Radio Białystok | Wiadomości | Region: 7. "Podlaska Oktawa Kultur" - od poniedziałku

Region: 7. "Podlaska Oktawa Kultur" - od poniedziałku

15.07.2014, 15:55, akt. 15:55

Fot. Olga Gordiejew
Fot. Olga Gordiejew

Ponad 20 zespołów muzyki folkowej z różnych stron świata wystąpi podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza odbędzie się w dniach 21-27 lipca. Scena główna stanie w Białymstoku.

Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru. Organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

P.o. dyrektor placówki Cezary Mielko ocenił, że festiwal uczy otwartości i szacunku dla innych kultur. "Zapraszając zespoły z całego świata, pokazujemy też, że jesteśmy otwarci na inne kultury i tolerancyjni" - dodał.

Dyrektor festiwalu Andrzej Dyrdał poinformował, że w tym roku na festiwal wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń z całego świata; wybrano 23 zespoły m.in. z Polski, Serbii, Turcji, Bułgarii, Ukrainy, Rosji, Gruzji i Japonii, które wystąpią w ponad 20 miejscowościach w całym regionie.

Główna scena, na której prezentować się będą wszystkie zespoły, stanie na Rynku Kościuszki w Białymstoku, a poszczególne grupy wystąpią m.in. w Supraślu, Grajewie, Łomży, Tykocinie, Kruszynianach i Białowieży.

W poniedziałek (21.07) w sali ośrodka animacji kultury w Białymstoku odbędzie się - jak nazwali go organizatorzy - koncert prolog. Japońska artystka Mamiko Ueyama zagra na fortepianie m.in. dzieła Fryderyka Chopina. Koncert inauguracyjny, który co roku poprzedza parada zespołów w centrum Białegostoku, odbędzie się we wtorek na głównej scenie w mieście.

Podczas festiwalu wystąpi m.in. kapela góralska Muzyka im. ks. prof. Józefa Tischnera, która w swoim repertuarze ma tradycyjne podhalańskie melodie, ale też tradycyjne utwory z sąsiadujących z Podhalem terenów - Pienin, Spiszu czy Słowacji.

Po raz drugi zaproszono też zespół pieśni i tańca Islamey z Adygei. Zespół uważany jest za unikatową grupę artystyczną, która nie ma odpowiedników muzycznych na mapie Rosji. Zaprezentują się też dwa zespoły z Gruzji - dziecięcy Mtservali, który na scenie zaprezentuje tańce ludowe ze wszystkich regionów Gruzji. Drugi zespół z tego kraju to Qalilo, który wykona tradycyjne pieśni gruzińskie.

Festiwalowe koncerty odbywać się będą m.in. w synagodze, domach kultury, amfiteatrach, a także na miejskich placach. (PAP, oprac. zmj, wsz)

Zobacz też:
Białystok: Parada Zespołów na inaugurację Oktawy Kultur 2013 - zdjęcia

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

Fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
24.10.2020, 19:56, akt. 25.10.2020, 07:20

Wypadek w Łomży - trzy osoby rannefot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
24.10.2020, 14:58, akt. 25.10.2020, 13:49

Kilkadziesiąt osób chce pomagać senioromźródło: stock.adobe.com
UWAGA!
23.10.2020, 08:01, akt. 10:57

Uwaga! Mikrofon czeka!

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok