Radio Białystok | Magazyny | Ważna sprawa | Liceum ogólnokształcące czy szkoła zawodowa - młodzi przed wyborem
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To ważna decyzja, która z pewnością wywołuje stres i niepewność nie tylko u uczniów, ale też ich rodziców. Wybrać liceum ogólnokształcące czy może szkołę w kształcącą w konkretnym zawodzie?
W najbliższy poniedziałek rozpoczyna się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W audycji staramy się pomóc w tym wyborze.
Goście Edyty Wołosik:
- Elżbieta Karpowicz - nauczycielka przedmiotów zawodowych, doradca zawodowy w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku
- Anna Rolak - doradca zawodowy z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
- Anna Klebus - doradca zawodowy z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
- Rafał Rudnicki - zastępca prezydenta Białegostoku, odpowiedzialny m.in. za edukację
- Izabela Popławska - dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku
Zaniepokojeni są pacjenci i lekarze. Kilkunastu ośrodkom psychiatrycznym w Podlaskiem w grudniu kończą się kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Na bazę sportową w szkołach raczej nie możemy narzekać. Są nowe sale gimnastyczne, nowy sprzęt. Przybywa także różnych akademii, zajęć, klubów. Jest w czym wybierać. Ale z drugiej strony coraz gorzej jest ze sprawnością fizyczną dzieci i młodzieży.
Po pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senatu nowej kadencji wciąż nie wiemy, kto będzie tworzył rząd. Poznaliśmy jednak marszałków i wicemarszałków. Jak się okazało, województwo podlaskie ma w tym gronie silną reprezentację.
W trakcie kampanii wyborczej wrócił temat niedziel handlowych. Wszystko wskazuje na to, że ugrupowania, które zapowiedziały powrót do - przynajmniej częściowej pracy w sklepach w tym dniu - będą współrządziły.
Jak radzić sobie z tym, co dotyczy każdego z nas? Czy są inne rodzaje przeżywania śmierci?
Na miliardy złotych szacowane są obietnice wyborcze partii politycznych, które wypadałoby teraz zrealizować. Czy jest to możliwe?
Po niedzielnych wyborach parlamentarnych prawie wszystko jest już jasne. To znaczy oczywiście nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądał nowy rząd, ale wiemy, kto będzie reprezentował województwo podlaskie w Sejmie i Senacie.
To już ostatnia prosta przed niedzielnym głosowaniem. W audycji nie rozmawiamy o polityce, choć ona jest powodem naszego spotkania, a o tak zwanej edukacji obywatelskiej.
15 października odbędą się wybory parlamentarne, ale będzie można też wypowiedzieć się w referendum w kwestii wyprzedaży majątku państwowego, podniesienia wieku emerytalnego, bariery na granicy i przymusowej relokacji migrantów.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz