Radio Białystok | Wiadomości | Region: Było już za późno, by się wycofać - tak o wyjeździe młodzieży na Krym mówi jeden z organizatorów wycieczki

Region: Było już za późno, by się wycofać - tak o wyjeździe młodzieży na Krym mówi jeden z organizatorów wycieczki

22.10.2015, 19:17, akt. 19:17

jsm
jsm

- Sugerowaliśmy stronie rosyjskiej, że wyjazd młodzieży na Krym może być źle odebrany - mówi jeden z polskich organizatorów wycieczki Andrzej Romańczuk.

Chodzi o wyjazd podlaskich licealistów i gimnazjalistów na anektowany przez Rosjan Krym. Uczniowie to laureaci konkursu wiedzy o rosyjskiej poezji i literaturze organizowanego przez Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Białymstoku.

Sekretarz zarządu stowarzyszenia Andrzej Romańczuk mówi, że przygotowania były bardzo zaawansowane i nie można było już się wycofać. - Przygotowania trwały już od paru miesięcy. Jeśli byśmy się wycofali, bylibyśmy nie fair w stosunku co do uczestników, którzy zdecydowali się na taki wyjazd - tłumaczy.

Andrzej Romańczuk uważa, że grupa młodzieży stała się ofiarą konfliktu pomiędzy organizacjami polskimi i rosyjskimi. Mówi, że wyjazd podlaskiej młodzieży został wykorzystany przez dwa walczące ze sobą Centra Dialogu: Polsko-Rosyjskiego i Rosyjsko-Polskiego. - Dopóki tematem nie zainteresowały się media, nikt do Stwoarzyszenia się w tej sprawie nie zgłaszał. Potem wyjazd został nagłośniony i wykorzystany w wewnętrznej walce pomiędzy organizacjami - przekonuje.

Pierwotnie nagrodą w konkursie była wycieczka do Rosji. Potem okazało się, że w programie znalazł się też pobyt na Półwyspie Krymskim i spotkanie z lokalnymi władzami. Polscy komentatorzy uważają, że uczniowie zostali wykorzystani przez rosyjską propagandę. Notę protestacyjną w spawie wycieczki wystosowało też ukraińskie MSZ.

Na Krymie była licealna i gimnazjalna młodzież z Białegostoku, Suwałk i z Michałowa. (gp/zmj)

Zobacz też:
Rosja: Wyjazd polskich dzieci na Krym to nie prowokacja - mówią organizatorzy wycieczki
Kraj: Ukraina protestuje przeciwko wizycie uczniów z Podlasia na KrymieStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok