby kumkające w pobliskim stawie. Interweniowali u władz miasta, skierowali sprawę do sądu - wszystko na nic. Ostatnią deską ratunku jest Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

7 maja 2020, godz.17:15 i 22:15


"Tam, gdzie ciszy brak" - reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej

Jakie wyzwania stoją przed rodziną wielodzietną w czasach kwarantanny?

6 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Bywa jak w bajce" - reportaż Alicji Pietruczuk

Mikołaj Roszko był najstarszy z dziewięciorga rodzeństwa. Miał ośmiu braci i siostrę. W 1941 roku wyjechał z rodzinnej Jałówki do pracy w kopalni na Syberii. Miał 22 lata. Prawdopodobnie musiał wyjechać. Rok później rodzina dostała od niego list...

5 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Takie wiejskie życie" - reportaż Dominiki Dębskiej

Codziennie przekonujemy się, jak bardzo epidemia koronawirusa zmieniła naszą rzeczywistość. Wielu przyniosła troskę o pracę i stabilność finansową, niepewność jutra i lęk. Są jednak ludzie, których spokoju pandemia nie zburzyła. W gospodarstwie Krzysztofa i Małgorzaty Dąbrowskich w podbiałostockiej wsi Nowodworce dni mijają tak, jak gdyby koronawirus nie istniał.

4 maja 2020 godz.17:15 i 22:15


"Rzeka odchodzi i trwa" - reportaż Joanny Sikory

Rytm i dźwięk Biebrzy wychował pokolenia. Rzeka żywiła i dawała schronienie. Była i wciąż jest częścią życia mieszkańców okolicznych wsi. W swych opowieściach najstarsi wracają do historii o baśniowych stworach i ludowych zwyczajach. Niegdyś nad stogami siana rozbrzmiewał śpiew, dziś jest tam głucho. To co bezpowrotnie odchodzi próbuje zatrzymać bohater reportażu Marcin Lićwinko. Ludowy śpiewak i animator kultury.

1 maja 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Ballada o Biebrzy" - reportaż Wiesława Janickiego i Tomasza Piotrowskiego

Liryczna, rzewna, pełna humoru opowieść o jednej z najpiękniejszych polskich rzek /audycja archiwalna z 1975 roku/. Autorzy nie ukrywają emocjonalnego stosunku do rzeki i mieszkających nad nią ludzi. Smutek i nostalgia przeplatają się z barwnym językiem ludzi - ubogich, lecz niezmiernie serdecznych i pogodnych, którzy umieją cieszyć się otaczającą ich przyrodą, każdym gościem i każdym przeżytym dniem.

30 kwietnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Ziemia nie poczeka" - reportaż Anny Bogdanowicz

Blisko 3 tysiące hektarów pól i łąk leżących po stronie litewskiej czeka na polskich rolników. Są to właściciele bądź dzierżawcy gruntów, które wcześniej przez wiele lat leżały tam odłogiem. Koronawirus zamknął granice między państwami, również te „zielone”, którymi ponad stu gospodarzy jeździło na Litwę do swoich pól. Od ponad miesiąca trwają starania, obustronne rozmowy i prośby ze strony Polski do władz Litwy o złagodzenie restrykcji i otwarcie granic dla rolników.

29 kwietnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Samodzielni rodzice" - reportaż Magdaleny Skawińskiej

Samodzielni rodzice to w Polsce przede wszystkim matki – one częściej wychowują dzieci same. Jak radzą sobie w czasie epidemii? Zakupy, opieka nad dziećmi, domowa edukacja – czy to wszystko można pogodzić?

28 kwietnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Nocą i w kolorze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

W czasach pandemii szukamy kolorów, które rozjaśniają nam świat, a kiedyś mogliśmy je znaleźć... na ulicach Białegostoku. Dawały je neony: żonkil, olimpijskie kółka, rycerz, tęcza. Cały Białystok lśnił i błyskał na kolorowo! To były przede wszystkim reklamy sklepów czy zakładów pracy i niewiele osób pamięta, jak promował się Dom Handlowy Nowy albo Centrala Rybna. Wiele neonów już nie istnieje, ale część można znaleźć u pasjonata neonów Piotra Szydłowskiego.

27 kwietnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Niezbadana terapia" - reportaż Marcina Glińskiego i Adama Janczewskiego

Strach, lęk, ale też determinacja i opanowanie. To emocje, które towarzyszą białostockim lekarzom opiekującym się chorymi na COVID-19. Terapia w Klinice Chorób Zakaźnych w Białymstoku nie jest sprawdzona - jednak lekarze wszystkimi siłami i dostępnymi środkami próbują pomóc zakażonym koronawirusem.

24 kwietnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Biebrza w ogniu" - reportaż Pawła Wądołowskiego

To tak, jakbyśmy jednego dnia zostali bezdomni i nigdzie nie mogli znaleźć nic do jedzenia. W takiej sytuacji są teraz zwierzęta z terenu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Od niedzielnego wieczoru spłonęło tam ponad 6 tys. hektarów bagiennych łąk i trzcinowisk. W walkę z ogniem zaangażowały się setki strażaków, przyrodników, a także mieszkańcy miejscowości z okolic Goniądza. Nierówna rywalizacja z żywiołem cały czas trwa...

23 kwietnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Samira" - reportaż Anny Bogdanowicz

Samira miała niespełna 4 latka, kiedy lekarze zdiagnozowali u niej straszną śmiertelną chorobę – neuroblastomę. Dziewczynka przeszła wiele etapów leczenia, ale szansą na całkowite wyzdrowienie była immunoterapia w szpitalu w Krakowie – niestety bardzo kosztowna i nie refundowana przez NFZ. Kwota 900 tysięcy złotych dla rodziców Samiry była nieosiągalna. Mimo specjalnie utworzonych kont zbiórka pieniędzy na leczenie małej Czeczenki szła bardzo opornie

22 kwietnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Zdalni, nieidealni" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Nauczanie zdalne to temat wywołujący skrajne emocje i wiele dyskusji. W czasie zawieszenia zajęć w szkołach nauczyciele, uczniowie, a także rodzice muszą odnaleźć się w nowej, trudnej szkolnej rzeczywistości. Live, webinar, zoom, skype, linki, czaty - tak wygląda obecnie nauczanie. Jak nie zgubić się w gąszczu możliwości technicznych? Jakie metody pracy wybrać, aby nie obciążać uczniów? A może w tym całym zawirowaniu ważne jest to, by być - choćby tylko zdalnie?

21 kwietnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Nie tylko mieszkaniowa" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Mieszkańcy nazywają to miejsce „wioską”, „naszą małą ojczyzną”. Tu człowiek odnajdzie spokój i życzliwe słowo, które zaprasza nie tylko swoich, ale też obcych. Przed pandemią można było tam przysiąść pod drewnianą wiatą i porozmawiać z drugim człowiekiem. O swoim podwórku i sąsiedzkich relacjach opowiadają mieszkańcy jednego z białostockich bloków.

20 kwietnia 2020, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok