Światowy Dzień Chorób Rzadkich

28 lutego 2023

Fotolia.com
Fotolia.com



0:00
0:00
Światowy Dzień Chorób Rzadkich | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

28 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorób Rzadkich. To dzień solidarności z osobami zmagającymi się z tymi chorobami i okazja do podnoszenia społecznej świadomości na ten temat. 

Choroby rzadkie to całe spektrum różnorodnych, przewlekłych chorób, najczęściej o podłożu genetycznym i ciężkim przebiegu, których wspólnym mianownikiem jest ich bardzo niska częstość występowania. Chorobę uznaje się za rzadką, jeśli dotyka ona nie więcej niż 1 osobę na 2 tysiące. 

Szacuje się, że choroby rzadkie dotykają 6-8 procent populacji każdego kraju, natomiast w Polsce problem ten dotyczy od 2,3 do 3 mln osób.

W programie "Szlachetne zdrowie" mówimy między innymi o możliwości diagnostyki chorób rzadkich. Powiemy zwłaszcza o fenylokeotnurii - najczęstszej wrodzonej chorobie metabolicznej. Jej wczesne wykrycie jest bardzo ważne, bo brak leczenia skutkuje wystąpieniem upośledzenia umysłowego i zahamowaniem prawidłowego rozwoju. 



Goście Renaty Redy:


  • profesor Bożena Mikołuć - podlaski konsultant w dziedzinie immunologii klinicznej, pediatra  
  • doktor Mariola Piotrowska-Depta - konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii metabolicznej 


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Obrzęk limfatyczny


Może go spowodować operacja, stany zapalne, pasożyty, zła dieta. Często cierpią na niego kobiety po operacji usunięcia piersi. Może pojawić się nawet kilka lat po operacji. Dziś w programie "Szlachetne zdrowie" mówimy o obrzęku limfatycznym.



Nadciśnienie tętnicze


Co najmniej 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Nieleczone może prowadzić do udarów, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i nerek.



Życie ze stomią


Szacuje się, że ponad 40 tysięcy Polaków żyje ze stomią. Każdego roku operację wyłonienia stomii wykonuje się u około 7 tysięcy osób. Większość chorych wycofuje się z życia towarzyskiego, a ponad połowa zmienia swoje plany życiowe po zabiegu. Negatywne emocje wynikają często z braku dostatecznej wiedzy o operacji i demonizowaniu jej konsekwencji.



W Białymstoku rozpoczęto pilotażowy program wykrywania u dzieci cukrzycy typu 1


Te badania nie zatrzymają choroby, ale zapobiegną ciężkim powikłaniom, które wywołuje. Ośrodek Badań Klinicznych w Białymstoku rozpoczął pilotażowy program wykrywania u dzieci cukrzycy typu 1.



Leczenie niepłodności


W Szlachetnym zdrowiu mówimy o przyczynach niepłodności i leczeniu tej choroby.



Zapalenie zatok i polipy


W programie Szlachetne zdrowie tym razem m.in. o zapaleniu zatok i polipach.



Jak odróżnić zakażenie wirusem od alergii?


Wiosna to najtrudniejszy czas w roku dla alergików. Co więcej, teraz mamy też wiele infekcji wirusowych, a atakujące układ oddechowy pyłki mogą dawać mylące objawy.



Światowy Dzień Chorego Psychicznie


W audycji o chorobach i zaburzeniach psychicznych.



Światowy Dzień Zdrowia


W przyszłym tygodniu, 7 kwietnia obchodzić będziemy Światowy Dzień Zdrowia. Jego celem jest promocja zdrowego stylu życia i zwrócenie uwagi na niebezpieczne zjawiska. A tym bez wątpienia jest otyłość.




 
 

Prowadzący:

Dorota Niebrzydowska
Renata Reda



REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok