Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki PKS unowocześnia swój tabor i zamyka dotychczasowy dworzec

Białostocki PKS unowocześnia swój tabor i zamyka dotychczasowy dworzec

14.12.2016, 17:22, akt. 16.12.2016, 06:07

Fot. Wojciech Oksztol/ Wrota Podlasia
Fot. Wojciech Oksztol/ Wrota Podlasia

Wkrótce dworzec PKS Białystok przeniesie się do kontenerów - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Białostocki PKS kolejny raz unowocześnia swój tabor. Od czwartku (15.12) do grona wysłużonych autosanów dołączy 8 nowoczesnych MAN-ów.

To trzeci tegoroczny zakup autobusów. W sumie spółka wzbogaciła się o 17 nowych samochodów. - To jedna ze strategii walki o klienta - mówi marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.

- Ma szereg udogodnień dla pasażerów: wygodne regulowane siedzenia, proste wejścia, bardzo dobrze zaprojektowane luki bagażowe. Ma też najmniejszy w klasie współczynnik oporu powietrza, co przekłada się na zużycie paliwa, a więc na emisję dwutlenku węgla, spełnia bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa przewozu pasażerów - wymieniał Krzysztof Gawroński.

Każdy z nowych autobusów jest zarejestrowany na 80 miejsc, w tym ma 49 siedzących. Dojedziemy nimi m.in. do Moniek, Zambrowa, Augustowa, Łap czy Siemiatycz. Łączny koszt zakupu to prawie 5 milionów złotych.

Białostocki PKS dysponuje 125 autobusami, z czego siedemnaście zostało zakupionych w ciągu ostatniego półrocza.

Klienci białostockiego PKS muszą się też przygotować na utrudnienia na dworcu

W związku z planami wyburzenia gmachu, podróżni obsługiwani będą w budynkach tymczasowych. Białostocki dworzec PKS przez przynajmniej pół roku tworzyć będzie kilka niebieskich kontenerów budowlanych.

Na parterze będą kasy, toalety i poczekalnia, a na górze pomieszczenie socjalne dla kierowców - tak będzie wyglądał tymczasowy dworzec PKS w Białymstoku. Otwarcie ma nastąpić za kilka dni, a wszystko to ma się zmieścić w kilku kontenerach budowlanych o powierzchni nie przekraczającej 300 metrów kwadratowych.

Pytani przez nas podróżni z niedowierzaniem słuchali tych informacji uważając je za żart. Ich zdaniem niewielkie kontenery w okresie przedświątecznych podróży będą zatłoczone, bo największym kłopotem będzie ukrycie się przed mrozem w oczekiwaniu na autobus.

Prezes PKS Białystok Cezary Sieradzki wyjaśnia, że jest to tylko tymczasowe rozwiązanie na czas budowy nowej hali. Jego zdaniem, kontenery doskonale się sprawdzą, bo będą ogrzewane i wyposażone w toalety. "Trzeba się trochę przemęczyć, by mieć coś nowego" - stwierdził prezes.

Obecny gmach białostockiego dworca PKS ma 31 lat i jest już bardzo zniszczony. W najbliższych miesiącach w jego miejscu ma powstać nowocześniejsza hala. Przebudowa miała się rozpocząć już kilka tygodni temu, ale z powodu braku wymaganych pozwoleń wciąż nie może się rozpocząć. Tymczasem czasu jest coraz mniej, bo harmonogram zakłada, że nowy dworzec będzie gotowy do końca czerwca przyszłego roku.

5 spółek PKS połączy się od 2017 roku

Od 2 stycznia 2017 roku spółki PKS Białystok z PKS Łomża, PKS Suwałki, PKS Siemiatycze i PKS Zambrów połączą się. Nowe przedsiębiorstwo będzie funkcjonować pod nazwą Podlaska Komunikacja Samochodowa Nova Spółka Akcyjna, w skrócie PKS Nova S.A. (www.wrotapodlasia.pl, oprac. rm/wsz)

Zobacz też:
Białystok: Do sądu wpłynął wniosek o połączenie podlaskich spółek PKS
Marszałek województwa nie wycofuje się z łączenia spółek PKSStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok