Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Badanie przeprowadzone na University of Exeter dowiodło bardzo ciekawych rzeczy. Otóż w jego ramach - a uczestniczyło 20 tys. osób - wykazano, że spędzanie co najmniej 120 minut tygodniowo na łonie natury znacząco poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne. Wyniki pokazały, że osoby, które regularnie przebywały na świeżym powietrzu, miały lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne, niezależnie od wieku, płci, zawodu czy statusu społecznego.
Eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie Stanforda wykazał, że już 90 minut spędzonych w naturze może znacząco poprawić samopoczucie i zmniejszyć poziom ruminacji, czyli natrętnych, negatywnych myśli. Uczestnicy badania, którzy spacerowali w parkach i lasach, odczuwali większą poprawę nastroju w porównaniu do tych, którzy spacerowali po mieście.
Wyniki te sugerują, że dziksze obszary w parkach miejskich oferują ludziom więcej korzyści zdrowotnych i tu doceniajmy nasze chaszcze i miejsce niezbyt precyzyjnie zagospodarowane.
Korzyści płynących z kontaktu z naturą jest sporo i zajmują się tym nie tylko naukowcy.
Warto przyswoić sobie, że przebywanie w naturalnym środowisku może zwiększać zdolności twórcze i poprawiać koncentrację, co jest szczególnie korzystne dla dzieci i osób pracujących umysłowo.
Aktywności na świeżym powietrzu, takie jak spacery, bieganie czy jazda na rowerze, przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej i ogólnego zdrowia - prosta prawda, do której niepotrzebne są analizy i studia, ale potrzebne decyzja, że od dziś, tak codziennie przechodzimy parę kilometrów po najbliższej zielenie.
Jakie są inne pomysły na skorzystanie z bliskości świata przyrody?
Goście Miłki Malzahn:
Katarzyna Podlaska - przewodniczka kąpieli leśnych, członkini Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych i absolwentka Dzikich Studiów
Renata Zalewska - przewodniczka po Biebrzańskim Parku Narodowym, twórczyni Rajskiego Stawu
O ekologii w rolnictwie mówi się bardzo dużo. Stosuje się w niej metody upraw, których celem jest produkcja żywności przy zastosowaniu naturalnych substancji i procesów. W praktyce produkty organicznego rolnictwa są jednak trudno dostępne, szczególnie w mniejszych ośrodkach.
Jak syberyjska przyroda, w tym wieczna zmarzlina i torfowiska borealne, reagują na dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne? Na te i inne pytania odpowiada prof. Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych jasno określa czym te kąpiele nie są, bo to nie filozofia, psychoterapia, sport, praktyka duchowa, czy spacer przyrodniczy dla rozpoznawania gatunków fauny czy flory. A zatem czym takie kąpiele leśne są?
23. Międzynarodowe Forum Społeczności Mleczarskiej, które 4. i 5. września odbyło się w Białymstoku, zgromadziło ponad 150 uczestników. Byli wśród nich przedstawiciele organizacji rolniczych i branżowych, eksperci, naukowcy, ale także goście z zagranicy.
Znacznie zdrowego snu jest większe, niż nam się wydaje. Od niego zależy proces regeneracji, bez którego nasze ciało i nasza psychika nie będą się miały dobrze.
Sprawa pozornie jest prosta - lecz z pewnością nie jest to rozpuszczony w wodzie olejek eteryczny. Hydrolat powstaje w procesie hydrodestylacji lub destylacji parą wodną, a nie są to do końca te same procesy.
Iwona Biela-Zamojska na co dzień pracuje w Nadleśnictwie Białowieża. Jest leśniczką i rzemieślniczką, która doskonale zna tajemnice drewna. Wykonuje piękne przedmioty, wykorzystując głównie drewno, często będące odpadem.
Ochronie przyrody naprawdę potrzebne są opowieści - jak je snuć i dlaczego?
Kamienie szlachetne i półszlachetne od wieków fascynują ludzkość swoim blaskiem, tajemniczością i rzadkością. Są one nie tylko symbolem piękna i bogactwa, ale również odgrywają znaczącą rolę w różnorodnych kulturach na całym świecie.
Prowadzący:
Adam Dąbrowski