Radio Białystok | Wiadomości | Region: Pieszo przez przejście graniczne w Kuźnicy

Region: Pieszo przez przejście graniczne w Kuźnicy

1.01.2014, 10:46, akt. 10:46

Fot. Ryszard Minko
Fot. Ryszard Minko

Od 1 stycznia można pieszo przekraczać granicę z Białorusią na przejściu w Kuźnicy - poinformowały Straż Graniczna i Izba Celna w Białymstoku. Dotychczas granicę można było tam przekraczać samochodem osobowym, ciężarowym albo autokarem.

Jak powiedziała rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł, pas do obsługi ruchu pieszego powstał w Kuźnicy wraz z całą infrastrukturą przejścia. Jednak w ostatnich latach zmieniły się standardy dotyczące tego typu odpraw. Straż Graniczna zgłosiła więc wojewodzie - jako odpowiadającemu za infrastrukturę przejść granicznych - że konieczna jest modernizacja.

Trzeba było m.in. podwyższyć ogrodzenie, uzupełnić system monitoringu oraz zmodernizować budynek odpraw. Wszystkie te prace, za 900 tys. zł, zakończono w grudniu. Prace przeprowadził Podlaski Urząd Wojewódzki. Pieniądze pochodziły z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku Anna Wójcik poinformowała, że pieszy, który będzie chciał odprawić się na przejściu w Kuźnicy, musi mieć ważny paszport i wizę. Samo pokonanie przejścia granicznego to kilkaset metrów po polskiej i po białoruskiej stronie granicy.

Nie wiadomo na razie, jakie będzie zainteresowanie tego typu odprawami. Izba Celna w Białymstoku przypomniała, że nie ma oddzielnych przepisów regulujących kwestie przewozu towarów dla osób przekraczających granicę pieszo. Oznacza to, że zarówno pieszy, jak i osoba jadąca samochodem korzysta z tych samych zwolnień celnych dla towarów, które posiada w bagażu osobistym.

Celnicy zwracają też uwagę, że przywóz wielu towarów z tzw. krajów trzecich na obszar celny UE jest uzależniony od spełnienia dodatkowych - poza formalnościami celnymi - wymagań, które nie mają charakteru fiskalnego.

Dotychczas w województwie podlaskim odprawy pieszych były prowadzone jedynie na przejściu z Białorusią w Białowieży, które zostało stworzone z myślą o ruchu turystycznym.

Gaweł dodała, że w 2015 roku piesi będą mogli korzystać z odpraw także na polsko-białoruskim przejściu w Połowcach. Będzie to możliwe, gdy zakończy się generalna rozbudowa przejścia.

Na razie nie ma możliwości wprowadzenia takich odpraw na sąsiednim przejściu - w Bobrownikach. "Most graniczny jest wąski, nie ma miejsca, by wydzielić bezpieczne przejście dla pieszych" - dodała Gaweł. (PAP, oprac. wsz)

Zobacz też:
Region: Pieszo przez granicę
Region: Przebudowa przejścia granicznego w PołowcachStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


EkidenBiałystok, fot. Mariusz Gajlewicz
POGODA
20.05.2019, 14:49, akt. 18:03

Ulewy i grad w Podlaskiem


Kampus UwB, fot. Lech Pilarski
MÓWI SIĘ
20.05.2019, 15:44, akt. 16:01

Będzie trudniej uzyskać doktorat

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok