Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mieszkańcy Grodna jako jedyni przeciwstawili się sowieckiej nawale we wrześniu 1939 roku. Niewielkie oddziały wojska wsparte przez ochotników cywilnych przez dwa dni broniły miasta. Zaskoczenie Sowietów było całkowite, stąd też pierwszego dnia udało się obrońcom powstrzymać nieprzyjaciela. Dopiero podciągnięcie silnych oddziałów pozwoliło przełamać obronę. Sowieci zastosowali przy tym drakońskie metody, przywiązując jednego z obrońców - 13-letniego Tadeusza Jasińskiego - do przedniej płyty czołgu, aby powstrzymać polskie wojsko. Mimo heroicznej obrony, miasta nie udało się obronić. Po ponad dwóch dniach walk Sowieci rozpętali w Grodnie piekło, zatrzymując i rozstrzeliwując obrońców miasta. Szacuje się, że zginęło około 300 osób.
Gość Lecha Pilarskiego:
prof. Adam Czesław Dobroński
30 lat temu, 13 stycznia 1991 roku, w ataku armii radzieckiej na Litwinów broniących wieży telewizyjnej w Wilnie, od kul i pod gąsienicami czołgów, zginęło 14 osób, a około 600 zostało rannych.
2 stycznia 1939 r., w Drozdowie koło Łomży zmarł po długiej chorobie Roman Dmowski.
Wszystko się zmienia, miasta też, ale jakieś ślady przeszłości - mniejsze czy większe - powinny w nich zostać.
O Ignacym Daszyńskim mówi się niewiele, a przecież była to postać znacząca, należała do pokolenia heroizmu niepodległościowego.
Józef Krzyka i Barbara Szmatloch napisali reporterską opowieść biograficzną o Wojciechu Korfantym.
8 grudnia obchodzimy rocznicę jednej z najbardziej krwawych egzekucji podczas okupacji niemieckiej na Białostocczyźnie. Mowa o zbrodni, do której doszło w 1943 r. w Grabówce. Była to egzekucja o charakterze odwetowym.
Syberyjski Białystok leży w pobliżu Tomska. Założyli go polscy chłopi na przełomie XIX i XX wieku. Rozmawiamy o jego historii.
Przybliżamy historię Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy. To jeden z najdłużej funkcjonujących szpitali w Podlaskiem. Powstał 90 lat temu. Jak do tego doszło?
Dlaczego Józef Piłsudski zamieszkał w Sulejówku? Co się stało z dworkiem "Milusin" po jego śmierci?
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska