Radio Białystok | Magazyny | Szlachetne zdrowie | In vitro. Kto może skorzystać z bezpłatnego programu ministerstwa zdrowia?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Od 1 czerwca pary dotknięte niepłodnością mogą skorzystać z bezpłatnego programu Ministerstwa Zdrowia. Program zapewnia też finasowanie procedury ochrony płodności osób leczonych onkologicznie. Chodzi o to, aby wszyscy, którzy chcą mieć dzieci, mogli być rodzicami - bez względu na stan zdrowia.
Gość Renaty Redy
Dr n. med. Jan Domitrz - specjalista ginekologii, położnictwa, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, endokrynolog (z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku)
W programie mówimy o różnych sposobach leczenia bólu. To w związku z przypadającym w czwartek, 17 października Światowym Dniem Walki z Bólem obchodzony w celu poprawy jakości życia osób walczących z bólem.
W czwartek (10.10) przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób.
Najczęściej rozpoznawanym na świecie nowotworem jest rak piersi - odpowiada za 12 proc. wszystkich zachorowań na raka. Szacuje się, że jedna na osiem pań zachoruje w pewnym momencie swojego życia na raka piersi. Może to być każda z nas - nasza mama, siostra koleżanka, znajoma. Rzadko, ale rak piersi może też dopaść mężczyznę.
W tym miesiącu propaguje się wiedzę na ich temat pod hasłem #GoldSeptember z symbolem „złotej wstążki”. Kolor złoty przedstawia bowiem to, co w życiu najcenniejsze - zdrowie dzieci.
Do czujności na potencjalne objawy, które mogą świadczyć o nowotworze, zachęcają lekarze w ramach XII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
Wrzesień to miesiąc świadomości nowotworów ginekologicznych. Dlatego w pierwszym powakacyjnym programie "Szlachetne zdrowie" mówimy o tym, jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju tych chorób, co powinno być sygnałem ostrzegawczym i impulsem do podjęcia działania, jak wygląda diagnostyka i leczenie.
Przed nami lato. Musimy przygotować się na upały. I dlatego ostatni przed wakacjami program poświęcamy poradom, jak przetrwać gorące dni.
Polska jest obecnie jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Co czwarty Polak ma powyżej 60 lat.
W przejściu przez trudny okres choroby pacjentom Białostockiego Centrum Onkologii mają pomóc specjalne zeszyty, w których są porady i miejsce na zapiski. Szpital rozpoczął pilotażowy program.
Prowadzący:
Renata Reda