Radio Białystok | Reportaż | "Osobliwe przypadki Marcela" - reportaż Małgorzaty Sawickiej

"Osobliwe przypadki Marcela" - reportaż Małgorzaty Sawickiej

4 listopada 2018, godz. 18:05

Pan Marcel Weyland z Australii długo dojrzewał do roli tłumacza polskiej poezji. Interesująco, z humorem opowiada o ucieczce z Polski w pierwszych dniach wojny, o tym jak w wieku 11 lat przeczytał w Wilnie "Pana Tadeusza", jak w Japonii nauczył się angielskiego, a w Szanghaju urzekła go angielska poezja. Natomiast w Sydney, gdy studiował architekturę i zakochał się w Filipie - artystce irlandzkiego pochodzenia, zapragnął przetłumaczyć dla niej choć fragment naszej epopei narodowej.

Fotolia.com
Fotolia.com

Tak zaczęła się literacka przygoda Marcela, która dała mu sławę, a jej tryumfalny finał przypada na ostatnie lata, gdy wychował już dzieci, przeszedł na emeryturę i bez reszty mógł oddać się zajęciu tłumacza poezji polskiej na angielski. Uważa przy tym, że w jego życiu wszystko działo się przypadkiem, choć w istocie sam z godną podziwu pasją, konsekwencją i determinacją dążył do zrealizowania swoich pragnień, a - niezależne od niego - zawirowania historii oraz przypadki losowe tylko mu w tym czasem przeszkadzały, a czasem pomagały.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Nasz dziadek Moniuszko”- audycja Cezarego Galka

Z okazji Roku Moniuszkowskiego autor postanowił dotrzeć do współczesnych potomków kompozytora z różnych linii i w stopniu pokrewieństwa żyjących dziś w Warszawie. Czy postać kompozytora przetrwała w rodzinnej tradycji w sposób żywy?

24 marca 2019, godz.18:05


"Wiosna w arboretum" - reportaż Jana Smyka

Na uroczysku Kopna Góra w Puszczy Knyszyńskiej można podziwiać arboretum, czyli miejsce, w którym kolekcjonuje się i bada drzewa i krzewy. Jest tam ścieżka edukacyjna, kolekcja żywotników, jałowców czy cyprysów oraz szkółka roślin ozdobnych. Rośnie tam ponad 500 odmian i gatunków roślin. I wszystko to powoli budzi się do życia.

22 marca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Więzi" - reportaż Joanny Sikory

Kątem oka widzimy ich zagubiony wzrok i słyszymy ciężki oddech. Obok nas, zdrowych i zabieganych, powolutku żyją seniorzy. Nikt nie chce zauważać ich problemów, również dzieci czy wnuki. Tak też może wyglądać starość... Ten reportaż dziennikarki Radia Białystok - Joanny Sikory - otrzymał wczoraj nagrodę w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w kategorii społecznej im. Stefana Żeromskiego.

21 marca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Między nami kobietami" - reportaż Anny Bogdanowicz

„Szminką malowane” to klub, do którego mogą należeć wszystkie kobiety – nie tylko z Podlaskiego. Nieważny jest wiek, status społeczny czy miejsce zamieszkania - ważna jest chęć wyjścia z domu i zrobienia czegoś dla siebie i dla innych.

20 marca 2019; godz. 17:15 i 22:15


"Zegarmistrz na chodzie" - reportaż Jana Smyka

Białostoczanin z urodzenia. Lubi swoje miasto, sport i - ma się rozumieć - swoją Halinkę. Bywał za granicą, ale zawsze tęsknił do swojej miasta i ukochanej ulicy Lipowej. Ale najbardziej polubił pracę przy zegarach. Ostatni Mohikanin białostockiego, prawdziwego zegarmistrzostwa.

25 sierpnia 2017, godz. 22:15


"Ucieczka z raju" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Trauma rodzin, które po doświadczeniach z "Barnevernet" uciekają z Norwegii – jednego z najbogatszych państw na świecie. Wyjeżdżają mimo wyroków sądów, uniewinniających ich od zarzutów stawianych przez norweską instytucję opieki nad dziećmi. Polska przyznała nawet azyl Norweżce, która opuściła swój kraj w obawie o utratę dziecka.

18 marca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Na ławeczce" - reportaż Agnieszki Trofimiuk

Dwie kobiety spotykają się codziennie na ławeczce przed blokiem, aby złagodzić dokuczającą im samotność. Ich życie kręci się wokół modlitwy, programów telewizyjnych, przygotowywania posiłków. Te spotkania stają się esencją ich życia. Reportaż jest nostalgiczną opowieścią o starości, samotności i przemijaniu.

15 lutego 2018, godz.17:15 i 22:15


"Smak kruchej bezy" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej - Jacquemet

Smukła, wysportowana sylwetka, opalone ciało bez skazy. Zarażone fit-światem dziewczyny nieustannie dążą do propagowanego w mediach społecznościowych ideału. Diety, ćwiczenia, głodówki, treningi i parę kilo mniej - to przecież samo zdrowie. W pewnym momencie jednak okazuje się, że rozmiar XS to też za dużo i można chudnąć dalej...

14 marca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Przyjaciel w biedzie" - reportaż Anny Bogdanowicz

Streetworkerzy - pracują na ulicach, wchodzą do pustostanów i melin. Zaglądają tam, gdzie nikt nie chce zajrzeć.Łowią ludzkie nieszczęścia i biedę po to, żeby pomóc, żeby być doradcą i przyjacielem dla tych, którzy już w siebie i wszelką pomoc zwątpili.

13 marca 2019, godz.17:15 i 22:15


"Pan doświadcza sprawiedliwych" - reportaż Renaty Redy

Trwa zbiórka darów, pieniędzy, ludzie pomagają w odbudowie domu. W pomoc rodzinie ze wsi Jemieliste, która ucierpiała w pożarze domu zaangażowali się mieszkańcy gminy Filipów i Przerośl. Datki płyną też z Polski. W pożarze ciężko rannych zostało pieć osób - dwoje młodych rodziców i trójka małych dzieci. Lekarzom nie udało się uratować matki i jej dwójki dzieci. O życie walczą ojciec z trzyletnim synkiem.

12 marca 2019, godz.17:15 i 22:15


"Krecik" - reportaż Alicji Pietruczuk i Jana Smyka

Talpa europaea, czyli kret europejski dzięki animowanej bajce stał się ulubieńcem dzieci, choć nieodmiennie jest zmorą ogrodników, którzy szukają coraz to nowych i coraz bardziej wymyślnych sposobów, by pozbyć się go ze swoich działek.

11 marca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Porwanie" - reportaż Grzegorza Pilata i Wojciecha Szubzdy

Informacja o porwaniu postawiła na nogi policję w Białymstoku i całej Polsce. Od czwartku funkcjonariusze szukają sprawców porwania 25-letniej kobiety i jej 3-letniej córki spod bloku przy ul. Dziesięciny 47 w Białymstoku.

8 marca 2019, godz. 11:30


"Kwiaty mojego życia" – reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pan Mateusz, chłopak z białostockiego blokowiska, od najmłodszych lat słuchał rapu. W szkole średniej napisał pierwszą piosenkę, potem zaczął też rapować. W wieku 19 lat pierwszy raz wystąpił na scenie. Dziś ma 25 lat i w życiu zajmuje się czymś innym, jednak wolne chwile wciąż poświęca na pisanie tekstów i ich rapowanie.

7 marca 2019, godz. 17:15, 22:15


"Cała Twoja" – reportaż Doroty Sokołowskiej

Nigdy nie sądziła, że będzie żyć właśnie tak. Życie konsekrowane widziała jako wielkie wyzwanie i trud nie do uniesienia. Tymczasem pewnego dnia poczuła potrzebę złożenia ślubów Jezusowi i mimo wielu przeszkód - od czterech lat żyje tak, jakby był jej mężem. Odpiera ironiczne komentarze, mówiąc, że taka relacja uczy ją cierpliwości i większej uwagi na drugiego, potrzebującego pomocy człowieka.


"Perukarka" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Zazwyczaj skryci są za kulisami, ale w równej mierze pracują na sukces przedstawienia, co aktorzy. To krawcy, szewcy, charakteryzatorzy czy garderobiane. W białostockim Teatrze Dramatycznym swoje stałe miejsce ma też pani Tosia Pawluczuk, która przez wiele lat nie tylko malowała aktorów przed spektaklami, ale też przygotowywała dla nich setki peruk.

05 marca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Serce wsi" - reportaż Marcina Glińskiego

Władze gminy Dąbrowa Białostocka chcą zamknąć szkołę podstawową we wsi Nierośno, wskazując na małą liczbę uczniów i duże koszty utrzymania budynku. Rodzice uczniów i nauczyciele nie zgadzają się na likwidację placówki.

03 marca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Bojownicy" (część 1 i 2) - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Polscy Bojownicy Socjalizmu - taką nazwę przybrała grupa trzynastu uczniów siemiatyckiego liceum. Chłopcy założyli w 1948 roku tajną organizację, aby przeciwstawić się ówczesnej komunistycznej władzy.

3 marca 2019; godz. 18:05


"Żołnierz z Uroczyska Bielawa" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Leonard Szydłowski urodził się w 1928 w Białymstoku. W czasie okupacji niemieckiej jako czternastoletni chłopiec rozpoczął działalność w Armii Krajowej – był łącznikiem placówki Knyszyn, którą zakładał jego ojciec.

1 marca 2019, godz.17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok