Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli i klas pierwszych szkół podstawowych

W Białymstoku rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli i klas pierwszych szkół podstawowych

autor: Edyta Wołosik

6.04.2017, 06:59, akt. 09:47

W Białymstoku w czwartek (06.04) rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli i klas pierwszych szkół podstawowych. Łącznie w przedszkolach w mieście jest ponad 10 tys. miejsc dla dzieci, zaś w szkołach podstawowych ponad 23,2 tys.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Rekrutacja w szkołach podstawowych - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rekrutacja do przedszkoli

W czwartek (06.04) rozpoczyna się rekrutacja do białostockich przedszkoli. Do dyspozycji jest ponad 10 tysięcy miejsc, o które starać się mogą dzieci z roczników 2011-2014, mieszkające w Białymstoku. Te spoza miasta będą przyjęte, jeśli znajdą się wolne miejsca, po zapewnieniu ich wszystkim chętnym dzieciom z Białegostoku. Władze miasta przyjęły, że w danej grupie przedszkolnej (oddziale) ma być nie więcej niż 25 dzieci. Jeśli do grupy zgłosi się mniej, np. 15 dzieci, oddział przedszkolny może nie powstać.

Dyrektor departamentu edukacji w urzędzie miejskim Ewa Mituła powiedziała, że jeśli miejsc zabraknie, władze miasta biorą pod uwagę tworzenie ich dla przedszkolaków w czterech szkołach lub nowy konkurs, w którym będą wyłonione kolejne chętne do współpracy przedszkola niepubliczne. 

Rekrutacja do przedszkoli wspomagana jest systemem informatycznym (www.nabor.um.bialystok.pl), ale i tak wniosek trzeba dostarczyć w formie papierowej do wybranej placówki. Kryteria pierwszego etapu rekrutacji (tzw. ustawowe) i drugiego (tzw. samorządowe) są takie same jak w 2016 roku. Pierwszeństwo mają m.in. dzieci z rodzin wielodzietnych, wychowywane w niepełnych lub zastępczych rodzinach oraz te, w których są niepełnosprawni: rodzice lub rodzeństwo.

Dokumenty przyjmowane będą do 13 kwietnia, a listy przyjętych będą ogłoszone 26 kwietnia.

Rekrutacja do szkół podstawowych

Rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych także rozpoczyna się od 6 kwietnia. W Białymstoku jest ponad 23,2 tys. miejsc w 40 publicznych szkołach podstawowych. Dla pierwszoklasistów jest ich ponad 3,1 tys. Rodzice będą mogli składać wnioski o przyjęcie ich dzieci do placówek do 13 kwietnia. 

W przypadku klas sportowych termin rekrutacji jest skrócony do 10 kwietnia. Szkoły podstawowe powstałe z przekształcenia gimnazjów prowadzą nabór wniosków do klas IV i VII do 7 kwietnia. To inna rekrutacja niż do tej pory, bo związana z reformą edukacji. O to, czy będzie wystarczająca liczba uczniów obawiają się m.in. dyrektorzy i nauczyciele samodzielnych gimnazjów, które w Białymstoku będą podstawówkami.

Szczegółowe informacje o rekrutacji do szkół i przedszkoli są m.in. na www.bialystok.pl.

źródło: bialystok.pl, PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwsza skarga ws. sieci szkół wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku

5.04.2017, 19:22

Pierwsza skarga na opinię podlaskiego kuratora oświaty ws. sieci szkół wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Skargę złożyła gmina Zbójna, która nie zgadza się z uwagami kuratora do uchwały ws. zmian w organizacji szkół na jej terenie. 


30.03 Reforma oświaty

30.03.2017, 13:51

Reforma edukacji na dobre wejdzie w życie 1 września, czyli od nowego roku szkolnego, ale oczywiście teraz trwają przygotowania do jej wprowadzenia. O tym, na jakim są one etapie, czy szkoły i samorządy są gotowe, czego obawiają się nauczyciele i rodzice i czemu ma służyć strajk nauczycieli?


Radni przyjęli uchwały ws. nowej sieci szkół w Białymstoku

27.03.2017, 18:09

Białostoccy radni przyjęli w poniedziałek (27.03) uchwały w sprawie nowej sieci szkół, które będą funkcjonować w mieście od 1 września w związku z reformą systemu oświaty.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok, 3.02.2023, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
3.02.2023, 23:30, akt. 4.02.2023, 00:01

Bartosz Bida: Ten punkt trzeba szanować [wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok