Radio Białystok | Reportaż | "Wnuczka legionisty" - reportaż Adama Bogoryja Zakrzewskiego

"Wnuczka legionisty" - reportaż Adama Bogoryja Zakrzewskiego

11 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15

Reportaż o kulisach powstania pieśni "My pierwsza brygada" i sporach sądowych o uznanie jej autorstwa w kontekście tworzącego się po latach zaborów państwa polskiego.

Mały chłopiec w beczce. Obok stoją legioniści I Brygady Legionów. ("Kwatera Diogenesa"), źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Mały chłopiec w beczce. Obok stoją legioniści I Brygady Legionów. ("Kwatera Diogenesa"), źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Wnuczka legionisty" - reportaż Adama Bogoryja Zakrzewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To jednocześnie opowieść o zaangażowaniu wnuczki legionisty w przybliżanie młodzieży dziejami tej formacji oraz o zainteresowaniu licealistów i studentów historią odzyskania niepodległości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Człowiek do spraw trudnych" - reportaż Dominiki Dębskiej

Tomasz Piesiecki jeździ na wózku od czwartego roku życia. Jednak sprawności w działaniu pozazdrościć mu może niejedna zdrowa osoba. Już jako nastolatek zabiegał o utworzenie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. Podczas studiów doprowadził do zainstalowania windy na uczelni. Jego największy sukces to zmiana przepisów, dzięki której poszkodowani w wypadkach odzyskali utracone renty. Tomek zapowiada, że nie składa broni - będzie dalej walczył, by polska rzeczywistość była bardziej znośna dla osób niepełnosprawnych.

12 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Jak to posprzątać" - reportaż Renaty Redy

Ten problem narasta od kilkunastu lat. Mieszkańcy jednego z bloków na osiedlu Bacieczki w Białymstoku mają uciążliwych sąsiadów, którzy gromadzą w mieszkaniu różne rzeczy znalezione w śmietnikach. Najpierw był duży fetor, kilkanaście miesięcy temu z kolei pojawiły się pluskwy, które rozchodzą się na cały blok i gryzą mieszkańców.

11 grudnia 2109, godz. 17:15 i 22:15


"Historia kilku miłości" - reportaż Marcina Matysiuka

Czy miłość w życiu jest najważniejsza? Czy można zbudować trwałe małżeństwo, w którym miłość jest sprawą trzeciorzędną? Takie małżeństwo pani Aleksandry trwa od pięćdziesięciu lat. Nie brakowało w nim trudnych momentów, lecz dobroć i szlachetność małżonków pomogły przetrwać najtrudniejsze chwile...

10 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Z albumu warsztatów" - reportaż Katarzyny Kozłowskiej

Nieczęsto zdarza się, żeby kilka pokoleń jednej rodziny pracowało w tym samym zakładzie. Jeszcze rzadziej - gdy chodzi o wiele takich rodzin i ten sam zakład. Sześć pokoleń w jednej fabryce - Warsztatach Głównych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach. Dziś te zakłady to już tylko historia...

9 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Niezarekwirowane. Historie z Gułagu" - audycja Agnieszki Czarkowskiej

"Niezarekwirowane. Historie ludzi, którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej" to relacje ludzi, którzy przeżyli łagry, a byli tam po obu stronach drutu kolczastego. Bohaterowie książki pracowali w łagrach lub byli ich więźniami w czasach stalinowskich. Autorki - Anna Artemjewa i Jelena Raczewa - stworzyły niezwykły zapis historii ludzi, epoki stalinizmu, ale też dzisiejszej świadomości o represjach i konsekwencjach traumy dla Rosji i Rosjan.

8 grudnia 2019, godz. 18:05


"Święty do wynajęcia" - reportaż Dominiki Dębskiej

To bez wątpienia najbardziej naśladowany święty. Żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry, słynął z dzieł miłosierdzia względem potrzebujących. Choć nie zostało zbyt wiele źródeł na jego temat, dziś wszyscy znają świętego Mikołaja. Jego wizerunek wypiera jednak postać miłego dziadka, wymyślona pod koniec XIX wieku. W którego Mikołaja chcemy dziś wierzyć?

6 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Spętani nałogiem" - reportaż Renaty Siepki

Spośród prawie 70 tysięcy suwalczan, nawet kilkanaście tysięcy może być uzależnionych od alkoholu! Stosunkowo podobna liczba osób, z takim samym problemem jest też w innych polskich miastach.

5 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Lekcja polskości" - reportaż Anny Bogdanowicz

Od kilku lat wielodzietna rodzina z Ukrainy mieszka na Podlasiu - w Dubiczach Cerkiewnych. Pan Walentyn - ojciec rodziny - ma polskie korzenie. Teraz wraz z żoną i dziećmi chciałby na trwałe z Polską związać przyszłość rodziny.

4 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Poczuć, dotknąć, pomóc" - reportaż Alicji Pietruczuk

Brak wiary w siebie i przywiązanie do rodzinnego domu nie pozwoliły Ewelinie zrobić artystycznej kariery. Po ukończeniu Studium Plastycznego w Warszawie wróciła na wieś pod Filipowem, by wspólnie z mężem hodować krowy. Zapomniane sztalugi pokrył kurz, farby zaschły w tubach. Dopiero wolontariat w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Filipowie pozwolił jej wrócić do malarskich pasji. Ewelina odkrywa inną siebie.

3 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"O misiu, który zasnął ze smutku" - reportaż Katarzyny Błaszczyk

"Nigdy nie myślałam, że to się nam przydarzy. Jestem z zawodu psychologiem" - mówi matka nastolatki - samobójczyni. Odratowana w ostatniej chwili dziewczyna trafiła do kliniki Budzik. Czy coś wskazywało na to, że w życiu rodziny mogła pojawić się tragedia? Skąd u dzieci może wziąć się tak ogromny smutek?

2 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Złodziejski rajd" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

W piątek (29.11) nad ranem policja zatrzymała mężczyznę ze skradzionymi elektronarzędziami. Czy mieszkańcy wsi w powiecie sokólskim okradani przez pół roku, mogą już spać spokojnie? Czerwonka, Kopciówka, Wólka to tylko niektóre ze wsi w gminie Suchowola, które zostały okradzione w listopadzie. Również w sąsiedniej gminie Dąbrowa Białostocka miały miejsce wcześniej podobne kradzieże. Głównym łupem złodziei były przede wszystkim markowe elektronarzędzia.

29 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Anioły nie mieszkają w niebie" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

Wojciech Kowalski swoje życie związał z lasem. Mieszka na jego skraju, w leśnictwie Wilcza Jama. W Dolinie Mgieł, gdzie wybudował dom, razem z jego rodziną mieszkają też anioły. Wystrugał je z lipowego drewna.

28 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"My wszyscy z Mickiewicza" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Mieszkają tuż przy cmentarzu na Rossie, od dziada pradziada są Polakami, zamieszkującymi te ziemie. Teraz jest to Litwa, ale najstarsi członkowie rodziny pamiętają czasy, kiedy wszystko było tu polskie. Teresa i Alicja są siostrami, które uczą w polskiej szkole.

27 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Pan Prezydent" - reportaż Teresy Kudelskiej

Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie - urodził się sto lat temu w Bialymstoku. W rocznicę przypominamy postać tego wybitnego białostoczanina.

26 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Hołodomor" - reportaż Jana Smyka

Mija 87. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie. Emerytowana lekarka z Siemiatycz, pani Francesca Michalska, swojego dzieciństwa nie może nie pamiętać, choć może byłoby lepiej zapomnieć... Jako dziesięcioletnia dziewczynka przeżyła w latach trzydziestych koszmar Wielkiego Głodu.

25 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Nasz syn Michael" - reportaż Ewy Szkurłat

Rodzice amerykańskiego żołnierza Michaela Ollisa, który sześć lat temu w Afganistanie osłonił polskiego żołnierza przed detonacją ładunku wybuchowego, przyjechali do Polski. 24-letni Michael Ollis był sierżantem sztabowym 10. Dywizji Górskiej armii USA. Zginął 28 sierpnia 2013 roku w Afganistanie, w bazie wojskowej Ghazni. Jego rodzice założyli fundację imienia swojego syna, która ma za zadanie wspierać weteranów.

22 listopada 2019, 17:15 i 22:15


"Nie wiem jak się nazywam" - reportaż Alicji Pietruczuk

Zmarł Zbigniew Siwiński, w czasie II wojny światowej uratowany z bialostockiego getta. Pierwsza matka oddała go obcym ludziom, kiedy miał niespełna rok, by uratować mu życie. Wiele lat później druga matka, by go chronić, spaliła wszystkie dokumenty świadczące o jego pochodzeniu. Przez przypadek dowiedział się prawdy, ale zabrakło najważniejszej odpowiedzi. To opowieść o poszukiwaniu tożsamości zgubionej w wirze tragicznych wydarzeń i okrutnych stereotypów.

21 listopada 2019, godz.17:15 i 22:15


"Niedziela z Tobą" - reportaż Dominiki Dębskiej

Ile można poświęcić, by w ostatnich latach życia towarzyszyć najbliższym? Dorota Bagiński po 23 latach wróciła z kanadyjskiej emigracji, by zaopiekować się swoją mamą. To czas pełen bliskości, ale także napięcia i lęku - tak swoją codzienność opisuje bohaterka audycji.

20 listopada 2019, godz.17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok