Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: 14 wychowanków "Jedynki" wprowadzi się do nowego budynku

Białystok: 14 wychowanków "Jedynki" wprowadzi się do nowego budynku

3.09.2015, 14:27, akt. 14:27

foto: Dawid Gromadzki, UM Białystok
foto: Dawid Gromadzki, UM Białystok

14 wychowanków "Jedynki" ma nowy dom - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do zabytkowego budynku przy ul. Boboli w Białymstoku wprowadzi się 14 wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej "Jedynka".

Dawniej mieściły się tam: posterunek policji, mieszkania policjantów i magistrat osady Starosielce. W 2012 r. budynek został częściowo spalony, zniszczeniu uległa znaczna część konstrukcji dachu i część poddasza. W czwartek (2.09) prezydent Tadeusz Truskolaski przekazał im klucze, bo to miasto przekazało ten budynek na cel społeczny. Nowe miejsce przeznaczone jest dla 14 wychowanków, jest ono przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Do końca 2020 r. istniejące placówki opiekuńczo-wychowawcze powinny dostosować się do nowych standardów. Zgodnie z przepisami w jednej instytucji może być jedynie 14 osób, dlatego białostocka "Jedynka", dotychczas przeznaczona dla 30 wychowanków, zostanie rozdzielona na dwa mniejsze ośrodki.

Budynek przy ul. Św. Boboli jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Przeszedł on gruntowny remont i został dostosowany do potrzeb dzieci i młodzieży oraz opiekunów. Mieszkańcy placówki będą mieli do dyspozycji około 235 m2 oraz działkę o powierzchni około 1074 m2. W budynku znajdują się: jadalnia z częścią wypoczynkową, pokój do nauki, pokój wychowawcy, 7 pokoi dla wychowanków, zaplecze kuchenne oraz pomieszczenia z wc, natryskami i pralnią. Wychowankowie będą mogli również korzystać z zagospodarowanego, obsadzonego zielenią podwórka oraz budynku gospodarczego. Budynek jest wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje i podłączenia do miejskiej sieci. Wykorzystano w nim również odnawialne źródła energii, zainstalowano instalację solarną wspomagającą podgrzewanie wody oraz centralne ogrzewanie. (ew/mk)

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok