Radio Białystok | Wiadomości | Suwałki: Wreszcie całodobowe lądowisko dla helikopterów ratunkowych

Suwałki: Wreszcie całodobowe lądowisko dla helikopterów ratunkowych

3.12.2013, 14:44, akt. 14:44

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, fot. Wojciech Szubzda
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, fot. Wojciech Szubzda

Lądowisko przy suwalskim szpitalu będzie czynne przez całą dobę. Właśnie dobiegają końca prace modernizacyjne. W ten sposób miejsce do lądowań helikopterów będzie wreszcie spełniać wymogi resortu zdrowia - mówi dyrektor placówki Adam Szałanda.

Według rozporządzenia ministra z 2011, placówka przy której znajduje się Szpitalny Oddział Ratunkowy powinna do końca roku zmodernizować istniejące lub zbudować całodobowe lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Chodzi o to by w nagłych przypadkach maksymalnie skrócić czas dowozu pacjenta do najbliższego szpitala

Suwalskie lądowisko zgodnie z wymogami ma już m.in. zmienione oświetlenie i oznakowanie. Główne prace na lądowisku już się zakończyły, teraz przyszedł czas na końcowe poprawki dodaje Adam Szałanda.

Niestety z całodobowego lądowiska nie będzie korzystać suwalski eurocopter, bo według założeń nowej strategii Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce, tylko kilka jednostek pełnić ma dyżury całodobowe. Na tej liście zabrakło suwalskiej bazy.

Jednak jak podkreśla Adam Szałanda z przyszpitalnego lądowiska korzystać będą śmigłowce z innych jednostek. Prawdopodobnie termin przygotowania całodobowych lądowisk zostanie przedłużony do 2016 roku. Resort zdrowia już przygotował projekt zmian w tej sprawie. (ik/koi)

Zobacz też:
Podlaskie śmigłowce-karetki będą latać w nocy - ale nie wiadomo, od kiedyStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok