Radio Białystok | Reportaż | "Tajemnica rękopisu z Teinach - Zavelstein cz. I"- słuchowisko Anny Urszuli Kucharskiej

"Tajemnica rękopisu z Teinach - Zavelstein cz. I"- słuchowisko Anny Urszuli Kucharskiej

19 września 2021, godz. 18:05

Redaktor Aleksandra Skarbek prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia cennego manuskryptu z początku XVIII wieku.

źródło: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku
źródło: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

"Tajemnica rękopisu z Teinach - Zavelstein cz. I"- słuchowisko Anny Urszuli Kucharskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Tropy prowadzą do uzdrowiskowego miasteczka w Badenii Wirtembergii, gdzie w 1956 roku, podczas prac restauracyjnych wieży  kościoła św. Kandyda, odnaleziono cenny artefakt z muzyką J.J. Frobergera i L. Couperina. Wokół zaniedbań w przechowywaniu rękopisu  oraz jego drogi na zamkniętą aukcję w Strasburgu powstała dziwna zmowa milczenia.

Dziennikarka próbuje odpowiedzieć na pytania: dlaczego rękopis przeleżał w zapomnieniu prawie 70 lat? Dlaczego tak łatwo trafił  do handlarza antykami, a potem zniknął u anonimowego kolekcjonera,  który zgodził się tylko na jednodniową muzykologiczną ekspertyzę? Czy ma  on coś wspólnego z anonimowym nabywcą słynnego Livre Primiere Frobergera, autograficznego manuskryptu sprzedanego na aukcji Sotheby w  Londynie, w 2006 roku? I kto jest autorem dwóch kompozycji nieznanych z  żadnego innego źródła, o których informacja pojawiała się w  internetowym, prowizorycznym katalogu aukcji jako „Sg1812”?

Styl rękopisu z 5 „ordre” i rycinami nawiązującymi do słynnej tablicy kabalistycznej z Bad Teinach, wskazuje na powiązania z kręgiem sióstr  księcia Eberharda Wirtemberskiego oraz Niewidzialnym Bractwem, ściganym  po domniemanym manifeście z 1623 roku. Czy tajemniczy skryptor to autor  anonimowej Passacaglii „E.R.” i jakie przesłanie chciał ukryć w dźwiękach muzyki?

Słuchowisko, stylizowane na dokument fabularyzowany, zostało zrealizowane jako wydarzenie tematyczne 13. edycji  Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej  (od 2019 roku znanego również jako Julliet EM Festival)

W przygotowaniu słuchowiska udział wzięli: scenariusz, scenariusz montażu i udźwiękowienia - Anna Urszula Kucharska, konsultacja historyczna - dr Boris Donné, montaż i udźwiękowienie - Agnieszka Szwajgier, Sounds&Stories, aktorzy - Studenci Akademii Teatralnej  im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie pod kierunkiem Jerzego Łazewskiego: Magdalena Kekenmeister, Paulina Matusewicz, Katarzyna  Granecka, Hubert Łapacz, Adam Szustak, Adam Jakubiec, Kacper Lechowicz,  Piotr Napierała oraz Ewa Bugała jako redaktor Aleksandra Skarbek i Jerzy Łazewski - w  polskojęzycznej roli prof. Gilberta Wincklera.

Realizacja nagrania  w studio Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie -  Marcin Almert, Konrad Miąsek, Miłosz Smyk. W autentycznych wywiadach z  polskimi specjalistami Wykonawstwa Historycznego zabrzmiały głosy: dr hab. prof. AM Ewy Mrowcy-Kościukiewicz oraz dr hab. Krzysztofa Firlusa.

Muzyka: J.S.Bach (arr. T. Pokrzywiński), A. Vivaldi, J.J. Frobeger, L.N. Clérambault, R. de Visée, A.U. Kucharska, wykonawcy: Martyna  Pastuszka - skrzypce barokowe, Anna Urszula Kucharska – klawesyn,  Krzysztof Firlus - viola da gamba, Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela  barokowa.

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Strajk klasy" - reportaż Anny Bogdanowicz

Od tygodnia uczniowie klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku nie chodzą na lekcje. W ten sposób ich rodzice postanowili zaprotestować wobec wieloletniej agresji ze strony dwóch uczniów tejże klasy i bezczynności szkoły.

28 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Krecik" - reportaż Alicji Pietruczuk i Jana Smyka

Talpa europaea, czyli kret europejski dzięki animowanej bajce stał się ulubieńcem dzieci, choć nieodmiennie jest zmorą ogrodników, którzy szukają coraz to nowych i coraz bardziej wymyślnych sposobów, by pozbyć się go ze swoich działek.

27 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Taka kolej rzeczy" - reportaż Joanny Sikory [fotokast]

To nowy rozdział nie tylko w historii podlaskiej kolei, ale i w życiu jej pracowników. Za sprawą remontu węzła kolejowego w Białymstoku i części trasy do Warszawy tory wyglądają jak wielki plac budowy. Tak dużej modernizacji nie było nigdy.

26 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Powroty" - reportaż Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej

Wracał tu często, bo dwór w Krasnogrudzie był miejscem w którym toczyło się intensywne i gwarne życie rodziny. Tu Czesław Miłosz spędzał dzieciństwo i młodość, a potem często powracał wspomnieniami i w twórczości. Po latach, w 110 rocznicę urodzin Noblisty, do Krasnogrudy wraca także Elżbieta Smoleńska, była dziennikarka BBC, która podąża śladami Miłosza.

25 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Mała wielka tajemnica" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Jan Szrzedziński jako pracownik białostockiego Zakładu Medycyny Sądowej w 1984 roku przeprowadzał badania chemiczno-toksykologiczne ciała ks. Jerzego Popiełuszki. Dzięki jego wyjątkowej odwadze dziś Kościół jest w posiadaniu relikwii błogosławionego ks. Jerzego.

22 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"A to historia.Tykocin" - reportaż Joanny Sikory

Perła baroku, miasto królewskie, miasto wiatraków czy miasteczko bajeczka. To tylko niektóre z przydomków jakie zyskał przez lata Tykocin. To jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast na Podlasiu, liczy około 600 lat. Ducha tej wielowiekowej historii czuć na każdym kroku.

21 października 2021, godz.17:15 i 22:15


"Komnata z widokiem" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Aleje, którymi przechadzała się Izabela Branicka, widoki, jakie podziwiali goście hetmana Branickiego - to wszystko przetrwało przez dwa i pół wieku i nabiera nowego blasku. Park w Choroszczy, mieszczący się za Pałacykiem, jest prawdziwą perłą, bo według odnalezionej niedawno mapy z czasów jego świetności - niewiele się w nim zmieniło.

20 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Kurs tańca" - reportaż Alicji Pietruczuk

Są piękne, silne i odważne. Joanna, Renata, Emilia i Katarzyna postanowiły zorganizować sesję fotograficzną, by zademonstrować swoją urodę i kobiecość. Chcą pokazać, że mimo amputacji potrafią czuć się kompletne, a protezy stały się częścią ich ciała i ich życia, której nie muszą się wstydzić. Wszystkie mają za sobą długą i bolesną drogę, ale teraz już mogą wszystko, nawet tańczyć…

19 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Królowa łapówek" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

"Bohaterka" afery łapówkarskiej w oświacie - Barbara R. - dyrektorka Szkoły policealnej nr 2 pracowników medycznych i socjalnych w Białymstoku, wstrzymała głośny proces karny min. o czerpanie korzyści majątkowych od podwładnych. Sąd Rejonowy w Łomży nakazał biegłym zbadać wiarygodność jej zwolnień lekarskich.

18 października 2021, godz. 17:15 i 22:30


"Obraza obrazu" - audycja dokumentalna Mariusza Kamińskiego

W czerwcu 1966 roku w ramach obchodów 1000-lecia chrztu Polski z Częstochowy do Lublina przybyła kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Po uroczystościach przed katedrą lubelską, już następnego dnia, obraz żegnany przez tłumy wiernych wyruszył w dalszą drogę. Na trasie z Wojciechowa do Bełżyc, SB „aresztowała” obraz...

17 października 2021, godz.18:05


"Noc była dniem" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Hana Filkenstein wraz z rodzicami i rodzeństwem po ucieczce z brańskiego getta znaleźli schronienie u swoich sąsiadów. Cała rodzina Klinickich z Brańska pomogła im przetrwać dwa lata niemieckiej okupacji. Kilkadziesiąt lat później - w 1996 roku otrzymali za to tytuł "Sprawiedliwi wśród narodów świata".

15 października 2021 godz. 17:15 i 22:15


"Z drgnienia serca" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Pamięta swoich uczniów po imieniu. Kocha Łomżę, w której się urodził i wychował. Jest człowiekiem niezwykłym. Zygmunt Zdanowicz - to nie tylko były dyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży...

14 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Mój dobry los" - reportaż Anny Bogdanowicz

Maria urodziła się i wychowała na dalekiej Syberii, w Irkucku. Była świadoma swoich polskich korzeni, ale o ojczyźnie pradziadów wiedziała bardzo mało. Do Polski przyjechała po raz pierwszy w wieku 18 lat już jako studentka historii.

13 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Breloki życia" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Może zacząć się niewinnie: od weekendowych imprez, od szklaneczki na rozluźnienie. Z czasem jedno piwo może zamienić się w kilka czy kilkanaście. „Ludzie piją po coś, nie piją ot tak sobie, żeby pić, bo alkohol nie jest smaczny. Coś zapijają, coś chcą zapomnieć, z czymś sobie nie radzą, po to piją” – wspomina Karol, którego dzieciństwo naznaczone było chorobą alkoholową ojca.

12 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Demokracja niepubliczna" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Nikogo z radnych nie dziwi widok Jana Mordania – mieszkańca Haciek na posiedzeniach komisji rady gminy w Bielsku Podlaskim. Pan Jan żywo interesuje się tym, co dzieje się w jego miejscu życia. Jako jedyny mieszkaniec gminy nie tylko regularnie przychodzi na posiedzenia komisji, ale też dzwoni czy pisze oficjalne maile do radnych i pani wójt. Mężczyzna składa liczne wnioski o dostęp do informacji publicznej, nierzadko też ostro krytykuje zachowania radnych i pani wójt. Jak sam mówi, „nie dokuczałby” im, gdyby w gminie działo się lepiej.

11 października 2021, godz.17:15 i 22:15


"Blisko, coraz bliżej" - audycja dokumentalna Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

To, że klimat się zmienia, zgadzają się już chyba wszyscy, większość naukowców niepokoi jednak fakt że w ostatnim okresie procesy przebiegają dużo bardziej intensywnie. Widać to już wyraźnie w powietrzu, glebie, wodzie, częściej niż dotychczas pojawia się też ogień. Te cztery żywioły są nierozerwalnie związane ze sobą i z człowiekiem. Postępująca degradacja środowiska ma wpływ na nasze życie i zdrowie. Jest to już zauważalne w jednym z najbardziej czystych województw Polski - Podlaskiem.

10 października 2021, godz. 18:05


"Ramię w ramię" - reportaż Joanny Sikory

Na bieżni on jest jego oczami. Razem tworzą duet, który z impetem podbija świat niepełnosprawnych lekkoatletów. Niewidomy sportowiec Aleksander Kossakowski i jego przewodnik Krzysztof Wasilewski należą do międzynarodowej czołówki najlepszych biegaczy na 1500 metrów.

8 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Przystanek Sitawka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pamięć o dawnych mieszkańcach wsi wymalowana na starych stodołach. Ta nietuzinkowa inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich w Sitawce łączy różne pokolenia i angażuje mieszkańców wsi we wspólne działanie.

7 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Droga ku słońcu" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Wieś na końcu świata, do której prowadzi kręta, piaszczysta droga przez las. We wsi kilka domów, nieliczni mieszkańcy - głównie owdowiałe starsze kobiety. Z zadumą i pokorą wobec losu mówią o samotności i przemijaniu...
Reportaż powstał w 1998 roku. Nagradzany w Polsce, wyróżniony również na międzynarodowym festiwalu Prix Europa w Berlinie. Czy to magiczne miejsce, zawieszone w czasie i przestrzeni Puszczy Knyszyńskiej i rzeki Supraśl przetrwało?

6 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Agnieszka" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej - Jacquement

Agnieszka jako jedyna z czworga rodzeństwa została oddana przez mamę do domu dziecka. Spędziła tam czas do pełnoletności. Kiedy rozpoczęła dorosłe życie, miała tylko jedno pragnienie - mieć szczęśliwą rodzinę.

5 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Małymi krokami" - reportaż Alicji Pietruczuk

Wyplatanie słomianych lalek, tkanie z koralikami, pisanie ikon, zwijanie kwiatów z papieru – tych i mnóstwa innych rzeczy można się nauczyć w wiejskich świetlicach na warsztatach fundacji "Oni to My" z Hajnówki. Ludzie uczą się mądrego spędzania czasu, bycia razem i wspólnej zabawy.

4 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Apostoł Bożego Miłosierdzia - ksiądz Michał Sopoćko" - audycja dokumentalna Andrzeja Guzowskiego

"Miłosierdzie Boże zawsze zwycięży" - te słowa były naczelną regułą życia ks. Michała Sopoćki, który zasłynął jako kierownik duchowy i spowiednik świętej Faustyny Kowalskiej. Pracował jako kapłan, początkowo w Wilnie, a następnie po zakończeniu II wojny światowej w Białymstoku, gdzie mimo zakazu kultu wizerunku Jezusa Miłosiernego był Apostołem Bożego Miłosierdzia.

3 października 2021, godz. 18:05


"Tam, gdzie świat jest młody..." - reportaż Alicji Pietruczuk

Plusk wody uderzającej o kamienie w rwącym nurcie Czarnej Hańczy, śpiew ptaków, panoramiczne widoki na jeziora i przejrzysta toń najgłębszego z nich – jeziora Hańcza.

1 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Cień wojny" - reportaż Joanny Sikory

Wojna nie kończy się z ostatnim strzałem. Rany tych, którzy jej doświadczyli goją się bardzo długo. Nie przychodzi też ulga i zapomnienie, a blizny pozostają na pokolenia... Z wojennymi opowieściami postanowiły zmierzyć się słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku.

30 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Świat we dwie" - reportaż Olgi Gordiejew

Opowieść o sześcioletniej podróży mamy Joanny z córką Gają, wyprawie, która rozpoczęła się w Ameryce Południowej. Dziewczyny podróżowały niespiesznie, pracując po drodze oraz docierając do zachwycających miejsc, także zupełnie nieturystycznych. Tam gdzie im się podobało – zostawały na chwilę, zaprzyjaźniały z ludźmi, stając się częścią miejscowego życia, a potem ruszały dalej.

29 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Moja Uśka" - reportaż Agnieszki Loch

To opowieść o prawdziwej miłości - na dobre i na złe. Pani Urszula i Henryk są małżeństwem z 57-letnim stażem. Ich historia pełna jest radości, sportowej pasji, ale i poświęcenia i trudu.

28 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Za ojca" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Pelagia Florczykowska jako młoda dziewczyna przeszła na UB w Wysokiem Mazowieckiem najcięższe tortury. Była bita, poniżana i szczuta psami przez kilka dni. Chcieli, aby wydała swojego ojca - Hieronima Gołaszewskiego, żołnierza AK i WiN.

27 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Tajemnica rękopisu z Teinach - Zavelstein cz. II"- słuchowisko Anny Urszuli Kucharskiej

Redaktor Aleksandra Skarbek chce rozwikłać zagadkę XVIII-wiecznego rękopisu, odkrytego w 1956 roku podczas renowacji wieży kościoła w Kentheim. Czy uda się zidentyfikować tożsamość nabywcy, który zgodził się tylko na jednodniową ekspertyzę rękopisu oraz na odpis dwóch utworów – nieznanych z żadnych innych źródeł? Kto może być autorem tych dwóch anonimowych kompozycji?

26 września 2021, godz. 18:05


"Posłańcy nocy" - reportaż Anety Gałaburdy

Sowy i sóweczki polubiły zwłaszcza Puszczę Białowieską, ale także Knyszyńską czy tereny biebrzańskie. Miłośnicy sów za ich śpiewem przemierzają wiele kilometrów po leśnych ostępach.

24 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"To nie musi być smutna historia" - reportaż Joanny Sikory

Jak zbudować swój świat nie mając oparcia w rodzinie? Jak być szczęśliwą dorastając w domu pełnym nieszczęścia? Bohaterka reportażu wychowywała się w codzienności przepełnionej awanturami, z ojcem alkoholikiem i bezsilną mamą.

23 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Anna Paniszewa" - reportaż Magdy Grydniewskiej

Dyrektorka szkoły polskiej w Brześciu Anna Paniszewa po przygotowaniu lekcji poświęconej Żołnierzom Wyklętym została aresztowana i osadzona w białoruskim więzieniu. Śpiew pomagał jej przetrwać najtrudniejsze chwile.

22 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Kamienna pasja" – reportaż Anny Petrovskiej

Romuald Lewicki z Wiązówki koło Dąbrowy Białostockiej interesuje się kamieniami i wie o nich niemal wszystko. Jest z zawodu rolnikiem, ale potrafi nazwać każdy rodzaj kamienia, powiedzieć skąd pochodzi i w jaki sposób powstał. Kamienie to nie tyko jego pasja, to również zawód. Potrafi rozbić nawet największy głaz.

21 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Dom" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Ewa Anna i Maciej Mojsakowie od szesnastu lat tworzą dom nie tylko dla swoich dzieci, ale też dla tych, którym go zabrakło. Rodzinny dom dziecka prowadzą w ponad stuletniej drewnianej chacie na białostockich Bojarach. To dom pełen ciepła i otwartości na drugiego człowieka, w którym gość po chwili może się poczuć częścią tego miejsca.

20 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Tajemnica rękopisu z Teinach - Zavelstein cz. I"- słuchowisko Anny Urszuli Kucharskiej

Redaktor Aleksandra Skarbek prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia cennego manuskryptu z początku XVIII wieku. Tropy prowadzą do uzdrowiskowego miasteczka w Badenii Wirtembergii, gdzie w 1956 roku, podczas prac restauracyjnych wieży kościoła św. Kandyda, odnaleziono cenny artefakt z muzyką J.J. Frobergera i L. Couperina. Wokół zaniedbań w przechowywaniu rękopisu oraz jego drogi na zamkniętą aukcję w Strasburgu powstała dziwna zmowa milczenia.

19 września 2021, godz. 18:05


"Dług pamięci. Epilog" - reportaż Alicji Pietruczuk

Dla Sybiraków to kres długiej podróży, zamknięcie rany, by mogła się zabliźnić, świadectwo prawdy o ich losie. Dla wielu osób powstanie, budowa i otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku to spełnienie marzeń, zrealizowanie planów i ambicji.

17 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Człowiek jednoznaczny. Jan Beszta - Borowski" - reportaż Renaty Redy

Urodził się w 1936 roku w Borowskich Olkach kilka kilometrów od Łap. Gdy miał 12 lat uznano go za wroga ludu za treść wypracowania, w którym napisał, że Polska jest pod drugą okupacją, ale jeszcze będzie wolna. Za działalność opozycyjną był wielokrotnie aresztowany. W 1981 roku stanął na czele Rolniczej Solidarności w województwie białostockim. W 1989 roku został posłem na sejm kontraktowy.

16 września 2021, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok