Radio Białystok | Reportaż | "Droga ku słońcu" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

"Droga ku słońcu" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

autor: Agnieszka Czarkowska

6 października 2021, godz. 17:15 i 22:15

Wieś na końcu świata, do której prowadzi kręta, piaszczysta droga przez las. We wsi kilka domów, nieliczni mieszkańcy - głównie owdowiałe starsze kobiety. Z zadumą i pokorą wobec losu mówią o samotności i przemijaniu...

Droga piaszczysta. Fot. A.Czarkowska
Droga piaszczysta. Fot. A.Czarkowska

"Droga ku słońcu" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Reportaż powstał w 1998 roku. Nagradzany w Polsce, wyróżniony również na międzynarodowym festiwalu Prix Europa w Berlinie. Czy to magiczne miejsce, zawieszone w czasie i przestrzeni Puszczy Knyszyńskiej i rzeki Supraśl przetrwało? 

Od autorki: "Nigdy później tam nie wróciłam. Boję się, że moi cudowni bohaterowie nie żyją, a drewniane chaty zatopione w bzach i jaśminach zastąpiły białe sidingi, czerwone blachodachówki, tuje posadzone w rzędach i grillujący letnicy z puszkami w rękach..."


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Ostatni felczer" - reportaż Anny Bogdanowicz

Stefan Torczyński Państwowe Liceum Felczerskie w Łodzi ukończył 62 lata temu. Holonki w gminie Brańsk – jak sam mówi - stały się jego miejscem na ziemi. Dziś już ponad 80-letni doktor Stefan nadal pracuje i nie zamierza przestać. Najpewniej jest już ostatnim żyjącym i czynnym zawodowo felczerem w Polsce.

29 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Mistrz Jan" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Scalał świat literatów i ludzi sztuki, nadawał ton wydarzeniom, często także był pierwszą osobą, która uwierzyła w talent debiutujących. W literaturze zawsze był wierny temu, co najbliższe: rodzicom i rodzinie, małemu skrawkowi ziemi w Łubnikach, historii. I słowu. Słowem pięknie opisywał świat i to pozwala teraz Jana Leończuka zaliczać do największych poetów Podlasia.

26 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Może jutro..." - reportaż Joanny Sikory

Jest tylko "przed" i "po" więzieniu. Maria Tiszkowska już inaczej nie potrafi mówić o swoim życiu. W białoruskim areszcie prezes witebskiego oddziału Związku Polaków spędziła dwa miesiące. Tamtejsza prokuratura oskarżyły ją o propagowanie nienawiści na tle narodowym i nazizmu, za co na Białorusi grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności.

25 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Tańcem przez życie" - reportaż Anny Bogdanowicz

Maria Żukowska urodziła się i wychowała na dalekiej Syberii, w Irkucku i tam zdobywała najwyższe laury w tańcu towarzyskim. Teraz mieszka w Pilikach na Podlasiu i to właśnie dzięki swojej pasji jako młoda dziewczyna trafiła do Polski, ojczyzny pradziadów.

24 listopada 2021, godz.17:15 i 22:15


"Oferta życia" - reportaż Joanny Sikory

Jak zachęcić kosmitów do lądowania na ziemi? Może zieloną trawą, smacznym jedzeniem albo przyjaźnią? Pomysłu, pod czujnym okiem reżysera Rafała Łysaka, szukały seniorki na warsztatach filmowych.

23 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"To jestem ja" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To jest wyjątkowo okrutny świat dla młodych ludzi nieakceptujących swego ciała. Świat filtrów na Instagramie, w których zawsze wygląda się piękniej - zderzony z rzeczywistością bywa trudny do zaakceptowania.

22 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Zygmunt czyli sub una campana" - audycja dokumentalna Anny Łoś i Ewy Szkurłat

Dzwon Zygmunt jest paramentem liturgicznym, zegarem naszej historii, niemym świadkiem triumfu i klęski, inspiratorem malarzy i poetów, instrumentem muzycznym wzbudzającym pozytywne wibracje. Jednym słowem: to dzwon królów i każdego z nas. Bez względu na poglądy polityczne, łączy nas Jego głos. Żyjemy "sub una campana" - pod jednym dzwonem.

21 listopada 2021, godz. 18:05


"Superbabcie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Internetowe spotkanie o Ameryce Południowej, warsztaty gruzińskiej kuchni, zajęcia z podstaw psychologii – wszystko po to, by zostać superbabcią nadążającą za swoimi wnukami. Nic jednak nie zastąpi babcinych potraw, opowieści o dawnych czasach i ciepła, które tylko babcia umie ofiarować - smaków, zapachów i kolorów dzieciństwa.

19 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Tu jest mój dom" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Światy lokalnych społeczności zadrżały w swoich fundamentach, gdy po stronie białoruskiej, na wysokości Kuźnicy, władze reżimu Aleksandra Łukaszenki zgromadziły kilka tysięcy nielegalnych migrantów, którzy tym razem na dotąd niespotykaną, masową skalę forsują polską granicę Unii Europejskiej.

18 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Ułan z internetu" - reportaż Jana Smyka

Wszystko zaczęło się od fotografii, którą podarował Andrzejowi dziadek Władek. Zdjęcie było zrobione w Poznaniu i uwieczniało kilku ułanów w pełnej gali. Władek Siegieńczuk służył w szwadronie karabinów maszynowych białostockiego 10 Pułku Ułanów Litewskich, miał konia Noster i był dobrym sportowcem. Wnuk ułana nie ma szlifów ułańskich, ale ma ułańską pasję.

17 listopada 2021, godz.17:15 i 22:15


"Moje anioły" - reportaż Joanny Sikory

Ta znajomość zrodziła się zupełnie przypadkowo. Pani Melania była samotna i potrzebowała pomocy, a pani Magda chciała komuś tę pomoc ofiarować. Tak rozpoczęła się ich kilkuletnia przyjaźń.

16 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Odnaleziony po latach"- reportaż Doroty Sokołowskiej i Adama Dąbrowskiego

Przypadek sprawił, że odkryto prawdziwy grób zasłużonego kapitana Władysława Dąbrowskiego. Synowie obrońcy Zambrowa z czasów II wojny światowej mieli dokumenty świadczące o tym, że ich ojciec jest pochowany w zbiorowej mogile, tymczasem okazało się, że prawdziwy grób jest w miejscowości Dmochy-Wochy. Odnaleziony po latach bohater to ważna postać w historii Zambrowa.

15 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"To ostatnie takie trio" - reportaż Mariusz Kamińskiego

Piękna radiowa opowieść o życiu prawdziwym i o człowieku, który pokonał niemożliwe. Konne oranie przydomowych ogródków to praca, która jest swego rodzaju terapią. Kilkanaście lat temu pana Józefa spotkała wielka tragedia, kiedy zaginęła jego ukochana żona.

14 listopada 2021, godz. 18:05


"Długa droga do Polski" - reportaż Tadeusza Haładyja

Józef Żakiewicz z Narwi w 1915 roku wraz z rodziną został wywieziony w głąb Rosji, tam przeżył rewolucję bolszewicką, doświadczył wsparcia miejscowej ludności i Polskiego Towarzystwa Pomocy Ofiarom Wojny. W 1917 roku trafił do Humania na Ukrainie. Jego nauczycielką w polskim gimnazjum była Maria Rodziewiczówna, w marcu 1918 roku nastoletni Józef był świadkiem wkroczenia do miasta wojsk polskich pod dowództwem gen. Hallera.

12 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Śladami Marszałka" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Józef Piłsudski jest pierwszym honorowym obywatelem Białegostoku, tu również stoi jego pomnik.

11 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Wyważeni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Czy można trwale schudnąć kilkadziesiąt kilogramów? Pani Aneta straciła kilkadziesiąt kilogramów dzięki samozaparciu i chirurgicznemu zabiegowi. Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku jest specjalna poradnia - wystarczy pójść tam ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, by otrzymać pomoc. Działa tam też grupa, niosąca pomoc i wsparcie wszystkim chorych na otyłość olbrzymią.

10 listopada 2021, godz.17:15 i 22:15


"Kiedy patrzę w twoje oczy" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Każda matka najbardziej na świecie pragnie, by jej dziecko przyszło na świat zdrowe i by rozwijało się prawidłowo. Tak też było w przypadku Moniki. Ale pierwsze lata wczesnego dzieciństwa jej syna, a potem córki, upływały bardzo boleśnie. Ciągły krzyk, płacz, autoagresja, bezsilność i brak odpowiedzi na pytanie - dlaczego moje dziecko tak się zachowuje? W końcu diagnoza, która nie pozostawia złudzeń - autyzm.

9 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Śmietnik mojego życia" - reportaż Marcina Mazewskiego

W niewielkiej wsi Słochy Annopolskie w pobliżu Siemiatycz mieści się prywatna galeria sztuki. Znajdują się w niej prace Romana Ogrodnika. Obrazy z różnych okresów twórczości i w najrozmaitszych stylach zdobią także wszystkie ściany domu artysty. Wiele z nich ukrywa fragmenty wspomnień, historii, czasem są odzwierciedleniem fantazji - wyrażanej również w rzeźbach.

8 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Towarzyszka w żałobie" - reportaż Joanny Sikory

Rodzimy się i umieramy za szpitalnym parawanem. Najważniejsze momenty naszego życia toczą się najczęściej obok nieznanych osób, specjalistów. Zwłaszcza śmierć stała się zupełnie obca. Oswoić ją pomaga towarzyszka w żałobie Anja Franczak.

5 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:30


"Receptura na życie" - reportaż Alicji Pietruczuk

„ZAZ Wytwórnia” - ta niewielka manufaktura jest ich światem - miejscem, w którym każdego dnia pokonują swoje słabości i uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Ponad 20 osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi pracuje tu przy produkcji świeżych makaronów oraz pierogów, które trafiają do sklepów, restauracji i indywidualnych odbiorców.

4 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Stara Łuka" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Do połowy lat 80. Łuka, wieś położona w gminie Narewka była tętniącym życiem miejscem. Z uwagi na liczbę ludności i gęstość zaludnienia przez miejscowych była nazywana "Chinami".


"Drewniana jesionka z życiem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Czy śmierć jest zanegowaniem życia? A może na odwrót: to życie stanowi zaprzeczenie śmierci?

2 listopada 2021, godz.17:15 i 22:15


"W przestrzeni pamięci" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Cmentarz w Siemiatyczach powstał w 1806 roku jako wielowyznaniowy - byli na nim chowani katolicy, ewangelicy i unici. Podczas powstania styczniowego w 1863 bezpośrednio na cmentarzu odbyła się trzydniowa bitwa zakończona klęską wojsk powstańczych. Od lat ostatnie zachowane tam zabytkowe nagrobki stara się ratować od zniszczenia Towarzystwo Przyjaciół Siemiatycz.

1 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Już idę do grobu..." - audycja dokumentalna Joanny Sikory

Ze wszystkich zjawisk życia to śmierć od wieków najbardziej porusza ludzką wyobraźnię. Podobnie jak przed tysiącami lat do dziś pozostaje zagadką. Budzi strach i szacunek, a ludzie na różne sposoby próbują oswoić jej nieuchronność. Modlą się za dusze zmarłych, prosząc o ich życie wieczne. Wierzą, że wyśpiewane słowa modlitwy mają większą moc. Jednak dziś na pogrzebach coraz rzadziej można usłyszeć chóralny śpiew żałobników.

31 października 2021, godz. 18:05


"Na brzegu mapy" - reportaż Alicji Pietruczuk, Joanny Sikory i Doroty Sokołowskiej

Granica polsko-białoruska to od miesięcy najgorętsze miejsce na mapie Polski. Aleksander Łukaszenka stworzył potężne zagrożenie, manipulując strumieniem migrantów. Wywiera presję na Unię, a przy okazji zarabia.

29 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Strajk klasy" - reportaż Anny Bogdanowicz

Od tygodnia uczniowie klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku nie chodzą na lekcje. W ten sposób ich rodzice postanowili zaprotestować wobec wieloletniej agresji ze strony dwóch uczniów tejże klasy i bezczynności szkoły.

28 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Krecik" - reportaż Alicji Pietruczuk i Jana Smyka

Talpa europaea, czyli kret europejski dzięki animowanej bajce stał się ulubieńcem dzieci, choć nieodmiennie jest zmorą ogrodników, którzy szukają coraz to nowych i coraz bardziej wymyślnych sposobów, by pozbyć się go ze swoich działek.

27 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Taka kolej rzeczy" - reportaż Joanny Sikory [fotokast]

To nowy rozdział nie tylko w historii podlaskiej kolei, ale i w życiu jej pracowników. Za sprawą remontu węzła kolejowego w Białymstoku i części trasy do Warszawy tory wyglądają jak wielki plac budowy. Tak dużej modernizacji nie było nigdy.

26 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Powroty" - reportaż Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej

Wracał tu często, bo dwór w Krasnogrudzie był miejscem w którym toczyło się intensywne i gwarne życie rodziny. Tu Czesław Miłosz spędzał dzieciństwo i młodość, a potem często powracał wspomnieniami i w twórczości. Po latach, w 110 rocznicę urodzin Noblisty, do Krasnogrudy wraca także Elżbieta Smoleńska, była dziennikarka BBC, która podąża śladami Miłosza.

25 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Mała wielka tajemnica" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Jan Szrzedziński jako pracownik białostockiego Zakładu Medycyny Sądowej w 1984 roku przeprowadzał badania chemiczno-toksykologiczne ciała ks. Jerzego Popiełuszki. Dzięki jego wyjątkowej odwadze dziś Kościół jest w posiadaniu relikwii błogosławionego ks. Jerzego.

22 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"A to historia.Tykocin" - reportaż Joanny Sikory

Perła baroku, miasto królewskie, miasto wiatraków czy miasteczko bajeczka. To tylko niektóre z przydomków jakie zyskał przez lata Tykocin. To jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast na Podlasiu, liczy około 600 lat. Ducha tej wielowiekowej historii czuć na każdym kroku.

21 października 2021, godz.17:15 i 22:15


"Komnata z widokiem" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Aleje, którymi przechadzała się Izabela Branicka, widoki, jakie podziwiali goście hetmana Branickiego - to wszystko przetrwało przez dwa i pół wieku i nabiera nowego blasku. Park w Choroszczy, mieszczący się za Pałacykiem, jest prawdziwą perłą, bo według odnalezionej niedawno mapy z czasów jego świetności - niewiele się w nim zmieniło.

20 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Kurs tańca" - reportaż Alicji Pietruczuk

Są piękne, silne i odważne. Joanna, Renata, Emilia i Katarzyna postanowiły zorganizować sesję fotograficzną, by zademonstrować swoją urodę i kobiecość. Chcą pokazać, że mimo amputacji potrafią czuć się kompletne, a protezy stały się częścią ich ciała i ich życia, której nie muszą się wstydzić. Wszystkie mają za sobą długą i bolesną drogę, ale teraz już mogą wszystko, nawet tańczyć…

19 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Królowa łapówek" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

"Bohaterka" afery łapówkarskiej w oświacie - Barbara R. - dyrektorka Szkoły policealnej nr 2 pracowników medycznych i socjalnych w Białymstoku, wstrzymała głośny proces karny min. o czerpanie korzyści majątkowych od podwładnych. Sąd Rejonowy w Łomży nakazał biegłym zbadać wiarygodność jej zwolnień lekarskich.

18 października 2021, godz. 17:15 i 22:30


"Obraza obrazu" - audycja dokumentalna Mariusza Kamińskiego

W czerwcu 1966 roku w ramach obchodów 1000-lecia chrztu Polski z Częstochowy do Lublina przybyła kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Po uroczystościach przed katedrą lubelską, już następnego dnia, obraz żegnany przez tłumy wiernych wyruszył w dalszą drogę. Na trasie z Wojciechowa do Bełżyc, SB „aresztowała” obraz...

17 października 2021, godz.18:05


"Noc była dniem" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Hana Filkenstein wraz z rodzicami i rodzeństwem po ucieczce z brańskiego getta znaleźli schronienie u swoich sąsiadów. Cała rodzina Klinickich z Brańska pomogła im przetrwać dwa lata niemieckiej okupacji. Kilkadziesiąt lat później - w 1996 roku otrzymali za to tytuł "Sprawiedliwi wśród narodów świata".

15 października 2021 godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok