Radio Białystok | Sport | Żubry Białystok przegrały mecz z AZS Politechniką Opolską. Białostoczanie mają jeszcze szansę awansu do 1. ligi [zdjęcia]

autor: Grzegorz Pilat, Wojciech Szubzda

13.05.2019, 12:40, akt. 13:37

Koszykarze Żubrów Białystok przegrali drugi mecz z AZS Politechniką Opolską 79:84. W rywalizacji do dwóch zwycięstw jest 2:0 dla koszykarzy z Opola i to oni awansowali do finału play-off 2. ligi, a co za tym idzie, mogą cieszyć się też z bezpośredniego awansu do 1. ligi. Żubrom pozostała walkę o trzecie miejsce, które również daje awans.

AZS Politechnika Opolska - Żubry Białystok, 12.05.2019, fot. Joanna Szubzda

Po niezwykle emocjonującym meczu Żubry Białystok ponownie uległy Politechnice. Tym razem podopieczni Tomasz Kujawy przegrali 79:84.

Żubry Białystok zagrały bardzo dobrze pierwszą część meczu. Prowadziły nawet 13 punktami, ale w drugiej połowie, to opolanie najpierw odrobili stratę, a pod koniec trzeciej kwarty wyszli na prowadzenie. Szczególnie celny rzut w ostatniej sekundzie trzeciej kwarty z połowy boiska jednego z zawodników gospodarzy pozostanie w pamięci kibiców, którzy głośno i do samego końca dopingowali swoich zawodników.

Jak mówi trener Żubrów Tomasz Kujawa, w trzeciej i czwartej kwarcie goście z Białegostoku nie bronili już tak dobrze, jak wcześniej. Zawodziły też rzuty za trzy punkty. Przy ogłuszającym dopingu fanów i nieskuteczności w rzutach za trzy, gospodarze dogonili Żubry i wyszli na prowadzenie, którego nie oddali do końca.

Chociaż jeszcze na niespełna 24 sekundy przed końcem meczu Żubry przegrywały zaledwie trzema punktami, to rzutu na dogrywkę nie wykorzystał Maciej Parszewski.

Najwięcej punktów dla białostoczan - 15 - zdobył Kamil Czosnkowski.

Przegrana Żubrów nie oznacza braku szans na awans do 1. ligi. Białostoczanie zagrają jeszcze z Nysą Kłodzko o 3. miejsce w 2. lidze. Zwycięzca tej rywalizacji również awansuje do 1. ligi.

Pierwszy mecz w Białymstoku zaplanowano w sobotę 18 maja.

Tomasz Kujawa: O naszej porażce zdecydowała słaba skuteczność za 3 pkt.

Po meczu rozgoryczony porażką był trener białostoczan Tomasz Kujawa. Uważa, że winę za to ponosi m.in. słaba skuteczność białostoczan w rzutach za 3 pkt.

- Mieliśmy 28 rzutów, z tego 5 celnych. Prosiłem chłopaków, żeby w tym dniu, kiedy "rzut nie siedzi" bardziej poszukali penetracji pod kosz, niestety tego nie wykonywaliśmy. Zbyt dużo oddawaliśmy niepotrzebnych rzutów - uważa Tomasz Kujawa.

Cała pomeczowa rozmowa Grzegorza Pilata z Tomaszem Kujawą na naszym kanale YouTube:

| red: sk, wsz, rbon

Żubry Białystok w półfinale play-off grały w sobotę (4.05) z AZS Politechnika Opolska. Bliżej awansu do 1. ligi są koszykarze z Opola po zwycięstwie 98:90 nad Żubrami.

Koszykarze z Białegostoku i Bielska Podlaskiego walczą o 1. ligę - mecz Żubry - Sudety Jelenia Góra także na naszej antenie

20.04.2019, 06:48

Już tylko osiem zespołów z całego kraju liczy się w walce o pierwszą ligę koszykarzy. Wśród nich są Żubry Białystok i Tur Basket Bielsk Podlaski.

Żubry Białystok rozbiły Sokół Międzychód 100:60 i awansowały do ćwierćfinału play-off [zdjęcia, wideo]

18.04.2019, 00:03

Po niespodziewanej porażce w Międzychodzie 78:83, by wyłonić drużynę, która awansuje do trzeciej rundy play-off potrzebny był dodatkowy mecz. W Białymstoku Żubry ostatecznie pokonały przyjezdnych 100:60.