Radio Białystok | Sport | Joanna Fiodorow z Augustowa wywalczyła wicemistrzostwo świata w rzucie młotem

Joanna Fiodorow z Augustowa wywalczyła wicemistrzostwo świata w rzucie młotem

29.09.2019, 07:28, akt. 07:41

Joanna Fiodorow zdobyła srebrny medal w rzucie młotem na lekkoatletycznych MŚ w Dausze. W najlepszej próbie osiągnęła 76,35 m i ustanowiła rekord życiowy. Joanna Fiodorow pochodzi z Augustowa, jest zawodniczką AZS-u Poznań ale trenuje pod okiem Malwiny Wojtulewicz z Podlasia Białystok.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda
Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Fiodorow: to był konkurs życia

- To był konkurs życia - powiedziała Joanna Fiodorow po wywalczeniu srebrnego medalu mistrzostw świata w rzucie młotem. To jej największy sukces w karierze, a zadedykowała go zmarłemu tacie.


- Po kwalifikacjach wiedziałam, że stać mnie na poprawienie rekordu życiowego, ale nie wiedziałam, co mi to da. Pierwszy rzut rewelacyjny, później za bardzo chciałam, bo podświadomie marzyłam o tym, żeby przerzucić Amerykankę DeAnnę Price. Niestety zabrakło, za dużo błędów technicznych, ale to już nieważne, bo mam srebrny medal. Będzie fajnie - oceniła na gorąco.


I to właśnie pierwszy rzut na odległość 76,35 dał jej drugie miejsce. Price uzyskała 77,54.


- Najważniejsze, że forma przyszła na docelową imprezę. A teraz? Dajcie mi odpocząć po konkursie, pocieszyć się tym, że jestem wicemistrzynią świata, a potem zimą ciężko potrenować. Ufam swojej trenerce i wiem, że wszystko idzie w dobrym kierunku - powiedziała Fiodorow w kontekście przyszłorocznych igrzysk w Tokio.

Fiodorow trenuje pod okiem Malwiny Wojtulewicz z Podlasia Białystok


Jedną z kluczowych i najlepszych - jak sama ocenia - decyzji w jej życiu było przeniesienie się do trenerki Malwiny Wojtulewicz. Wcześniej się kolegowały, znały się z rzutni, a Fiodorow do igrzysk w Rio de Janeiro (2016) była pod skrzydłami Czesława Cybulskiego.


- I w 2016 roku chciałam kończyć karierę. Wiedziałam, że to wszystko nie idzie w dobrym kierunku, a wręcz przeciwnie. Wtedy stanęła na mojej drodze Malwina i powiedziała, żebyśmy sobie zaufały, a coś fajnego z tego może być. To była najlepsza decyzja w moim życiu, bo wróciłam też w rodzinne strony - przyznała urodzona w Augustowie zawodniczka.


Reprezentująca AZS OŚ Poznań, ale trenująca w Białymstoku Fiodorow odzyskała wtedy wiarę w swoje możliwości i uwierzyła, że faktycznie może osiągnąć jeszcze sukces.


- Od strony psychicznej i mentalnej trenerka mnie bardzo wspiera. To jest chyba najważniejsze. Ona jest zawsze przy mnie - przy wzlotach i upadkach, kiedy jest gorzej i lepiej. Przyjdzie, pogadamy, omówimy sprawę. Tak samo jest z Wojtkiem Nowickim, on jest też moim sparingpartnerem. Zawsze się o coś zakładamy. Teraz też mamy zakład, ale nie powiem o co. Fajne jest to, że się nawzajem wspieramy. Nikt nikomu nie rzuca kłód pod nogi - powiedziała.


By się odstresować przed finałowym konkursem... tańczyła. To dodaje jej sił, rozluźnia i sprawia, że stres się ulatnia. "Ale lubię strzelić sobie też drzemkę" - dodała. Zdobycie medalu mistrzostw świata stawia ją na rok przed igrzyskami w Tokio w roli kandydatki do podium tej imprezy.


- Wiem, że idę w dobrym kierunku. O presji nie może być mowy. Teraz chcę odpocząć i potem spokojnie przygotować się na imprezę czterolecia. Trenerka ma już plan w głowie ułożony, a ja wiem, że on będzie dobry - zaznaczyła.


Brązowy medal w Dausze wywalczyła Chinka Zheng Wang - 74,76. Konkurs odbył się bez obrończyni tytułu Anity Włodarczyk, która przechodzi rehabilitację po operacji kolana.

źródło: PAP | red: wsz

ZOBACZ TEŻ:


Sukcesy podlaskich sportowców podczas Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej w Cetniewie

4.08.2019, 10:36

Cztery razy na podium znaleźli się sportowcy z Podlasia w zawodach w Cetniewie.


Wojciech Nowicki i Joanna Fiodorow przygotowują się do startu w MŚ w Katarze

10.07.2019, 19:48

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok i pochodząca z Augustowa Joanna Fiodorow z AZS Poznań pilnie trenują przed lekkoatletycznymi mistrzostwami świata w Katarze. Oboje rzucają młotem i są podopiecznymi Malwiny Sobierajskiej.


Lekkoatletyczny Memoriał Janusza Kusocińskiego – zawodnicy Podlasia Białystok z sukcesami

17.06.2019, 07:58

Podczas rozegranego w Chorzowie lekkoatletycznego Memoriału Janusza Kusocińskiego dobrze zaprezentowali się reprezentanci klubu Podlasie Białystok.


Pierwsi trenerzy podlaskich mistrzów sportu otrzymali nagrody od ministra

19.12.2018, 07:49

3 osoby z naszego regionu dostały nagrody Ministra Sportu i Turystyki z programu "Pierwszy Trener".  
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu

Śląsk Wrocław - Jagiellonia Białystok, 03.3019, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.06.2020, 22:32, akt. 15.06.2020, 00:58

Romanczuk: Piast wykorzystał nasze błędyźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok