Radio Białystok | Reportaż | "Mistrzowie - Zanussi" - audycja Doroty Sokołowskiej

"Mistrzowie - Zanussi" - audycja Doroty Sokołowskiej


Jakie ma autorytety? Dlaczego zdecydował się na ciągłą aktywność w sieci? Naszym noworocznym gościem będzie Krzysztof Zanussi.

Krzysztof Zanussi, źródło: Culture.pl
Krzysztof Zanussi, źródło: Culture.pl


0:00
0:00
"Mistrzowie - Zanussi" - audycja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jakie ma autorytety? Dlaczego zdecydował się na ciągłą aktywność w sieci? Czym są dla niego spotkania autorskie? Naszym noworocznym gościem będzie Krzysztof Zanussi - reżyser, scenarzysta i producent filmowy, związany z dwiema formacjami filmowymi: Kinem Młodej Kultury oraz Kinem Moralnego Niepokoju, komandor Orderu Odrodzenia Polski, od 1992 profesor sztuk filmowych.

| red: lma, mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

"Długi siódmy dzień" - reportaż Dominiki Dębskiej

Krótkie pochmurne dni, mało słonecznego światła, często brak śniegu - pierwsze miesiące w roku to dla wielu z nas czas, kiedy wykorzystujemy ostatnie rezerwy życiowej energii. Wiele osób uskarża się na spadek nastroju, jednak zima to w naszym klimacie naturalna pora roku, nie tylko przyrodzie, ale i ludziom - bardzo potrzebna.

27 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Jedno drzewo" - reportaż Katarzyny Michalak

Artysta i aktywista społeczny Jakub Jakubowski codziennie, przez cały rok, fotografuje swoje ulubione drzewo. W tej opowieści najważniejsza jest refleksja na temat życia człowieka w pokorze wobec natury i w przyjaźni z lokalną społecznością.

26 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Moje ptaki" - reportaż Anny Bogdanowicz

Gołąb towarzyszy człowiekowi od zawsze - był w arce Noego i w pracowni Pablo Picasso. Pasja i miłość Janusza Marchelskiego to jego piękne gołębie. Pierwsze ptaki dostał jako dziecko. Po latach dochował się własnych gołębi bardzo unikalnych ras.

25 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Sztuka życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak Michał Anioł, rzeźbi we włoskim marmurze. I podobnie jak starożytni artyści, ma pracownię w domu, bo tu sztuka najlepiej łączy się z życiem. Michał Jackowski z Białegostoku to znany w Europie rzeźbiarz. Spod jego dłuta wyszła rzeźba "Podróż" czy prace w Pałacu Branickich. Ale pytany o sens życia mówi, że najważniejsza jest rodzina...

24 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Prawo wyboru" - reportaż Joanny Sikory

Dojrzałe banany są niemal pewnikiem. Często trafiają się też dobre marchewki, pomidory czy nabiał. W przysklepowych śmietnikach można znaleźć niemal wszystko. Ewelina od kilku lat niemal zrezygnowała z kupowania. Je to, co znajduje w śmietniku. Nie robi tego z biedy, to jej wybór.

23 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Pamięć znaczy życie" - audycja dokumentalna Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

Konstanty Kalinowski to bohater Powstania Styczniowego na Litwie. Pozbawiony przez carat honorowej śmierci, tajemnie pogrzebany, w 2019 roku z honorami uroczyście pochowany na Starej Rossie w Wilnie wraz z innymi odnalezionymi powstańcami. W tym roku mija 185. rocznica jego urodzin i 160. rocznica Powstania Styczniowego.

22 stycznia 2023, godz. 18:05


"Pani wachmistrz" - reportaż Jana Smyka

Jej tata był ułanem 10 Pułku Ułanów Litewskich. Pani Eugenia Kula przez wiele lat kontynuowała tradycje ułańskie rodziny. Od 1985 roku była przewodniczącą Koła Żołnierzy 10 Pułku i Ich Rodzin, dosłużyła się honorowego stopnia starszego wachmistrza. Zmarła w wieku 94 lat.

20 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Dom dorosłych dzieci" - reportaż Alicji Pietruczuk

Niewiele jest takich miejsc. W supraskiej "Arce" koło Białegostoku dom znalazło osiem dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, wśród nich 40-letni Piotr. Jego mama - pani Małgorzata mówi, że dopiero teraz może spokojnie żyć i spokojnie umrzeć.

19 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Potańcówka na dechach" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquement

Walc czy fokstrot, strój krakowski czy góralski? Tradycjami tanecznymi południowego Podlasia zainteresowało się kilka osób, które uruchomiło wehikuł czasu i przywróciło pamięć o przeszłości. Powstał projekt cyklu „Potańcówek na dechach” przy żywej muzyce na starych instrumentach, z udziałem artystów, którzy jeszcze pamiętają, jak to kiedyś bywało.

18 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Jak ta rzeka" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

Mija właśnie 19. rocznica śmierci Czesława Niemena. Reportaż ukazuje źródła talentu artysty - najwybitniejszego twórcy muzyki rozrywkowej XX stulecia w Polsce. Autorki odwiedziły rodzinną wieś artysty Wasiliszki na Białorusi w 2004 roku, kilka dni po jego śmierci. Piosenki Czesława Niemena są popularne do dziś, a jego muzyka łączy różne pokolenia.

17 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Nauka przyjaźni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Helena Bohle-Szacka była białostoczanką, projektantką mody, emigrantką z 1968 roku. W latach 80. w Niemczech prowadziła otwarty dom, organizowała przesyłki nielegalnych materiałów drukarskich, a także leków i żywności do Polski.

16 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Taka to była radość" - reportaż Alicji Pietruczuk

"Centrum świata jest w Kaniukach" - mówi Włodzimierz Naumiuk. Rzeźbiarz ludowy przeżył w tej wsi nad Narwią ponad 80 lat - całe swoje życie. Wspomina czasy swojego dzieciństwa, tęskni za prostym wiejskim życiem, opowiada o dawnych prawosławnych zwyczajach wigilijnych i świątecznych.

13 stycznia 2023, godz.17:15


"Tylko jedno miasto" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Józef Babiel kocha Łomżę jak mało kto i dba o pamięć. To dzięki niemu odbyła się pierwsza, a potem kolejne kwesty na zabytkowym cmentarzu. Nigdy na dłużej niż miesiąc nie wyjechał z Łomży, bo miasto skradło mu serce już w dzieciństwie.

12 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Droga do domu" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Apolonia Dobrzyńska z Krypna z całą swoją rodziną przeżyła zesłanie do Kazachstanu. Uratowała się tylko ona i jej mała córeczka. Po trzech latach nędzy i głodu w ZSRR udało jej się ewakuować z Armią Andersa, trafiła do obozu dla tułaczy w Afryce...

11 stycznia 2023, godz.17:15 i 22:15


"Dwanaście kroków" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Spotykają się dwa razy w tygodniu - często przez dwadzieścia i więcej lat. Rozmawiają, dzielą się doświadczeniem, siłą i nadzieją, że można żyć pełną piersią i uśmiechać się do ludzi - nawet, gdy mąż jest alkoholikiem. Al - Anonki, żony uzależnionych niosą pomoc samym sobie i swoim rodzinom.

10 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Incydent kowieński"- audycja dokumentalna Joanny Sikory

Jest jedynym Japończykiem, którego uhonorowano tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Dyplomata Chiune Sugihara w czasie drugiej wojny światowej uratował życie tysięcy Żydów.

9 stycznia 2023, godz.17:15 i 22:15


"Dusza moja wielbi Pana. Pieśni Nabożne Franciszka Karpińskiego" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

"Bóg się rodzi!" - to zawołanie po raz pierwszy znalazło się w niewielkim tomiku opublikowanym w supraskiej drukarni bazylianów w 1792 roku. Napisał je Franciszek Karpiński, a kolęda wraz z innymi 28 pieśniami po raz pierwszy zaśpiewana została w Starym Kościele Farnym w Białymstoku dwieście dwadzieścia pięć lat temu. Autorka sprawdza nie tylko co kryją podziemia najstarszego kościoła w stolicy Podlasia, ale też jakie ślady sprzed lat zachowały się w maleńkim kościółku i jak wyglądało dawne miasto Branickich.

8 stycznia 2023, godz. 18:05


"Kaseta wspomnień" - reportaż Anny Petrovskiej

W wielu podlaskich domach magię świąt Bożego Narodzenia już od ponad 30 lat potęguje kaseta z kolędami białoruskimi w wykonaniu zespołu Anonim, gdzie autorem tekstów i tłumaczeń jest znany białoruski poeta Wiktor Szwed.

5 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Ze światłem wiary" - reportaż Dominiki Dębskiej

Jako wieloletni współpracownik i następca Jana Pawła II był bliski Polakom. Co archidiecezja białostocka zawdzięcza papieżowi seniorowi? Czy dzieło Benedykta XVI pomoże Kościołowi odnaleźć się w świecie postchrześcijańskim?

4 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Karty życia" - reportaż Joanny Sikory

Karciarz, kawalarz, gawędziarz i kobieciarz. Bohater reportażu Andrzej Bohdanowicz to wyjątkowo barwna postać PRL-owskiej Warszawy. Urodził się na Wileńszczyźnie, w bogatej rodzinie ziemiańskiej. Najbardziej na świecie cenił wolność i niezależność.

3 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Baca z siódmego nieba" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka

Bohater reportażu całe życie spędził na wypasaniu owiec na halach w Soblówce. Powiedział kiedyś swojej żonie, że gdy idzie wiosną z owcami w góry i kiedy już tam jest aż do jesieni, czuje się jak w siódmym niebie.

2 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Zimową porą w Sitawce..." - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Sitawka, niewielka wieś w gminie Janów, zasłynęła szlakiem deskali. Te malowidła na starych stodołach przyciągają turystów z całego kraju. Jednak to nie deskale są skarbem Sitawki. Żyją tu mieszkańcy, którzy pamiętają i zachowują niektóre dawne pieśni i zwyczaje związane z czasem świąt Bożego Narodzenia.

30 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Pochowałam go w swoim sercu" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Reportaż opowiada historię młodego opozycjonisty z Podlasia, który zaginął w 1980 roku w nie wyjaśnionych okolicznościach. Ani wówczas prowadzone śledztwo, ani to wznowione w roku 1990 nie dało odpowiedzi na pytanie, co się z nim stało. Nigdy nie odnaleziono ciała Krzysztofa Zagierskiego.

29 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Niedoskonale piękna" - reportaż Anny Bogdanowicz

Marta od dziecka czuła się trochę inna, bardziej wrażliwa. Broniła słabszych, wyczuwała ich dobre i złe emocje, bywała też powiernicą koleżeńskich sekretów. Jako dorosła kobieta wie, że należy do grona nadwrażliwców - silniej przeżywa emocje, łatwiej się wzrusza, mocniej reaguje na bodźce otaczającego świata. Badania naukowe mówią, że takich osób jest w społeczeństwie około 15 procent.

28 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Wybrałem teatr" - audycja Olgi Gordiejew

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Krzysztofa Raua, reżysera, aktora lalkarza, dramatopisarza i autora scenariuszy, dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, założyciela i wieloletniego dziekana Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku warszawskiej Akademii Teatralnej.

27 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Świąteczny dar" - reportaż Joanny Sikory

Połyskują kolorami i mimo upływu lat cieszą oczy. Małe zwierzątka - ozdoby choinkowe - to jedne z nielicznych rzeczy jakie rodzinie Joczów udało się przywieźć z Syberii. W święta Bożego Narodzenia na choince były wieszane w pierwszej kolejności.

26 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Moc miłości. Bożonarodzeniowe spotkanie z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim" - audycja Dominiki Dębskiej

Czy Jezus urodził się w grocie czy stajence? Czy święty Józef w tamtym momencie był już sędziwym człowiekiem? Dlaczego pierwszymi świadkami narodzin Jezusa byli pasterze i zwierzęta?

25 grudnia 2022, godz. 18:05


"Pokarm serca" - reportaż Moniki Kalickiej

Opłatek na wigilijnym stole pojawił się w Polsce w XVIII wieku. Dziś nie wyobrażamy sobie, by nie zacząć świątecznej kolacji bez podzielenia się nim z bliskimi. Choć opłatek to tylko woda i mąka - ma ogromne znaczenie dla katolików, bo jego symbolika pozwala nam siadać przy wigilijnym stole w zgodzie i harmonii, by czekać na narodzenie Jezusa.

23 grudnia 2022, godz.17:15 i 22:15


"Pani wśród kóz" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

A co, gdyby wyjechać na wieś i zająć się hodowlą kóz? Wiele osób w chwilach zawodowego zwątpienia ucieka do takich myśli... po czym wraca do zwykłego życia. Inaczej było w przypadku Małgorzaty Wasiuk.

22 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Kina do lamusa" - reportaż Tomasza Śniedziewskiego

Ekspansja sieci nowoczesnych kin wielosalowych tzw. multipleksów przy centrach handlowych wyparła z rynku niewielkie kina tradycyjne. Otwarcie pierwszego multipleksu w Białymstoku w 2008 roku przesądziło o kresie działalności dawnych kin.

21 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Żółty samochód" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Przez Ozierany Wielkie, oprócz wojskowych samochodów patrolujących granicę, rzadko ktoś przejeżdża, a najbliższy sklep jest oddalony o kilkanaście kilometrów. Są jednak dni, kiedy Ozierany ożywają. Mieszkańcy wychodzą na ulicę albo wyglądają przez okna wyczekując znajomej melodyjki i żółtego samochodu pana Bogdana.

20 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Maszer" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Adam Ludwik mieszka w podbiałostockich Sochoniach z rodziną i szesnastoma psami. Od ponad dwudziestu lat tworzy swój psi zaprzęg, z którym jeździ na ogólnopolskie konkursy. Mimo poważnej operacji, którą przeszedł, nie przestaje trenować swoich czworonogów.

19 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Wielkie marzenie Kazimierza" - reportaż Adama Janczewskiego

To było jego niezrealizowane marzenie od 30 lat. Rolnik z podbiałostockiej wsi Zajezierce Kazimierz Grzegorczyk namówił sąsiadów na zbiórkę pieniędzy, za które wyasfaltowali gminną drogę prowadzącą do ich domów.

16 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Moje święta" - reportaż Anny Bogdanowicz

Nostalgiczne opowieści o świętach Bożego Narodzenia spędzanych w trudnych momentach polskiej historii: na zsyłce na Syberii czy w stanie wojennym, ale także o świętach z lat dziecinnych w szczęśliwym rodzinnym domu.

15 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Na murku" - reportaż Joanny Sikory

Jeśli nie pada deszcz lub śnieg, to można ją spotkać na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Starsza pani, na murku, sprzedaje tam własnoręcznie zrobione kolorowe skarpetki, czapki i rękawiczki.

14 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Dzieci stanu wojennego" - reportaż Gabrieli Walczak

Stan wojenny oczami ówczesnych dzieci - jak dziś dorośli ludzie zachowali w pamięci często traumatyczne wydarzenia? Dla niektórych był to tylko brak Teleranka, jednak groza tamtych grudniowych dni tkwi w wielu do dzisiaj... Rodzice bohaterów reportażu byli zaangażowani w pracę podziemnej opozycji.

13 grudnia 2022, godz.17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok