Radio Białystok | Reportaż | "Dziewięciu kolegów" - reportaż Eweliny Kosałki - Passi

"Dziewięciu kolegów" - reportaż Eweliny Kosałki - Passi

16 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15

40 lat temu, 13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Trzy dni później strajkujący górnicy w kopalni Wujek zostali otoczeni przez siły wojskowo-milicyjne…

fot. Piotr Grzesiak/Radio Katowice
fot. Piotr Grzesiak/Radio Katowice


Jaka była sekwencja zdarzeń, które doprowadziły do pacyfikacji? Do trudnych wspomnień sprzed 40-stu lat wraca jeden z przywódców strajku na Wujku - Stanisław Płatek. Zginęło dziewięciu górników, a dwudziestu zostało rannych.


Do likwidacji protestu wyznaczono 1471 funkcjonariuszy formacji milicyjnych oraz 760 żołnierzy, którzy dysponowali 22 czołgami i 44 bojowymi wozami piechoty. O godzinie 11.00 siły milicyjne przy użyciu armatek wodnych, granatów łzawiących oraz pałek zaczęły rozpędzać przed kopalnią ludzi wspierających strajkujących górników. Pierwsze uderzenie nastąpiło od strony bramy kolejowej oraz przez magazyn farb i lakierów, gdzie wyłom w murze budynku zrobiono z użyciem czołgu. Strzały z broni palnej zostały oddane przez Pluton Specjalny ZOMO.


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

"Wystarczy wierzyć" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Skromny organista z Sokółki - Krzysztof Zalewski- znalazł drogę do serc młodych ludzi

10 sierpnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Trzy miesiące dla pokoju" - reportaż Dominiki Dębskiej

Ile czasu potrzeba, by kompletnie przewartościować swoje życie? 24 uchodźców z Ukrainy - kobiet z dziećmi, tuż po wybuchu wojny, trafiło do świetlicy wiejskiej w Jurowcach pod Białymstokiem. Po trzech miesiącach wracają na Ukrainę - by budować nowe życie w wojennej rzeczywistości.

9 sierpnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Nie mam kaleki w głowie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Ewelina jest piękną kobietą, która marzy o tym, by projektować przestrzenie, w których każdy czułby się dobrze. Niepełnosprawność to dla Eweliny Cybulskiej wyzwanie, a nie bariera.

8 sierpnia 2022, godz. 22:15


"Łąka życia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pani Agnieszka porzuca duszną pracę w urzędzie i po latach wraca do rodzinnego domu na kolonii Knyszewicze. W starym domu wśród łąk i lasów niedaleko Sokółki tworzy wyjątkowe miejsce, w którym królują zioła i zwierzęta.

5 sierpnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Może jutro..." - reportaż Joanny Sikory

Jest tylko "przed" i "po" więzieniu. Maria Tiszkowska już inaczej nie potrafi mówić o swoim życiu. W białoruskim areszcie prezes witebskiego oddziału Związku Polaków spędziła dwa miesiące. Tamtejsza prokuratura oskarżyły ją o propagowanie nienawiści na tle narodowym i nazizmu, za co na Białorusi grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności.

3 sierpnia 2022, godz. 22:15


"Nie takie byle co - srebrny jubileusz" - reportaż Olgi Gordiejew i Edyty Wołosik

Od ćwierćwiecza, w środku lata, nad Nettą spotkamy się z najbardziej pomysłowymi konstruktorami pływadeł podczas Pływania na Byle Czym „Co Ma Pływać Nie Utonie” z Polskim Radiem Białystok w Augustowie. Jubileusz rozpoznawalnej w całej Polsce wakacyjnej imprezy uczciliśmy tym razem bez rywalizacji i konkursu.

2 sierpnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Godzina "W"" – reportaż Jana Smyka

W lipcu pożegnaliśmy Mieczysława Wroczyńskiego - ostatniego żyjącego białostoczanina, który uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.

1 sierpnia 2022, godz. 22:15


"Tylko w krawacie" - reportaż Renaty Metelickiej

Augustowska restauracja "Albatros" wchodząca w 60 rok życia, to kwintesencja rozrywkowej historii Podlasia. Lokal wciąż działa, ma się dobrze i wciąż przyciąga smakami magii przeszłości...

29 lipca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Ramię w ramię" - reportaż Joanny Sikory

Na bieżni on jest jego oczami. Razem tworzą duet, który z impetem podbija świat niepełnosprawnych lekkoatletów. Niewidomy sportowiec Aleksander Kossakowski i jego przewodnik Krzysztof Wasilewski należą do międzynarodowej czołówki najlepszych biegaczy na 1500 metrów.

27 lipca 2022, godz.22:15


"W cieniu góry wszyscy jesteśmy mali" - reportaż Grzegorza Wosia

Sześcioletni Mikołaj bardzo lubi chodzić po górach. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że przedszkolak zdobył już większość najwyższych szczytów Tatr. Zimą stanął w bazie pod Mount Everest, a teraz chce dotrzeć pod wszystkie ośmiotysięczniki świata.


"Tańcem przez życie" - reportaż Anny Bogdanowicz

Maria Żukowska urodziła się i wychowała na dalekiej Syberii, w Irkucku i tam zdobywała najwyższe laury w tańcu towarzyskim. Teraz mieszka w Pilikach na Podlasiu i to właśnie dzięki swojej pasji jako młoda dziewczyna trafiła do Polski, ojczyzny pradziadów.

25 lipca 2022, godz. 22:15


"Nowy wątek" - reportaż Joanny Sikory

Wiele z nich przeleżało w szafach dziesiątki lat. Starannie poukładane i zabezpieczone są świadectwem minionych, ważnych chwil. Teraz tkaniny i dywany zyskały nowe życie.

22 lipca 2022 godz. 17:15 i 22:15


"Wyważeni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Czy można trwale schudnąć kilkadziesiąt kilogramów? Pani Aneta pozbyła się nadwagi dzięki samozaparciu i chirurgicznemu zabiegowi. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku jest specjalna poradnia - wystarczy pójść tam ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, by otrzymać pomoc. Działa tam też grupa, niosąca pomoc i wsparcie wszystkim chorych na otyłość olbrzymią.

20 lipca 2022, godz. 22:15


"Człowiek nie wypije, ryba nie przeżyje" - reportaż Marka Gąsiorowskiego

Latem 2021 roku w rzece Supraśl masowo zaczęły pojawiać się śnięte ryby. Co było przyczyną tego zjawiska? Przyducha, zmiany klimatyczne, a może zaniedbania człowieka? Czy takie klęski ekologiczne mogą się powtarzać?

19 lipca 2022, godz.17:15 i 22:15


"Ułan z cenzusem" - reportaż Jana Smyka

W wieku 102-lat zmarł porucznik Mieczysław Wroczyński. Żołnierz kampanii wrześniowej. Ostatni uczestnik Powstania Warszawskiego z Białegostoku, w którym używał pseudonimu "Stary".
Żegnając porucznika przypominamy reportaż Jana Smyka "Ułan z cenzusem", w którym opowiada o początkach swojej żołnierskiej drogi w 110 Pułku Ułanów.

18 lipca 2022, godz.17:15 i 22:15


"Na przekór" - reportaż Anny Bogdanowicz

Wojciech Zdanuczyk - mistrz Taekwon-Do, założyciel białostockiego Klubu Sportowego "So-San" jest jednym z sześciu posiadaczy Czarnego Pasa VIII Dan w Polsce. Na ile zasady koreańskiej sztuki walki mogą pomóc w znalezieniu życiowej równowagi? Czy dyscyplina ciała kształtuje charakter?

15 lipca 2022, godz.17:15 i 22:15


"Ja pójdę za nią" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Marianna Biernacka z Lipska nad Biebrzą - oddała swoje życie za synową i jej nienarodzone dziecko - pycha świętości czy miłość?

13 lipca 2022, godz. 22:15


"W harmonii" - reportaż Joanny Sikory i Sławomira Sawczuka

W tych pieśniach jest wszystko, ale najczęściej wybrzmiewa w nich smutek. Olena Honczarenko z Sum uczy ich od lat. Wojna, podobnie jak w przypadku milionów Ukraińców, wiele zmieniła w jej życiu.

12 lipca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Wspólny los" - reportaż Joanny Sikory

To wołanie z wnętrza ziemi, gdzie centrum instalacji stanowi twarz człowieka, spoglądająca w stronę nieba. Dookoła niej krzyże, dłonie, na jednej rozerwany różaniec.
Metalowe rzeźby w Mikaszówce, to nie tylko turystyczna atrakcja, ale symbol pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej.

11 lipca 2022, godz. 22:15


"Miłość na przeczekanie" - reportaż Dominiki Dębskiej

Stabilna praca, odchowane córki, dom za miastem - Dorota i Maciej Muczyńscy postanowili wywrócić swoje życie do góry nogami. Stworzyli rodzinę zastępczą, otworzyli drzwi do swoich serc i domu przed trójką małych chłopców.

8 lipca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Dług pamięci. Epilog" - reportaż Alicji Pietruczuk

Dla Sybiraków to kres długiej podróży, zamknięcie rany, by mogła się zabliźnić, świadectwo prawdy o ich losie. Dla wielu osób powstanie, budowa i otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku to spełnienie marzeń, zrealizowanie planów i ambicji.

6 lipca 2022, godz. 22:15


"Symbol" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Dlaczego cały świat nienawidzi Rosjan? Dlaczego odrzuca ich kulturę? Te pytania na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zadał sobie mieszkający we Włoszech 18-letni Dannił.

5 lipca 2022, godz.17:15 i 22:15


"Powrót do domu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Rozjechali się po świecie, ale pamięć o przodkach ciągle ich wołała. Po osiemdziesięciu latach - Choroszewscy, Kryszpinowie, Kurpiewscy - trzy rodziny z Rozwór niedaleko Łomży postanowili oddać hołd Sybirakom, wywiezionym daleko od domu.

4 lipca 2022, godz. 22:15


"Trudny sezon" - reportaż Alicji Pietruczuk

Na ten dzień przygraniczna strefa naszego regionu czekała osiem miesięcy. Żyjący z turystyki mieszkańcy strefy i jej okolic musieli radzić sobie w warunkach stanu wyjątkowego i braku gości. Teraz pragną, by wraz z sezonem turystycznym powróciło tętniące życie.

1 lipca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Których bronić trzeba..." - reportaż Dominiki Dębskiej

Jego największym marzeniem była troska o najsłabszych i to ona przywiodła go z Warszawy na podlaską wieś. Doktor Paweł Grabowski od 11 lat w ramach hospicjum domowego pomaga nieuleczalnie chorym mieszkańcom podlaskich wsi. Po trzech latach budowy działalność rozpoczyna stacjonarne hospicjum...

30 czerwca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Powroty" - reportaż Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej

Wracał tu często, bo dwór w Krasnogrudzie był miejscem w którym toczyło się intensywne i gwarne życie rodziny. Tu Czesław Miłosz spędzał dzieciństwo i młodość, a potem często powracał wspomnieniami i w twórczości. Po latach do Krasnogrudy wraca także Elżbieta Smoleńska, była dziennikarka BBC, która podąża śladami noblisty.

29 czerwca 2022, godz. 22:15


"Kwiaty nadziei" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Olga, Żenia, Anfisa i Marika są Ukrainkami z trzech różnych pokoleń. Pozostawiły swoje domy w Odessie, Buczy i Boryspolu. Ich losy skrzyżowały się w jednym mieście - Białymstoku, gdzie znalazły schronienie przed wojną.

28 czerwca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Na szlaku" - reportaż Joanny Sikory

Prawie 45 lat pracy Wojciecha Kowalczuka to troska o przeszłość. Z tej troski w głowie etnografa rodziły się pomysły, które miały ocalić wielowiekową tradycję sztuki ludowej na Podlasiu.

27 czerwca 2022, godz. 22:15


"Prawie Teksas ojczulka Łukasiewicza" - reportaż Jakuba Tarki

Ignacy Łukasiewicz był wynalazcą lampy naftowej i pionierem petrochemii, założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna. W tym roku mija 200 lat od jego śmierci.

26 czerwca 2022, godz. 18:05


"Inwazja robotów" - słuchowisko Andrzeja Bajguza

To słuchowisko powstało w wyniku strasznego snu małej Gieni. Jej rodzice zamienili się w roboty. By ten koszmar oswoić, rodzina Bajguzów postanowiła wspólnie napisać tekst, o tym jak poprzez nadmiernie używanie komputerów, smartfonów, ludzie zamienili się właśnie w roboty.

24 czerwca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Smak ojcostwa" - reportaż Anny Bogdanowicz

Autorytet, bohater, kumpel, przyjaciel czy postrach? Kim dziś jest, kim powinien, a kim chce być mężczyzna dla swoich dzieci, jeśli dobrze pojmuje swoją rolę w rodzinie.

23 czerwca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Winnica lubi patrzeć na rzekę” - reportaż Moniki Malec

Winiarstwo rośnie w siłę. Nie brakuje zapaleńców, którzy zakładają winnice w celach komercyjnych, ale też i takich, którzy chcą stworzyć własne, niepowtarzalne produkty, ale nie są zainteresowani ich sprzedażą.

22 czerwca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Twarze w trawie" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Twarze rzeźbione w kamieniu porozrzucane po Parku Planty - wiele osób widziało, robiło zdjęcia i ciekawiło co to takiego? Trop wiedzie do architekta Pawła Pytasza, którego pasją jest wycinanie kamiennych głów. Artysta chce w ten sposób upiększyć miasto.

21 czerwca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Stara Łuka" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Do połowy lat 80. Łuka, wieś położona w gminie Narewka była tętniącym życiem miejscem. Z uwagi na liczbę ludności i gęstość zaludnienia przez miejscowych była nazywana "Chinami".

20 czerwca 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Pyszna historia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Ta historia to losy pewnej rodziny, którą spaja miłość i pielęgnowanie tradycji cukiernicze... Wiatr historii sprawił, że łomżyńska rodzin cukierników trafiła do powojennego Wrocławia i do dziś prowadzi tam Cukiernię Łomżanka

19 czerwca 2022, godz. 18:05


"Przystanek Sitawka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pamięć o dawnych mieszkańcach wsi wymalowana na starych stodołach. Ta nietuzinkowa inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich w Sitawce łączy różne pokolenia i angażuje mieszkańców wsi we wspólne działanie.

17 czerwca 2022, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok