Radio Białystok | Wiadomości | Wigilia Bożego Narodzenia w Cerkwi prawosławnej

Wigilia Bożego Narodzenia w Cerkwi prawosławnej

autor: Anna Petrovska

6.01.2018, 07:11, akt. 08:05

Najpierw zasiądą do wigilijnych stołów, później całą noc spędzą w cerkwi. Prawosławni - świętujący zgodnie z kalendarzem juliańskim - w niedzielę (07.01) obchodzić będą Boże Narodzenie. W sobotę (06.01) wypada Wigilia tego święta.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum


0:00
0:00
Wróżby wigilijne - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Potrawy wigilijne - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Świąteczne orędzie bożonarodzeniowe metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy do wiernych | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zgodnie z tradycją, na stole pojawia się 12 postnych potraw, dodatkowe nakrycie, a pod obrusem siano. W domu nie może też zabraknąć udekorowanej choinki.

Potrawy wigilijne

Na stole są ryby, pierogi z kapustą i grzybami, kompot z suszonych owoców. Kolację rozpoczyna dzielenie się prosforą i "kutią", czyli gotowaną pszenicą bądź ryżem z miodem, makiem i bakaliami. Prosfora to maleńka bułeczka, która jest używana w cerkwi prawosławnej do konsekracji i komunii. Ma inne znaczenie i inne korzenie niż katolicki opłatek. Otrzymują ją wierni po zakończeniu św. liturgii, przyjmują na czczo. Kolacja wigilijna jest pierwszym posiłkiem, dlatego rozpoczyna się od dzielenia się prosforą.

W dzień wigilijny, po południu, w cerkwiach odbywają się nabożeństwa całonocnego czuwania, a już w nocy, wierni udadzą się do świątyń na pierwszą bożonarodzeniową liturgię.

Wróżby wigilijne

Jaka wigilia, taki cały rok – głosi ludowe porzekadło. W ten świąteczny czas, w tradycji ludowej zachowało się najwięcej zwyczajów i wierzeń. Na podlaskich wsiach najbardziej popularną wróżbą jest wyciąganie źdźbła sianka spod obrusa – mówi Elżbieta Fionik z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Obecnie wróżby wigilijne nie mają charakteru agrarnego, a są traktowane jako zabawa.

Orędzie metropolity Sawy

Świąteczne orędzie bożonarodzeniowe wystosował do wiernych metropolita warszawski i całej Polski Sawa. W swym orędziu hierarcha podkreślił, że Boże Narodzenie to czas duchowej radości, ale też czas spędzony z rodziną. Metropolita zwrócił też uwagę na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i uzyskanie autokefalii w Cerkwi prawosławnej.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawosławne kolędy wydane przez Fundację Muzyka Cerkiewna 28.12.2017

28.12.2017, 13:41

To ciekawe muzyczne wydawnictwo i swego rodzaju dokumentacja historii festiwalu. Fundacja Muzyka Cerkiewna wydała płytę z prawosławnymi kolędami.


Prawosławni świętują pamięć św. Mikołaja, biskupa Myr Licyjskich

19.12.2017, 09:56

To patron wdów i sierot - wierni modlą się do niego również o przywrócenie wzroku, o pomyślność w podróżach i w trudnej sytuacji materialnej. Prawosławni świętują we wtorek (19.12) pamięć św. Mikołaja, biskupa Myr Licyjskich.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Sokrates

REKLAMA
SILVA KULAKOWSKI OiFP

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok