Radio Białystok | Wiadomości | Pierwszy europejski patent dla wynalazku naukowca z UwB

Pierwszy europejski patent dla wynalazku naukowca z UwB

12.04.2016, 19:16, akt. 19:16

prof. Krzysztof Szymański, źródło: UwB
prof. Krzysztof Szymański, źródło: UwB

Nowatorska metoda badania wytrzymałości metali opracowana przez naukowca z Uniwersytetu w Białymstoku otrzymała ochronę Europejskiego Urzędu Patentowego - poinformowała we wtorek (12.04) uczelnia. Metoda ta analizuje przepływ prądu w danym materiale.

Jak poinformowała rzeczniczka UwB Katarzyna Dziedzik, to pierwszy europejski patent uczelni. Nowatorską metodę opracował prof. Krzysztof Szymański z wydziału fizyki UwB. Przez ok. 2 lata wraz z zespołem badał niejednorodność płaskich płyt wykonanych z materiałów przewodzących prąd elektryczny. Metoda może być wykorzystywana do testowania np. jakości dużych elementów stalowych wykorzystywanych do konstrukcji budowlanych.

Metoda opiera się na analizie rozpływu prądu w badanym materiale. Jak powiedział prof. Szymański, do brzegu badanego materiału przykłada się kontakty prądowe, a z drugiego brzegu bada się potencjał materiału. Wyjaśnił, że w ten sposób uzyskuje się informacje o jednorodności materiału i jego wytrzymałości, czy nie ma w nim rozwarstwień lub innych ubytków.

Do tej pory - jak mówił naukowiec - jednorodność badana była głównie przy użyciu rentgenografii lub ultrasonografii. Dodał, że jego metoda jest tańsza, szybsza i łatwiejsza, nie powoduje też niszczenia badanych elementów.

Krzysztof Szymański powiedział, że teraz trzeba przeprowadzić badania wdrożeniowe. Uczelnia poinformowała, że zainteresowane są tym firmy zrzeszone w działającym w Białymstoku Klastrze Obróbki Metali, którego strategicznym partnerem jest właśnie uczelnia.

Uzyskanie europejskiego patentu - jak informuje UwB - było możliwe dzięki dofinansowaniu z Programu Patent Plus, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wniosek Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku znalazł się na liście zwycięzców III konkursu w ramach tego programu. (PAP, oprac. zmj)

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z książką 2020

Karolina Cicha & Spółka w Polskim Radiu Białystok

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

źródło: bialystok.policja.gov.pl
BIAŁYSTOK
30.11.2020, 12:53, akt. 13:17

Oszust "na policjanta" w areszcie


Fotolia.com
WYPADEK
29.11.2020, 18:33, akt. 30.11.2020, 07:22

Wypadek w pobliżu Stawisk - dwie osoby ranneźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok