Radio Białystok | Wiadomości | Kraj: Kolejna edycja Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku

Kraj: Kolejna edycja Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku

8.02.2014, 15:53, akt. 15:53

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Wystawy, portale, nowe placówki działające na rzecz historii, gry, książki czy konkursy to tylko niektóre z wydarzeń, które można zgłaszać do Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2013 organizowanego przez portal historia.org.pl i Muzeum Historii Polski.

Plebiscyt mający na celu uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku, jest organizowany już po raz szósty. Jak podkreślają organizatorzy, z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W piątej edycji wzięło udział 65 wydarzeń, z których 10 przeszło do finału. Zwyciężył projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi "Korczak", którego organizatorem była Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki.

W poprzednich latach Wydarzeniami Historycznymi Roku była m.in. organizacja uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego (2011) oraz otwarcie nowoczesnej ekspozycji "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie (2010).

Do plebiscytu można zgłaszać wydarzenia związane z szeroko rozumianą historią, do których należeć mogą m.in. wystawy, portale, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii, konferencje i sympozja, innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne, gry, książki, audiobooki czy konkursy.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie do 2 marca osoby prywatne i instytucje mogą zaproponować do dwóch kandydatur. Zgłoszenia, w formie formularza znajdującego się na stronach organizatorów, należy kierować na mail whr2012@historia.org.pl lub pod adresem: Wojciech Duch "historia.org.pl", ul. Borkowska 25/37, 30-438 Kraków. Trzeba do nich dołączyć informacje na temat wydarzenia i jego opis oraz materiały multimedialne.

Po zakończeniu I etapu, do 7 marca, jury w skład którego wejdą przedstawiciele organizatorów oraz ludzie nauki i kultury, wybierze 10-12 najlepszych ich zdaniem wydarzeń. Zwycięzcę wyłonią internauci w drodze głosowania do 31 marca. Podczas uroczystego zakończenia plebiscytu zostanie wręczona nagroda główna w formie statuetki autorstwa rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnienia dla pozostałych finalistów. (PAP, oprac. kjs)

Zobacz też:
Kraj: "Korczak" Wydarzeniem Historycznym Roku 2012
Internauci zdecydowali. Pochówek kpt. Raginisa "Wydarzeniem Historycznym Roku 2011"

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok