Radio Białystok | Reportaż | "Serce i rozum" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

"Serce i rozum" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

8 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15

Podejmowanie życiowych decyzji to nie lada wyzwanie dla młodych ludzi, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia ani wystarczającej samokontroli. Posłuchaj serca, zrób tak, jak czujesz - to bardzo popularna rada.

Fot. Z archiwum prywatnego Michała Snarskiego
Fot. Z archiwum prywatnego Michała Snarskiego

"Serce i rozum" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jaki sposób podejmowania decyzji jest lepszy? Serce czy  rozum? Niby w jednej drużynie, ale ciągle są na wojennej ścieżce. Które z nich ma rację? Być może dopiero po wielu latach prób i błędów mamy szansę zintegrować te dwa rozbieżne kompasy i korzystać z ich łącznej mocy?

A jak to było w przypadku Michała Snarskiego - aktora, wokalisty - gdy podejmował decyzje dotyczące kariery, czy ścieżki zawodowej? Jego życie to pasmo przygód i sukcesów, ale także gorzkich porażek. Czy to rozum, czy serce miało decydujący głos?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!

"Światełko pamięci"- reportaż Doroty Sokołowskiej

Życie Krystyny i Jerzego Nowakowskich połączył wspólny los - oboje stracili ojców w czasie II wojny światowej. Tato pani Krystyny był oficerem XIX Pułku Ułanów Wołyńskich, zaś Jerzego- przedwojennym prezydentem Białegostoku.

19 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Kowale swojego losu" - reportaż Eugeniusza Ryżyka

Jeszcze 40 lat temu na Podlasiu kowale byli w każdej wsi. Czyścili i podkuwali kopyta końskie. Kowale naprawiali narzędzia rolnicze, klepali lemiesze i obręcze do kół drewnianych wozów, podkuwali sanie. Dzisiaj najczęściej kuźnie możemy zobaczyć w skansenach. Jednych z ostatnich można spotkać w powiecie siemiatyckim.

18 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Dzień kota" - reportaż Moniki Kalickiej

Krąży o nich wiele stereotypów - że są złośliwe, fałszywe, egoistyczne, mają siedem, a nawet dziewięć żyć i przynoszą pecha.

17 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Granice miłości" - reportaż Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej

W świecie otwartych granic, szybkich kontaktów międzyludzkich i nietrwałych związków ta historia o miłości może wydawać się nieprawdopodobna. Wszystko zaczęło się ponad trzydzieści lat temu. Był rok 1987 - Polska była szara, siermiężna, z zamkniętymi granicami. Mimo to Magda, bohaterka reportażu, wyjechała do Szkocji na zbieranie malin i poznała tam Igora - Włocha o chorwackich korzeniach. Ich młodzieńcza miłość musiała mierzyć się z różnymi przeszkodami...

14 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Już żyję"- reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej

Jak poradzić sobie z poczuciem winy, które zabija radość życia? Jak rozmawiać o trudnych sprawach w rodzinie? Anna straciła kilka lat temu brata. Kochała go nadzwyczajnie, a on popełnił samobójstwo. Tylko dzięki pomocy psychologicznej udało jej się podnieść z tej traumy. Rodzicom, niestety, nie do końca...

13 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Kurkowi bracia" - reportaż Joanny Sikory

Przywiązanie do ojczyzny, tradycje narodowe i wszystko w zgodzie z kościołem. To filary działalności Bractwa Kurkowego. Jest to organizacja, która ma swoje korzenie w średniowiecznej historii zachodniej Europy. Do Polski przyszła wraz z prawem magdeburskim. Narzucało ono mieszkańcom nowo lokowanych miast obowiązek ich obrony. Dziś zmieniły się realia, ale Bracia Kurkowi wciąż są wierni swoim zasadom.

12 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15


"A kto nie wypije" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

We Włoszech, we Francji, a nawet Rosji spada spożycie alkoholu - a w Polsce? Wręcz przeciwnie! Polacy piją coraz więcej. W latach 70. przeciętny Kowalski wypijał około 5 litrów czystego alkoholu rocznie. W 2017 było to już 11 litrów. Tak wynika z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Punktem wyjścia reportażu są tragiczne zdarzenia z Białki koło Krasnegostawu, gdzie w ciągu tygodnia zmarły 3 osoby znane z tego, że alkohol był nieodłącznym elementem ich życia.

11 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Zła ziemia" - reportaż Anny Bogdanowicz

Pani Stanisława Napora jako trzynastoletnia dziewczynka wraz z rodzicami i rodzeństwem 10 lutego 1940 została wywieziona na Sybir. Uznano ich za wrogów, bo dziadek kupił ziemię na Podolu i tam się osiedlili jego trzej synowie. Ukraińcy mieli za złe, że Polacy „zabrali” ich ziemię. To wystarczyło, żeby rozpocząć kilkuletnią sybirską tułaczkę. Do Polski pani Stanisława wróciła 1 maja 1946 roku, ale już bez ojca.

10 lutego 2020, godz.17:15 i 22:15


"Maria i generał, czyli opowieści ulicy Lipowej" - audycja dokumentalna Teresy Kudelskiej i Jolanty Szczygieł - Rogowskiej

Tragiczny finał miłości zelektryzował przedwojenny Białystok. W połowie 1922 roku przyjechał do Białegostoku z Rosji generał Stanisław Stelnicki. Miał już 70 lat i postanowił na stare lata osiąść w kraju. Przywiózł ze sobą młodszą o 30 lat żonę. I po kilku latach doszło do nieszczęścia.

9 lutego 2020, godz. 18:05


"Chłopak z tego osiedla" - reportaż Dominiki Dębskiej

Miejsce, z którego pochodzimy ma ogromny wpływ na to, jak później wygląda nasze życie. Sebastian Stański jako dziecko zamieszkał w bloku przy ulicy Barszczańskiej w Białymstoku. To osiedle mieszkań socjalnych, cieszące się złą sławą w całym mieście. Mimo przeciwności przez cały czas rozwijał pasje, a w młodym wieku osiągnął sukces. Sebastian dzieciństwo spędzone przy Barszczańskiej nazywa szczęśliwym - a lata "w białostockim getcie" - szkołą życia.

7 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Za cichym przyzwoleniem" - reportaż Anny Bogdanowicz

21 prokuratorskich zarzutów usłyszała była dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w podbiałostockich Fastach.

6 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Sportowe mamy" - reportaż Edyty Wołosik

Nie ma odpowiedniego momentu na decyzję o macierzyństwie. Wie o tym wiele kobiet, a w szczególności te zawodowo uprawiające sport. Treningi, zgrupowania, zawody - zawsze jest powód, żeby decyzję odłożyć na później.Jednak przy dobrej organizacji, pomocy najbliższych, ale też trenerów i klubowych działaczy - nie trzeba kończyć sportowej kariery w momencie zajścia w ciążę.

5 lutego 2020 godz. 17:15 i 22:15


"Ogród w obrazie. Tadeusz Nieścier" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Tadeusz Nieścier wraz z żoną Izą mieszka od lat w Katrynce. Wybrał to miejsce z uwagi na rośliny, które są w pobliżu: sam je sadzi, uprawia, zbiera, a potem fotografuje i na podstawie uschniętych kompozycji maluje swoje obrazy. Ich dom obrośnięty jest drzewami i kwiatami, a ponieważ te kompozycje robią najpiękniejsze obrazy, artysta stworzył dom, w którym okna są jak ramy dla tej niezwykłej scenerii.

4 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Wileńskie iluzjony" - reportaż Joanny Sikory

Występ Eugeniusza Bodo, koncert Nory Ney czy Hanki Ordonówny w Wilnie. Już nieliczni mogą pochwalić się tym, że widzieli te gwiazdy na żywo. Wśród nich jest wilnianka Janina Gieczewska.

03 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15


02 lutego 2020 godz 18:05


"Życie jak w habicie" – reportaż Dominiki Dębskiej

Trudno jej wstawać o świcie i codziennie postanawia rzucić zakon. Na rekolekcjach konferencje o Bogu uzupełnia lekcjami makijażu i dbania o urodę.

31 stycznia 2020; godz. 17:15; 22:15


"Woda ze studni" - reportaż Renaty Metelickiej

Przyroda, cisza i... oni. Ludzie, którzy porzucili życie w miastach, by osiedlić się na własnym kawałku ziemi.

30 stycznia 2020; godz. 17:15 i 22:30


"Trzeba było coś zrobić" - reportaż Źmiciera Kościna

Ten remont wywołał wiele kontrowersji. Przed kolejną 74. rocznicą pacyfikacji wsi Zaleszany przez oddział pod dowództwem kapitana Romualda Rajsa ps. "Bury" ukończono naprawę pomnika ku czci ofiar. Obelisk ustawiony w okresie PRL-u w 1965 roku został odnowiony, ale nie zmieniono zawierającej błędne informacje tablicy.

29 stycznia 2020; godz. 17:15; 22:15


"Naprawcie mi dziecko" - reportaż Izy Serafin

Zaczyna się zazwyczaj od wagarów, potem są eksperymenty z narkotykami i to już prosta droga do poważnych tarapatów. Czy można zatrzymać tych młodych ludzi w momencie, kiedy jeszcze można im pomóc - zanim wejdą w konflikt z prawem?

28 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Tatuaż inny niż wszystkie" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. 75 lat temu wojska radzieckie wyzwoliły więźniów obozu Auschwitz - Birkenau. Batszewa Dagan - urodzona w 1926 roku w Łodzi jako Izabella Rubinsztain. Przeżyła getto radomskie,niemieckie więzienia, obóz Auschwitz-Birkenau, Marsz Śmierci,obóz w Ravensbruck. Po wyzwoleniu nie wróciła do Polski - zamieszkała w Izraelu. Od początku dużo mówiła o Zagładzie i swoich przeżyciach. To była jej terapia.

27 stycznia 2020; godz. 17:15 i 22:15


"Geolog po drugiej stronie albu" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Witold Ilczak w grudniu 1971 roku został skierowany jako pierwszy pracownik do nowo powstającego Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Niemal od początku pracy rozpoczął pisanie dziennika. Jego wspomnienia i notatki składają się w opowieść o nadludzkim wysiłku, poświęceniu i samozaparciu, których wymagała budowa kopalni „Bogdanka”. Gdy już się to udało, okazało się, że po drugiej stronie albu można oczywiście znaleźć węgiel, ale można też zgubić człowieka...

26 stycznia 2020, godz. 18:05


"Kustosz drzew" - reportaż Anny Bogdanowicz

Tomasz Niechoda, nauczyciel historii z Lublina, przez 30 lat przemierzał puszczańskie ostępy wzdłuż i wszerz. Zna na pamięć wymiary swoich ukochanych drzew, wie gdzie rosną albo gdzie upadły. Na drzewa patrzy jak na dzieła sztuki.

24 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Pasterz rodzin. Wspomnienie o bp. Stanisławie Stefanku" - audycja Adama Dąbrowskiego

Honorowy Obywatel Łomży, który przez niemal ćwierć wieku mieszkał w tym mieście. Przez piętnaście lat był zwierzchnikiem diecezji łomżyńskiej. Dziś pogrzeb biskupa Stanisława Stefanka. Znajdował czas na rozmowę z każdym, kto tego potrzebował. Był otwarty na wszystkie tematy, ale sam najchętniej nawiązywał do tematów rodziny.

23 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Powstanie w długiej sukni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Ziemianki, pisarki, chłopki i robotnice - to ciche bohaterki Powstania Styczniowego. Kobiety z naszego regionu też wiodły znaczącą rolę w powstaniu. Wśród nich znaleźć można też postać stryjecznej prababki Wiktorii z Władyczańskich Pieńkowskiej oraz jej matki Joanny z Onikiewiczów Władyczańskiej. Ich tropem od lat podąża potomek Janusz Władyczański.

22 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Za zieloną bramą" - reportaż Joanny Sikory

Momentami trudno uwierzyć, że takie miejsce istnieje. Gdzieś pomiędzy nowymi, strzelistymi blokami, na jednym z białostockich osiedli stoi malutki 150-letni dom. Otaczają go drzewa, jest też azylem dla dzikich zwierząt. Prowadzi do niego zielona brama. Ta jest niemal zawsze otwarta, podobnie jak drzwi domu pani Elizy.

21 stycznia 2020 godz. 17:15 i 22:15


"Zawołani po imieniu" – reportaż Antoniego Rokickiego

Rodzina państwa Andrzejczyków czekała kilkadziesiąt lat, by bohaterski czyn ich przodków został godnie upamiętniony. Franciszek Andrzejczyk w 1943 roku w Czyżewie został zastrzelony za ukrywanie pod swoim dachem 18 Żydów. – Nasz dziadek w końcu został zawołany po imieniu… – mówi wzruszona Janina Janczarska, wnuczka Franciszka Andrzejczyka.

20 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Jak ta rzeka" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

Mija właśnie 16. rocznica śmierci Czesława Niemena. Reportaż ukazuje źródła talentu artysty - najwybitniejszego twórcy muzyki rozrywkowej XX stulecia w Polsce. Autorki odwiedziły rodzinną wieś artysty Wasiliszki na Białorusi w 2004 roku, kilka dni po jego śmierci.

19 stycznia 2020, godz. 18:05


"Ptakoterapia" - reportaż Joanny Sikory

Tabletki, zioła, magia, ręce, telewizor, a nawet sugestia. To czym próbujemy uleczyć choroby, które trawią nasze ciało i duszę, zależy wyłącznie od nas. Wiele słyszy się również o leczących zwierzętach i ptakach, które swoim spokojem koją schorowane ciało. Właśnie ptactwo, a konkretnie jeden gatunek, w nowatorski sposób w swej pracy z pacjentami wprowadziła terapeuta Teresa Toczydłowska.

17 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Bez torfu" - reportaż Eugeniusz Ryżyka

Czy w gminach Narew i Czyże powstanie duża kopalnia torfu? W ostatnim czasie powstał pomysł takiej inwestycji na powierzchni ok. 180 hektarów. Pokłady torfu nie są tam głębokie - od 1,5 do 3 metrów. Wśród okolicznych hodowców bydła pojawił się strach, że przyszła eksploatacja torfu doprowadzi do osuszenia okolicznych pól, łąk, pastwisk i lasów. Czy warto w czasach dużych zmian klimatycznych w sposób nieodwracalny degradować środowisko naturalne?

16 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Uśmiech Sebastiana" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Sebastian był ślicznym chłopcem o zawadiackim uśmiechu. Kochał ludzi. Z radością ich przytulał, gdy odwiedzali jego dom. Kochał też świat. Uwielbiał zatapiać swoje dziecięce dłonie w przekrojonej na pół dyni. Mija osiem miesięcy od śmierci siedmiolatka. Jego mama Basia codziennie odwiedza grób syna na bielskim cmentarzu.

15 stycznia 2020, godz.17:15 i 22:15


"Fotograf z Kleszczel" - reportaż Jana Smyka

Jerzy Kostko, przedwojenny fotograf, miał w Kleszczelach miał pracownię, w której sfotografował tysiące ludzi. Najstarsza ze znanych jego fotografii pochodzi z 1926 roku. Urodził się w 1897 w Komarówce, a większość życia spędził w Kleszczelach. Ostatnie zdjęcia wykonał w latach siedemdziesiątych.

14 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Popatrzcie na Zenka" - reportaż Izy Serafin

Zaczął grać na gitarze i śpiewać, mając kilka lat - wtedy to były głównie białoruskie przyśpiewki z jego rodzinnej wsi Gredele koło Bielska Podlaskiego. Zenon Martyniuk jest niekwestionowanym królem disco polo, liderem zespołu Akcent. Koncertuje w kraju i za granicą, ma na koncie miliony sprzedanych płyt i występy z takimi gwiazdami jak Maryla Rodowicz. Mimo to nie lubi "gwiazdorzyć"...

13 stycznia 2020, godz. 17:15


"Jestem człowiekiem uchem" - reportaż Katarzyny Michalak

To osobisty zapis spotkania autorki reportażu ze Swietłaną Aleksijewicz, w którym ważne jest nawiązanie do metody pracy noblistki. Dla białoruskiej autorki nośnikiem informacji o człowieku jest nie tylko znaczenie słów, ale brzmienie głosu i sposób mówienia.

12 stycznia 2020, godz.18:05


"W pogoni za bluesem" - reportaż Joanny Sikory

Ryszard Skiba Skibiński - harmonijkarz, współzałożyciel Kasy Chorych. Był i wciąż jest ikoną nie tylko białostockiego bluesa. To z nim zespół święcił największe triumfy.

10 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Sen o miłości" reportaż Andrzeja Guzowskiego

To opowieść dr Marii Rydzewskiej o heroicznej miłości do męża i świata. Opisuje ją słowami "Nasz los się dokonał, chociaż mógł być inny". Przepiękna historia miłości dwojga ludzi, przejmująca opowieść o prawdziwym człowieczeństwie.

9 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Serce i rozum" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Podejmowanie życiowych decyzji to nie lada wyzwanie dla młodych ludzi, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia ani wystarczającej samokontroli. Posłuchaj serca, zrób tak, jak czujesz - to bardzo popularna rada. Jaki sposób podejmowania decyzji jest lepszy? Serce czy rozum? Niby w jednej drużynie, ale ciągle są na wojennej ścieżce. Które z nich ma rację?

8 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok