Radio Białystok | Reportaż | "Poruszę cały świat" – reportaż Anny Petrovskiej

"Poruszę cały świat" – reportaż Anny Petrovskiej

19 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15

We wsi Puchły w gminie Narew chcą wyciąć dwa 300-letnie dęby. Należą one do skupiska 17 drzew wpisanych do rejestru jako pomniki przyrody. Zarząd Dróg Powiatowych w Hajnówce na razie wstrzymał się z decyzją o wycince do czasu wyjaśnienia sprawy. Mieszkańcy wsi stanowczo sprzeciwiają się wycince.

We wsi Puchły w gminie Narew mają być wycięte 300-letnie dęby, fot. Anna Petrovska
We wsi Puchły w gminie Narew mają być wycięte 300-letnie dęby, fot. Anna Petrovska

"Poruszę cały świat" – reportaż Anny Petrovskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Maria Radziszewska, właścicielka posesji, na granicy której rosną dęby, wysłała wiele próśb o wstrzymanie wycinki do różnych instytucji zajmujących się ochroną przyrody, a także do włodarzy gminy i Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce. Protest poruszył wielu internautów, aktywnie wspierają go użytkownicy portali społecznościowych.

Skupisko tych dębów to unikalny starodrzew we wsi wchodzącej w skład Krainy Otwartych Okiennic. Są one atrakcją turystyczną i świadectwem piękna podlaskiej przyrody.

| red: ary
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Geolog po drugiej stronie albu" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Witold Ilczak w grudniu 1971 roku został skierowany jako pierwszy pracownik do nowo powstającego Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Niemal od początku pracy rozpoczął pisanie dziennika. Jego wspomnienia i notatki składają się w opowieść o nadludzkim wysiłku, poświęceniu i samozaparciu, których wymagała budowa kopalni „Bogdanka”. Gdy już się to udało, okazało się, że po drugiej stronie albu można oczywiście znaleźć węgiel, ale można też zgubić człowieka...

26 stycznia 2020, godz. 18:05


"Kustosz drzew" - reportaż Anny Bogdanowicz

Tomasz Niechoda, nauczyciel historii z Lublina, przez 30 lat przemierzał puszczańskie ostępy wzdłuż i wszerz. Zna na pamięć wymiary swoich ukochanych drzew, wie gdzie rosną albo gdzie upadły. Na drzewa patrzy jak na dzieła sztuki.

24 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Pasterz rodzin. Wspomnienie o bp. Stanisławie Stefanku" - audycja Adama Dąbrowskiego

Honorowy Obywatel Łomży, który przez niemal ćwierć wieku mieszkał w tym mieście. Przez piętnaście lat był zwierzchnikiem diecezji łomżyńskiej. Dziś pogrzeb biskupa Stanisława Stefanka. Znajdował czas na rozmowę z każdym, kto tego potrzebował. Był otwarty na wszystkie tematy, ale sam najchętniej nawiązywał do tematów rodziny.

23 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Powstanie w długiej sukni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Ziemianki, pisarki, chłopki i robotnice - to ciche bohaterki Powstania Styczniowego. Kobiety z naszego regionu też wiodły znaczącą rolę w powstaniu. Wśród nich znaleźć można też postać stryjecznej prababki Wiktorii z Władyczańskich Pieńkowskiej oraz jej matki Joanny z Onikiewiczów Władyczańskiej. Ich tropem od lat podąża potomek Janusz Władyczański.

22 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Za zieloną bramą" - reportaż Joanny Sikory

Momentami trudno uwierzyć, że takie miejsce istnieje. Gdzieś pomiędzy nowymi, strzelistymi blokami, na jednym z białostockich osiedli stoi malutki 150-letni dom. Otaczają go drzewa, jest też azylem dla dzikich zwierząt. Prowadzi do niego zielona brama. Ta jest niemal zawsze otwarta, podobnie jak drzwi domu pani Elizy.

21 stycznia 2020 godz. 17:15 i 22:15


"Zawołani po imieniu" – reportaż Antoniego Rokickiego

Rodzina państwa Andrzejczyków czekała kilkadziesiąt lat, by bohaterski czyn ich przodków został godnie upamiętniony. Franciszek Andrzejczyk w 1943 roku w Czyżewie został zastrzelony za ukrywanie pod swoim dachem 18 Żydów. – Nasz dziadek w końcu został zawołany po imieniu… – mówi wzruszona Janina Janczarska, wnuczka Franciszka Andrzejczyka.

20 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Jak ta rzeka" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

Mija właśnie 16. rocznica śmierci Czesława Niemena. Reportaż ukazuje źródła talentu artysty - najwybitniejszego twórcy muzyki rozrywkowej XX stulecia w Polsce. Autorki odwiedziły rodzinną wieś artysty Wasiliszki na Białorusi w 2004 roku, kilka dni po jego śmierci.

19 stycznia 2020, godz. 18:05


"Ptakoterapia" - reportaż Joanny Sikory

Tabletki, zioła, magia, ręce, telewizor, a nawet sugestia. To czym próbujemy uleczyć choroby, które trawią nasze ciało i duszę, zależy wyłącznie od nas. Wiele słyszy się również o leczących zwierzętach i ptakach, które swoim spokojem koją schorowane ciało. Właśnie ptactwo, a konkretnie jeden gatunek, w nowatorski sposób w swej pracy z pacjentami wprowadziła terapeuta Teresa Toczydłowska.

17 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Bez torfu" - reportaż Eugeniusz Ryżyka

Czy w gminach Narew i Czyże powstanie duża kopalnia torfu? W ostatnim czasie powstał pomysł takiej inwestycji na powierzchni ok. 180 hektarów. Pokłady torfu nie są tam głębokie - od 1,5 do 3 metrów. Wśród okolicznych hodowców bydła pojawił się strach, że przyszła eksploatacja torfu doprowadzi do osuszenia okolicznych pól, łąk, pastwisk i lasów. Czy warto w czasach dużych zmian klimatycznych w sposób nieodwracalny degradować środowisko naturalne?

16 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Uśmiech Sebastiana" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Sebastian był ślicznym chłopcem o zawadiackim uśmiechu. Kochał ludzi. Z radością ich przytulał, gdy odwiedzali jego dom. Kochał też świat. Uwielbiał zatapiać swoje dziecięce dłonie w przekrojonej na pół dyni. Mija osiem miesięcy od śmierci siedmiolatka. Jego mama Basia codziennie odwiedza grób syna na bielskim cmentarzu.

15 stycznia 2020, godz.17:15 i 22:15


"Fotograf z Kleszczel" - reportaż Jana Smyka

Jerzy Kostko, przedwojenny fotograf, miał w Kleszczelach miał pracownię, w której sfotografował tysiące ludzi. Najstarsza ze znanych jego fotografii pochodzi z 1926 roku. Urodził się w 1897 w Komarówce, a większość życia spędził w Kleszczelach. Ostatnie zdjęcia wykonał w latach siedemdziesiątych.

14 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Popatrzcie na Zenka" - reportaż Izy Serafin

Zaczął grać na gitarze i śpiewać, mając kilka lat - wtedy to były głównie białoruskie przyśpiewki z jego rodzinnej wsi Gredele koło Bielska Podlaskiego. Zenon Martyniuk jest niekwestionowanym królem disco polo, liderem zespołu Akcent. Koncertuje w kraju i za granicą, ma na koncie miliony sprzedanych płyt i występy z takimi gwiazdami jak Maryla Rodowicz. Mimo to nie lubi "gwiazdorzyć"...

13 stycznia 2020, godz. 17:15


"Jestem człowiekiem uchem" - reportaż Katarzyny Michalak

To osobisty zapis spotkania autorki reportażu ze Swietłaną Aleksijewicz, w którym ważne jest nawiązanie do metody pracy noblistki. Dla białoruskiej autorki nośnikiem informacji o człowieku jest nie tylko znaczenie słów, ale brzmienie głosu i sposób mówienia.

12 stycznia 2020, godz.18:05


"W pogoni za bluesem" - reportaż Joanny Sikory

Ryszard Skiba Skibiński - harmonijkarz, współzałożyciel Kasy Chorych. Był i wciąż jest ikoną nie tylko białostockiego bluesa. To z nim zespół święcił największe triumfy.

10 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Sen o miłości" reportaż Andrzeja Guzowskiego

To opowieść dr Marii Rydzewskiej o heroicznej miłości do męża i świata. Opisuje ją słowami "Nasz los się dokonał, chociaż mógł być inny". Przepiękna historia miłości dwojga ludzi, przejmująca opowieść o prawdziwym człowieczeństwie.

9 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Serce i rozum" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Podejmowanie życiowych decyzji to nie lada wyzwanie dla młodych ludzi, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia ani wystarczającej samokontroli. Posłuchaj serca, zrób tak, jak czujesz - to bardzo popularna rada. Jaki sposób podejmowania decyzji jest lepszy? Serce czy rozum? Niby w jednej drużynie, ale ciągle są na wojennej ścieżce. Które z nich ma rację?

8 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Dom na obczyźnie" - reportaż Michała Stepaniuka

Prawosławni z Polski, mieszkający w Brukseli, tworzą w stolicy Belgii swoją kilkusetosobową parafię, a zdecydowana większość wiernych to osoby pochodzące z naszego regionu. Na Boże Narodzenie przygotowują tradycyjne podlaskie dania, bo święta muszą być jak u mamy. Prawie wszystko jest tak, jak na Białostocczyźnie…

7 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Zabawka niekontrolowana"- reportaż Anny Bogdanowicz

Komputer i internet to dziś w większości domów chleb powszedni. A często prezent dla dziecka - bo ono chce, bo nie wypada, żeby nie miało. Jednak mało kto słyszał o programie rodzicielskim, który umożliwia kontrolowanie poczynań dzieci w internecie. Konsekwencją takiego postępowania dorosłych jest uzależnienie, nazywane dziś „chorobą XXI wieku".

3 stycznia 2020, godz.17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok