Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
28 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorób Rzadkich. To dzień solidarności z osobami zmagającymi się z tymi chorobami i okazja do podnoszenia społecznej świadomości na ten temat.
Choroby rzadkie to całe spektrum różnorodnych, przewlekłych chorób, najczęściej o podłożu genetycznym i ciężkim przebiegu, których wspólnym mianownikiem jest ich bardzo niska częstość występowania. Chorobę uznaje się za rzadką, jeśli dotyka ona nie więcej niż 1 osobę na 2 tysiące.
Szacuje się, że choroby rzadkie dotykają 6-8 procent populacji każdego kraju, natomiast w Polsce problem ten dotyczy od 2,3 do 3 mln osób.
W programie "Szlachetne zdrowie" mówimy między innymi o możliwości diagnostyki chorób rzadkich. Powiemy zwłaszcza o fenylokeotnurii - najczęstszej wrodzonej chorobie metabolicznej. Jej wczesne wykrycie jest bardzo ważne, bo brak leczenia skutkuje wystąpieniem upośledzenia umysłowego i zahamowaniem prawidłowego rozwoju.
Goście Renaty Redy:
Może go spowodować operacja, stany zapalne, pasożyty, zła dieta. Często cierpią na niego kobiety po operacji usunięcia piersi. Może pojawić się nawet kilka lat po operacji. Dziś w programie "Szlachetne zdrowie" mówimy o obrzęku limfatycznym.
Co najmniej 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Nieleczone może prowadzić do udarów, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i nerek.
Szacuje się, że ponad 40 tysięcy Polaków żyje ze stomią. Każdego roku operację wyłonienia stomii wykonuje się u około 7 tysięcy osób. Większość chorych wycofuje się z życia towarzyskiego, a ponad połowa zmienia swoje plany życiowe po zabiegu. Negatywne emocje wynikają często z braku dostatecznej wiedzy o operacji i demonizowaniu jej konsekwencji.
Te badania nie zatrzymają choroby, ale zapobiegną ciężkim powikłaniom, które wywołuje. Ośrodek Badań Klinicznych w Białymstoku rozpoczął pilotażowy program wykrywania u dzieci cukrzycy typu 1.
W Szlachetnym zdrowiu mówimy o przyczynach niepłodności i leczeniu tej choroby.
W programie Szlachetne zdrowie tym razem m.in. o zapaleniu zatok i polipach.
Wiosna to najtrudniejszy czas w roku dla alergików. Co więcej, teraz mamy też wiele infekcji wirusowych, a atakujące układ oddechowy pyłki mogą dawać mylące objawy.
W audycji o chorobach i zaburzeniach psychicznych.
W przyszłym tygodniu, 7 kwietnia obchodzić będziemy Światowy Dzień Zdrowia. Jego celem jest promocja zdrowego stylu życia i zwrócenie uwagi na niebezpieczne zjawiska. A tym bez wątpienia jest otyłość.
Prowadzący:
Dorota Niebrzydowska