Radio Białystok | Reportaż | "Waleria" - reportaż Joanny Sikory

"Waleria" - reportaż Joanny Sikory

20 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15

Ona miała urodziny 18 grudnia, on dzień później. Choć dzieli ich 66 lat, to łączy białoruska Lida i imię Waleria. Opowieściami o kresowym miasteczku Jerzy Bołtuć nasiąkał od dziecka. W dorosłym życiu zaowocowało to potrzebą pomocy Polakom na Białorusi, takim jak mała Waleria.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

"Waleria" - reportaż Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To imię jest dla pana Jerzego szczególnie ważne, ze względu na mamę Walerię. Wspomnienia o niej i o Lidzie, w której spędziła dzieciństwo odżyły, kiedy poznał młode małżeństwo z Białorusi. Rodzice z dziewczynką postanowili przeprowadzić się do Białegostoku. Tak zaczęła się ich wspólna droga. Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr

"Celebrytka w rokitniku" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

Przyleciała do nas z daleka i narobiła sporego zamieszania. Wieś Ostrów Południowy pod Krynkami odwiedziło od połowy grudnia już ponad tysiąc miłośników ptaków z całej Polski, a nawet świata. Wszyscy chcą zobaczyć rzadką i niezwykłą sowę jarzębatą, która upodobała sobie miejsce na polu rokitnika i w pobliskim lesie.

28 stycznia 2022 godz. 17:15 i 22:15


"Przewodniczka matek"- reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Cztery studentki położnictwa z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku udają się na wędrówkę po Łodzi śladami bohaterskiej położnej Stanisławy Leszczyńskiej. W czasie II wojny światowej przyjęła ponad trzy tysiące porodów na ceglanym piecu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau,

27 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Waga złomu" - reportaż Doroty Sokołowskiej [fotokast]

Zrobił najdłuższy rower w Białymstoku, który jeździ. Naprawia zezłomowane przedmioty, ciesząc się, że daje im nowe życie. Grzegorz Leszczyński jest złomiarzem i chce odczarować ciągnące się za tym określeniem piętno gorszego zawodu.

26 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Podróż do celu" - reportaż Anny Bogdanowicz

Wiele miast i miasteczek Polski odwiedziła Emilia, gdy jako niespełna 20-letnia dziewczyna opuściła rodzinny dom w Łodzi. Po drodze był alkohol, narkotyki, zawiedziona miłość i bezdomność.

25 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Liczą się więzi" - reportaż Czesławy Borowik

Pod Biłgorajem chętnie pomaga się innym w potrzebie na niespotykaną skalę. W Majdanie Starym w pomoc innym angażują się chórzyści, przedsiębiorcy i ksiądz. Kiedy w pobliskiej wsi owdowiała młoda matka z dwójką małych dzieci, wybudowali jej dom, bo o tym marzył jej tragicznie zmarły mąż...

24 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Powstanie Styczniowe - 150 lat później" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

Szukamy śladów powstania styczniowego w regionie północno-wschodniej Polski. Kopna Góra, Surażkowo, Supraśl, Waliły... Czy umiemy powiedzieć, co działo się tam w 1863 roku? Co przechowała pamięć ludzka? Jakie informacje można znaleźć w pamiętnikach?

23 stycznia 2022, godz. 18:05


"O czym mówią ryby" - reportaż Alicji Pietruczuk

Pan Marcin rozmawia z rybami o życiu, a pani Ewa wpatruje się w majestatyczne skalary marząc o miłości. W kąciku wytchnieniowym w ośrodku „Aktywnych” przy ul. Staszica w Białymstoku są trzy akwaria. Pasją zarazili pracowników i niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych stowarzyszenia „Aktywni” białostoccy akwariusze.

21 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"I że cię nie opuszczę..." - reportaż Joanny Sikory

Te słowa to jedna z najważniejszych obietnic w życiu. Są dowodem uczuć i oddania. Trwają w nas od pierwszego dnia małżeństwa. Mamy nadzieję, że będziemy ze sobą bardziej na dobre niż na złe, ale życie wystawia nas na różne próby.

20 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Noblessse oblige księcia Eustachego Sapiehy" - reportaż Agnieszki Trofimiuk

Jest rok 2000. Książę Eustachy Sapieha przyjeżdża do Białegostoku podpisywać swoją książkę. Chodząc po ulicach miasta snuje refleksje na temat własnego życia, pochodzenia, mówi o tym, do czego szlachectwo zobowiązuje.

19 stycznia 2022, godz.17:15 i 22:15


"Nasza kołysanka" - reportaż Katarzyny Michalak

Sztuka może być źródłem nadziei i siły. "Ondinata. Pieśni dla Ondyny" – to dwupłytowy album z nastrojowymi utworami wykonywanymi przez znanych artystów z Polski i zagranicy. Większość z nich to kołysanki napisane specjalnie z myślą o osobach chorych na CCHS – czyli tak zwaną Klątwę Ondyny.

18 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Ocalały tylko dziewczyny" – reportaż Wiesława Szymańskiego

Jest taki grób rodzinny na cmentarzu farnym w Białymstoku. Po lewej stronie krzyża, na marmurowej tablicy - imiona i nazwiska tych, którzy odeszli i spoczywają w mogile. W większości to kobiety. Po stronie prawej – mężczyźni. Zginęli w Starobielsku, Bijsku, Birczy, w okolicach Słonimia i na Podlasiu.

17 stycznia 2022, godz.17:15 i 22:15


"Kurs tańca" - reportaż Alicji Pietruczuk

Są piękne, silne i odważne. Joanna, Renata, Emilia i Katarzyna postanowiły zorganizować sesję fotograficzną, by zademonstrować swoją urodę i kobiecość. Chcą pokazać, że mimo amputacji potrafią czuć się kompletne, a protezy stały się częścią ich ciała i ich życia, której nie muszą się wstydzić. Wszystkie mają za sobą długą i bolesną drogę, ale teraz już mogą wszystko, nawet tańczyć…

14 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Męża szukam" - reportaż Alicji Pietruczuk

Znalezienie dobrego męża nigdy nie było łatwe. Niegdyś jednak funkcjonowały instytucje, służące pomocą pannom na wydaniu: rodzinne ustalenia małżeńskie, swatki czy wścibskie ciotki. Huczne wesela z udziałem wszystkich mieszkańców wsi, odpusty i zabawy były okazją do zapoznania "drugiej połówki". Dziś rekordy popularności biją programy telewizyjne podczas których można wybrać sobie partnera na oczach milionów widzów...

13 stycznia 2022, godz. 17:15


"Zapach covidu" - reportaż Hanny Wilczyńskiej - Toczko

Historia miłości Uli i Jana, wzajemnej tęsknoty i przeżywania groźnej choroby z dwóch perspektyw - pacjentki na oddziale covidowym i jej męża, modlącego się o cud.

12 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Historia pustego warsztatu. Szewc" - reportaż Joanny Sikory

To miejsce zna wielu białostoczan - mały zakład szewski przy ulicy Waszyngtona. Pan Franciszek Kosakowski prowadzi go od 1973 roku. Mimo szczerych chęci do pracy, w ciągu ostatniego roku zakład opustoszał. 81-letni pan Franciszek mówi, że to pewnie przez pandemię. Wszystko, na lepsze, zmieniło się kilka dni temu...

11 stycznia 2021, godz.17:15 i 22:15


"Między słowem i gestem" - reportaż Alicji Pietruczuk

Kiedy był dzieckiem nie wzywał rodziców płaczem, nie reagował, kiedy ktoś do niego mówił. Pierwszym językiem, w którym porozumiewał się ze światem był język migowy. Krzysztof Cis jest CODA - słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Tłumaczenie słów na język gestów wyssał, jak mówi, z mlekiem matki, bo od dziecka tłumaczył rodzicom telewizyjne wiadomości.

10 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


„Szkice o Polsce, czyli Norwid aktualny dzisiaj" - słuchowisko poetycko-muzyczne

"Szkice o Polsce" - spektakl Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie został poświęcona twórczości Cypriana Kamila Norwida. Radiowa wersja tego przedstawienia, który odbył się w rocznicę śmierci poety nie jest jednak pomnikiem nagrobnym – wręcz przeciwnie, ożywia przesłanie wieszcza, które okazuje się niezmiernie aktualne w dzisiejszej rzeczywistości

9 stycznia 2022, godz.18:05


"Kolędnicy" - reportaż Anny Petrovskiej

Kolorowa i podświetlana gwiazda to nieodłączny atrybut prawosławnych kolędników. Wędrują dziś od domu do domu, śpiewem kolęd niosąc radość z Bożego Narodzenia. Swoją gwiazdę kolędniczą odnawiają każdego roku młodsi i starsi uczestnicy Bractwa Młodzieży Prawosławnej w parafii w Orli.

7 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Zuzia" - reportaż Marka Zabrockiego

Mukowiscydoza to genetyczna choroba niszcząca przede wszystkim płuca i układ pokarmowy. Zuzia Opolska z Boratyńca Ruskiego, córka miejscowego proboszcza, boryka się z tą chorobą 14 lat .

5 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Miasto w kadrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Pierwsze zdjęcie Białegostoku - z fotografii z 1861 roku patrzą na nas uczniowie klasy VI gimnazjum przy Warszawskiej. Fotografia, kupiona przez pracowników Muzeum Historycznego na jednym z portali, jest podpisana, są na niej też nazwiska uczniów i nauczycieli. Czy takich zdjęć jest więcej? Jaki obraz zachował miasta zachował się na fotografiach sprzed lat? Które z ulic - Sienkiewicza, obecny Rynek Kościuszki czy Warszawska fotografowane było najczęściej? I gdzie szukać zdjęć miasta - może we własnych zbiorach?

4 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Ludzie z podobną historią" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

Ich przodkowie, zmuszeni carską polityką "spalonej ziemi" i wystraszeni antyniemiecką propagandą, całymi rodzinami wyruszyli 100 lat temu w głąb Rosji. Z zachodnich guberni imperium - czyli dzisiejszej Białostocczyzny, Chełmszczyzny czy Wileńszczyzny - wyjechały całe wsie, w większości prawosławne, choć nie tylko...

3 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Jasne z pianką. Historia białostockiego browaru" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

Kiedy uwarzono pierwsze piwo w Białymstoku? Czy Browar Dojlidy naprawdę działał od 1768 roku, kiedy to został wybudowany przez Jana Klemensa Branickiego? Kiedy uwarzono pierwsze piwo w Białymstoku? Czy Browar Dojlidy naprawdę działał od 1768 roku, kiedy to został wybudowany przez Jana Klemensa Branickiego? Dlaczego majątek dojlidzki znalazł się w rękach hrabiowskiego rodu Rüdigerów? I co jest takiego w piwie, że od 250 lat niezmiennie piją je obywatele? 

2 stycznia 2022, godz. 18:05


"Konie, krowy i powrót batalionów" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Bataliony to jedne z najpiękniejszych ptaków które możemy zobaczyć w Polsce, niestety od 20 lat tylko przelotem podczas migracji. Przestały u nas zakładać gniazda z powodu zbyt intensywnego rolnictwa lub zarastania bagiennych łąk. Jednak dzięki pracy innych zwierząt jest szansa by je uratować...

30 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"A to historia. Supraśl" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

To miasto otoczone Puszczą Knyszyńską, powstałe nad rzeką Supraśl w początkach XVI-tego wieku. Supraśl narodził się z osady przyklasztornej. Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, choć wysadzony przez Niemców hitlerowskich w czasie II wojny światowej, potem odbudowany, świadczy o ponadczasowym dziedzictwie kulturowym i duchowym Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

29 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Karty życia" - reportaż Joanny Sikory

Karciarz, kawalarz, gawędziarz i kobieciarz. Bohater reportażu Andrzej Bohdanowicz to wyjątkowo barwna postać PRL-owskiej Warszawy. Urodził się na Wileńszczyźnie, w bogatej rodzinie ziemiańskiej. Najbardziej na świecie cenił wolność i niezależność.

28 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Ballada o Oldze i Aleksym" - reportaż Jana Smyka

Wojszki - nie sposób przejechać szybko samochodem przez tę wieś. Uwagę zwracają barwne okiennice, bogato ozdobione okna i narożniki domów.

27 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Pyszna historia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Ta historia to losy pewnej rodziny, którą spaja miłość i pielęgnowanie tradycji cukiernicze... Wiatr historii sprawił, że łomżyńska rodzin cukierników trafiła do powojennego Wrocławia i do dziś prowadzi tam Cukiernię Łomżanka

26 grudnia 2021, godz. 18:05


"Gwiazda na granicy" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Wielu z nich Święta Bożego Narodzenia spędzi na patrolach, setki kilometrów od domu. Mundurowi opowiadają o swojej służbie na granicy polsko-białoruskiej. Jak będą wyglądały ich święta? Czego życzą im mieszkańcy przygranicznych wsi?

24 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Otwarte serca" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

„Cudowne święta” to tytuł utworu, który postanowiła stworzyć nauczycielka muzyki Katarzyna Breczko. Do projektu przyłączyli się uczniowie oraz nauczyciele z dwóch białostockich szkół. Dla niektórych udział w nagraniach to premiera życia, zaś wspólne muzykowanie w czasach pandemii nabiera głębszego sensu.

23 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Misja" - reportaż Dominiki Dębskiej

Jaką postawę powinien przyjąć chrześcijanin wobec kryzysu na granicy polsko-białoruskiej? Jak pogodzić kwestie obrony granic państwa i pomocy potrzebującym, którzy nielegalnie znaleźli się na terytorium naszego kraju? "Namioty nadziei" to projekt Caritas Polska i odpowiedź na trudne wydarzenia ostatnich miesięcy.

22 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Pachnąca jak las" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Prawdziwe drzewko w domu to zdecydowanie bardziej świąteczny klimat. Świerk pachnie i przypomina prawdziwy las. Kupując naturalną, ciętą choinkę nie narażamy lasu na zniszczenie, przeciwnie - naturalna choinka jest ekologiczna.

21 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Waleria" - reportaż Joanny Sikory

Ona miała urodziny 18 grudnia, on dzień później. Choć dzieli ich 66 lat, to łączy białoruska Lida i imię Waleria. Opowieściami o kresowym miasteczku Jerzy Bołtuć nasiąkał od dziecka. W dorosłym życiu zaowocowało to potrzebą pomocy Polakom na Białorusi, takim jak mała Waleria.

20 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Filar po prawej" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Miał wielkie serce otwarte dla wszystkich w potrzebie. Założył Stowarzyszenie Droga, żeby pomagać. Głosił kazania, które podpowiadały jak żyć. Dla wielu był przewodnikiem i drogowskazem. Jednak przed śmiercią ojca Edwarda Konkola do zakonu werbistów wpłynęły zarzuty...

17 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Dziewięciu kolegów" - reportaż Eweliny Kosałki - Passi

40 lat temu, 13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. 16 grudnia strajkujący górnicy w kopalni Wujek zostali otoczeni przez siły wojskowo-milicyjne. Do likwidacji protestu wyznaczono 1471 funkcjonariuszy formacji milicyjnych oraz 760 żołnierzy, którzy dysponowali 22 czołgami i 44 bojowymi wozami piechoty. Zginęło dziewięciu górników…

16 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Życie zaczyna się po setce" - reportaż Joanny Sikory

"Nie wierzę, że mam tyle lat. Ja się czuję młodo" - tak o sobie mówi 100-letni Tadeusz Grabowski. Lutnik samouk z Wizny przez całe życie podążał za swoją miłością, za muzyką. Teraz próbuje zrealizować swoje jeszcze jedno marzenie.

15 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Niespełniona miłość" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Stanisława Korolkiewicz, białostocka działaczka opozycyjna z lat osiemdziesiątych. Tworzyła w tym mieście „Solidarność” i Konfederację Polski Niepodległej. W konspiracji w stanie wojennym drukowała i kolportowała prasę podziemną, organizowała wiece i demonstracje, akcje ulotkowe i plakatowanie miasta. Przez cały czas była inwigilowana przez SB. Przeżyła dziesiątki rewizji, zatrzymań i przesłuchań. Siedem razy wyrzucano ją z pracy.

14 grudnia 2021, godz. 17:15, 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok