Radio Białystok | Wiadomości | Wśród pasażerów Titanica był... ksiądz z Suwalszczyzny

Wśród pasażerów Titanica był... ksiądz z Suwalszczyzny

14.04.2016, 11:51, akt. 11:51

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Ksiądz z Suwalszczyzny wśród ofiar katastrofy Titanica - relacja Anny Przybycień | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dopiero po ponad stu latach od tragedii odkryto, że wśród pasażerów był ks. Józef Montwiłł z Suwalszczyzny.

Stał się jedną z ofiar katastrofy, która rozegrała się na wodach Oceanu Atlantyckiego, 104 lata temu, w nocy z 14. na 15. kwietnia 1912 roku.

Na ślad o księdzu Józefie Montwille natrafiła dr Dorota Łangowska z Suwałk. Jak mówi, szukała informacji o swoich korzeniach, tymczasem znalazła historię o młodym księdzu z Suwalszczyzny, który płynął za ocean, żeby objąć parafię w Worcester w stanie Massachusetts. Choć jako duchowny, ks. Montwiłł miał prawo wsiąść do szalupy ratunkowej, nie skorzystał z tego przywileju i pozostał z wiernymi na statku do końca.

W katastrofie słynnego Titanica, który reklamowany był jako niezatapialny i bezpieczny, zginęło ponad 1,5 tysiąca osób. Ciała księdza Józefa Montwiłła prawdopodobnie nigdy nie odnaleziono. (ap/dd)

Zobacz też:
Białystok: Wykłady, spotkania i piknik militarny w 1050. rocznicę chrztu Polski


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei




ZNAJDŹ NAS










źródło: stock.adobe.com
REGION
12.05.2025, 20:15, akt. 13.05.2025, 12:24

Za nami kolejna zimna noc










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok