Radio Białystok | Reportaż | "Ostatni Cichociemny" - audycja dokumentalna Agnieszki Czarkowskiej

"Ostatni Cichociemny" - audycja dokumentalna Agnieszki Czarkowskiej

5 grudnia 2018, godz. 17:15 i 22:15

Nieznana historia Dionizego Sosnowskiego z Goniądza, który 65 lat temu został stracony w mokotowskim więzieniu w Warszawie. Skazany w 1953 roku na śmierć za szpiegostwo, był ofiarą operacji "Cezary" prowadzonej przez polską i radziecką bezpiekę przeciw zachodnim wywiadom.

D.Sosnowski podczas procesu. fot z privat arch.
D.Sosnowski podczas procesu. fot z privat arch.

"Ostatni cichociemny"- reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wielka machina gry supermocarstw pochłonęła młodego chłopaka, który myślał, że pracuje dla prawdziwej organizacji. Faktycznie w tym czasie V Komenda WiN-u była mistyfikacją bezpieki. Na tym tle rozegrał się dramat rodziców, którzy stracili syna; narzeczonej, której odebrano wielką miłość; brata, który całe życie słyszał, że jego brat Dyziek "wysługiwał się Amerykanom". Dziś można już zwrócić honor i przywrócić pamięć spadochroniarza, żołnierza WiN rodem z Goniądza.
Audycja miała swoją premierę na antenie 15 maja 2013 roku. Szczątki Dionizego Sosnowskiego w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie odnaleziono dzień wcześniej - 14 maja. 28 września 2014 roku Instytut Pamięci Narodowej ogłosił, że udało się ustalić tożsamość Sosnowskiego. Notę potwierdzającą identyfikację Dionizego Sosnowskiego w imieniu rodziny odebrał jego brat Ryszard Sosnowski.

| red: ary
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Motocykle pana Bazylego" - reportaż Marka Zabrockiego

Motocykle to jego pasja. Ma ich ponad pięćdziesiąt. Od wielu lat każdą wolną chwilę spędza w garażu. Dzięki jego pasji stare, zniszczone maszyny odzyskują dawną urodę. Najstarsze z nich są starsze niż 78-letni bohater reportażu - Bazyli Kiryluk z Hajnówki.

24 czerwca 2019, godz. 22:15


"Kolonie mojego życia" część I i II - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Wojenna tułaczka dzieci z Białegostoku, które w 1941 roku wyjechały na kolonie do Druskiennik, a dwa tygodnie później wybuchła wojna sowiecko - niemiecka. Danuta Roszkiewicz /z domu Szumińska/ i pozostałe dzieci trafiły do domu dziecka. Z pobytu w Ufie pochodzą najbardziej dramatyczne wspomnienia. Bohaterka pamięta głód, marne, rzadkie zupy, zimno oraz tęsknotę. Pisała o tym w swoim do dziś zachowanym pamiętniku. Po wielu perypetiach pod koniec 1945 roku Danusia wróciła do rodzinnego domu w Białymstoku.

23 czerwca 2019, godz. 18:05


"U babci" - reportaż Andrzeja Bartosza

Kto pamięta z dzieciństwa jazdę na furze wypełnionej sianem i picie ciepłego mleka prosto od krowy? Sentymentalny powrót do wakacji, które w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych spędzały ówczesne dzieci - najczęściej u dziadków na wsi.

21 czerwca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Chleb nasz powszedni... " - audycja Wiesława Szymańskiego

Boże Ciało w polskiej poezji. Wiersze poetów okresu od średniowiecza do Młodej Polski - między innymi Franciszka Karpińskiego i Lucjana Rydla - w interpretacji Marka Ciunela i Olgi Gordiejew.

20 czerwca 2019, godz. 22:15


"Testament pani Stefanii" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Wszystko jest tam nietypowe: dojazd przez aleję prawie stuletnich drzew, rozmach - zwłaszcza po remoncie wspaniale wyglądające zaplecze - korty, boiska, najnowocześniejsze pomoce szkolne, a przede wszystkim patronka i założycielka szkoły w Krzyżewie – Stefania Karpowicz. Duch pani Stefanii, która założyła tę placówkę z własnych pieniędzy 106 lat temu unosi się nad nowoczesnym budynkiem i w jego środku. Niestety, z roku na rok jest coraz mniej uczniów, bo młodzież woli naukę w miastach...

19 czerwca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Lustro z pamięcią" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Ponad 800 pasjonatów XIX-wiecznej techniki fotografii znajdziemy w Internecie w grupie pod nazwą "Mokry kolodion-Polska". Jest wśród nich białostocki fotograf Andrzej Górski. Co składa się na unikalność fotografii wykonanych w mokrym kolodionie? Dlaczego bohater reportażu wybrał właśnie ten sposób obrazowania świata i jak zmienia on jego życie?

18 czerwca 2019, godz.17:15 I 22:15


"Pieska jesień życia" - reportaż Moniki Kalickiej

Los starszych psów, które nagle straciły dom, bo pan wyjechał, ma alergiczne dziecko albo nie chce wydawać pieniędzy na leki. Po kilku czy kilkunastu latach w cieple, spędzają ostatnie chwile życia w zimnych boksach. A ludzie przychodzący adoptować czworonoga zwykle kierują się w stronę wybiegu szczeniaków. Starość nie jest atrakcyjna...

17 czerwca 2019, godz. 17:15 i 22:15


„Konką po Białymstoku”- reportaż Doroty Sokołowskiej

Dawny Białystok - drewniany, wypełniony wielokulturowym gwarem, pełen różnorodności. Taki właśnie zachował się na zdjęciach, które ma w swojej kolekcji Tadeusz Chańko. Można też na nich obserwować rozwój komunikacji i sposoby spędzenia wolnego czasu. Podczas wakacji wyjeżdżano na letniska do Ignatek, odwiedzano też Teatr zwany Rozkoszą. Jeżdżono tam pierwszym i jedynym tramwajem konnym, czyli zaprzęgniętymi w konie wozami, po specjalnie położonych torach tramwajowych. Ich ślady były jeszcze widoczne w Białymstoku w latach 50. XX wieku.

14 czerwca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"W ptasim świecie" - reportaż Joanny Sikory

W Goniądzu miłośnicy ptaków spotykają się na Zlotach Klubu Ptaków Polskich. Od kilku lat do samego serca biebrzańskich bagien przyjeżdżają z całego kraju m.in. Czajkowscy, Dudkiewiczowie, Wierzbiccy i wszyscy zakochani w przyrodzie. Miłość do przyrody łączy też bohaterów audycji. Wspólnym elementem, który łączy rozmówców, jest też członkostwo w Klubie Ptaków Polskich, ale jest coś jeszcze ...

13 czerwca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Żyć, pić, nie umierać" - reportaż Haliny Londowskiej

"Piłem przez kilkanaście lat, ale gdyby ktoś powiedział, że jestem alkoholikiem, dostałby w gębę" - mówi bohater reportażu. Dziś mieszka w przytułku i chodzi na terapię. Choć przez wódkę stracił mieszkanie, rodziców, dziewczynę i przyjaciół ma nadzieję na powrót do normalnego życia.

12 czerwca 2016, godz. 17:15 i 22:15


"Dzieckiem być" - reportaż Alicji Pietruczuk

Bezpieczne i beztroskie, nawet w okrutnych czasach wojny. Kolorowe i radosne, mimo szarości PRL-u. Pełne miłości w cyfrowym XXI wieku. Dzieciństwo - najwspanialszy okres życia dla większości z nas. I jak się okazuje, najlepsze są te czasy, w których my sami byliśmy dziećmi.

11 czerwca 2019, godz.17:15 i 22:15


"Każde z nich było Czesią" - reportaż Magdy Grydniewskiej

11 milionów odsłon - do tylu internautów trafiło zdjęcie 14-latki, która była więźniem i zginęła w Auschwitz. Czesia Kwoka to jedno z Dzieci Zamojszczyzny. Pamięć o Czesi przetrwała dzięki obozowemu zdjęciu. Po wielu latach wróciła po tym, jak młoda brazylijska artystka Marina Amaral dodała do obozowej fotografii kolor.

10 czerwca 2019, godz.17:15 i 22:15


"Esemerem" - reportaż Ewy Szkurłat

Jej dyplom w szkole muzycznej zapadł w pamięć i pedagogom szkoły muzycznej i uczniom. Została zapamiętana jako świetna wiolonczelistka i kompozytorka. Teraz jest studentką Akademii Muzycznej w Krakowie. Estera Wityńska jest laureatką kilku konkursów muzycznych. Jej kompozycje są oryginalne i wyjątkowe. Muzyka jest częścią niej - sposobem na życie i... przetrwanie trudnych doświadczeń.

7 czerwca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Odnaleziony po latach"- reportaż Doroty Sokołowskiej i Adama Dąbrowskiego

Przypadek sprawił, że odkryto prawdziwy grób zasłużonego kapitana Władysława Dąbrowskiego. Synowie obrońcy Zambrowa z czasów II wojny światowej mieli dokumenty świadczące o tym, że ich ojciec jest pochowany w zbiorowej mogile, tymczasem okazało się, że prawdziwy grób jest w miejscowości Dmochy-Wochy. Odnaleziony po latach bohater to ważna postać w historii Zambrowa.

6 czerwca 2019, godz.17:15 i 22:15


"Pięknie żyć" - reportaż Anny Bogdanowicz

Niełatwe dzieciństwo, ciężka praca i tragedie rodzinne - to potrafi złamać niejednego człowieka. Pan Mikołaj Andrzejuk cierpiał ale wszystko przyjmował z pokorą i godnością. Teraz ma 80 lat i jest sam. Mimo wszystko zachował ogromną witalność i radość życia. Nadal pracuje w swoim gospodarstwie i potrafi pomagać sąsiadom. Nie złamał też słowa danego ukochanej żonie Lubie...

5 czerwca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Maturzyści '89" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Pokolenie przełomu. Wychowani w PRL-u, egzamin dojrzałości zdawali w burzliwym roku 1989 - między okrągłym stołem a wyborami 4 czerwca. Doświadczyli szarzyzny socjalistycznego kraju, propagandy demokracji ludowej, smutku stanu wojennego, braku w sklepach właściwie wszystkiego. Pomagali rodzicom w zmaganiu z trudami codzienności. Wielu z nich marzyło o wyjeździe na Zachód. Ale ich wchodzenie w dorosłość to było powstawanie innej, wolnej Polski. Czy mieli tego wówczas świadomość? Czy interesowali się zmianami politycznymi? Czy poszli głosować? Czy mieli świadomość, że idzie nowe? Czy widzieli dla siebie szansę w raczkującym kapitalizmie i początkującej demokracji?

4 czerwca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Niebo bez gwiazd" - reportaż Anny Winnickiej

Gwiazdy na niebie istnieją również dla tych, którzy pozornie nie mogą ich zobaczyć... Historia niezwykłej relacji między ojcem, który prawie całkowicie stracił wzrok i jego siedmioletnim synem.

3 czerwca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Życie na zderzaku" - słuchowisko Agnieszki Czarkowskiej i Gabrieli Walczak

Akcja słuchowiska toczy się w sowieckim łagrze w Ostaszkowie w latach 1944-1946. Tutaj poznają się bohaterowie słuchowiska: Michał Zalewski - właściciel pierwszego w Białymstoku warsztatu samochodowego oraz Józef Kajewski ze Skrybicz, który działał w Armii Krajowej i zajmował się fałszowaniem dokumentów dla podziemia. Bohaterów połączył wspólny, obozowy los i wzajemna troska o przetrwanie. Ich rozmowy, opowieści, wspomnienia to obraz rodziny i miasta odradzającego się po zaborach.

2 czerwca 2019, godz.18:05
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok