Radio Białystok | Reportaż | "Chleb nasz powszedni... " - audycja Wiesława Szymańskiego

"Chleb nasz powszedni... " - audycja Wiesława Szymańskiego

20 czerwca 2019, godz. 22:15

Boże Ciało w polskiej poezji. 

Boże Ciało w Białymstoku, foto: Katarzyna J. Siemieniuk
Boże Ciało w Białymstoku, foto: Katarzyna J. Siemieniuk

Wiersze poetów okresu od średniowiecza do Młodej Polski - Konstancji Benisławskiej, Marii Czerskiej Menczyńskiej, Jadwigi Kempskiej Łempickiej, Bronisławy Ostrowskiej, Sebastiana Grabowieckiego, Franciszka Karpińskiego, Kazimierza Rubeckiego, Tomasza Augusta Olizarowskiego i Lucjana Rydla w interpretacji Marka Ciunela i Olgi Gordiejew.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Problem z głowy" - reportaż Anny Bogdanowicz

Wstyd, odrzucenie, załamanie, depresja – to bardzo dużo jak na czternastolatkę. Łysienie plackowate jest chorobą, na którą nie ma lekarstwa. Kinga straciła włosy bezpowrotnie i z tym problemem musiała zmierzyć się sama, psychicznie i fizycznie. Dziś jest pogodną, uśmiechniętą dziewczyną.

19 Lipca 2019, godz. 22:15


"Kolejarze" - reportaż Marcina Glińskiego i Adama Janczewskiego

Koszykówka na wózkach, choć bardzo emocjonująca, w Polsce nie jest popularną dyscypliną sportu. Potrafi być jednak efektowna i dawać dużo satysfakcji - o czym dobrze wiedzą zawodnicy drużyny Start Białystok.

18 lipca 2019, godz. 22:15


"Człowiek sukcesu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

„W tym momencie jestem człowiekiem szczęśliwym” - mówi Ewa, bohaterka reportażu. Swoją historią nadaje nowy wymiar utartemu pojęciu „człowiek sukcesu”. Nie zarabia milionów, nie ma u stóp całego świata. W swoim życiu pokonała strach przed śmiercią.

17 lipca 2019, godz. 22:15


"Kury jak malowanie" - reportaż Haliny Londowskiej i Alicji Pietruczuk

Jerzy Zimnoch z Ogrodnik jest przedsiębiorcą budowlanym, ale pasją jego życia - oprócz rodziny - są kury ozdobne. Ma ich około stu. Są najróżniejsze - małe i duże, czarno-białe i wielobarwne, smukłe i okrągłe jak puchate kuleczki.

16 lipca 2019, godz. 22:15


"Popraw koronę i zasuwaj" - reportaż Adama Janczewskiego

Na co dzień spotyka się z brutalną stroną rzeczywistości. Jako pielęgniarka na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Klinicznego w Białymstoku opiekuje się ofiarami ciężkich wypadków, pacjentami po udarach, czy zawałach. Z drugiej strony przed 22-letnią Joanną Babynko otwiera się zupełnie nowy świat - ludzi młodych, pięknych i zdrowych. Dziewczyna została II wicemiss Polski i ma szansę na karierę w modelingu. Czy pogodzi te dwa zupełnie różne światy?

15 lipca 2019, godz. 22:15


"Ojciec, stryj, dziadek..." - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Obława Augustowska - latem 1945 roku oddziały Armii Czerwonej i NKWD w powiecie augustowskim i suwalskim zatrzymują blisko 8 tysięcy osób.

12 lipca 2019; godz. 22:15


"Victoriastrasse na bagnach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Iwona Menzel opowiada o pisaniu książek i życiu w świecie zmieniających się pór roku.

11 lipca 2019; godz. 17:15; 22:15


"Szczęście ty moje" - reportaż Joanny Sikory

Macierzyństwo to piękny czas - i tak jest pewnie dla większości świeżo upieczonych mam. Jednak część z nich zmaga się z depresją poporodową. Dla niektórych to wstydliwy temat, są też takie, które nie potrafią o tym mówić. Jeszcze inne nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Dlatego najczęściej w samotności zmagają się z depresją poporodową.

10 lipca 2019, godz. 22:15


"Tendencja do zanikania" - reportaż Ryszarda Minko

Od lat z przestrzeni Białegostoku sukcesywnie znikają drewniane domy świadczące o przeszłości miasta. Może to ze wstydu związanego z pochodzeniem, może to zwykła niefrasobliwość czy chęć zysku...

9 lipca 2019, godz. 22:15


"Motocykle pana Bazylego" - reportaż Marka Zabrockiego

Motocykle to jego pasja. Ma ich ponad pięćdziesiąt. Od wielu lat każdą wolną chwilę spędza w garażu. Dzięki jego pasji stare, zniszczone maszyny odzyskują dawną urodę. Najstarsze z nich są starsze niż 78-letni bohater reportażu - Bazyli Kiryluk z Hajnówki.

8 lipca 2019, godz. 22:15


"Nieuleczalnie chory na teatr" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Piotr Tomaszuk skończył 60 lat. Większość życia poświęcił teatrowi, w tym szczególne miejsce zajmuje Teatr Wierszalin, który stworzył wraz z grupą przyjaciół w 1991 roku.


"Życie z charakterem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

"Spotkania z Charakterem to otwarte spotkania dam i gentlemanów XXI wieku. Służą zacieśnianiu przyjaźni, dzieleniu się pasjami i wiedzą, propagowaniu kultury osobistej, klasycznej elegancji oraz pracy nad własnym charakterem". Tak opisują ideę spotkań ich białostoccy organizatorzy na jednym z portali społecznościowych. W jednej z kawiarni Białegostoku od ponad dwóch lat spotyka się grupa kilkunastu młodych ludzi.

5 lipca 2019, godz. 22:15


"Ocalone od zapomnienia" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

Dotarcie do tego miejsca przez większą część roku jest prawie niemożliwe. Podczas wojny to tam schronienia szukali żydowscy uciekinierzy, ukrywali się partyzanci czy stacjonowali Niemcy. Wszyscy liczyli, że położone wśród biebrzańskich bagien Uroczysko Dębiec będzie bezpiecznym azylem. Jednak każdy, komu udało się tam dotrzeć, jeśli przeżył, przeszedł piekło...

4 lipca 2019, godz. 22:15


"Owczy fryzjer" - reportaż Eugeniusza Ryżyka

Bolesław Kadłubowski już jako dziecko w Kadłubówce koło Brańska pomagał rodzicom strzyc owce. W latach powojennych hodowla owiec była powszechna i prawie w każdym gospodarstwie na Podlasiu były specjalne nożyce do strzyżenia tych zwierząt. W latach 90. ubiegłego wieku, kiedy hodowla owiec w Polsce zaczęła szybko maleć, pan Bolesław wyjeżdżał na zarobek do Hiszpanii. Dziś 75-letni pan Bolesław nadal strzyże owce, choć liczba tych zwierząt w Polsce spadła z 5 mln do 270 tys. sztuk. W naszym regionie pozostało tylko dwóch takich "fryzjerów".

3 lipca 2019, godz. 22:15


"Bajkał jest we mnie"- reportaż Anny Bogdanowicz

Pani Henryka zawsze marzyła o dalekich podróżach. Była ciekawa innych kultur i ludzi. Dziś mówi, że w swoim mieszkaniu ma cały świat. Największe jednak wrażenie zrobił na niej Bajkał, jego dzikość i piękno. Odmłodził, dodał jej skrzydeł i zmienił spojrzenie na Syberię mimo, że jako dziecko spędziła tam pięć lat.

2 lipca 2019, godz. 22:15


"Babcia Gienia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Malarsko oddane zdjęcie babci Gieni - mural pojawił się na ścianie wieżowca przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, a film, w którym wnuczka Elżbieta - dziś również babcia - wspomina swoją „ukochaną babcię Stasię” krąży po Internecie. Zarówno film, jak i mural promują akcję „Wyślij pocztówkę do Babci” wymyśloną przez twórców Up To Date Festival w Białymstoku. Jaki sens niesie słanie pocztówek do babć w XXI wieku? Jakie historie życia kobiet kryją się za muralem i filmem? Jaki oddźwięk w rzeczywistości mają te dzieła?

1 lipca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Dwie strony medalu" - reportaż Moniki Kalickiej

Sam o sobie mówi, że "biegacz z niego żaden", ale ma w nogach tysiące kilometrów. Swoją pasją zaraża innych - porywając tysiące białostoczan do sztafet, maratonów, półmaratonów, nocą i za dnia. Jest właścicielem ogromnej kolekcji medali z biegów w Polsce i Europie, a marzy o tym, żeby kiedyś być uczestnikiem jednej ze swoich imprez w Białymstoku.

Grzegorz Kuczyński, który z żoną Agnieszką prowadzi Fundację Białystok Biega, opowiedział nam dlaczego postanowił porzucić pracę w korporacji i zachęcać białostoczan do biegania.

28 czerwca 2019, godz. 22:15


"Ostatni szabas" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

To wydarzenie zapoczątkowało masową eksterminację ludności żydowskiej w Białymstoku. Mija 78 lat od spalenia Wielkiej Synagogi przy ulicy Suraskiej w Białymstoku. Po murowanej bożnicy nie ma śladu, w jej miejscu stoi pomnik – zniszczona kopuła synagogi. Ogółem 27 czerwca 1941 roku w hitlerowskim pogromie zginęło blisko 2000 białostockich Żydów.

27 czerwca 2019, godz. 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok