Radio Białystok | Magazyny | Tajemnice naszych czasów | 9,16.10.2018 Karol Wojtyła papieżem - 40. rocznica wyboru
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Kulisy konklawe z października 1978 roku, reakcja społeczeństwa oraz komunistycznych władz w Polsce, znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II dla Polski i świata. Gościem programu jest dr hab. Krzysztof Sychowicz z białostockiego oddziału IPN.
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska100 lat temu, dokładnie 19 lutego 1919 roku do miasta wjechały pierwsze polskie patrole wojskowe, Białystok opuściły wojska niemieckie, a 22 lutego Niemcy przekazali oficjalnie władzę Polakom. Białystok odzyskał niepodległość. Jak przebiegało odbudowa polskiej państwowości, samorządu i samego miasta? O tym w programie opowiada dr Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego...
Dlaczego niepodległość w naszym regionie w listopadzie 1918 roku zatrzymała się na Narwi? Z jakiego powodu duża część naszych terenów musiała czekać na Polskę do 1919 roku? O tym w programie rozmawiamy z historykiem, dr. Janem Jerzym Milewskim.
Zbliża się 79. rocznica pierwszej deportacji, która zaskoczyła wiele tysięcy ludzi w nocy z 9 na 10 lutego 1940. O pierwszej masowej wywózce na Sybir przez Sowietów opowiedzą nasi goście - prof. Wojciech Śleszyński oraz dr Tomasz Danilecki z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Adolf Białokoz u boku Bronisława Szwarce, w przeddzień wybuchu powstania styczniowego organizował białostockie struktury polskiej organizacji niepodległościowej. A po wybuchu insurekcji pełnił funkcję naczelnika Białegostoku. W czerwcu 1863 r. został przez Rosjan aresztowany i bez procesu wywieziony na Syberię.
Gościem programu jest dr Artur Markowski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest autorem nowo wydanej książki "Przemoc antyżydowska i wyobrażenia społeczne. Pogrom białostocki 1906".
Kapitan Kazimierz Kamieński ps.Huzar to jeden z najdłużej walczących żołnierzy podziemia niepodległościowego. Kamieński urodził się dokładnie 100 lat temu - 8 stycznia 1919 roku - w Markowej Wólce, niedaleko Wysokiego Mazowieckiego, na tamtym terenie walczył do 1953 roku. Za swą walkę z komunistami został skazany na śmierć i stracony w białostockim więzieniu. Wcześniej...