Radio Białystok | Wiadomości | Region: Unijne pieniądze będą przeznaczone na badania i innowacje

Region: Unijne pieniądze będą przeznaczone na badania i innowacje

25.01.2015, 07:31, akt. 07:31

Fot. Katarzyna J. Cichoń
Fot. Katarzyna J. Cichoń

Rozmowy o rozwoju przedsiębiorczości w województwie podlaskim - relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Produkcja wysokiej jakości żywności i ochrona środowiska, m.in. na te gałęzie gospodarki, według niektórych, powinni stawiać podlascy przedsiębiorcy.

W regionie trwa cykl spotkań z ekspertami, samorządowcami i przedsiębiorcami na temat rozwoju przedsiębiorczości w województwie podlaskim. Jak podkreślali w Suwałkach specjaliści, w nowej perspektywie finansowej do 2020 roku, unijna pomoc trafi przede wszystkim na badania i innowacje.

"Trzeba stawiać na nowoczesność" - podkreśla współtwórca programu inteligentnych specjalizacji i rozwoju przedsiębiorczości województwa podlaskiego Robert Girejko. Jak zaznacza, badania i rozwój są trzonem gospodarki, a nie działalnością uboczną.

Według niego, nie jesteśmy na to do końca przygotowani, stąd cykl spotkań m.in. z przedsiębiorcami. "Musimy się tego nauczyć" - przyznaje Robert Girejko. Ekspert podpowiada też, w którym kierunku warto się rozwijać. To przede wszystkim gospodarka rolno-spożywcza, usługi medyczne, a także wszelkiego rodzaju innowacje o charakterze eko - jak chociażby odnawialne źródła energii.

Suwalski samorząd w strategii rozwoju miasta do 2020 roku wskazał silne strony Suwalszczyzny. To m.in. przemysł drzewny i turystyka, ale jak przyznaje prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, nie wszyscy suwalscy przedsiębiorcy mają pomysł na wdrażanie inteligentnych specjalizacji w swoich firmach.

Jak zauważa, brakuje inwencji twórczej, która daje szansę na zdobycie unijnych pieniędzy. Podkreśla, że w tej perspektywie finansowej, liczy się kreatywność i myśl innowacyjna, którą potem trzeba też w przedsiębiorstwie wdrożyć. W tym przypadku duże możliwości przedsiębiorcom daje suwalski Park Naukowo-Technologiczny. Wyposażony jest w nowoczesne laboratoria i hale procesów technologicznych.

Po Bielsku Podlaskim, Suwałkach i Łomży, kolejne spotkanie poświęcone programowi rozwoju inteligentnych specjalizacji i przedsiębiorczości w województwie podlaskim odbędzie się 2 lutego w Białymstoku. (ik/wsz)

Zobacz też:
Region: Ostatnie unijne dotacje dla firm ze starego RPO. Powstanie 120 miejsc pracy
Region: Wsparcie dla młodych innowacyjnych firmStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok