"Kontrasty" - początki, czasy świetności i koniec

26 marca 2019

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Joanna Szubzda
Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Joanna Szubzda



0:00
0:00
"Kontrasty" - początki, czasy świetności i koniec | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Białymstoku wydawane było bardzo poczytne czasopismo "Kontrasty". Magazyn reporterów i środowiska dziennikarskiego regionu, ale nie tylko. Drukowali w nim także najlepsi z całego kraju. W przyszłym roku periodyk ten obchodziłby swoje 55-lecie, a będziemy świętowali 30-lecie jego nieistnienia.

O "Kontrastach" rozmawiamy z dr Katarzyną Sawicką-Mierzyńską z Uniwersytetu w Białymstoku. Jest ona współautorką publikacji pod  tytułem "Białostockie Kontrasty. Szkice i materiały". Książka została wydana pod redakcją dr hab. Magdaleny Roszczynialskiej (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).

W audycji o początkach pisma, czasach jego świetności i błyskawicznym zejściu z rynku dziennikarskiego. Także o przyczynach "pustki", bo przez prawie 30 lat nie odtworzono redakcji chociaż tak wiele dzieje się na świecie i w regionie.



Ślady Zbrodni Katyńskiej


Na przełomie kwietnia i maja 1940 roku rozpoczęto likwidację polskich oficerów - jeńców w sowieckiej niewoli, także policjantów, żołnierzy KOP oraz cywili, którzy byli zatrzymani jako przedstawiciele władz Rzeczpospolitej. Zginęło około 25 tysięcy osób.



Obóz zagłady Treblinka


W tej audycji o tragicznej historii złowieszczego miejsca znanego pod nazwą obóz zagłady Treblinka.



75. rocznica utworzenia NATO


W tym roku przypada 75. rocznica utworzenia NATO. W przyszłym zaś - 70. rocznica powstania Układu Warszawskiego. Sporo zatem czasu żyliśmy w cieniu tych aliansów.



Linia Mołotowa


Tym razem rozmawiamy o linii Mołotowa. To miały być schrony i umocnienia na przestrzeni ponad 1300 kilometrów od Pałangi aż do Przemyśla. To oczywiście na linii rozgraniczenia pomiędzy Niemcami i Rosja Sowiecką ustanowionej w 1939 roku.



Polacy ratujący Żydów na Podlasiu


24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.



Chłopi


W naszym programie porozmawiamy ponownie o chłopach. Oczywiście nie dlatego, że protestują. Chłopski temat stał się ostatnio modny.



Tragiczne wydarzenia na Zamojszczyźnie


W programie o tragicznych wydarzeniach na Zamojszczyźnie. Miało to miejsce od listopada 1942 roku do końca sierpnia 1943 roku. Chodzi o wysiedlenie tamtejszej ludności z okolic Zamościa, aby w to miejsce osiedlić niemieckich kolonizatorów.



Żołnierze wyklęci


W programie o Żołnierzach Wyklętych. 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci poświęcony ludziom podziemia antykomunistycznego.



Historia sojuszy w dziejach współczesnej Polski


Wydarzenia z naszej przeszłości wielokrotnie udowodniły jak ważne są alianse międzynarodowe dla naszego narodu. Które sojusze się sprawdziły, kiedy nas zdradzono albo zawiedziono? To wszystko w kontekście współczesnym, kiedy trwa konflikt Rosji z Ukrainą.




 
 

Prowadzący:

Agnieszka Czarkowska
Lech Pilarski



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok