Radio Białystok | Magazyny | W zgodzie z naturą - Czy Syberia ulega rozmarzaniu? Co to dla nas znaczy?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Profesor Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu porusza temat wyjątkowości przyrody Syberii oraz jej wrażliwości na zmiany klimatu. Odpowiada na pytanie: jak syberyjska przyroda, w tym wieczna zmarzlina i torfowiska borealne, reagują na dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne? Syberia, stanowiąca jedno z najważniejszych miejsc pochłaniania dwutlenku węgla na świecie, jest obecnie w krytycznym stanie.
Degradacja tych terenów, wzrost emisji metanu oraz liczba pożarów torfowisk przyczyniają się do nasilenia globalnego ocieplenia. Ważne jest, jak zwiększone są emisje gazów cieplarnianych i do czego zmierza nasilenie pożarów na Syberii - bo to wpływa nie tylko na środowisko, ale także na zdrowie ludzkie. W trakcie ostatnich fal upałów, torfowiska na Syberii uległy zniszczeniu, co prowadziło do tragicznych skutków, w tym tzw. „pożarów zombie” – niszczycielskiego, długotrwałego tlenia się torfu. Czy Syberia rzeczywiście rozmarza i co to oznacza dla nas wszystkich?
Profesor Mariusz Lamentowicz, znawca przyrody Syberii, ma za sobą dwie wyprawy terenowe, podczas których badał te zagrożone ekosystemy. Rozmawia z nim Miłka Malzahn.
Wszystkie tereny zielone - ogrody, sady, działki - przed zimą trzeba przygotować do sezonu zimowego. Zebrać plony, usunąć zbędne pozostałości roślin, a samą ziemię przygotować do zimowego odpoczynku.
Czy można być bliżej natury, gdy mieszkamy w mieście? Chociaż w naszych aglomeracjach mamy wygodną przestrzeń życiową umożliwiającą rozwój zawodowy, dostęp do kultury, sztuki i edukacji, a także rozwiniętą infrastrukturę, to natura daje nam to co najcenniejsze.
Czy jest możliwa zgoda z naturą? Czy my, ludzkość jesteśmy bardziej otwarci na naturę, bardziej świadomi tego, co się dzieje?
O ekologii w rolnictwie mówi się bardzo dużo. Stosuje się w niej metody upraw, których celem jest produkcja żywności przy zastosowaniu naturalnych substancji i procesów. W praktyce produkty organicznego rolnictwa są jednak trudno dostępne, szczególnie w mniejszych ośrodkach.
Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych jasno określa czym te kąpiele nie są, bo to nie filozofia, psychoterapia, sport, praktyka duchowa, czy spacer przyrodniczy dla rozpoznawania gatunków fauny czy flory. A zatem czym takie kąpiele leśne są?
Aktywności na świeżym powietrzu, takie jak spacery, bieganie czy jazda na rowerze, przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej i ogólnego zdrowia.
23. Międzynarodowe Forum Społeczności Mleczarskiej, które 4. i 5. września odbyło się w Białymstoku, zgromadziło ponad 150 uczestników. Byli wśród nich przedstawiciele organizacji rolniczych i branżowych, eksperci, naukowcy, ale także goście z zagranicy.
Znacznie zdrowego snu jest większe, niż nam się wydaje. Od niego zależy proces regeneracji, bez którego nasze ciało i nasza psychika nie będą się miały dobrze.
Sprawa pozornie jest prosta - lecz z pewnością nie jest to rozpuszczony w wodzie olejek eteryczny. Hydrolat powstaje w procesie hydrodestylacji lub destylacji parą wodną, a nie są to do końca te same procesy.
Prowadzący:
Anna Auron-Wasilewska