Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jednym z wiodących tematów w dzisiejszej debacie publicznej są reperacje wojenne od państwa niemieckiego. Na ponad 6 bilionów złotych rząd wyliczył kwotę strat wojennych z II wojny światowej. Na jakiej podstawie oszacowano tę kwotę?
Okazuje się, że tuż po zakończeniu II wojny światowej ówczesne władze liczyły straty z czasów okupacji niemieckiej od szczebla gminy poprzez władze powiatowe i wojewódzkie. Starty materialne w samym Białymstoku oszacowano w 1946 roku na miliard przedwojennych polskich złotych.
Zestawienia te miały posłużyć do reparacji wojennych, które nigdy nie były wypłacone. Dokumenty zachowane w Archiwum Państwowym przedstawiają z jednej strony dane statystyczne obrazujące zniszczenia w Białymstoku i województwie, a z drugiej - w indywidualnych kwestionariuszach - ludzkie losy i tragedie.
Gość Lecha Pilarskiego:
dr Marek Kietliński - dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku
W programie o polityce wobec mniejszości narodowych w Związku Sowieckim. Miała ułatwić propagowanie idei komunistycznych w dawnej Rosji. Specjalne rozwiązania zastosowano wobec mniejszości polskiej.
W niedzielę 22 stycznia przypadła 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Dzisiaj zajmiemy się właśnie nim, ale od strony skutków.
W programie o wojsku w północno-wschodniej Polsce przed II wojną światową. W dawnym województwie było kilkanaście jednostek wojskowych.
W programie o kresach II Rzeczpospolitej. Czy były one balastem, czy też sprzyjały rozwojowi kulturalnemu i społecznemu Polski? Na jakim były poziomie rozwoju gospodarczego?
W programie o represjach caratu wobec powstańców styczniowych oraz o rodzinie, która z syberyjskiego zesłania trafiła w świat.
Jak wyglądały początki II Rzeczpospolitej. Jakie trzeba było pokonać przeszkody wewnętrzne i międzynarodowe? Czy wolna Polska była dla wielu obywateli zaskoczeniem, czy też mocno wierzyli, że odtworzenie państwowości nastąpi?
W programie o wydarzeniach grudniowych w 1970 roku. Czy rewolta grudniowa objęła cały kraj?
Dziś 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Około stu tysięcy żołnierzy, milicjantów i przedstawicieli innych peerelowskich służb wyprowadzono na ulice w celu spacyfikowania Polaków.
Rola kościoła katolickiego i prześladowania wobec księży w czasie II wojny światowej. Gościem programu jest prof. Jan Żaryn
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska