Radio Białystok | Reportaż | "Iskry na wietrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

"Iskry na wietrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

23 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:30

To już dziewiąty miesiąc zmagania się z koronawirusem, nasz świat wywrócił się do góry nogami, zmienił życie i plany wielu ludzi.

Fot. Dorota Sokołowska
Fot. Dorota Sokołowska

"Iskry na wietrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Musimy na nowo układać naszą codzienność, a jaka ona jest zwłaszcza po zderzeniu z chorobą? Opowiadają ci, którzy przechorowali wirusa: Justyna - aktorka, Michał i Kasia - fotograficy, Artur - komputerowiec i Katarzyna - nauczycielka.

Choroba zaczynała się najczęściej jak przeziębienie czy grypa, a potem dochodziły typowe objawy, jak utrata węchu i smaku, osłabienie, zmęczenie. Czy jest coś wspólnego w doświadczeniu choroby, która dotyka ludzi na całym świecie?

Jak weryfikuje nasze życie, co sprawdza? I co ważnego nam pokazuje?

| red: wsz


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Podwójnie chrzczony" - reportaż Jana Smyka

Miejsce i data urodzenia tego człowieka nie jest bez znaczenia. Urodził się w Białymstoku w dniu, w którym ministrowie III Rzeszy Niemieckiej i Związku Radzieckiego w Moskwie podpisywali się pod dokumentem, w historii zwanym jako pakt Ribbentrop - Mołotow. Wydarzenia z 23 sierpnia 1939 roku zdecydowały o losie Edwarda Linde – Lubaszenko.

27 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Taniec z wilkami" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Wieczorami spacerują po ulicach, zaglądają na podwórka, zagryzły kilka psów, podobno jeden podążał za spacerującymi z psem dziećmi. Wilki wprowadziły się do Białowieży. Prawdopodobnie są to dwa samotne osobniki. Wójt chce je odstraszyć, odłowić, a jeśli się nie uda - odstrzelić. Przyrodnicy uważają, że to ludzie mieszkają na terenie należącym do puszczańskich zwierząt.

26 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Dwór" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Dwór w Jamiołkach-Godziebach, choć tknięty zębem czasu, próbuje zachować swoją świetność sprzed stuleci. Obok dworu mieszka jego właścicielka i dziedziczka, pani Alina Dąbrowska z domu Jamiołkowska, która ma sporo pamiątek z dawnych czasów. Czy znajdzie się sposób na uratowanie tego dworu?

25 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Mimo blizn" cz.1 - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Ich dzieciństwo pochłonęły burzliwe czasy II wojny światowej. Wielu z nich łączy bolesne doświadczenie deportacji na Syberię.

24 stycznia 2021, godz. 18:05


"Kolczyki babci" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej - Jacquemet

Kilka zdjęć, koralowe kolczyki i pielęgniarski czepek to wydaje się być bardzo skromnym spadkiem po babci. A jednak tych kilka przedmiotów to ogromne bogactwo, które ukształtowało całe dorosłe życie pani Małgorzaty Kozieł.

22 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Moja babcia, mój dziadek" - reportaż Edyty Wołosik

Pilnują, gotują, czytają bajki, jak trzeba położą spać. Do tego mają więcej cierpliwości niż rodzice. Babcie i dziadkowie.

21 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"W pogoni za bluesem" - reportaż Joanny Sikory

Ryszard Skiba Skibiński - harmonijkarz, współzałożyciel Kasy Chorych. Był i wciąż jest ikoną nie tylko białostockiego bluesa. To z nim zespół święcił największe triumfy. Artysta zmarł 4 czerwca 1983 roku, gdyby żył kończyłby dziś 70 lat.

20 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Mężczyźni stali z boku" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Kobiety w Olendach zbuntowały się przeciw zakładaniu kołchozu w swojej wsi w 1954 roku. Zapłaciły za to wyrokami sądu i więzieniem.

19 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Popyt na gwiezdny pył" - reportaż Moniki Hemperek

W dobie eksploracji kosmosu ludzie zastanawiają się nad materialnymi korzyściami płynącymi z jego podboju. Jak kupić działkę na innej planecie? Czy warto? Czy to kosztowna inwestycja? Monopolistą w tej dziedzinie jest Denis Hope – Amerykanin, który handluje gruntami pozaziemskimi od wielu lat. Dzięki temu stał się milionerem.

18 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"To była zima" - reportaż Anny Bogdanowicz

Zimę stulecia 1979 roku pamiętają dziś ludzie w wieku 50+. Silne mrozy i obfite opady śniegu sparaliżowały wówczas życie w całej Polsce. Nieprzejezdne drogi, zimne kaloryfery i popękane szyny nie ominęły oczywiście naszego regionu. W reportażu walkę z ówczesną zimą wspomina ciepłownik, kolejarz, dostawczyni prasy i ktoś, kto w Nowy Rok między Białymstokiem a Warszawą odkopywał z zasp samochód Haliny Kunickiej...

15 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Sami we dwoje" - reportaż Anny Bogdanowicz

Pandemia mniej lub bardziej, ale dotknęła każdego z nas. To bardzo trudny okres i nie wszyscy potrafią sobie z tym poradzić. Obostrzenia, izolacja, lęk o siebie i bliskich, obawa o pracę, ale też często przymusowa bezczynność i samotność, nawet we dwoje.

14 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Gdy się miłość rodzi" - reportaż Joanny Sikory

Lato to popularny czas wesel. Ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiele par mówiło sakramentalne "tak" w czasie Bożego Narodzenia. To wyjątkowy, pełen spokoju, rodzinny czas. To także moment roku, kiedy nabiera innego wymiaru. Wtedy skrzypiący pod nogami śnieg był dodatkową atrakcją, a biel sukni ślubnej współgrała z otoczeniem. Dziś, może ze względu na nieprzewidywalną aurę, pary decydują się na ślub latem.

13 stycznia 2021, godz. 17:15


"Szczęście mieszka w bibliotece" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Pieką ciasteczka i dołączają je do książki, pięknie pakują wypożyczone lektury i wkładają do specjalnego książkomatu, ustawionego w wejściu szkoły. Tak bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Białymstoku podtrzymują kontakt z uczniami, pragnąc pokazać, że tęsknią za gwarem w bibliotece. Do tej biblioteki zawsze można zadzwonić i zamówić książkę (także dla dorosłych), by za chwilę, pięknie udekorowaną lekturę znaleźć w książkomacie. Panie bibliotekarki chcą tylko jednego - by dzieci jak najszybciej wróciły w mury szkoły.

12 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Kwiaty mojego życia" – reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pan Mateusz, chłopak z białostockiego blokowiska, od najmłodszych lat słuchał rapu. W szkole średniej napisał pierwszą piosenkę, potem zaczął też rapować. W wieku 19 lat pierwszy raz wystąpił na scenie. Dziś ma 25 lat i w życiu zajmuje się czymś innym, jednak wolne chwile wciąż poświęca na pisanie tekstów i ich rapowanie.

11 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Perła miłości" - audycja Urszuli Kropiewnickiej

Od lat na misyjną posługę wyruszają nie tylko misjonarze, lecz także wolontariusze świeccy posługujący swoimi umiejętnościami i talentami zawodowymi na różnych polach misyjnej pracy. Paulina Jankowska i Anna Borkowska wróciły z Zambii - jak wyglądała ich praca, przygotowania oraz czym zajmowały się w placówkach misyjnych. Jak to się dzieje, że ludzie zostawiają wszystko i wyjeżdżają na rok, by nieść Dobrą Nowinę? Czy w dobie pandemii wyjazdy tego typu są możliwe?

10 stycznia 2021, godz. 18:05


"Ewka sotto la Stella Fortunata" - reportaż Pauliny Zaremby

Język, kultura i smak - można powiedzieć, że nic co włoskie nie jest jej obce. Fascynacja tym krajem zaprowadziła ją dalej niż mogła się spodziewać. Gdy pojawiła się okazja do wyjazdu, natychmiast z niej skorzystała. Realizowała swoje marzenia, nauczyła się języka, znalazła jedną, a nawet trzy miłości... Fantazja, energia i pełnia życia - to trzy składniki opowieści Ewy Kiwior, która o włoskiej kuchni może opowiadać bez końca.

8 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Dom dobrych ludzi" - reportaż Alicji Pietruczuk i Źmiciera Kościna

Niektórzy z nich musieli opuścić rodzinne domy w ciągu godziny. Inni uciekli do Polski bez wizy i pieniędzy. Szukają tu bezpieczeństwa, możliwości nauki czy pracy, dla niektórych wyjazd z Białorusi był jedynym sposobem by dzieci nie trafiły do przytułku. Schronienie znaleźli w Białymstoku. Namiastkę domu zorganizowała dla nich białoruska diaspora z Polski i całego świata.

7 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Między okiem a historią" - reportaż Joanny Sikory

Zarówno on, jak i miejsce które stworzył – to legendy. Przy grodzieńskiej ulicy Lermontowa mieści się Muzeum historii miasta Grodna. Tysiące zbiorów – to prywatna kolekcja Janusza Parulisa. Na podwórku, w murowanym domu i jego zakamarkach skrywa się cała historia miasta nad Niemnem.

5 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Demokracja niepubliczna" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Nikogo z radnych nie dziwi widok Jana Mordania – mieszkańca Haciek na posiedzeniach komisji rady gminy w Bielsku Podlaskim. Pan Jan żywo interesuje się tym, co dzieje się w jego miejscu życia. Jako jedyny mieszkaniec gminy nie tylko regularnie przychodzi na posiedzenia komisji, ale też dzwoni czy pisze oficjalne maile do radnych i pani wójt. Mężczyzna składa liczne wnioski o dostęp do informacji publicznej, nierzadko też ostro krytykuje zachowania radnych i pani wójt. Jak sam mówi, „nie dokuczałby” im, gdyby w gminie działo się lepiej.

4 stycznia 2021, godz.17:15 i 22:15


"Mistrzowie - Zanussi" - audycja Doroty Sokołowskiej

Jakie ma autorytety? Dlaczego zdecydował się na ciągłą aktywność w sieci? Naszym noworocznym gościem będzie Krzysztof Zanussi.


"Pieśni przebudzenia" - reportaż Alicji Pietruczuk i Źmiciera Kościna

Tej rewolucji nikt się nie spodziewał. Białorusini od lat cierpliwie znosili autorytarne rządy Aleksandra Łukaszenki. Tolerowali fałszowanie wyborów, dławienie protestów i aresztowania opozycyjnych polityków czy działaczy na rzecz praw człowieka. Tym razem jednak protest nie wygasa. Reportaż otrzymał wczoraj Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Radiowej organizowanym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Autorom gratulujemy!

30 grudnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Moje anioły" - reportaż Joanny Sikory

Ta znajomość zrodziła się zupełnie przypadkowo. Pani Melania była samotna i potrzebowała pomocy, a pani Magda chciała komuś tę pomoc ofiarować. Tak rozpoczęła się ich kilkuletnia przyjaźń.

29 grudnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Cygielniki" - reportaż Jana Smyka

Zamieszkiwali okolice ulicy Kawaleryjskiej w Białymstoku. Domy, w których zasiedlano nie były ich własnością a mieniem komunalnym. Pracowali w cegielni, która zlokalizowana była na terenach dzisiejszego targowiska. To właśnie z racji ich zawodu, nazywali się „cygielnikami”. Cygielniki na Nowym Mieście z roku na rok mają coraz mniej przestrzeni do zamieszkania, a coraz więcej tylko do wspominania...

28 grudnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Legenda o Ritzu" - reportaż Doroty Sokołowskiej i Andrzeja Lechowskiego

Hotel Ritz to miejsce - legenda. Niewiele osób wie, gdzie stał - ale wszyscy kojarzą go z eleganckim miejscem na mapie Białegostoku. Był olbrzymi, miał marmurowe schody, pierwszą windę, własną centralę telefoniczną - co sto lat temu nie było powszechne oraz apartamenty, w których zatrzymywali się sławni i możni: kupcy i artyści.

26 grudnia 2020, godz. 14:05 i 22:05


"Artury idą" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Ubieranie choinki, dawanie prezentów, dwanaście wigilijnych potraw, łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd - to najbardziej znane świąteczne zwyczaje.

24 grudnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Drzewko nadziei" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Choinka od ponad stu lat cieszy pokolenia dzieci i dorosłych. Większość z nich nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez żywego drzewka.

23 grudnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Śmierć wilka"- reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

To był piękny, zdrowy samiec, nadzieja rodziny - mówi przewodniczka po Biebrzańskim Parku Narodowym Katarzyna Ramotowska. Na początku grudnia znalazła zastrzelone zwierzę, na polanie w południowym Basenie Biebrzy.

22 grudnia 2020 godz. 17:15, 23:15


"Garncarze" - reportaż Alicji Pietruczuk

Rodzinna tradycja, pasja i sposób na życie. Dla rodziny Piechowskich wydobywanie gliny i nadawanie jej kształtu za pomocą koła garncarskiego i rąk jest codziennością od wielu pokoleń. To ich przodek przybył ponad 200 lat temu do Czarnej Wsi, która wówczas jeszcze nie była Czarną Wsią Kościelną, zaczął wydobywać glinę z pobliskich złóż i produkować z niej naczynia. Po kilkudziesięciu latach już prawie cała wieś żyła z garncarstwa a później także cegły i dachówki.

21 grudnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Komisarz Jerzy" - reportaż Jana Smyka i Anny Sekudewicz

W pamiętnym grudniu 1981 roku, oficera Wojska Polskiego - pułkownika Jerzego Szewełło mianowano komisarzem wojskowym na kopalni Ziemowit. Zamiast pacyfikować protest górników w grudniu 1981, uratował życie kilku tysięcy górników i ich rodzin.

18 grudnia 2020, godz. 17:15 i 23:15


"Pandemia od kuchni" - reportaż Marcina Mazewskiego

Kryzys sprzyja szukaniu nowych pomysłów. Tę maksymę głęboko do serca wzięli sobie prezes i pracownicy spółki komunalnej Centrokom w Suchowoli. Zamiast szkolnych obiadów, stołówka wydaje dania na wynos i z dowozem.

17 grudnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Ballada o Zbyszku Godlewskim" - reportaż Kamili Litman

Co wspólnego ma Janek Wiśniewski ze znanej ballady czasów PRL-u z Gałkowem koło Łodzi? Okazuje się że całkiem sporo. Chłopak, o którym opowiada ballada - osiemnastoletni robotnik Zbyszek Godlewski, który stracił życie podczas "czarnego czwartku" 17 grudnia 1970 roku w Gdyni - wychował się w Gałkowie, niedaleko Łodzi. Słynna piosenka "Janek Wiśniewski padł" jest poświęcona właśnie jemu.

16 grudnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Pomocna dłoń" - reportaż Joanny Sikory

Często to jedyna szansa na pomoc medyczną. Od kilku tygodni osoby bezdomne mogą skorzystać z konsultacji w karetce pogotowia na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

15 grudnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Pan Janek od gołębi" - reportaż Michała Stepaniuka

Pierwszego gołębia Pan Janek kupił, gdy miał 12 lat. Od dziecka wolał wydać pieniądze na kupno ptaka niż na książki do szkoły. Gołębie hoduje do dziś.

14 grudnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Sanatorium" - reportaż Agnieszki Kozłowskiej - Łysko

Trzy bohaterki reportażu to jedne z blisko 400 kobiet internowanych i zamkniętych w 1982 roku w Gołdapi. Ich wspomnienia z tamtego okresu to nieustanny kontrast - 13 grudnia osadzone w aresztach, traktowane przez klawiszy jak inni osadzeni, po to, aby w styczniu trafić do luksusowego ośrodka w Gołdapi, gdzie w każdym pokoju była łazienka, różowe ręczniki i bardzo dobre jedzenie.

11 grudnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Mimo lęku" - reportaż Anny Bogdanowicz

Pandemia koronawirusa wpłynęła i nadal wpływa na nasze zachowania, przemyślenia i priorytety. Mamy prawo zwyczajnie po ludzku się bać, niezależnie od tego jaki zawód wykonujemy. Mimo zmęczenia, strachu, załamania i wielu wątpliwości co do słuszności wybranej drogi zawodowej, bohaterka reportażu - pielęgniarka z długoletnim stażem – nigdy nie zdezerterowała.

10 grudnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Bilet z rowerem" - reportaż Ewy Szkurłat

Spotkali się w pociągu, sprzedano im "bilet z rowerem". Ona to Anita Cwynar z Kanady, on to prof. Hubert Chudzio Dyrektor Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego. Kiedy zaczęli rozmawiać, jeszcze nie wiedzieli jak wiele ich łączy. Pani Anita osiem lat temu znalazła w internecie zdjęcie grobu swojej ciotki Wiktorii. Mogiłę w Afryce odnowili krakowscy studenci pod kierunkiem prof. Chudzio. Pan Hubert pracował nad książką "Zmarli Polacy w drodze do Ojczyzny" w której znalazł się list wysłany do niego przez "Anitę z Toronto", która teraz siedziała obok niego w pociągu relacji Warszawa - Kraków.

9 grudnia 2020, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok