Radio Białystok | Wiadomości | Region: Burmistrz Białej Piskiej skazany za wyłudzenie prawie pół miliona złotych

Region: Burmistrz Białej Piskiej skazany za wyłudzenie prawie pół miliona złotych

3.04.2015, 10:41, akt. 10:41

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Na rok i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata i 4 tys. zł grzywny skazał Sąd Okręgowy w Łomży byłego burmistrza Białej Piskiej.

Andrzej K. oskarżony był o wyłudzenie od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prawie pół miliona złotych na drogę, która prowadzi do jego gospodarstwa.

Współoskarżeni w tej sprawie pracownicy urzędu miasta i gminy skazani zostali na rok pozbawienia wolności, także w zawieszeniu na 2 lata, i po 3 tys. zł grzywny. To Beata S. - urzędniczka, która podała w dokumentach nieprawdziwe dane na temat wielkości miejscowości, przez które przebiegać miała droga, i inspektor Ryszard T., który w dokumentach znacznie zwiększył natężenie ruchu na tej trasie.

Informacje te pozwoliły ówczesnemu burmistrzowi na wystąpienie o dotację na budowę drogi z programu SAPARD. Gmina na położenie asfaltu na 3-kilometrowym odcinku otrzymała z Agencji 494 tys. zł.

Ponadto burmistrz samowolnie zmienił przebieg budowanej już drogi tak, by zamiast do miejscowości wykazanej w planach, prowadziła do jego gospodarstwa.

Wydarzenia te miały miejsce w 2003 r., jednak sąd zajął się nimi dopiero 10 lat później, gdy sprawą nielegalnej drogi zainteresowali się radni z komisji rewizyjnej. Andrzej K. nie był już wówczas burmistrzem Białej Piskiej tylko przewodniczącym rady powiatu piskiego. Jest nim nadal, bo radni powiatu obecnej kadencji wybrali go ponownie na to stanowisko.

Wyrok nie jest prawomocny, więc przewodniczący może dalej sprawować swoją funkcję, chyba że radni powiatu piskiego zadecydują inaczej. (ad/zmj)

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr

fot. Anna Petrovska
REGION
22.05.2022, 19:00, akt. 23.05.2022, 12:38

Rocznica tragedii we wsi Potokaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok