Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie przejęło na 2018 r. koordynację Domu Polski Wschodniej w Brukseli

Podlaskie przejęło na 2018 r. koordynację Domu Polski Wschodniej w Brukseli

1.01.2018, 15:13, akt. 15:33

Promocja gospodarcza, prezentacja kultury i tradycji w związku ze 100-leciem niepodległości Polski będą głównymi działaniami Domu Polski Wschodniej w Brukseli w 2018 r. Koordynację pracy Domu na 2018 r. przejęło województwo podlaskie.

Świąteczna Bruksela, fot.: Michał Stepaniuk
Świąteczna Bruksela, fot.: Michał Stepaniuk

Dom Polski Wschodniej w Brukseli łączy 5 województw

Podlaskie przejęło koordynację od województwa podkarpackiego. Przewodzić pracom Domu Polski Wschodniej będzie po raz drugi.

Dom Polski Wschodniej w Brukseli jest wspólnym przedstawicielstwem pięciu regionów: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Województwa te w latach 2007-2013 korzystały ze specjalnego, dedykowanego im programu Rozwój Polski Wschodniej, a obecnie z programu Polska Wschodnia 2014-2020. To dodatkowe fundusze UE i budżetu państwa dla tych województw poza innymi programami regionalnymi czy krajowymi.

Placówka ma promować nasze województwa

Jak przypomina Dom Polski Wschodniej na swojej stronie internetowej, wspólne przedstawicielstwo wschodnich województw w Brukseli działa od początku grudnia 2009 r. na mocy zawartego wtedy porozumienia. Placówka powstała, by promować wschodnią Polskę w Brukseli, ale także m.in koordynować działania przedstawicielstw tych regionów w Brukseli, pogłębiać ich współpracę, lepiej i skuteczniej zabiegać o interesy tych województw w UE i przed instytucjami unijnymi, monitorować różne działania UE ważne z punktu widzenia regionów.

Koordynatorami aktywności Domu w zakresie wspólnych działań i reprezentacji na forum wszelkich instytucji Unii Europejskiej są kolejno marszałkowie poszczególnych województw - podaje Dom Polski Wschodniej.

Obecnie tym koordynatorem będzie marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Podlaskie stawia na promocję gospodarczą

Rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Urszula Arter powiedziała, że pod przewodnictwem podlaskiego prace Domu Polski Wschodniej będą się głównie koncentrować na promocji gospodarczej, prezentacji potencjału makroregionu.

Dom Polski Wschodniej będzie m.in. wspierał firmy w udziałach w targach, misjach handlowych, targach. Nie zabraknie prezentacji potencjału turystycznego. Dom Polski Wschodniej będzie też uczestniczył w organizacji planowanej na wrzesień 2018 r. kolejnej edycji odbywającego się w Białymstoku Wschodniego Kongresu Gospodarczego. W Brukseli będą imprezy prezentujące polską kulturę i tradycje w związku z obchodami 100-lecia niepodległości Polski.

Będziemy się koncentrować na obszarach, które są jednakowo ważne dla województw makroregionu Polski Wschodniej. Nasze działania dotyczyć będą rozwoju obszarów wiejskich, transportu, wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz klastrów - mówi marszałek Jerzy Leszczyński cytowany na stronie Domu Polski Wschodniej z uroczystości przekazania przewodnictwa, która odbyła się w grudniu w Brukseli.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński dodał wówczas także, że wschodnie regiony będą kontynuować swoje działania, by "zabezpieczyć nasze interesy" w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Już wcześniej przy wielu okazjach, np. podczas ostatniego Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku samorządowcy mówili, że chcieliby kontynuacji programu Polska Wschodnia.

źródło: PAP | red: wsz

ZOBACZ TEŻ:


W Brukseli urzędnicy z Siemiatycz pomagają mieszkańcom swojego miasta

5.03.2017, 13:34

Były ogłoszenia w internecie, w polskich sklepach, gazetach i parafiach w Brukseli. W niedzielę (05.03) w stolicy Belgii urzędnicy z Siemiatycz pomagali mieszkańcom swojego miasta. Będą to robić w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.


Region: Podlaskie koordynatorem pracy Domu Polski Wschodniej w Brukseli

12.12.2012, 19:06

Podlaskie przejmuje koordynację nad działalnością Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Podczas spotkania Klubu Domu Polski Wschodniej przedstawiciele Podkarpacia przekazali koordynację nad tą inicjatywą przedstawicielom województwa podlaskiego.


Dni Partnerstwa Wschodniego w Brukseli

27.11.2012, 11:22

Partnerstwo Wschodnie powinno przybliżać do Europy wschodnich sąsiadów UE również poprzez kulturę - przekonywali w Brukseli przedstawiciele polskich regionów podczas konferencji zorganizowanej w ramach Dni Partnerstwa Wschodniego.


Przedstawicielstwo Polski Wschodniej działa w Brukseli już prawie rok

4.01.2011, 17:04

To już prawie rok funkcjonowania Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Jest to wspólna "ambasada" województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wybory 2019


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok