Radio Białystok | Wiadomości | Niektórzy mieszkańcy Białegostoku otrzymają zaproszenia do badań w programie "Białystok Plus"

Niektórzy mieszkańcy Białegostoku otrzymają zaproszenia do badań w programie "Białystok Plus"

22.04.2017, 12:21, akt. 12:47

Jak styl życia i stan zdrowia związane są z rozwojem różnych chorób cywilizacyjnych? Zbadają to naukowcy w ramach unikalnego w Polsce programu "Białystok Plus". W czerwcu do pierwszych losowo wybranych mieszkańców będą wysłane zaproszenia na te badania.

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Będzie przebadanych ok. 10 tys. mieszkańców

Łącznie w programie "Białystok Polish Longitudinal University Study; Białystok Plus" będzie przebadanych ok. 10 tys. mieszkańców pomiędzy 20. a 80. rokiem życia, reprezentatywnych dla społeczności miasta. 

- Zaproszenia będą wysyłane do ok. 2 tysięcy osób rocznie - poinformował kierownik projektu, prof. Karol Kamiński z Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Podobne badania epidemiologiczne były dotąd prowadzone np. w Niemczech czy w Holandii. W Polsce, na tak dużą skalę, jeszcze nie. Naukowcy chcą znaleźć nowe zależności pomiędzy np. zachorowaniami na cukrzycę czy choroby serca, a tym, jak żyją ludzie oraz odkryć nowe metody diagnostyczne tych chorób.

Trwa losowanie 300 mieszkańców Białegostoku, którzy jako pierwsi, w czerwcu, dostaną zaproszenia na kompleksowe badania wszechstronnej oceny stanu ich zdrowia. Dotychczas pilotażowo przebadano 200 osób. Badania będą przeprowadzone za indywidualną zgodą danej osoby. Uniwersytet Medyczny współpracuje z samorządem miasta i województwa, także w kwestii ochrony danych osobowych w tym badaniu.

Informacje w zaproszeniu

W zaproszeniu dana osoba będzie poinformowana o rodzajach proponowanych badań, będzie poproszona o kontakt, dostanie też propozycje - do wyboru - szeregu dat, kiedy będzie mogła się zgłosić na badania do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w wyznaczonych i oznakowanych miejscach. Każdy pacjent będzie miał swojego opiekuna w trakcie badań.

Prof. Karol Kamiński poinformował, że każdy z uczestników programu przejdzie m.in. badania krwi, moczu, śliny, jamy ustnej, będzie badana wydolność oddechowa, oznaczany poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, skład masy ciała, siła uścisku dłoni, echo serca, będzie badana drożność, ale też sztywność tętnic. Przewidywane są również badania rezonansem magnetycznym, ale - ponieważ to najdroższy element badań - jeszcze nie wiadomo jak to będzie wyglądało.

Każdy uczestnik badań będzie miał oznaczony poziom cukru we krwi. - Próba z obciążeniem glukozą jest takim złotym standardem w diagnostyce cukrzycy, czy w stanach przedcukrzycowych. A wiadomo, że jest to jeden z największych później czynników ryzyka chorób serca i chorób naczyń, ale również nowotworów. Często zapominamy, że cukrzyca sprzyja niektórym nowotworom - powiedział prof. Karol Kamiński.

Naukowcy chcą rejestrować tembr głosu pacjenta

Naukowcy chcą nawet rejestrować tembr głosu pacjenta, bo w przyszłości także na tej podstawie być może będzie można wykrywać zależności z występowaniem chorób. - Może nie w tej chwili, ale w ciągu kilku lat uda nam się opracować metody, które pozwolą nam na podstawie tego, w jaki sposób głos jest generowany, wcześnie wykrywać niektóre choroby - powiedział prof. Karol Kamiński.

Dodał, że głos może np. sygnalizować problemy z tarczycą, choroby zapalne takie jak toczeń układowy czy reumatoidalne zapalenie stawów, ale też cukrzycę. Dodał, że również ilość płynów w organizmie człowieka może wpływać na barwę głosu. Naukowcy bardzo liczą na wypracowanie różnych nowych metod diagnostycznych. Wyniki badań mają też być pomocne w planowaniu potrzeb zdrowotnych mieszkańców.

Badania będą powtórzone za pięć lat 

Badania będą powtórzone za pięć lat. Wszystkie wyniki badań będą poddane analizom w wykorzystaniem najnowocześniejszych metod informatycznych.

Na razie pieniądze na program pochodzą z budżetu Białegostoku (400 tys. zł) oraz ze środków Uniwersytetu Medycznego na prace statutowe. Będą podejmowane starania o granty z Narodowego Centrum Nauki czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Program "Białystok Plus" jest wzorowany na badaniu SHIP, które od 1997 r. realizuje niemiecki Uniwersytet w Greifswaldzie. Badania SHIP Trend z Greifswaldu, SHIP Pomerode z Brazylii oraz National Kohorte z Niemiec są partnerami naukowymi białostockiego badania.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok